vliv teploty na optiku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

markr.5
Příspěvky: 432
Registrován: 02 črc 2011 11:43
Bydliště: 50°12'28.444"N, 15°3'19.858"E

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od markr.5 » 18 kvě 2012 22:09

to Tomayo vezmu to pěkně popořadě:
a)chujoviny píšeš ty, já se tě vždy jen snažím opravit, aby jsi neuváděl v omyl ostatní ( případně ti odpovídám na tvé otázky a ty to považuješ za provokaci ) např: " kolik bylo sklopek loni na MS " , " bude tam spousta anglánů a holanďanů " , " nikko mi změnilo na sluníčku při 30st nástřel " atd.
b)základní principy roztažnosti materiálů sice nechápu, ale nikdo mi nevymluví, že při 30 - 40 stupních se bude něco roztahovat, možná tak žvejkačka, ale ne nějaký kov.
c)steyr mi v mrazech střílí jinak než při teplotách nad nulou, ale není to tím, že by se mi nějak roztahoval případně stahoval, protože je z kovu, ale kvůli rozpínání vzduchu v kartuši, regulátoru atd.
d)všude se do tebe nejebu, občas s tebou i souhlasím, většinou se ozvu pouze tam, kde napíšeš nějakou blbost. a dělám to nejen u tebe... tím, že ti to napíšu do SZ nic nevyřešíme, nebo by jsi to snad potom smazal? :D
e)založil jsem toto vlákno, protože si myslím, že to není tak úplně marný téma.
f)a puškohled jsem si skoro upekl, protože od začátku ( čubirkova4 ) byla řeč o paralaxe a o tom, že mám udělat test paralaxy, tak na co nástřel?
mimochodem, jestli sis toho všimnul tak na těch fotkách mají 3x cejchovanou zrovna právě paralaxu, nikoliv komínek výškové korekce. a od začátku tvrdím, že o Schmidt & Bender je známo, že se jedná o jeden z nejdražších teploměrů. ale u nikka jsem se s tím ještě nesetkal, nebo vyhrabeš snad někde fotku big nikka který je takto třikrát ocejchovaný? znovu opakuju, pokud mě o tom přesvědčíš, tak se ti omluvím a uznám, že jsi měl pravdu. do té doby ne :D


cubirkova4
Příspěvky: 198
Registrován: 06 pro 2009 17:07
Bydliště: Trnava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od cubirkova4 » 18 kvě 2012 22:43

markr.5 píše:b)základní principy roztažnosti materiálů sice nechápu, ale nikdo mi nevymluví, že při 30 - 40 stupních se bude něco roztahovat, možná tak žvejkačka, ale ne nějaký kov.:D
Medený drôt má pri teplote −5 °C dĺžku 21,55 m. Akú dĺžku má drôt pri teplote 30 °C? O akú dĺžku sa drôt predĺžil? V tom teplotnom intervale považujte aCu za konštantu.
Riešenie
t1 = −5 °C, t = 30 °C, l1 = 21,55 m, aCu = 1,7 · 10–5 K–1; l = ?, Dl = ?
Zo zadaných hodnôt teplôt vypočítame teplotný rozdiel
Dt = t − t1 = 30 °C − (−5 °C) = 35 °C
V termodynamickej teplotnej stupnici je tento rozdiel 35 K. Dosadením do vzťahu dostaneme
l = 21,55(1 + 1,7 · 10–5· 35) m = 21,55 · 1,000 6 m 21,56 m
Dl = l − l1 = (21,56 − 21,55) m = 0,01 m = 1 cm.
Medený drôt má pri teplote 30 °C dĺžku približne 21,56 m. Predĺžil sa o 1 cm.
Steyr LG110 FT + NS Diamond 10-50x60
Steyr LG110 FT/Hunting + Burris Timberline 4,5-14x32
http://www.safta.sk
Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 2168
Registrován: 30 říj 2011 11:50
Bydliště: v pekle!

