Vliv vyduti hlavne na presnost strelby

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Richi

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Richi » 03 říj 2005 23:46

On i ja sme si toho všimli ale vytěrák sebou neměl tak se rozhodl že tu strelu vyžene tou další - nestalo se nic - ale 456 do měsíce prodal protože už s ní nikdy neudělal takovy sou střel jako dřív
A to nemohol vybrať projektil a vložiť do komory iba nábojnicu s prachom ?


Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 04 říj 2005 06:56

SINCITYMAN píše:Novotný z Prahy.Ohledně toho vytahovače je to u zbraní s dynamickým závěrem pravda,funguje to i bez něj. U zbraní s uzamčením ne vždy:-)Vyzkoušeno na Frommer Stop.
Díky, tak to mi stačí… :lol: Frommer Stop je skutečně příklad standardní moderní uzamčené pistole… :wink: Uznávám tedy že ve 100% případů to neplatí, ale většina zbraní bude chodit bez vytahovače normálně.
Dědek Plesnivák

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 04 říj 2005 07:04

Balda píše:
Dědek Plesnivák píše:
Balda píše:Tak si počkej až budeš mít v náboji 22lr.(sypané Sell.Bell 500ks.)pouze zápalku a né prach! Střela ti uvízne v hlavni a pak ji zkus vyhnat druhou střelou(jako známej) a když se ti ta hlaven neutrhne tak se ti zaručeně vyduje :lol:
Balda
Tak moment, to mě taky docela zaujalo. Pokud je někdo tak retardovaný že nepozná že mu střela nevyšla z hlavně tak mu nepatří kvér do ruky. No a když to pozná tak při troše inteligence použije vytěrák a střelu vyrazí ven, což u malorážky není problém. Jinak bych se rád připojil k žádosti o fotku, protože historky o kamarádech, babičkách, prostitutkách a vlkodlacích snesou všechno. I já si totiž při pohledu na svého Marlina dokážu jen dost mlhavě představit jak mu ten ubohý tlak který vyvine ta Bellotka nafukuje stěnu z kvalitní oceli o síle 5 mm… Jo a ještě jsem se podíval na Buck Mark a tam už jsem se při té myšlence musel opravdu zasmát. Té pušce vz. 54 bych ovšem věřil.
On i ja sme si toho všimli ale vytěrák sebou neměl tak se rozhodl že tu strelu vyžene tou další - nestalo se nic - ale 456 do měsíce prodal protože už s ní nikdy neudělal takovy sou střel jako dřív
To znamená že viditelně se z puškou nestalo nic a prodal jí jen kvůli subjektivnímu pocitu že už není tak přesná jako dřív? Tak tomu už bych byl ochoten uvěřit. Ovšem viditelnou bouli na hlavni přivozenou takovouto manipulací u malorážky asi těžko - pokud mi ji někdo neukáže.
Dědek Plesnivák

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 04 říj 2005 07:16

Fanda píše:
Fanda píše:
Topper Harley píše:Zdravím, máte někdo zkušenosti s přesností vydutých laufů? Já o tom dost slyšel a vím, že lidi se na takové hlavně většinou dívají skrz prsty, ale není to spíš jenom nějaká fáma či dílo lidové tvořivosti? Kde je pravda? Dá se to vůbec na terči poznat?

Kdo to chce opravdu vědět, ať si zavolá do zkušebny zbraní a tam se určitě doví jaká je skutečnost.
Fanda

Tady ,jen pro zajímavost, jedna rozštípnutá hlaveň Sako.
Fanda

http://www.bpcr.net/site_photos/Sako-KA-BOOM/index.htm
Ty snímky jsou sice super, ale byla to ráže .300 Win. Magnum, a jak každý jistě uzná – tam jsou tlaky na trochu jiné úrovni než dává .22 LR. Je ovšem pravda že původní tazatel o malorážce nemluvil, takže jsou určitě k věci. Ty jsi Fando ale psal o vydutých hlavních na malorážkách a to tyhle fotky opravdu nepotvrzují…
Dědek Plesnivák

