Vada zraku pri strelbe.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 09 kvě 2007 12:50

Vážení střelečtí přátelé, kteří vidíte nebo jste viděli v minulosti při střelbě otevřenými mířidly ostře hledí, mušku i terč, dejme tomu, že vašemu tvrzení věřím, ale v tom případě je to jen váš pocit, že jste vše viděli ostře, nebo jste stříleli na vzdálenost do 10 m, kde toto tvrzení lze s jistou nadsázkou uplatnit, anebo jste přímí příbuzní terminátora nebo jiných androidů, jelikož máte místo očí zvláštní druh čoček s kontinuální akomodací,které pozemský živočišný druh řečený Homo Sapiens Sapiens dosud neobjevil. Fyziologické vlastnosti lidského oka totiž tuto možnost neposkytují a to ani v dětském, ani v jiném věku. Oko, podobně jako např. fotoaparát, dokáže zaostřit pouze na jednu konkrétní vzdálenost s určitým +/-. Částečně toto dálkové "rozostření" eliminuje irisová clona, případně průhledítko v dioptru, ale i tam ostříte na mušku a terč je rozostřený. Jedině puškohled má tu vlastnost, že je možno vidět záměrnou osnovu i terč stejně ostře, pokud máte správně nastavenou dioptrickou korekci a paralaxu.
Tak neblbněte a nemaťte lidi, kteří se střílením začínají, ať nehledají chyby tam, kde nejsou.


all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Příspěvek od all » 09 kvě 2007 13:39

Harpe - moc hezky napsáno. Jsem zvědavý, kolik terminátorů, androidů a mutantů se tu ještě objeví. (Nic ve zlém. 8) )
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 09 kvě 2007 14:17

Pro pbrejsu a všechny ostatní, kteří jsou nadáni nadpřirozenými schopnostmi a znají legislativní důvody malé hloubky ostrosti lidského oka:
to, co jsem tady (a jinde) napsal já, Harp, Fandaks, (ostatní výborní střelci prominou) jsou léty prověřené věci. Dobré zásahy lze dosáhnout výhradně "ostrou, rovnou muškou" při neostře viděném terči.
Jakýkoli jiný postup k cíli nevede. Je samozřejmě možné při snížených nárocích na přesnost (střelba od boku, či nemožnost nasadit korekční pomůcky v časovém stresu) trefovat i tak, ale o tom řeč není.
Kdo chce, může se řídit tím, co jsme zde i jinde k tématu napsali. Kdo nechce, jeho věc - ale jak napsal Harp - nemaťe začátečníky svými bludy.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 09 kvě 2007 15:39

Legislativní, je to asi nevhodný termím. Asi by bylo lepší říct omezení daná určitými pravidly, třeba sportovní střelby.


Co se týká rovné a ostré mušky - o tom snad není sporu. Rozhodně jsem nikoho nechtěl mást, začátečníkům se omlouvám. Téma je "Vada zraku při střelbě" nikoli "Jak správně mířit pistolí nebo puškou". Je docela možné, že i dříve jsem viděl mušku rozmazaně, ale zřetelně a jasně, abych viděl, že pevně sedí v zářezu hledí a při spuštění se nevychýlí. A o tom, že terč je lepší vidět stejně jasně jako mušku, je to dobré....? a nebo špatné....? V puškohledu vidite cíl zcela zřetelně a současně záměrnou značku a je proto dobrý zásah nemožný? Proč tedy v zorném poli cíl nerozostříte, když je to tak výhodné. To je vše.
Přeji klidnou ruku a jasnou mysl (i naopak).
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od pbrejsa » 17 lis 2010 09:03

Vážení,
po dalších více než 3 letech se vracím k danému tématu s jistými zkušenostmi, které mi pomohly vyrovnat se zhoršujícím viděním doprovázeným věkem a i na jisté "nadpřirozené schopnosti" v ranném období, jak to nazvali harpplayer a další aktivní účastníci tohoto tématu. Ve svých 55 jsem stále ještě aktivním pistolářem a doufám, že mě tenhle sport ještě nějakou dobu vydrží. Především zde musím napsat, že jsem nejprve navštívil pana Pohludku, mohu jen pochválit jeho znalosti a přístup. Pan Pohludka je také střelcem, pistolářem. Pokud budete potřebovat změřit zrak, nastavit vhodnou korekci pro střelecké oko, je to ideální možnost. Můžu říct s klidným svědomím, že návštěva u pana Pohludky mi pomohla odhalit problémy a vady na mířícím oku. Korekční čočka od +0,75 do -0,5, na rozdíl od sférické +1,0, mi pomohla opět vidět správně mířidla, tj. tvar i ostrost. Subjektivně to fungovalo 1 až 2 roky. Opět jsem navštívil optika, tentokrát poblíž bydliště a výsledkem byla silnější korekce +1,25 do -0,75. Mířidla se zlepšila. Korigoval jsem tak, abych viděl ostře hledí. Vycházel jsem z obecného poznatku, že unavené oko zaostřuje dále nikoli blíže a tak je lepší vidět na začátku 2h závodu ostře hledí, stejně se oko samo posune postupující únavou "na ostrou mušku". Při takto silné čočce opravdu nejsem schpen vidět ostře terč, pouze při zcela zatažené iris cloně. Potud to zřejmě není nic zajímavého.