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Hellboy » 18 kvě 2012 22:56

tak klid hosi :-) nebo si pujcte perkrusky a sup na souboj :-) a kdo vyhraje ma pravdu :-)))

ne vazne myslim,ze pravda bude tak nekde uprostred je obecne znamo ze material ma tepelnou roztaznost to vime snad jeste ze ZS tudiz se domivam,ze zalezi na pouzitych materialech na kvalite zpracovani a konstrukci a dle toho pak muze byt vysledek ...nekde bude zmena temer nepostrehnutelna a nekde bohuzel vetsi...
ano verim,ze rozdil -10 a + 50 muze mit vliv uz z fyzikalniho hlediska ...
to same plati u pusek tam mozna i vic...gumicky,tesneni,tlak..prolinani tlaku jinam nez by melo byt atd...vyzkouseno z praxe
od ted prosim osloveni kníže pekel :-)
...kdyz jednou pohar pretece....aneb kdyz nemusim tak nechci
...tak to jsem ja ... https://www.youtube.com/watch?v=CZdiGRlRerw
Uživatelský avatar
markr.5
Příspěvky: 432
Registrován: 02 črc 2011 11:43
Bydliště: 50°12'28.444"N, 15°3'19.858"E

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od markr.5 » 19 kvě 2012 06:58

to cubirkova4
sice těm vzorečkům nerozumím, ale budiž. ale musí tam záviset i na tom, po jakou dobu ta určitá teplota na ten drát působí, ne? neříkej mi, že se ten drát natáhne o 1cm během jedné hodiny. to snad půjdu koupit někam měděný drát a udělám další pokus :D
a ještě jedna věc- neříkej mi, že také nezáleží na síle toho drátu. podle mého selského rozumu musí být rozdíl mezi drátem o průměru 1mm a třeba například 50mm. opravte mě, jestli se pletu.
když už jsi v tom počítání, můžeš mi vypočítat, prosím tě, o kolik se ten drát natáhne v rozmezí teplot 25st až 40st? protože to je ta teplota o kterou se tady od začátku hádáme, ne o teplotě -5 :wink: . díky
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Warthog » 19 kvě 2012 10:07

Opravdu si o té roztažnosti a fysice obecně něco nastuduj. Jak dlouho vnější zdroj tepla působí je z hlediska samotné roztažnosti wurst. Jakmile dodáš potřebnou energii/teplo a těleso dosáhne dané teploty, tak se prodlouží - je to kontinuální jev. Nějaké rozdíly tam budou v tom, jak rychle je těleso schopno teplo přijímat, ale ty budou zrovna u hliníku a jeho slitin velmi malé. Pravdou je, že puškohled není laboratorní tyč či drát, takže se tam samozřejmě uplatní kromě příjmu tepla i jeho ztráta na zastíněné straně, případně do vzduchu uvnitř a pak ztráta vedením přes připojené díly. A jak už jsem psal, neblbý konstruktér může vli teplotní roztažnosti výrazně snížit, až do té míry, kdy je to uživatelsky nepozorovatelné. Může.

Ten drát se natáhne podstatně rychleji než za hodinu. Klidně si to zkus. Kdyby se Ti drát zdál příliš malý a nerepresentativní, podívej se někdy v létě na koleje. Mimochodem, protažení vlivem teploty má až překvapivě velký vliv třeba na přesnost kyvadlových hodin a proto se téměř všechny slušnější vybavují teplotně kompensovaným kyvadlem.

Rozdíl mezi drátem 1 mm a 50 mm je na delší pojednání. V zásadě záleží na délce, protože o lineární teplotní roztažnosti se má smysl bavit u tělesa, jehož jeden rozměr výrazně převyšuje ty ostatní. Takže drátek 1 x 50 mm se samozřejmě natáhne víc, než kostička 50 x 50 x 50, u které se podstatně víc projeví roztažnost objemová. Pokud bys ale měl oba profily o délce dejme tomu sto metrů, prodloužení bude téměř stejné.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od kesi » 19 kvě 2012 12:12

