Flobertka

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 14 dub 2021 22:33

To JuroNR: Já si ty čísla necucám z prstu, taky jsem tomu nevěřil, ale mám ověřené energie u jiných nábojů a tohle jsem prostě naměřil, takže bych se ohradil proti těm rybářským řečem. Možná se mýlím, možná ne. Můžu se zeptat, jakými hradly jste měřil a jakou zbraní? Jinak deklarovaná energie short je 60-120J, takže v podstatě skoro dvojnásobek maxima u Flobertky, nevidím sebemenší důvod, proč by ten náboj nemohl mít v extrému 60J. Možná jsem dostal vadnou sérii. Kdo ví.

To Láda XX: Ty vysoké výkony (až 59J) jsem tady naměřil já, úprava je taky samozřejmě od Řeháků a mám nižší sériové číslo, z čehož by se dalo usuzovat, že moje zbraň je starší a není logické, aby bylo vše novější mělo odfuky a naopak. Jak už tady bylo napsáno přede mnou, záleží na náboji. SB špička je o cca. 50% silnější než kulička. Měřil jsem prověřeným klasickým chronografem, opakovaně a v předepsané vzdálenosti, jak píše Albert, tím vzduchovkovým bych se fakt neřídil. Úpravou střeliva jsem se dostal přes 100J. I kdyby mi hradla měřila blbiny, tak sonický třesk poznám poslepu. Nejvíc jsem naměřil cca. 1050fps s tím, že hranice pro nadzvukovost je cca. 1100fps. Fakt stačilo přidat 100fps a místo pšoukání to práskalo jak bič. Takže jestli máš po ruce náboje třeba do nastřelovačky nebo jateční pistole (nejsem si jistý, jestli nemají RWS náboje jenom třaskavou slož, jinak je možno samozřejmě zkombinovat prach z vícero nábojů), podsypej pár střel co to dá a budeš mít jasno i bez hradel či penetračních testů. Samozřejmě na vlastní riziko, i když na 99% se ti maximálně rozšklebí hilzna.

To Therion - můj experiment s hybridním střelivem nedopadl dobře. Startovačka sice vyslala diabolku z hlavně, ale při druhém výstřelu došlo k jejímu roztržení tak, že v hlavni zůstal nalepený olověný prstenec, který jsem musel vytáhnout vytěrákem. :D JSB Jumbo monster se vůbec nevešla. Poslední naděje, pokud jde o střelivo pro chudé za 1,50kč, je 5.5mm brok.

Nakonec jsem z Chiappy odstranil vše špatné, tj. veškeré plasty včetně zbytečného držáčku nábojů, mnou nevyužitých weaverů, vykašlal se na duralový, který u takto slabého výkonu nedává smysl, osadil kolimátorem a je z toho nádherně minimalistická zbrň s hmotností 1375g za pár šupů. Akorát si nechám vyrobit kovovou koncovku na závit.

Obrázek

-------------------------------------------

Ještě bych poslal koment ohledně mých starších příspěvku zde ohledně Chiappa brokové jednušky 9mm Flobert. Můžu potvrdit vlastním nákupem, že střelivo pro 9mm Flobert, ať už RWS špička či kulička nebo Fiocchi brokové či s celistvou střelou opravdu bez ZP a stejně tak i to, že zbraň bude jednoznačně C-I. Tedy pokud bude. V Esaku vůbec netuší kdy, či jestli, jen že bude C-I.
Naposledy upravil(a) diazemap dne 14 dub 2021 22:40, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 356
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 15 dub 2021 09:36

Obycejna diabolka tak prudky narust tlaku jaky produkuje traskava sloz nevydrzi a rozpadne se. Pokud se jumbo nevleze, tak pravdepodobne proto, ze je pouzita hlaven pro malorazku. Co se poplasnych nabojek 6mm tyce tak pozor na ne neb nadmerne zanaseji hlaven povystrelovymi spalinami.
Uživatelský avatar
Láda XX
Příspěvky: 94
Registrován: 31 bře 2009 23:12
Bydliště: ČESKÉ VELENICE

