Vliv vyduti hlavne na presnost strelby

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 05 říj 2005 14:13

Doufám Fando že jsi to myslel jako vtip. Argumentovat tím že v manuálu je napsáno obecné varování které je úplně stejné i kdyby to byla jakákoli jiná ráže a vydávat to jako důkaz toho že se hlaveň může roztrhnout se jinak vyložit ani nedá. V zemi kde se pomalu i na vanu píše že se ke koupeli v ní nemá používat kyselina se samozřejmě musí takové varování objevit i na vzduchovce… A z čeho se pak vyrábí hlavně pro výkonné pušky a kulomety, ty rázová vlno ?


Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 06 říj 2005 10:41

Jak říkám, trošku extrém. Ale stejně by mě zajímalo, jestli hlavni nevadí olej při výstřelu. VEB Suhl prý doporučuje hlaveň po čištění namastit a před střelbou vytřít do sucha. Já to nedělám, protože jsem líný tahat s sebou vytěrák kvůli jednomu utření, tak střílím jak střílím a doufám, že je to zbrani fuk. Mně to osobně vadí jenom tím smradem, ale ten jeden výstřel to nic není (pořád je to lepší než to, co bych musel snést, kdybych měl perkus 8) ) Je fakt, že Američani mají i na horkém kafi napsáno, že hrozí riziko popálení, takže jejich návody k použití čehokoli (nejen malorážky) asi skutečně nelze brát za bernou minci nebo (nedej Bože!) dokonce normu (neuvědomil jsem si to, dokud jsi to nenapsal- trefná poznámka).
PSVSAS

Příspěvek od PSVSAS » 06 říj 2005 13:25

Jestli to tam píšou, tak by se to asi mělo dodržovat (i když já na tohle pravidlo z pohodlnosti taky kašlu a zatím se nic nestalo), už jen proto, že si ušetříš prachy za odmašťovací rány. Co vy ostatní?
P.S. Východní Němci měli návody někdy naopak až moc spoléhající na inteligenci konečného uživatele.
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 06 říj 2005 18:02

Ono se toho moc stát nemůže, ale výrobce pochopitelně musí upozornit šílence který vyplní vývrt vazelínou že by jí měl dát pryč než začne střílet. Já osobně do hlavně olej skoro vůbec nemažu, pouze vyčistím vývrt kartáčkem a pak protáhnu skrz Lead Away od Kleen Bore. Pokud předpokládám že z té zbraně nebudu dlouho střílet, protlačím skrz hlaveň hadřík lehce napuštěný WD-40. To úplně stačí. Před střelbou pak už pochopitelně hlaveň nevytírám. U perkusáků je to tragédie a čištění je utrpení… Osobně zamazávám kule mazadlem mocně a i když je hlaveň pěkná hrachovina, nic se pochopitelně neděje. Pokud to člověk nedělá tak se za chvilku nedá otočit ani buben a čištění hlavně je utrpení. Jen pro zajímavost - v knize Vojenský a policejní odstřelovač zkoušel autor (Mike Lau) střílet na 100 yardů puškou ráže .308 Win která měla hlaveň konzervovanou mazadlem Shooters Choice. První střela šla trochu výš, ostatní tradičně rozptyl pod 1MOA. Nic mu to samozřejmě neutrhlo a o zbraň strach neměl.
Fanda

Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Fanda » 06 říj 2005 21:42

Tak abych věděl jak je to u malorážky s vydutím hlavně doopravdy, navštívi jsem Jaroslava Šlezingra, puškaře, který pracoval v Lověně v Hradci Králové, než Lověnu přepadli a pak zavřeli.
Pan Šlezingr mi řekl, že viděl a opravoval se svým kolegou a tehdejším vedoucím panem Součkem celkem 4 malorážky, které měly vydutou hlaveň. Tři pušky byly ZKM 451 a čtvrtá byla německá , ale už si nevzpomíná na její značku.
Výdutě byly asi 30mm od ústí přímo pod základnou pro mušku u všech čtyřech pušek. Do Lověny přišly ze zkušebny v Praze s přípisem, že je mohou opravit tím, že odvrtají od ústí materiál do délky asi 35 až 40mm( podle měření u každé hlavně) a zvětší průměr přibližně na 7mm. Ptal jsem se jestli by nebylo lepší hlaveň o ty 4 cm zkrátit, ale to prý nejde díky předpisům. Malorážky po této opravě šly zpátky k majitelům. Nikdo z majitelů nevěděl proč se výduť na hlavni stala, nebo to nepřiznal.