Tomayo píše:on mel ale uplne ten stejny problem s paralaxou jako ja? ze by nahoda?

a on ti na to reagovat nebude - nema na to nervy :)
Nechápu. Já sem tvůj příspěvek ani nečetl.
ILya napsal minimální, což neznamená žádné. :wink:
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Tomayo
Příspěvky: 1405
Registrován: 07 kvě 2011 00:03
Bydliště: Mars

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Tomayo » 19 kvě 2012 12:46

ilya muze byt druhy Markr......dulezite pro me je , ze mi to potvrdili lide co ten puskohled maji a pouzivaji ho - NE TO CO SI MYSLI MARKR

minimalne v puskohledu - je na 50metrech kus - zkus si dat pod zadni montaz slabousky papir (coz je 0,0nic) a uvidis co ti to udela na 50m

ano maji sice 3 stupnice kola paralaxy, ale princip je stejny ne? porad je tam nejaky mechanizmus, nejaky material, ktery pracuje vlivem tepla.....navic vyskovou elevaci si jednoduse upravis a vynulujes pred zavodem, ale paralaxu budes tezko cejchovat znova pred zavodem. Sam svyma slovama potvrzujes je u BENDRU se to deje...proc ne u Big NIkka ?

navic porad je tu ten zavod, kdyz jsi si zkorigoval nastaveni (nastavil nulu) pred zavodem a pri zavode, po nejakem case se ti to zmenilo....me se stalo uplne to same, tak stale nechapu cemu se divis....proste si to jen nechces priznat to je asi cele
Daystate Grand Prix - Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MD + Bushnell 3200 10x40
KalibrGun Cricket .22 - Delta Titanium 6-24x42

http://www.youtube.com/watch?v=8-ejyHzz3XE
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od milius » 19 kvě 2012 15:43

A nemůže taky hrát roli Dusík co je uvnitř?Jak je to s rozpínáním tohoto plynu po ohřátí?Ví někdo jak se chová?
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od ALKAJ » 19 kvě 2012 16:33

Ak môžem:

Keď som 1x ciachoval koleso paralaxy tak to bolo pri teplote okolo 5°C. Prišiel som na miesto, vybral som pušku z kufa (bola zohriata z domu) a začal som ciachovať od 10m. Keď som konečne ociachoval na 50m (čo mi chvíľu trvalo) tak som spravil kontrolné meranie na 10m a rozdiel na malom kolese bol asi 4mm a mohol som začať znova :mrgreen: .
Potom som si na veľkom kolese spravil ciachovanie pri 15°C a tá stupnica sa mi osvedčila v priebehu celého roku. Pred Talianskom som spravil ciachovanie aj pri 30°C ale používal som aj tam tú prvú stupnicu.



Skôr nejako neviem pochopiť to nulovanie vežičiek pred súťažou.
To načo má slúžiť? :mrgreen:
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Warthog » 19 kvě 2012 19:44

milius píše:A nemůže taky hrát roli Dusík co je uvnitř?Jak je to s rozpínáním tohoto plynu po ohřátí?Ví někdo jak se chová?
Plus minus jako vzduch, ve kterém je toho dusíku skoro 80 % :-) Resp. dusík se bude rozpínat o něco málo méně, ale při tomhle objemu, stlačitelnosti těch plynů a pevnosti puškohledu to bude zanedbatelné.

Vliv teploty na rozpínání vzduchu se tu řešil v souvislosti s tlakovými lahvemi při tlacích o dva řády vyšších...