Re: Flobertka

Příspěvek od Láda XX » 15 dub 2021 09:57

to diazemap,,,,,mě šlo hlavně o to jestli mám plnou verzi nebo verzi s ofukama,,,ale asi to bude plná verze protože předpokládám že ofuky budou v hlavni za nábojovou komorou,,prohlídl jsem celou hlaven a nikde jsem nic nenašel,,vystřelil jsem náboj a nábojnici nechal v komoře a z druhé strany foukl do hlavně,,kdyby měla ofuky tak by to někde ucházelo si myslím.A za druhé ,,puška s ofukama 7,5 joule by neprostřelila 2,5 - 3 cm tlusté prkno ta by se stěží do něj zavrtala,,,nevím proč tam mám napsáno 7,5 j ,,asi nějaká chyba,,máš na druhý straně značku C1 ?
Weihrauch HW-97 Delta optikal 4x32
QB 78 Delta optikal 4x32
Air magnum 850 Walther 6x42
Hatsan 155 Torpédo Delta optikal 4x32
BSA Polaris Walther 6x42
SPA CP2 5.5 mm Delta optikal 4x32
SPA CP1 4.5 mm
Hatsan 25 SuperCHarger 4.5 mm
Slavia 620
Seismika
Příspěvky: 66
Registrován: 15 kvě 2018 12:40

Re: Flobertka

Příspěvek od Seismika » 15 dub 2021 11:03

Ahoj. Kde byly odfuky je krásně popsáno na stránkách Alexxxuse v recenzi na Chiappu. Mám dva týdny také již C-1. To označení 7,5J bych si vysvětlil tak, že ****** měli skladem více již upravených pušek a po změně zákona upravili odfuky a nechali udělat tormentaci C-1.
Já na své 7,5J již nemám, jen C-1, ale mám vyšší výrobní číslo. Na policii s toho museli při registraci mít radost :D Mohli si vybrat, jaká je to kategorie.
Uživatelský avatar
Láda XX
Příspěvky: 94
Registrován: 31 bře 2009 23:12
Bydliště: ČESKÉ VELENICE

Re: Flobertka

Příspěvek od Láda XX » 15 dub 2021 11:20

Na policii jsem osobně nebyl,,,jen jsem jim po domluvě oskenoval to ohlášení co mi poslal p.***** a poslal majlem a v pohodě.Vim že Alexxus to tam popisuje ,,,někde pod ris lištami ale přesně to tam není
Weihrauch HW-97 Delta optikal 4x32
QB 78 Delta optikal 4x32
Air magnum 850 Walther 6x42
Hatsan 155 Torpédo Delta optikal 4x32
BSA Polaris Walther 6x42
SPA CP2 5.5 mm Delta optikal 4x32
SPA CP1 4.5 mm
Hatsan 25 SuperCHarger 4.5 mm
Slavia 620
Seismika
Příspěvky: 66
Registrován: 15 kvě 2018 12:40

Re: Flobertka

Příspěvek od Seismika » 15 dub 2021 12:25

Na fotce je to krásně vidět, vychází drážka vyfrézována z pod RIS lišty, na začátku hlavně.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 15 dub 2021 19:11

To Láda XX - jak už tady bylo psáno, půjde zřejmě o chybu, kterou bych ovšem já osobně reklamoval, nebo bych alespoň chtěl nějakou slevu. Značení od Řeháků je sice pro policii víceméně nepodstatné, ale někdo by to mohl vzít a myslet si, že má v ruce zbraň s cca. 5-7x! nižším výkonem, což je potenciální riziko. Taky to může způsobit trable při prodeji. C-I zkušební značky mám na rámu a hlavni. C-I od Řeháků jenom tam, kde máš ten chybný text, na druhé straně je jenom sér. číslo. Chce to prostě kontrolovat při prodeji, jako se zbraněmi na ZP.