Letos v srpnu jsem však byl na vyšetření u primáře oční kliniky ve Vsetíně, kterému jsem vysvětlil svoje problémy se stabilitou pistole a se subjetivním pocitem neschopnosti delší dobu a stabilně udržovat správný pohybující se obraz mířidel vůči terči. Základní otázka zněla, koukáte při střelbě oběma očima? Ano, vždy jsem koukal, až poslední roky používám matnou průsvitnou clonu na nemířící oko. Výsledkem byla kratší přednáška toho, co se děje v hlavě a doporučení, ať zkusím opět při střelbě používat obě oči. Tentokrát jsou výsledkem čočky pro obě oči, pro mířící oko +1,75/-1,5, umožňující vidět pouze miřidla a velmi rozostřeně terč, pro nemířící oko +1,25/-1,5, která umožňuje vidět ostře terč. Na nemířícím oku je to vlastně čočka, kterou mám i na brýlích, se kterými nyní řídím auto či koukám na televizi. (Obraz perfektní, s obsahem TV nic moc.) Ale zpátky k tématu. Po správném usazení v brýlích a vycentrování obou skel "vidím" současně ostře miřidla i terč. Jak je to možné? Prostě to tak vnímám a vidím. Pár dní mi to trvalo, než jsem si znova přivykl z dřívějška pro mě známému jevu, ale je to tak. Záměrný obraz miřidel a terče vzniká až v hlavě propojením informací z obou očí. Je to téměř dokonalé a čas na výstřel je velmi krátký, zamíření okamžité. Levým okem koukám na cíl a do obrazu "vložím" mířidla ve správné poloze a bum. Co je dalším, jaksi vedlejším, účinkem, že po závodě necítím tolik únavu očí ani nadměrné vyčerpanosti. Je to však jen subjektivní zkušenost z posledních necelých 3 měsíců. Zdá se, že jsem získal čas pro sledování miřidel o 0,5 až 1s delší. Není to sice mnoho, ale pro mne, který míří 2 až 4s, to znamená 30 až 50% prodloužení stabilního obrazu plujících mířidel a snadněji plynule spustím. Děkuju za pozornost. Snad tato zkušenost někomu, s podobnými problémy, pomůže.
Walther
Příspěvky: 62
Registrován: 29 říj 2006 18:41
Bydliště: Pardubicko

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od Walther » 17 lis 2010 09:20

Váš článek mě velmi zaujal, mám už stejný problém, ale můj lékař nechápal co po něm chci. Nyní mu to snad budu schopen lépe vysvětlit.
Děkuji za informace!
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od andreapipo » 17 lis 2010 09:43

Velmi zajímavé, ale jak jsem vyčetl, Vy nevidíte ani na krátko, ani na dálku. Usuzuji z toho, že potřebujete brýle i na řízení auta. Já mám ale jiný problém. Na dálku vidím velmi dobře, ale na čteni už potřebuji brýle. Co s tím při střelbě, kdy terč vidím bez brýlí jasně a zřetelně, dokonce i zásahy v něm, tedy někdy, záleží na světle, ale mířidla vidím rozmazaně. Když si vezmu brýle, tak je to naopak, mířidla vidím jasně a zřetelně, ale terč vidím rozmazaně, takže vlastně nevím, zda mířím na ten "pravý" spodní okraj. Když si vezmu slabé brýle, tak vidím jakž takž mířidla i terč, ale prostě to již není ono a výsledky také podle toho vypadají. Na obě oči mířit neumím, abych využil toho, že na jenom oku budu mít dioptrie a na druhém ne. Než bych se to naučil, výsledky by byly hrozné. Párkrát jsem to zkusil při tréninku a byla to hrůza. Nějak nevím jak do toho, jak spojit obě oči a nevidět dvě mušky.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od pbrejsa » 17 lis 2010 10:52

