Vliv teploty hlavne na presnost strelby.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od Jim » 28 srp 2010 10:12

Dobrý den, rád bych se dozvěděl, jaké máte poznatky s vlivem ohřevu hlavně na výsledek střelby. Do 10-ti výstřelů za sebou v krátkých intervalech mi moje Gew.88 chodí slušně, jak je těch výstřelů víc, už se to roztahuje. A to dost nepříjemně. Díky.


Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od predator » 29 srp 2010 07:50

To může bejt důsledek mírně křivě vrtanýho laufu. Máš zbraň nastřelenou tak, že je muška krásně v ose, nebo s ní máš hnuto dost vpravo nebo vlevo, aby to lítalo do záměrnýho bodu? Pokud máš zbraň nastřelenou správně tak, že muška musí bejt výrazně vyosená (v řádu mm), můžeš mít zbraň s mírně vyoseným vývrtem, což má za následek že po ohřevu laufu se výrazně mění záměrnej bod (jak materiál NEROVNOMĚRNĚ pracuje), a s tím jak při střelbě teplota kolísá, mění se záměrnej bod-většinou ve vertikální ose.

Proto je potřeba při koupi zbraně kontrolovat i jak moc je vyosená muška, pokud je teda zbraň jakože nastřelená.

Nebo jednodušší vysvětlení je, že máš už vyšlehanej lauf, kterej se při zahřátí roztahuje tak, že ojetej vývrt přestává plnit svoji úlohu.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od Jim » 29 srp 2010 11:04

Muška a hledí je v ose hlavně.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Bluesman
Příspěvky: 199
Registrován: 11 dub 2008 23:20
Bydliště: Litvínov

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od Bluesman » 29 srp 2010 13:31

Predator:Mám možná trochu natvrdlý dotaz...Když jsem ,,vylaďoval" mikrometr.mířídla na mém šestipalc.revolveru (Ruger GP100 357.Mag),tak v momentě,kdy jsem byl se zásahy zcela spokojen,bylo hledí vystavěno do této pozice (viz.foto)
Je to tedy ten samý případ?Nebo to může být i očima a způsobem,jakým se přes mířidla dívám?Jsem i brejlovec 8) Podotýkám,že mírněji přetažené mikr.hledí doprava jsem užíval i u pistole (1911,5").U malých zbraní-subcompakty,PP(K),Makar.apod. nemám-neřeším obdobný problém,a zásahy jsou v odpovídajícím standartu ,,vzdálenost a rozměry terče--obranná věcička na skryté nošení.
Přílohy
P1000778.JPG
glock1719
Příspěvky: 125
Registrován: 04 dub 2007 21:50

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od glock1719 » 29 srp 2010 16:08

To je spíše tím , že strháváš.
Štěstí přeje připraveným.
bacil.357
Příspěvky: 16
Registrován: 08 kvě 2009 18:32
Bydliště: Karlovarský kraj

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od bacil.357 » 29 srp 2010 19:14

To Bluesman:
mám také Rugera, koupil jsem ho z druhé ruky, a hledí mám také posunuté vpravo. střílel jsem zatím na gongy a i na 50m jsem se bez problému trefoval. takže asi je to nastřelené dobře. až zkusím terč, tak uvidím jak "přesný" je.
Uživatelský avatar
Bluesman
Příspěvky: 199
Registrován: 11 dub 2008 23:20
Bydliště: Litvínov

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od Bluesman » 29 srp 2010 22:43

Bacil: zajímavé...dej pak o další zkušenosti a názoru určitě vědět
Glock 1719: dorovnávám obrazec mířidel..spouštím jak když stéká med,...dorovn...BUM :!: NE,NE..nestrhávám.Už dávno opravdu ne. :wink:
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od kayakero » 30 srp 2010 07:59

Jim píše: . . . poznatky s vlivem ohřevu hlavně na výsledek střelby . . . .
Mosin1944 s optikou na 100metrů: (poloha vsedě s oporou na lavici, po rozestřílení + když mi to ten den sedne) tak 10÷20 ran udržím v elipse tak ≈7cm do šířky x ≈4÷5 cm na výšku (vím, žádný zázrak), pak to jde do kytek každou další ranou; pokud dám 80 ran (během tak 2 hodin - a hlaveň je tedy ohřátá že se na ní nedá udržet ruka), tak (krom cca.5ks ulítnutých) jsou v kruhu o průměru >10÷12cm.