Fanda
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Andy » 06 říj 2005 21:57

Fanda píše:Nikdo z majitelů nevěděl proč se výduť na hlavni stala, nebo to nepřiznal.
Fanda
Cili zaver zni: "Nefoukejte pri cisteni ze predu do hlavne! Mohla by se vydout!" :lol:
Kocik

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Kocik » 06 říj 2005 22:06

Andy píše:
Fanda píše:Nikdo z majitelů nevěděl proč se výduť na hlavni stala, nebo to nepřiznal.
Fanda
Cili zaver zni: "Nefoukejte pri cisteni ze predu do hlavne! Mohla by se vydout!" :lol:
Zvlášť u té tvojí vzduchovky upravenou na 308W :mrgreen:
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Andy » 06 říj 2005 22:17

Kocik píše:Zvlášť u té tvojí vzduchovky upravenou na 308W :mrgreen:
Uz slysim Dedka... jak me podezriva, ze ostatni navadim, abych mohl zase vystavit svoje zbrane :-D ... ale ja se nenecham Dedku, neboj! Vim ze mas slaby srdce ;-)
Dědek Plesnivák

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 06 říj 2005 22:31

Fanda píše:Tak abych věděl jak je to u malorážky s vydutím hlavně doopravdy, navštívi jsem Jaroslava Šlezingra, puškaře, který pracoval v Lověně v Hradci Králové, než Lověnu přepadli a pak zavřeli.
Pan Šlezingr mi řekl, že viděl a opravoval se svým kolegou a tehdejším vedoucím panem Součkem celkem 4 malorážky, které měly vydutou hlaveň. Tři pušky byly ZKM 451 a čtvrtá byla německá , ale už si nevzpomíná na její značku.
Výdutě byly asi 30mm od ústí přímo pod základnou pro mušku u všech čtyřech pušek. Do Lověny přišly ze zkušebny v Praze s přípisem, že je mohou opravit tím, že odvrtají od ústí materiál do délky asi 35 až 40mm( podle měření u každé hlavně) a zvětší průměr přibližně na 7mm. Ptal jsem se jestli by nebylo lepší hlaveň o ty 4 cm zkrátit, ale to prý nejde díky předpisům. Malorážky po této opravě šly zpátky k majitelům. Nikdo z majitelů nevěděl proč se výduť na hlavni stala, nebo to nepřiznal.

Fanda
Obávám se že tohle pouze potvrzuje teorii o tom že se to prostě stalo u zmetků. Věřím tomu že nikdo z těch majitelů nevěděl jak se to stalo – prodali jim naprostý kšunt. Když půjdu do autoservisu tak mi určitě taky řeknou že už viděli dva případy kdy u Superbu vyletěl píst blokem ven, proto přestávám jezdit aby se mi to náhodou taky nestalo… Mimochodem – kdo z vás by s takovou „super“ opravou souhlasil? Já bych konstatoval ať si to nabouchají do ledvin a navalí novou malorážku. Vydutí u ústí kde je i při anomálním výstřelu tlak jak ve vodovodním potrubí by ve mně vzbudilo značnou nedůvěru.
Dědek Plesnivák

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 06 říj 2005 22:32

Andy píše:
Kocik píše:Zvlášť u té tvojí vzduchovky upravenou na 308W :mrgreen:
Uz slysim Dedka... jak me podezriva, ze ostatni navadim, abych mohl zase vystavit svoje zbrane :-D ... ale ja se nenecham Dedku, neboj! Vim ze mas slaby srdce ;-)
Pozdě, píšu z ARO Motol… :lol:
Dědek Plesnivák