To Therion: Jj, přesně tak. Zanáší se to neskutečně. Zas ale pokud bych často čistil, tak bych toho tolik nevystřílel a ušetřil ještě víc. :D Asi jako u předovek.

Dneska jsem zkusil něco nastřílet úmyslně do lapače diabolek, který by měl logicky vydržet 16J plus nějakou tu rezervu a všechny zásahy zanechaly masivní hluboké otisky, viz fotky. Přesnost bude určitě větší než zvládne moje ruka, nemám navíc nastřelený kolimátor a střílel jsem na efekt. Názor ohledně síly náboje si udělejte sami, chápu, že hodnoty z hradel nemusí být absolutní. Možná se mýlím, pokud jde o ty výkony, ale já nebudu úmyslně posílat nižší výkony, než jsem naměřil, jenom abych se zavděčil popisku výrobce.

Pro jistotu jsem dnes ještě jednou změřil výkony na hradlech Caldwell Ballistic Precision, ne nějakou vzduchovkovou hračkou z Ebay za 500kč. Kulička opět průměr cca. 38-39J, špička trochu nižší průměr než posledně cca. 55J, ale zcela jistě mnohem víc, než udává výrobce (39J). Absolutně stejné podmínky pro oba náboje. Takže jestli měřím o 16-18J víc u špičky, jak tady bylo naznačeno, tak bych musel měřit 16-18J víc i pro kuličky a že by kulička měla jenom 23J, to se mi opravdu nezdá, zejména když střela udělala hluboké otisky do plechu, který by měl dát v pohodě 16J. To by bylo podobně jako uvádí předběžně Alfa pro bezodfukový revolver, kde ale nemám výhodu dlouhé hlavně. Navíc k úplně stejnému zjištění (40-60J) dospěl pan Pavel Vlk z int. obchodu zbranelobo.

Špičky zanechávaly jednoznačně hlubší otisk. Všechny střely krásně fragmentovaly a střepiny i trochu potrhaly terč. To prostě v tomhle rozsahu 16J vzduchovka neudělá.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Ohledně vysokého výkonu špiček mám tuto teorii: SB se snaží dodržet jakýsi právní limit pro letalitu 40J - zmínil to tady Therion (je velice podezřelé, že náboj má zrovinka jenom o 1J menší výkon, než je tato hranice) s tím, že tento výkon plní téměř dokonale kulička, kterou většina lidí použije na terčovou střelbu. Podle mě nepočítali s tím, že budou bezodfukové flobertky, kde se i malé množství prachu u SB špiček projeví u dlouhé hlavně značným nárůstem výkonu. A jestli máte při střelbě ze 7.5J revolveru přesně 7.5J nebo 9J v případě špiček, v praxi zřejmě nikdo neřeší. Zejména když kolují všelijak doprzněné floby s energií výrazně pod tímto limitem. A nejlepší je na tom, že to nemusíme řešit ani dnes. :D Samozřejmě, že se můžu mýlit, ale tohle mi dává smysl.
JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Flobertka

Příspěvek od JuroNR » 15 dub 2021 20:48

To diazemap, čo si nameral ti nikto neberie, len je to malo pravdepodobne aby si nameral viac ako uvadza vyrobca a večšina ludi čo tie flobert.naboje testovali. Nemeral si nahodou nejake dosypane naboje?
Aj keby si nameral rychlost so špičkou 310 tak to neni energia ani 59 ani 57J ale 52,8J. preto ten pribeh o kaprovi.
Aj Lado nameral maximalnu rychlosť so špičkou 250 a len menej.
Inač pohoda.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 15 dub 2021 22:26