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
jirkahu71
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2010 12:19
Bydliště: Loděnice

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od jirkahu71 » 19 kvě 2012 21:30

Zajímavé je, že u plynů se v teplotní objemové roztažnosti nezjistily žádné rozdíly. Při teplotách běžných v přírodě mají všechny plyny stejný teplotní součinitel objemové roztažnosti, a to:χ=1/273,15 K-1

takže jediná deviza čistého dusíku je velká molekula, absence vodních par a nečistot.
JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od JuroNR » 19 kvě 2012 22:01

Tiež si myslim že ten dusik len nahradza vzduch a velky tlak tam určite nebude. Porovnavať medenny drot s hlinikovou trubkov sa absolutne neda,to by sa museli porovnať dva droty samozrejme rovnakeho priemeru a to by ten hlinikovy vyšiel ovela horšie,nakolko med ma objemovu rozťažnosť 1,7 a hlinik ma 2,38.-ale to su nepodstatne veci.
Mňa na tejto debate zaujima aky vplyv ma paralaxa na zmenu nastrelu,ked Tomayo musel klikať x klikov,ved paralaxa len odmeria vzdialenosť a keby sa zmenou teploty zle odmerala vzdialenosť aj +-5m tak to nebude robiť 18 klikov,to bude tak jeden max dva kliky aj to len vyškovo. Takato mala zmena korekcie može byť sposobena aj samotnou puškou pri zmene teploty,ako tu už niekto spomenul,volnejšie tesnenia,iny tlak vzduchu atd. Každy ked sa pozrie do puškohladu a vidi zmenu nastrelu automaticky,alebo podvedome si mysli že je na vine puškohlad,lebo tu zmenu v ňom vidi. Jednoduchy priklad,ked niekomu spadne zbraň na zem,tak prvu vetu čo každy vyslovy je:bože moj,len aby sa mi nerozbila optika,a pritom prave optika je stavana na narazy.samozrejme vplyv teploty nespochybňujem.
Uživatelský avatar
ivco
Příspěvky: 588
Registrován: 14 bře 2009 11:29
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od ivco » 20 kvě 2012 23:02

Alkaj nulovanie som robil aj ja pri minulom kukeri a to preto lebo na paralaxa kolese som nemal poznačené metre-kedže tie sa menia ako píšete- ale mal som tam kliky.
takže na 30m akože 30m som mal poznačený nastrel teda nulu.
a ostatné metre som nepotreboval.
pred suťažou som strelil na papier položený na 30 metrov a podla toho spravil korekciu. vynuloval a kliky poznačené na kolese mi v tom pripade pasovali.
ak by to tak nefungovalo ako popisujem zrejme by som ....... ale nejdem to tu pisať.
súčastnosť: Steyr LG 110 HP, Hawke Sidewinder 8-32x56, strelivo JSB.
minulosť: AirArms Pro Sport 4,5. MTC Viper 10x44.
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Warthog » 21 kvě 2012 01:45

JuroNR píše:Mňa na tejto debate zaujima aky vplyv ma paralaxa na zmenu nastrelu,ked Tomayo musel klikať x klikov,ved paralaxa len odmeria vzdialenosť a keby sa zmenou teploty zle odmerala vzdialenosť aj +-5m tak to nebude robiť 18 klikov,to bude tak jeden max dva kliky...
Primárním účelem točítka paralaxy je to, aby kříž necestoval po terči pokud oko nebude přesně v ose optické soustavy. Ostření je jen příjemný vedlejší efekt a měření vzdálenosti jen nadstavba.

Nevím, co přesně se dělo v Tomayově případě, ale pokud je blbě nastavená korekce paralaxy, tak opravdu stačí mít oko o kousek vedle. Na obraze to moc znát není, ale lítá to neskutečně vedle.

Jinak pokud(!) se nějakým způsobem optická soustava hnula natolik, že korekce paralaxy neseděla o 5 metrů, kdo ví, co všechno se dělo s osnovou a díly, které ji drží.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od onevan74 » 21 kvě 2012 16:02

No slunce ti optiku prohřeje dost rychle ze všech stran. Ale na optiku jako takovou to má zanedbatelnej vliv. Nastavení paralaxy se ti bude měnit s teplotou vzduchu a podle úhlu odkud svítí slunce. Jen tím prostě dorovnáš optickou soustavu puškohled-puška. A měřit podle paralaxy vzdálenosti za rúznejch teplot je zcestný, proto taky na taktickejch optikách není na žádný paralaxe stupnice vzdáleností.
Odpovědět