:andreapipo
Mám poměrně pro terčovou střelbu výrazný astigmatismus, u obou očí téměř shodný, ve stejném směru. Jinak vidím i bez brýlí na dálku poměrně dobře, aspoň jsem si to myslel, než jsem poznal, že to jde i jinak a lépe. I při čtení bez brýlí vidím horní a spodní obrysy písmenek ostře, ale boky písmenek mi splývají, u obou očí stejné. Když si však nasadím korekční brýle, tak u očaře přečtu na jeho tabuli na stěně i v knize všechna i ta nejmeší písmena včetně postranních teček na začátku a konce textu. Můj astigmatismus zapřičiňuje, že nevidím mezery mezy boky mušky a boky zářezu hledí. Do určité míry mi vyhovoval široký půlkruhový zářez v hledí. Fyziologicky normální mířící oko potřebuje pro snadnější zaostření na miřidla korekční čočku cca +0,5 až +0,75, zkuste nejprve tuto možnost a pokud vás nebude rušit obraz z oka levého, levé oko ani nezavírejte ani nezakrývejte. To je asi možnost na začátek. Uvedená čočka je na běžných čtecích brýlích za pár korun. Druhou čočku můžete vyjmout a nebo jí zmatovatět neprůhlednou pro světlo propustnou či nepropustnou přelepkou nebo nátěrem. Pokud střílíte s druhý okem podvědomě a přirozeně zavřeným, tak se nenuťte do jeho otvírání. Je to individuální.
Doporučuji vám začít u očního lékaře, i když si myslíte, že dobře vidíte, aby zjistil v jakém stavu máte oči, ale i vidění, které řídí hlava, a podle toho pak postupovat.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od Fantan » 17 lis 2010 12:17

Problém, jak mířit oběma očima je jen zdánlivý. Vždyť přece v běžném životě koukáš oběma vočma furt a taky nevidíš dvojmo - tedy jo, ale jen pod vlivem 8). Vždy je totiž jedno oko řídící a druhé podpůrné. Které oko je řídící zjistíš např. tak, že natáhneš ruku před sebe a druhou si zakryješ jedno a pak druhé oko. Pokud jsi zakryl řídící oko, pozadí za rukou (prstem) poskočí.
Pokud tedy chceš mířit oběma očima, normálně zamiř a pak druhé oko otevři. Vidění se zlepší (sítnice dostávají dvojnásobek světla). Oko, kterým jsi původně zamířil převezme řídící roli (já měl dlouho řídící oko levé, musel jsem si pomáhat podobně - zakrýt levé, zamířit pravým, které se tak stalo řídícím, pak doplnit levým). Na mířence to nebyl problém, ten nastal až při otočném terči, tam jsem musel jít jen na jedno oko.
Jen probůh nechtějte mít ostrý terč, budete střílet pánubohu do oken - stačí si jen obyčejnou trojčlenkou spočítat vliv úhlové úchylky mušky - i 0,1 mm na mušce dělá na 25 m pěkné "mlíko". Kouzlo dioptru u pušky je právě v jeho funkci irisové clony - zostřuje vidění. Ale to je spíš na pokec u piva (kafe).
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od andreapipo » 17 lis 2010 20:19

No jo, koukám oběma očima, ale na jednu věc, tedy na hledí nebo na mušku nebo na terč. Ostatní pak vidím jen periferně. Když koukám na hledí, vidím dvojitě mušku a terč ještě hůř, když koukám na mušku, hledí nevidím skoro vůbec a terč taky nedobře. Když koukám na terč, tak nevidím hledí ani mušku. Pro správné zamíření přeci musím dobře vidět skrz hledí mušku a přes mířidla i místo na terči, kam chci střílet, no a to oběma očima prostě nedokážu. Je přeci rozdíl mířit přesně na střed spodního okraje nebo na "posunutý" střed spodního okraje. Zásah je pak také posunutý. Takže tvrzení, že hlavní jsou ostrá mířidla, nemůže být pravdivé. O to "posunutí" by se dala střelba přenést, ale problém je, že to "posunutí" je při každém světle jiné a navíc, já nevím, který spodní okraj je ten správný. No a bez brýlí zase nevím, která mířidla jsou ta správná. Zkrátka lepší už to nebude a jsem rád za každý déletrvající setrvalý stav.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od pbrejsa » 18 lis 2010 06:09