To je pořád dokola, kolego. Přece vím, čím střílím, resp. jestli mám podsypanou střelu nebo nikoli. Když jsem podsypával, měřil jsem i přes 100J. A pokud jde o ten výpočet energií, tak je potřeba zohlednit jeden detail - váhu střely. Špička má 18 gránů, kulička jenom 16 a ať počítám, jak počítám, vychází mi stále cca. 57J, ty dva grány dělají přesně ten rozdíl, o kterém se tady bavíme, proto ta moje reakce. :wink:

Taky nemá smysl hnípat se v desetinách joulů, zrovna dneska jsem měl průměr 55J, příště třeba zase 58J nebo 54J. Joule sem, joule tam. Podstatné je, že ten rozdíl mezi náboji kulička a špička SB je několikanásobný oproti tomu, co udává výrobce (6J). Těch 6J je ptákovina a na tom trvám, alespoň s mojí zbrani. Ověřil jsem to už 3x na hradlech při různých příležitostech, za různého počasí, pocitově, akusticky a teď i tou střelbou na plech. Asi budu muset zkusit balistickou želatinu a prkno. Vždyť ta kulička nemá vůbec žádnou prachovou slož. Špička, neboli .22CB se v anglofonním světě považuje za výkonnější verzi náboje .22 BB. Stačí se podívat na wikipedii, kolik je tam různých energií různých nábojů s tím, že některé špičky jsou dokonce slabší než kuličky. V těch nábojích je bordel a co uvádí výrobce, bych rozhodně nepovažoval za písmo svaté. Zejména u takto titěrných energií, kde sebemenší chyba třeba při navážce prachu udělá i desítky procent výkonu navíc. Ještě začínám mít nutkání převážit tu SB střelu, třeba kecají pokud jde o váhu a já tady potom budu za blbce.

Lada měřil vzduchovkovým chronografem za cca. 450kč, který mu ukázal u jednoho výstřelu 5J, já profesionálním přístrojem za cca. 3300kč s minimálními rozptyly. Therion tuším v jednom postu tady poslal výkon špičky v malorážce až 51J (262-295ms). Ještě je možné, že panuje neshoda ohledně toho, co je to špička. Ona je totiž špička SB a špička RWS. V případě RWS bude energie předpokládám do 40J. Bohužel tyto náboje nemám, abych vyzkoušel. Navíc je ta Ladova zbraň celá podezřelá, tím jak je značená jako 7.5J, kdo ví, jak ji nakonec upravovali. Může jít i o zmetek. Podle mě neměli nikdy nic takového pustit, ta zbraň je na vrácení už jen z toho důvodu, že se tváří jako hračka. Tohle rozhodně nebudí moc důvěry. Navíc žádné dvě zbraně nebudou mít na joule stejný výkon.

Nemyslím si, že by ten náboj testovalo hodně lidí. Rozhodně ne v C-I bezodfukové flobert karabině, když je ta Chiappa v podstatě první běžně dostupná zbraň tohoto druhu na trhu. Já vím, testovalo se v malorážce, ale s jinou nábojovou komorou, hlavní, vývrtem a kdo ví jakým střelivem, které navíc nemusí být konzistentní ani v čase, ani pokud jde o výrobní série. Co když se flobert náboj chová překvapivě lépe ve zbrani, pro kterou je určen, než třeba v malorajdě? A jak jsem říkal, nejsem sám, stejné údaje naměřil Pavel Vlk z obchodu zbranelobo a jeho výsledky jsou až pozoruhodně shodné s těmi mými. Uvádí je přímo na svém eshopu, budu citovat: "Výkon flobertky není omezen, experimnetálně na hradlech zjištěno 40-60 J." Já chápu, že je to celé podezřelé, píšu to do každého příspěvku, bylo mi jasné, že přijde nevěřícná reakce, ale fakta jsou prostě fakta.
Standa559
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2021 07:40