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 04 říj 2005 07:26

Richi píše:
On i ja sme si toho všimli ale vytěrák sebou neměl tak se rozhodl že tu strelu vyžene tou další - nestalo se nic - ale 456 do měsíce prodal protože už s ní nikdy neudělal takovy sou střel jako dřív
A to nemohol vybrať projektil a vložiť do komory iba nábojnicu s prachom ?
Ono to není tak snadné – pokud je střela v hlavni už dost daleko tak to nefunguje. Leda že bys nasypal tu nábojnici až po okraj prachem. Pak to sice vyletí, ale že by to mělo blahodárný vliv na zbraň o tom pochybuji… Osobně jsem byl svědkem jak to udělal majitel JW 14. U nábojnice uletělo dno a na zbrani to vyrazilo vytahovák. Majitel ale stejně prohlásil že je mu to u takového šmejdu šumák. Ačkoli je to s podivem, tak ten vytahovač našel a vrátil zpět a nábojnice šla vyndat z komory kupodivu lehko. Na sníženou přesnost si nestěžoval, ale ono to u téhle zbraně asi ani nejde poznat. Ovšem zkoušet něco podobného u jiné ráže je naprostá sebevražda.
Fanda

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Fanda » 04 říj 2005 08:20

Dědek Plesnivák píše:
Fanda píše:
Fanda píše:
Kdo to chce opravdu vědět, ať si zavolá do zkušebny zbraní a tam se určitě doví jaká je skutečnost.
Fanda

Tady ,jen pro zajímavost, jedna rozštípnutá hlaveň Sako.
Fanda

http://www.bpcr.net/site_photos/Sako-KA-BOOM/index.htm
Ty snímky jsou sice super, ale byla to ráže .300 Win. Magnum, a jak každý jistě uzná – tam jsou tlaky na trochu jiné úrovni než dává .22 LR. Je ovšem pravda že původní tazatel o malorážce nemluvil, takže jsou určitě k věci. Ty jsi Fando ale psal o vydutých hlavních na malorážkách a to tyhle fotky opravdu nepotvrzují…
Je pravda, že ta kulovnice Sako .300 Win. Magnum je kapku mimo téma, ale je zajímavé, že 14 ran od Hornady bylo OK a patnáctá z krabičky od firmy Federal tu pušku zlikvidovala!
U malorážky na hlavni určitě nebude žádná velká boule k vidění, ale průměr vývrtu se může zvětšit v řádu setin nebo desetin mm. Na zkušebně by to mohli spolehlivě zjistit při zasunutí kalibru. Myslím že to je povinná část celé zkoušky.
Já jsem viděl vydutou hlaveň pouze u předovky a na povrchu taky nebylo nic vidět. Nedalo se to ani nahmatat.
Ovšem vytěrák s hadrem to jasně ukázal.
Fanda
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 04 říj 2005 09:45

Já viděl lehce vydutou Uralku a dvě Margoliny nafouknuté tak, že to bylo k vidění i k nahmatání na vnějším obvodu hlavně. Materiál na Margolinách není nijak mimořádně mizerný, takže naprosto věřím tomu, že i malorážka může při nesprávném zacházení pěkně nakynout.
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 04 říj 2005 10:15

Slim Jim píše:Já viděl lehce vydutou Uralku a dvě Margoliny nafouknuté tak, že to bylo k vidění i k nahmatání na vnějším obvodu hlavně. Materiál na Margolinách není nijak mimořádně mizerný, takže naprosto věřím tomu, že i malorážka může při nesprávném zacházení pěkně nakynout.
Margolina je pistole která nesnese ani náboje HV, takže tem bych tomu možná i věřil, ale i to se mi nezdá. Ono všechno ruské má značně proměnlivou kvalitu a kdo ví z čeho tu hlaveň občas vyrobí… Jen bych se divil že spíš neuletěl závěr. Můžeš to vyfotit a plácnou to sem? Já bych prostě hrozně rád viděl důkaz a znal i podmínky za jakých k tomu došlo. Ono totiž z pohledu fyziky není něco takového vlastně vůbec možné pokud bude hlaveň vyrobena bez kazů.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 04 říj 2005 17:12

