Vetrovky na ZP

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Větrovky na ZP

Příspěvek od sportovec » 18 bře 2011 16:48

Zakládám toto téma pro střelce, kteří vlastní větrovku na ZP. Zajímají mne jejich obecné i konkrétní zkušenosti s přesností, střelivem atd., vždyť vite.
Jen je mým zbožným přáním aby zde nepsali lidé co ZP nevlastní a tudíž zkušenosti mít nemohou a pokud je mají, tak to není na legální bázi a jejich předělávky na vyšší výkon ze 16J mne nezajímají. Asi jsem bláhový, ale děkuji za pochopení.

S největší pravděpodobností budu pořizovat Steyra110 Hunting v ráži 5,0mm a výkonu 35J ale s pažbou FT110LG.


Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Větrovky na ZP

Příspěvek od Warthog » 18 bře 2011 18:16

off topic: Životnost toho blábolu o potřebě ZP pro větrovku je opravdu fascinující. Podobně jako u historických zbraní stačí k zařazení do kategorie D rok výroby menší než 1890 (i kdyby to byl třeba kulomet), tak u větrovek stačí k zařazení do D to, že jsou na vzduchovou kartuš. Konkrétně §7 písmeno d) - srovnat s úpravou u flobertek, kde je stanoven druh zbraně a zároveň i výkonový limit na jednom řádku. 16J limit platí pouze pro plynovky ne-vzduchové a pružinovky. To, že si to státní buzeraparát ve své nadutosti a prodejci ve své preventivní předposranosti vykládají jinak (chápu že kvůli takové marginalitě nechtějí mít oplétačky, byť by na jejich konci bylo vítězství) je věc jiná. Znění zákona je zcela explicitní.

No a teď zkušenosti: na větší vzdálenosti při běžném střílení venku je to výrazně přesnější než u 16 J, což se asi tak nějak dá očekávat. I netrénovaný člověk, který nic moc netuší o nějakých mil-dotech a podobných věcech je schopen trefovat cíl 4x4 cm na 60 až 70 metrů s více než 50% pravděpodobností a to i když není absolutní bezvětří.

V tunelu moc nestřílím a znám lidi, kteří tam s 16 J nastřílí na 100 metrů lepší výsledek než já se 40, takže k nějaké absolutní přesnosti zbraně se asi nemohu moc vyjadřovat. Další dvě zásadní vlastnosti jsou to, že to dělá kravál (Steyr ještě ujde, GP SSS už prostě slušný člověk nepoužívá bez moderátoru) a že to dost žere vzduch. Pokud jsem to dobře pochopil, tak LG 110 dá v 16 J na kartuši dost přes sto ran. Ve 40 J už to je maximálně třicet, spíš o něco méně. Konkrétně tady máš tabulku porovnání pár větrovek s vyšším výkonem, které se v NL používají pro střelbu na 100 metrů. http://www.100mairgun.nl/post/2009/08/D ... ytest.aspx

Pokud jde o střelivo, tak disponuju pouze rážemi 4,5 mm a 5,5 mm. Ve Steyrovi se mi nejvíc osvědčily JSB Jumbo Heavy 5,52. S Monstery mám rozptyl viditelně větší, ale exaktní záznamy z pokusů bohužel nemám. Vyloženě zklamaný jsem byl z Jumbo stratonů - to na 30 metrů lítalo jak Kovohutě z CZ200 na 15. U Lonestara ve 4,5 mm při 35 J jsem spokojený s Monster Exacty - s Exactem heavy už to lítá na pomezí rychlosti zvuku a kromě toho, že je to nepříjemné, jde přesnost do háje - a to tak že dost.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: Větrovky na ZP

Příspěvek od sportovec » 18 bře 2011 21:19

Strelba nad 50m me nebavi ani s malorazkou / 140J tercove strelivo/ natoz se 35J :). Od vetrovky s touto energii si slibuji strilet v mirnem vetru, ktery je nejcastejsi, stejne presne jako s 22Lr na padesat metru. Proste pro trenink MaO. Z toho plyne, ze na ctyricet metru bych ocekaval v teto razi na 40m rozptyl 10 - 12mm ops i za vetrnych podminek, kdy je 16J na terc nepouzitelnych. Blby jenom je, ze strelivo neni z ceho vybirat. Jsb dela jenom Exact ale treba litaji jak maji.
Jinak vyssi hluk vetrovky me na strelnici nevadi.
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Větrovky na ZP

Příspěvek od Warthog » 18 bře 2011 22:02

No jo, k tomu výběru ráže máš určitě své důvody, ale právě nabídka střeliva by mě osobně odradila. JSB v 5.0 asi vyloženě špatné nebudou. Pokud vím střílí s nimi Alexxxus Českou sklopku. Nezaznamenal jsem od něj jedinou stížnost a na posledních místech taky nekončívá.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Odpovědět