vliv teploty na optiku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

pussylala
Příspěvky: 1429
Registrován: 31 srp 2007 23:54
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od pussylala » 21 říj 2012 14:15

Jak píše Kubajzz, já si toho všimnul taky ve Stárkově. Sobotu ráno, po chladné noci jsem vyndal flintu z auta a nastřeloval. Chodilo to o 8 kliků jinam. Tak jsem to zkorigoval a to byla chyba. Během závodu se udělalo pěkně a puška zase střílela zpátky na původní místo. Taky, že jsem nastřílel hovno. Ještě v sobotu odpoledne za pěkného počasí jsem to znovu nastřelil. V neděli ráno, zase po chladné noci, to samé. Ale poučený ze soboty jsem na to nešáhl. Teplota se před závodem zvedla a puška-optika chodila jako víno :D. Včera v Milovicích jsem si pušku zahříval v autě do poslední chvíle :lol:


doveda
Příspěvky: 525
Registrován: 09 lis 2010 20:45
Bydliště: Klatovy

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od doveda » 21 říj 2012 16:15

A jak jsi ji ráno zahříval puška pak prochladla během chladného závodu a zase špatně :lol:
Tak včera byly konstantní podmínky,jak se to před závodem nastřelilo tak to střílelo i potom..
LP 300
LG 300 HFT
LG 300 ISSF
Uživatelský avatar
pussylala
Příspěvky: 1429
Registrován: 31 srp 2007 23:54
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od pussylala » 21 říj 2012 17:20

Během závodu neprochladla, protože jsem jí zahříval vlastním tělem :lol:. A teď beze srandy. Vliv má dle mého dlouhodobá chladná teplota, tj. třeba celou noc v autě při teplotě cca. 5 až 10C. To byla flinta ráno na kost "zmrzlá" a projevilo se to na nástřelu.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od mari » 21 říj 2012 17:41

Vliv teploty je zrejmy,ale pokud mas kvalitni optiku,tak ta se hybe s teplotou minimalne a ne o 8 kliku.Byva vetsinou problem s montazi,nebo s listou.Jsou z jineho materialu a kazdy ma jinou teplotni roztaznost.Viz duralovy Steyer,ocelova montaz a duralovy kukr.Dalsi nemaly problem je,ze i vzduch reaguje na zmenu teploty.Stejny objem vzduchu nizsi teploty nemuze mit stejnou energii jako vzduch teplejsi, ikdyz ma stejny tlak diky regulatoru.To je zakon termodynamiky.Dalsi problem je ze chladny a vlhky vzduch je pro projektil hustsi prostredi,nezli teply suchy.Tudiz v chladu a vlhku strela vice pada.Pro diabolku,ktera ma nizky BC to muze byt dost. To kdyz se vse secte,tak to klidne da 8 kliku. Staci nato ale i samostatny posledne jnenovany jev.Dalsi problem,ale hlavne na vetsich vzdalenostech je mirage.Ta ale vetsinou posouva zasah nahoru.
Uživatelský avatar
Martin K
Příspěvky: 2079
Registrován: 27 srp 2012 08:32
Bydliště: 5 km od Nymburku

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Martin K » 21 říj 2012 17:41

ve Stárkově se v sobotu hlavně projevovala dost silná mirage. ten vzduch se tetelil, že to bylo vidět pouhým okem, natož přes optiku. :wink:
dycky STEYR
mmoobbyy
Příspěvky: 98
Registrován: 06 bře 2012 19:09
Bydliště: Liberecko
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od mmoobbyy » 21 říj 2012 20:08

Jo, na té louce se to pěkně tetelilo, do toho ten nárazový vítr, tam jsem pár bodů nechal :(
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Warthog » 22 říj 2012 13:34

doveda píše:Co takhle BE tactical,Meopta,Sightron....
Mohu sloužit zkušeností s BE 6500 Tactical - Steyr LG-110, originální weaver rail a ocelové montáže Leupold QRW. Když nastřelím pušku při ca 10 až 15 °C a pak vylezu ven při -15 °C, rozhodí mi to nástřel o ca 4 kliky dolů a někdy i ca 2 doprava. Spíš než optice jsem to ale připisoval hlavni a změněné balistice kvůli hustotě vzduchu.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Kubajzz » 22 říj 2012 14:19

Rozdíl teplot -20 a +20°C by měl dělat rozdíl v balistice na 50m asi jeden centimetr podle chairgunu. A rozdíl 0° a 20° dělá asi 4 milimetry. To je celkem zanedbatelné.
Větší vliv bude mít to všelijaké kroucení kvůli té tepelné roztažnosti, si myslím.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od mari » 22 říj 2012 15:11

Zanedbatelne, ale milimetr k milimetru a je tam 8 kliku. Je potreba scitat vsechny chyby a vlivy.
mildot
Příspěvky: 947
Registrován: 18 zář 2012 17:55

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od mildot » 22 říj 2012 19:06

jo neni nad pevny miridla, ty se nehnou :lol:
Liebe ist in der luft! Sudet agenci.
Uživatelský avatar
pussylala
Příspěvky: 1429
Registrován: 31 srp 2007 23:54
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od pussylala » 24 říj 2012 00:34

Já to taky nepřisuzuji optice, ale celému kompletu. Jestli optika udělá pár milimetrů, montáže taky, tak ve výsledku jsem to měl 8 kliků na 30m :D

p.s. mám 1/8 klikání
Uživatelský avatar
Barys
Příspěvky: 1263
Registrován: 13 led 2007 18:27

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Barys » 24 říj 2012 08:28

Rozdíl je hlavně vliv teploty na různé materiály.Na ocel působí jinak než na dural,dřevo atd. Nejmenší vliv by tím pádem byl,kdyby komplet byl z jednoho materiálu (somozř. nemožné) a proto se alespoň snažit ,aby hlavní části si byli co nejvíce podobné.Tzn.když je duralový tubus optiky může se lépe projevovat duralová montáž než ocelová atd.
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Warthog » 24 říj 2012 13:10

Nejmenší vliv by se projevoval, pokud by byly součásti sestaveny tak, aby se teplem způsobené změny navzájem vyrušily. Používá se to poměrně běžně u hodinových kyvadel, u kompletu zbraň-montáž-optika si to ale nedovedu v praxi představit.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
Barys
Příspěvky: 1263
Registrován: 13 led 2007 18:27

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Barys » 24 říj 2012 13:47

Nejmenší vliv teploty bude,když uděláš bimetal hlaveň ,pažbu,tělo, montáž, optiku . :idea:
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Warthog » 24 říj 2012 14:37

Tak. Ale spočítat a narvhnout to bude na Nobelovu cenu za fysiku :-D

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Odpovědět