Re: Flobertka

Příspěvek od Standa559 » 16 dub 2021 07:00

Zdravím. Podle mého názoru je důležitým parametrem i věc, kterou uvádí výrobce. Sellier-Bellot uvádí u špičky, o které se zde více bavíme, hodnotu 39J na pěti metrech v hlavni s délkou 200 mm. Není právě údaj délky hlavně tím rozdílem? Normálně udává energii u jiných malorážkových nábojů v hlavni 600 mm někdy i 700 mm. Pokud bude energie působit na střelu po delší čas (uzavření v hlavni) tak tím pádem dojde k větší energii nebo přemýšlím špatně? Samozřejmě je zde odpor v hlavni, odpor ... . Nejsem odborník, ale rozdíly u nábojů, kterou jsou bez úpravy od výrobce, bych hledal v délce hlavně. Přeji hezký den i víkend.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 16 dub 2021 07:45

Tohle je samozřejmě logické a první věc, která mě napadla a pokud je to tak, záhada rozluštěna. Ještě zbývá rozluštit, proč měřili s krátkou hlavní. Jsou jen tři vysvětlení. Většina lidí střílí flobert náboje z krátkých hlavní revolverů nebo se snažili trefit do nějakého zákonného limitu či nechtěli strašit vysokou energií náboje, aby na flobert náboje lidi nekoukali případně jako na malorážku (reakci lidí tady to potvrzují, jak jsou všichni zděšeni, že se špička může blížit .22 short). S tím, že dosypáním prachu do špičky v podstatě vytvořili lovecký náboj. Což by dávalo smysl historicky, protože flobertka je především ptáčnice. Dovolím si ocitovat Therionovu tabulku s energiemi 6mm flobert při různé délce hlavně:

"6mm FLOBERT prumer po 5 ranach

Hlaveň dlouhá 600 mm...............265 m/s cca 40 Joule

Hlaveň dlouhá 200 mm...............250 m/s cca 36 Joule

Hlaveň dlouhá 100 mm...............180 m/s cca 19 Joule"

---------------

Sice od délky hlavně 200mm by už neměl výkon nijak závratně narůstat, ty hodnoty výše jsou ale pro náboj bez prachové slože, kde se zřejmě podaří předat veškerou energii třaskavé slože rychleji než u prachu, který musí postupně vyhořet. Sám jsem si ověřil, že přisypáním prachu lze vyhnat výkon i přes 100J.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 356
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 16 dub 2021 11:27

Kdysi se tu resilo proc jsou .22 spicate floby podsypane, kdyz puvodni specifikace naboje pripoustely jen pevnou sloz jak tomu je u sfericke 6mm a spicate RWS verze. Udajne to po S&B chtel velky brazilsky odberatel a nakonec to slo do prodeje i zde z duvodu sjednoceni vyroby. Ale berte tuto informaci s rezevou.

pri strelbe z malorazky cz 452 to vychazelo asi takto:
6 mm ME FLOBERT COURT-kulička-241-252m
22 FLOBERT CB-špička-262-295m/s
Uživatelský avatar
Láda XX
Příspěvky: 94
Registrován: 31 bře 2009 23:12
Bydliště: ČESKÉ VELENICE

Re: Flobertka

Příspěvek od Láda XX » 16 dub 2021 14:36

tak pánové teď jsem mluvil s p.Ř...... ohledně té zbraně s označením na jedné straně 7,5 j a na druhé C1,,,ubezpečil mě že se jedná o kategorii C1 ale že nějakým nedopatřením se stalo u této konkrétní zbraně že tam zapomněly těch 7,5j,,a nabídl mě abych mu ji poslal že ji přelejzruje ale to si myslím že je zbytečný,řekl mě že platí hlavně na druhé straně jak je výrobní číslo tak označení zkušebny a tam je vyraženo kat.C1,,,jinak mě prozradil že od výrobního čísla začínající 13.. jsou všechny zbraně už v kategorii C1.Tak konečně je záhada vyřešena.To označení 7,5 j zamáznu černou barvou aby nedošlo k nejakýmu omylu a je vyřešeno.Jinak mám blbou zprávu,Spekuluje se o tom zě náboje SB se špičkou se přestanou vyrábět,,zřejmě kvůli tomu že jak povolily neomezený výkon tak abychom ho neměly moc
Weihrauch HW-97 Delta optikal 4x32
QB 78 Delta optikal 4x32
Air magnum 850 Walther 6x42
Hatsan 155 Torpédo Delta optikal 4x32
BSA Polaris Walther 6x42
SPA CP2 5.5 mm Delta optikal 4x32
SPA CP1 4.5 mm
Hatsan 25 SuperCHarger 4.5 mm
Slavia 620
Uživatelský avatar
Láda XX
Příspěvky: 94
Registrován: 31 bře 2009 23:12
Bydliště: ČESKÉ VELENICE