Sem si původně myslel na únavu očí + hlavně jak (čím dále tím marněji) hledám v rameni místo zatím nedomlácené do bolestiva od kopanců pažbou - tedy na systémovou chybu v zakládání. Hurá, mohu obvinit ohřev hlavně. Ještě že to fórum máme. :wink:
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od predator » 30 srp 2010 09:24

Jim: takže v jakým stavu máš vývrt?

Bluesman: v tvým případě by se asi nejednalo o vyosenej vývrt, ale o křivej lauf, což by bylo na první pohled patrný, na rozdíl od vyosenýho vývrtu, kterej se projeví až po zahřátí laufu kolísajícím nástřelným bodem-to platí pokud vím u dlouhejch zbraní. U krátký zbraně by to vyosení muselo bejt opravdu enormní, aby to mělo ten efekt.Jestli seš s výsledkama spokojenej, neřešil bych to. Spousta lidí blbě čumí do mířidel-já taky, a musej mít zbraň nastřelenou na svoje voko...
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Uživatelský avatar
Bluesman
Příspěvky: 199
Registrován: 11 dub 2008 23:20
Bydliště: Litvínov

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od Bluesman » 30 srp 2010 10:02

Predator: Díky za názor.Myslím,že máš recht-nemusím to řešit.Je zřejmé,že v téhle záležitosti stejně nic nevyšpekuluju.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od Jim » 30 srp 2010 10:55

kayakero: kdybych to měl jen tak ujetý jako ty, tak bych to neřešil. Těch 10 prvních ran mám asi jako ty z Mosina. Střílím taky vsedě s oporou na 100m. Ty další se rozjíždějí už ale víc.
Co se týká vývrtu, myslím, že je slušnej. Nejsem schopen ho posoudit. Oproti novejm zbraním ovšem nemá takovej lesk.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od predator » 31 srp 2010 09:05

Jime tak bych asi zkusil flintu půjčit někomu jinýmu, dobrýmu střelcoj, jestli mu to bude dělat taky. pokud si teda nejseš stopro jistej, že to dělá flinta a ne ty. Poněvadž jinak nevím co by tomu mohlo bejt.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od Jim » 31 srp 2010 10:35

Jo jo, asi to zkusím a uvidíme.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
omega 13
Příspěvky: 43
Registrován: 30 lis 2006 20:41
Bydliště: Morava

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od omega 13 » 04 zář 2010 22:08

To je celkem normální záležitost, že při ohřevu hlavně se rozjíždí nástřelný obrazec do stran a směrem nahoru, mě to u M 98k dělá taky a řekl bych, že to dělá každá, z které jsem kdy střílel. Do 5 max. 10 ran je to paráda, pak se to začne rozhazovat. Výkonná munice- tenká hlaveň-nestejnoměrný ohřev materiálu hlavně v průřezech- začne jinak kmitat(ohýbá se)- pokud se při tom dotkne či dotýká pažby či objímek -delší pobyt náboje v ohřáté komoře a pod. to všechno může ovlivnit přesnost. Musí se k tomu přistupovat, že jsou to vojenské flinty a ne terčovnice.
bacil.357
Příspěvky: 16
Registrován: 08 kvě 2009 18:32
Bydliště: Karlovarský kraj

Re: Vliv teploty hlavně na přesnost střelby.

Příspěvek od bacil.357 » 22 zář 2010 22:43

Bluesman: tak jsem se konečně dostal na střelnici zkusit Rugera "nastřelit do papíru.

aby to šlo tam kam mám, tak mám hledí také mírně vpravo. Sice ne tak moc jako ty, ale je to lehce vpravo. Spoušť je v SA tak jemná, že se o strhávání zbraně nedá mluvit. Tak nevím čím to je. Hlavně že to chodí na flek. Hodně zdaru
Odpovědět