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 06 říj 2005 22:44

Kocik píše:
Dědek Plesnivák píše:
Andy píše: Uz slysim Dedka... jak me podezriva, ze ostatni navadim, abych mohl zase vystavit svoje zbrane :-D ... ale ja se nenecham Dedku, neboj! Vim ze mas slaby srdce ;-)
Pozdě, píšu z ARO Motol… :lol:
Vážně? Já mám spíš pocit že ty i Andy z Bohnic... :wink:
Hele milovníku velké rány, dej pozor abys jednu nedostal ode mě jako bonus. Pak bys měl zkroucené rohy jako ta nebohá srna cos sprovodil ze světa. :twisted: :lol: :wink:
Kocik

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Kocik » 06 říj 2005 22:53

Dědek Plesnivák píše:
Kocik píše:
Dědek Plesnivák píše:Pozdě, píšu z ARO Motol… :lol:
Vážně? Já mám spíš pocit že ty i Andy z Bohnic... :wink:
Hele milovníku velké rány, dej pozor abys jednu nedostal ode mě jako bonus. Pak bys měl zkroucené rohy jako ta nebohá srna cos sprovodil ze světa. :twisted: :lol: :wink:
Ty si fakt zaprděnej sucharskej strejc co nepozna když si někdo dělá jenom prdel. Tak jen přijď už se celej třesu :lol: Já fakt nepotřebuju střílet bezbranný zvířatka jako někdo, že Dědku?
Dědek Plesnivák

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 07 říj 2005 07:38

Kocik píše:
Dědek Plesnivák píše:
Kocik píše:Vážně? Já mám spíš pocit že ty i Andy z Bohnic... :wink:
Hele milovníku velké rány, dej pozor abys jednu nedostal ode mě jako bonus. Pak bys měl zkroucené rohy jako ta nebohá srna cos sprovodil ze světa. :twisted: :lol: :wink:
Ty si fakt zaprděnej sucharskej strejc co nepozna když si někdo dělá jenom prdel. Tak jen přijď už se celej třesu :lol: Já fakt nepotřebuju střílet bezbranný zvířatka jako někdo, že Dědku?
Kamaráde, myslím že bys měl přehodnotit svůj postoj. Za tenhle konfliktní přístup se ti tady asi moc nastane, ale v normálním životě ti někdo může protřít oko pěstí. Možná jsem zaprděnej sucharskej strejc, ale jestli sis toho nevšiml, tak jsem ti odpověděl ve stejném duchu jako ty mě a napsal jsem tam tolik smajlíků, že každému mělo být jasné že jsem to taky nemyslel vážně. Nemůžu za to že tys to nepochopil. Mimochodem, nesuď lidi podle přezdívek, kdybych přišel, možná by ses divil. Taky nechápu proč píšeš že nepotřebuješ střílet zvířátka. Podívej se na téma Hatsan mod 105. Tam ses chlubil že máš CZ 550 MAGNUM lux .300 W. mag. + Artemis 3000 a chodíš na lov s dědou kterému oči už moc neslouží. To si ani nepamatuješ svoje vlastní asi lži? Tvoje věta „Já fakt nepotřebuju střílet bezbranný zvířatka jako někdo, že Dědku?“ nedává pak totiž vůbec smysl, jelikož já nikdy nepsal že bych byl myslivec a že jsem něco zastřelil.
mirous
Příspěvky: 28
Registrován: 24 srp 2005 08:11
Bydliště: JM

Příspěvek od mirous » 07 říj 2005 08:44

Do podobných debat se nikdy nemíchám ale dědkovy příspěvky
jsou vcěcné a k tématu, což můžu říct jen o málo lidech
na tomto fóru.
mirous
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 07 říj 2005 09:47

Naprosto souhlasím. Dědek, Sidewinder, Andy a Martin Mor.kras (který se tu mimochodem podivně dlouho neukázal) jsou téměř jediní, kteří na mě dělají dojem, že vědí o čem mluví a jejich cílem není pohádat se kdykoli s kýmkoli o cokoli (jestli jsem někoho nejmenoval, tak se omlouvám, pochopitelně je vás tu víc, ale momentálně mě nikdo nenapadá).
Odpovědět