Re: Flobertka

Příspěvek od Láda XX » 16 dub 2021 14:50

to-diazemap asi máš pravdu že tvá zbraň je silnější protože jak uvádíš střílíš s náboji SB špička,,já mám jenom náboje RWS špička a nedalo mi to tak jsem jeden rozebral a není tam ani zrníčko prachu jenom zápalka,tak je docela možný že ty naše SB špička dosahují většího výkonu,,proto je chtějí zakázat
Weihrauch HW-97 Delta optikal 4x32
QB 78 Delta optikal 4x32
Air magnum 850 Walther 6x42
Hatsan 155 Torpédo Delta optikal 4x32
BSA Polaris Walther 6x42
SPA CP2 5.5 mm Delta optikal 4x32
SPA CP1 4.5 mm
Hatsan 25 SuperCHarger 4.5 mm
Slavia 620
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 16 dub 2021 17:11

Nikdo nemůže SB přikázat, aby omezili výkon, když není v zákoně omezena energie samotného náboje, natož potom zbraně. Ale možná vyměknou sami. Hádám, že právně by je mohli dostat pouze, pokud by měly špičky víc než 7.5J v odfoukaných revolverech, což se obávám, že trochu mají, alespoň dle mých měření.

Uvidíme, co naměříme s Alfama, tam už by ten výkon mohl být z politického hlediska problém, dlouhé jednoranné zbraně nejsou společensky nebezpečné, zejména takto slabé. Mám předobjednáno, takže postnu zkušenosti. Jo, mít v kapse devítiranný revolver s energií kolem 60J jen tak na občanku, to už by bylo asi pro někoho příliš, i pro mě. Zejména, pokud by si to koupil někdo, kdo nemá ani potuchy o bezpečné manipulaci se zbraní a nedej bože s tím spáchal nějaký zločin a chytla se toho média. To se ale nestane, výkony budou hádám max. 30J-35J u špičky, kulička něco přes dvacet. Na vystřelení oka stačí mnohem míň, na zabití je to zase málo.

Ale hlavně, jak omezíte výkon u 9mm Flobert? Zejména, když ty náboje vyrábí buď Němci nebo Italové? A jakou asi bude mít energii ten brenek of Fiocchi? RWS 9mm špičky mají přes 100J :lol: Dle informací na zahraničních fórech prorazil 9mm Flobert slug 2cm tlustou borovicovou desku z dvaceti metrů. Náboj, který dnes koupíte bez ZP. Akorát na to ještě nejsou C-I zbraně.

To Láda: Asi bych si řekl o slevu nebo jim to poslal, nebo tu slevu zaplatíš ty, pokud budeš prodávat. Akorát mám obavy, že ani C-I zbraň nesmí jít poštou. Ale co oči nevidí, srdce nebolí. Určitě bych to zabalil nějak decentně. Jednou sem si koupil znehodnocený škorpion vz.61 a paní na poště se mě s úsměvem zeptala: "Vy tam máte nějakou bambitku, že jo?" Ten blbec to totiž jenom omotal bublinkovou folií. Nebo ještě lépe, nech tam ten nápis a za nějakou dobu z toho bude ceněný sběratelský kousek, pokud jak tvrdí je v oběhu jenom jedna. :lol:
Odpovědět