Vhodna raze na sebeobranu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

FrantaMistral

Vhodná ráže na sebeobranu

Příspěvek od FrantaMistral » 11 pro 2006 21:30

Dobrý den,minulý měsíc jsem získal ZP a nyní je na řadě koupit si zbraň.V hledáčku mám revolver Alfa-Proj série Holek model 841,hlaveň délka 101 mm,úprava chrom,ráže .38 Special.A právě ohledně ráže mám menší dilema.Všude tady na foru čtu,jak je Luger 9 mm slabý,že nedokáže spolehlivě zastavit člověka,že nejlepší je .45 ACP Magnum atd.Myslíte si,že se mohu na tuto ráži spolehnout co se týče schopnosti zastavit útočníka?Co říkate na tuto ráži?Děkuji za vaše rady.


cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 11 pro 2006 21:35

.45 ACP Magnum? No - pokud by to existovalo, asi by to skytalo jiste vyhody (velky strelny kanal, velka prubojnost), ale tuto razi neznam ;-)
841ka od Holeku je .38 special - na strileni na strelnici akorat, na sebeobranu - no - jeste to ujde... Ale uz zadnej zazrak
FrantaMistral

Příspěvek od FrantaMistral » 11 pro 2006 21:48

Dobře,v sérii Holek jsou k dispozici ráže 32 S&W long a .38 Special.Jsem začátečník a proto je mi v podstatě jedno,čím budu střílet,.38 jsem si vybral pro příznivou cenu a tak nějak jsem i doufal,že bude mít dostatečnou schopnost zneškodit případného útočníka,ale nejspíše to tak není.Co ráže 32 SW Long?Kterou z těch dvou možných ráží byste mi doporučili?V první řadě mi jde především o schopnost zastavit útočníka,v druhé řadě o "příjemnost" náboje,tedy zpětný ráz,spolehlivost,jak moc špiní součásti zbraně atd.
Voris
Příspěvky: 302
Registrován: 05 črc 2006 10:10
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Voris » 11 pro 2006 21:54

Připojím i svůj dotaz; jaké máte praktické zkušenosti s revolvery Alfa Holek? Chtěl bych nějakou krátkou malorážku se vzhledem dospělé zbraně pro střelbu na střelnici a po tom, co tu čtu o malorážných pistolích (do 10k) jsem nabyl dojmu, že revolver by mohl být lepší volbou.

Můžete značku Alfa a řadu revolverů Holek doporučit? Jsou s nimi nějaké problémy? Je v této ráži znatelný rozdíl v přesnosti mezi 4 a 6 palcovou hlavní?
Tukan

Příspěvek od Tukan » 11 pro 2006 21:57

Podle mě bych to až tak moc neřešil, 38 spec. je dle mě je pro normálního smrtelníka, co občas nosí zbraň na obranu plně dostačující, stejně jako 9mm Luger a stejně jako 7,65 Br. Něco jiného je policejní služba, život v New Yorku atd....... je mi jasné, že tento názor není asi na zdejším foru moc populární, ale ať se ozve někdo, kdo byl opravdu napaden a kdo se musel zbraní bránit, někdo, kdo řeší každodenně ohrožení života..... Od něj si rád dám poradit. Naštěstí jich zase tak moc není. Bohu díky. Já osobně mám jednu zbraň 7,65, druhou 45ACP, obojí občas nosím, s obojím pravidelně střílím a doufám, že obojí nebudu muset nikdy použít. Snad jsem moc neodbočil. Řid se tím, co je pro tebe ekonomicky výhodnější.
Anton_Spelec
Příspěvky: 85
Registrován: 15 čer 2006 17:40

Příspěvek od Anton_Spelec » 11 pro 2006 22:29

To frantamistral:
Jestli jsi rozhodnutý zrovna pro Holka a smířený s krapet nižší životností než u 'normálních' ocelových zbraní, určitě bych šel do .38sp. Příjemnější a přesnější postřílení aby člověk pohledal, navíc za rozumný peníz - v bvs je maj za 5kč/kus. A ze 4'' hlavně to lítá jedna báseň...občas střílím z našeho klubovýho tauruse 4'' .38 a je to luxůůsek 8)
btw mrkni na tohle :wink:

To Voris: Malorážkový Holky sou v pohodě, je to takovej pšouk že to tomu slitinovýmu rámu neublíží...
Já osobně mám skoro pocit, že při střelbě (na 25m) trefim skoro líp ze 4'', když teda hned po tom veznu 6''. Pravda, že delší záměrná=přesnější zacílení, ale zas víc vytrestá každou chybu. Chce to si
na ten delší lauf prostě chvílu zvyknout.
I když kdyby to mělo být čistě na papír (na co vlastně taky jinšího :D ) tak bych se dlouho nerozmějšlel a šel do šestipalce. Přece jen je těžší na předek a tím i klidnější v ruce...
Kdybych ale chtěl krátkou malorážku na střílení libovolky apod. na 50m, šel bych určitě do pistole. Má o poznání níž osu hlavně nad rukou, a na tuhle vzdálenost je ten rozdíl ve přesnosti sakra cejtit.
Btw. na třelnici v čestlicích maj malorážkovýho 4'' tauruse v nerezu mám pocit že za nějakou korunu pod 5tis (nebo tam aspoň minulou sobotu byl).
FrantaMistral