Měl jsem starší Margolinu, které se vydula hlaveň asi 3 cm před nábojovou komorou. Vydutí je hmatatelné na povrchu hlavně. Kdy a jak se to stalo, jsem nezaznamenal. Používal jsem vždy jen standardní střelivo, zbraně čistím spíše více než méně, náboje jsem vždy mazal. Na střelbu vydutí nemělo znatelný vliv, tehdy jsem střílel mířenou bez problémů kolem 285. Po změně pravidel SP (max. dáleka hlavně omezena na 15 cm) jsem ji přenechal kolegovi, který s ní střílí stále. Myslím, že taková závada na hlavni nemusí být spůsobena nekvalitním materiálem, materiál hlavní u malorážek je většinou dosti měkký, spoustu hlavní různých zbraní jsem již zkracoval a vím tedy, že to neplatí jen o Margolinách. Důvodem je spíše špatná munice ve spojení se špatnou údržbou.
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 04 říj 2005 19:16

Decoy píše:Měl jsem starší Margolinu, které se vydula hlaveň asi 3 cm před nábojovou komorou. Vydutí je hmatatelné na povrchu hlavně. Kdy a jak se to stalo, jsem nezaznamenal. Používal jsem vždy jen standardní střelivo, zbraně čistím spíše více než méně, náboje jsem vždy mazal. Na střelbu vydutí nemělo znatelný vliv, tehdy jsem střílel mířenou bez problémů kolem 285. Po změně pravidel SP (max. dáleka hlavně omezena na 15 cm) jsem ji přenechal kolegovi, který s ní střílí stále. Myslím, že taková závada na hlavni nemusí být spůsobena nekvalitním materiálem, materiál hlavní u malorážek je většinou dosti měkký, spoustu hlavní různých zbraní jsem již zkracoval a vím tedy, že to neplatí jen o Margolinách. Důvodem je spíše špatná munice ve spojení se špatnou údržbou.
Je zajímavé že pokud tu někdo údajně viděl nafouklou hlaveň tak to bylo na Margolině. Já už tomu snad začnu i věřit… Jenže – pokud bude hlaveň vyrobená z obyčejné oceli 11600, pak lze předpokládat že pokud to nebude zmetek, pak se její pevnost bude pohybovat podle tloušťky stěny od 400 MPa do 700 MPa. A tady už něco nehraje, protože .221 Fireball dosahuje tlaku stěží 370 MPa, takže by i taková hlaveň měla jeho tlaku odolat a to už je nějaký náboj. .22 LR má maximální tlak okolo 150 MPa, takže s tím nafukováním přeji hodně štěstí. Ostatně, podívejte se na obrázek a napište jestli věříte tomu že dvaadvacítka dokáže takové hlavně nafouknout… Každopádně to vypadá že podle informací co zde lidé prezentují není nákup Margoliny dobrý nápad.
Přílohy
Hlavně.jpg
Podle mě by s tímhle měla dvaadvacítka co dělat...
Richi

Příspěvek od Richi » 04 říj 2005 22:13

Jasné, na to netreba ani tabuľkové hodnoty ... stačí sa na to pozrieť a každému (skoro:) ) je hneď jasné, že 22LR s tým ani nepohne.
Richi

Re: Vliv vydutí hlavně na přesnost střelby

Příspěvek od Richi » 04 říj 2005 22:23

Dědek Plesnivák píše:
Ono to není tak snadné – pokud je střela v hlavni už dost daleko tak to nefunguje. Leda že bys nasypal tu nábojnici až po okraj prachem. Pak to sice vyletí, ale že by to mělo blahodárný vliv na zbraň o tom pochybuji… Osobně jsem byl svědkem jak to udělal majitel JW 14. U nábojnice uletělo dno a na zbrani to vyrazilo vytahovák. Majitel ale stejně prohlásil že je mu to u takového šmejdu šumák. Ačkoli je to s podivem, tak ten vytahovač našel a vrátil zpět a nábojnice šla vyndat z komory kupodivu lehko. Na sníženou přesnost si nestěžoval, ale ono to u téhle zbraně asi ani nejde poznat. Ovšem zkoušet něco podobného u jiné ráže je naprostá sebevražda.
OK ale v tej chvíli bol v hlavni iba 1 projektil takže by ho to v pohode vytlačilo... a prach by ani nemusel dopĺnať - a aj keby ho doplnil, tak by mal na horenie k dispozícii celý priestor od dna nábojnice po dno projektilu, takže tlak by narastal pomaly a kritickú hodnotu na odpálenie dna by nedosiahol... a určite je to lepšie riešenie ako ho vytláčať manuálne alebo neboj tak ako to urobil ten exot...
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 05 říj 2005 08:44