Příspěvek od FrantaMistral » 11 pro 2006 22:49

Anton_Spelec píše:To frantamistral:
Jestli jsi rozhodnutý zrovna pro Holka a smířený s krapet nižší životností než u 'normálních' ocelových zbraní, určitě bych šel do .38sp. Příjemnější a přesnější postřílení aby člověk pohledal, navíc za rozumný peníz - v bvs je maj za 5kč/kus. A ze 4'' hlavně to lítá jedna báseň...občas střílím z našeho klubovýho tauruse 4'' .38 a je to luxůůsek 8)
btw mrkni na tohle :wink:
Četl jsem recenzi na sérii Holek a v poměru cena/výkon je to bezkonkurenční zbraň,nehledě na to,že bych si českou zbraň koupil i kdyby její koupě nebyla tak výhodná,jsem vlastenec a chci podporovat českou produkci.Náboje budu použivat zásadně SB.Tohle tady ale moc nepatří.Nechal jsem se unést vlnou vlastenectví:-)
Black Sabbath
Příspěvky: 274
Registrován: 07 pro 2006 22:41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Black Sabbath » 11 pro 2006 22:52

K té ráži - já bych určitě volil .38 Sp. Je levnější, rozšířenější a výkonnější. Ta .38 na obranu v klidu stačí, pokud nebudeš střílet do neprůstřelné vesty:) - střela není zaz tak rychlá a je dost těžká, takže na zastavení by to mělo stačit. Vlastně zastavit se dá i s .22 LR, ale musíš nějak solidně trefit. Pokud ovšem nepotřebuješ nějaký extrém, tak .38 Sp. by měla stačit. No a ten Holek - pokud seš nenáročné, tak postačí.
Naposledy upravil(a) Black Sabbath dne 11 pro 2006 23:06, celkem upraveno 1 x.
FrantaMistral

Příspěvek od FrantaMistral » 11 pro 2006 22:59

Black Sabbath píše:K té ráži - já bych určitě volil 38.Sp. Je levnější, rozšířenější a výkonnější. Ta 38. na obranu v klidu stačí, pokud nebudeš střílet do neprůstřelné vesty:) - střela není zaz tak rychlá a je dost těžká, takže na zastavení by to mělo stačit. Vlastně zastavit se dá i s 22.LR, ale musíš nějak solidně trefit. Pokud ovšem nepotřebuješ nějaký extrém, tak 38. Sp. by měla stačit. No a ten Holek - pokud seš nenáročné, tak postačí.
Jsem nenáročný,ze začátku si chci osvojit návyky a pod. a pak budu uvažovat třeba o zbrani pro náročnější.I když nevylučuji,že mi tahle zbraň bude stačit třeba do konce života.Ještě jsem uvažovat l .357 Magnum,ale revolvery jsou pro mne zatím dost drahé..nevím.Takže 32 SW Long nebrat?
Black Sabbath
Příspěvky: 274
Registrován: 07 pro 2006 22:41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Black Sabbath » 11 pro 2006 23:03

No já bych bral .38. A pokud začínáš, tak radši .38 než .357. To už só jiný koně... :D
FrantaMistral

Příspěvek od FrantaMistral » 11 pro 2006 23:06

Black Sabbath píše:No já bych bral .38. A pokud začínáš, tak radši .38 než .357. To už só jiný koně... :D
Z toho jsem měl trochu obavy,rád bych se po střelbě třeba i najedl a napil a nevím jestli bych toho po střílení s touto ráží byl schopen :)
Black Sabbath
Příspěvky: 274
Registrován: 07 pro 2006 22:41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Black Sabbath » 11 pro 2006 23:08

Tak hrozný to není, ale je to rozdíl oproti .38.
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvek od 4mike » 11 pro 2006 23:18

on ten rozdíl je cca 300 vs. 700J
pokud nenastřílíš 100 za večer tak Tě z 357mag. budou bolet jen uši (na kryté střelnici)
pokud zvažuješ 4" lauf tak raději steel v 357 mag
cena munice není výrazně vyšší a o dostatečnosti 357 pro obranu asi nebude pochyb
Randy

Příspěvek od Randy » 11 pro 2006 23:22

FrantaMistral: Určitě vezmi 38 Special. Zastavovací účinek střely je složité téma. Kromě ráže a typu střely záleží hlavně na umístění zásahu a také na aktuálním fyzickém a psychickém stavu útočníka. 38 Special ve většině případů udělá dobrou službu. Já bych měl spíše obavy ze slitinového rámu. Zkus zvážit, jestli raději nevzít něco z řady Alfa Steel s ocelovým rámem a dvoupalcovou hlavní. Cenový rozdíl není tak velký a životnost oceli je mnohem vyšší.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 12 pro 2006 11:35

FrantaMistral píše:...Takže 32 SW Long nebrat?
.32 S&W Long je v současné době typický sportovní náboj (konkrétně pro disciplínu VR- velkorážní pistole/ revolver). V důsledku toho jsou na našem trhu k dostání prakticky pouze sportovní laborace s WC střelou- slabé a drahé. Na sebeobranu je to celkově poměrně nevhodný náboj a ve sportovní laboraci už vůbec.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Odpovědět