Dědek Plesnivák píše:
Slim Jim píše:Já viděl lehce vydutou Uralku a dvě Margoliny nafouknuté tak, že to bylo k vidění i k nahmatání na vnějším obvodu hlavně. Materiál na Margolinách není nijak mimořádně mizerný, takže naprosto věřím tomu, že i malorážka může při nesprávném zacházení pěkně nakynout.
Margolina je pistole která nesnese ani náboje HV, takže tem bych tomu možná i věřil, ale i to se mi nezdá. Ono všechno ruské má značně proměnlivou kvalitu a kdo ví z čeho tu hlaveň občas vyrobí… Jen bych se divil že spíš neuletěl závěr. Můžeš to vyfotit a plácnou to sem? Já bych prostě hrozně rád viděl důkaz a znal i podmínky za jakých k tomu došlo. Ono totiž z pohledu fyziky není něco takového vlastně vůbec možné pokud bude hlaveň vyrobena bez kazů.
Fotku ti neslíbím, nemám na to techniku. Podmínky ti taky nesdělím (je to všechno dvacet let zpátky, ještě za Svazarmu, a dneska už nikdo nic neví nebo nechce vědět). Jinak je zvláštní, že se všechny tři laufy nafoukly kousek od ústí, čili v místě, kde by tlak měl být už relativně malý. Ale nemyslím, že by ty hlavně byly materiálově tak špatné (rozhodně jsou pořád lepší než lidi, co s nimi stříleli).
Fanda

Příspěvek od Fanda » 05 říj 2005 11:00

Slim Jim píše:
Dědek Plesnivák píše:
Slim Jim píše:Já viděl lehce vydutou Uralku a dvě Margoliny nafouknuté tak, že to bylo k vidění i k nahmatání na vnějším obvodu hlavně. Materiál na Margolinách není nijak mimořádně mizerný, takže naprosto věřím tomu, že i malorážka může při nesprávném zacházení pěkně nakynout.
Margolina je pistole která nesnese ani náboje HV, takže tem bych tomu možná i věřil, ale i to se mi nezdá. Ono všechno ruské má značně proměnlivou kvalitu a kdo ví z čeho tu hlaveň občas vyrobí… Jen bych se divil že spíš neuletěl závěr. Můžeš to vyfotit a plácnou to sem? Já bych prostě hrozně rád viděl důkaz a znal i podmínky za jakých k tomu došlo. Ono totiž z pohledu fyziky není něco takového vlastně vůbec možné pokud bude hlaveň vyrobena bez kazů.
Fotku ti neslíbím, nemám na to techniku. Podmínky ti taky nesdělím (je to všechno dvacet let zpátky, ještě za Svazarmu, a dneska už nikdo nic neví nebo nechce vědět). Jinak je zvláštní, že se všechny tři laufy nafoukly kousek od ústí, čili v místě, kde by tlak měl být už relativně malý. Ale nemyslím, že by ty hlavně byly materiálově tak špatné (rozhodně jsou pořád lepší než lidi, co s nimi stříleli).

Podívejte se na stránky Rugeru. Tam v návodu na použití(manuál) jasně a důrazně na straně 40 varují, že trochu špíny, bláta, sněhu ale i jen nevytřený nadbytečný OLEJ nebo TUK může způsobit vydutí hlavně, roztržení hlavně, zranění střelce nebo okolostojících! (volně přeloženo)

Takže nejenom Margolina, ale i jiné pistole ráže .22 mohou "přijít k úrazu". Pravděpodobně něco bude na těch rázových vlnách za střelou.
http://www.ruger.com/Firearms/PDF/50.pdf

Fanda
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 05 říj 2005 12:26

No, je fakt, že konstatování že "Něco takového není ani z fyzikálního hlediska možné, je-li hlaveň vyrobena bez kazů" je trošku ostré, ale bátr se nadbytečného oleje v hlavni, to mi připadá zase jako opačný extrém (Ruger se nejspíš jenom sichruje proti pitomcům všeho druhu). Já se svojí Suhlkou 150 (která je určitě horší než Rugery od dvaceti tisíc nahoru) střlím první ránu běžně s totálně zaolejovanou nebo lehce navazelínovanou hlavní, a pokud vím, zatím se jí nic nestalo.
Odpovědět