:andreapipo
na miřidla musíš samozřejmě koukat pouze jedním okem, pokud máš mířit na teč. Oči jsou od sebe odděleny vzdáleností cca 7 až 8 cm a s muškou či hledím tvoří pomyslný trojúhelník a není možné koukat na terč přes miřidla oběma očima současně v jedenom okamžiku. Jsou různé tréninkové metody, jak to trénovat a dosáhnout potřebné dovednosti. Mohli bychom diskutovat, ale nebudeme, o dominatním oku a jeho smyslu, můžeme diskutovat, zda je lepší učit se ostřit na mušku či hledí, ale základní princip vedoucí k přesnému výstřelu z pistole, který lze ovlivnit mnoha způsoby současně zůstává stejný, tj. udržení nehybné mušky vůči hledí a toto udržení nenarušit během spuštění, ke kterému by mělo dojít v okamžiku, kdy miřidla pokud možno správně míří na terč. Jednoduše řečeno pistole musí být při míření pevně a stabilně "upnutá a zamknutá" v ruce, tj. být jejím pevným a tuhým prodloužením a toho lze nejsnadněji dosáhnout neustálou kontrolou miřidel během všech fází výstřelu.
Tato kontrola by měla být co nejúčinnější, protože je prokázáno zkušenostmi i statisticky, že případné odchylky zásahu jsou minimální. Pravděpodobně nikdo na světě nedokáže držet pistoli při výstřelu v absolutním klidu, možná při pár výstřelech z mnoha, ale dobrý střelec by měl dokázat "zabetonovat" polohu pistole vůči tělu ve správné fázi výstřelu. Nesmí to však vést ke křeči a ke třesu. Zpevnění držení a polohy musí také odpovídat předpokládanému počtu ran, váze pistole, ráži a odporu na spoušti. Na terč si zamiřuj jedno kam, ale stále do stejného místa a za stejných pravidel, jak uvedeno výše, tj. aby jsi měl co nejlepší čitelnost miřidel, protože je musíš neustále kontrolovat. A co postoj a dýchání? Někde na internetu jsem četl, že ke správnému výstřelu z pistole je potřeba zvládnout koordinaci více než 70 prvků, přitom člověk již dokáže vědomě koordinovat současně jen pár (2 až 4), ženy pak až 6. Všechny ostatní musí být naučené a vykonávané podvědomě, bezmyšlenkovitě. Je to tedy věc tréninku.
Končím s vysvětlováním, téma je Vada zraku při střelbě. Všechno souvisí se vším a všechno se musí srovnat v především v hlavě!
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od navip » 18 lis 2010 08:11

andreapipo - pro tvůj případ potřebuješ zvětšit hloubku ostrosti ,aby jsi byl schopen zaostřit mušku.Toho dosáhneš clonou .Nejednoduším řešením je na ochrané střelecké nedioptrické brýle nalepit zevnitř do správného místa před mířící oko černou zálepku s otvotem asi 1 mm,čistě ostře vyseknutým.Stačí malá na díry po malorážce.
Ještě výhodnější je totéž udělat s brýlemi na čtení + 0,25-0,5 dioptrie a na nemířícím oku čočku vyndat nebo zakrýt průsvitnou folii.
Při terčovce vždy ostrou mušku a méně ostrý terč a při míření NEPŘEOSTŘOVAT na terč.
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od andreapipo » 18 lis 2010 22:00

Clonu jsem zkoušel, žádný rozdíl jsem však nepozoroval, mířidla ostrá, terč rozmazaný, stejně jako bez clony. Nejlepší je zakrýt druhé oko, abych jej nemusel zavírat. Pak je znatelně a citelně menší únava očí, ale někde mají proti tomuto prostředku výhrady, že pravidla připouští zakrytí oka jen daných rozměrů, takže jsem od toho radši upustil. Používám brýle na čtení s + 0,5 dioptriemi a druhé oko prostě zavírám. Při 60 výstřelech je to na oči záhul, ale co se dá dělat. Kupovat si speciální mi přijde při mých výsledcích (II. VT) jako zbytečná frajeřina (koukněte se na něj jak machruje a h***o umí).
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od navip » 19 lis 2010 07:24

No vždyť nepotřebujeě zakrývat celé oko,stačí proužek, který ti zacloní terč a nebrání ti koukat do pozorováku. Proužek upevni na brýle nebo zasuň pod pružnou čelenkou.Oko se méně unavuje.Tebou popisovaný stav - ostrá miřidla a mírně neostrý terč je na mířenku na 25 m IDEÁLNÍ . Zkusil si na ty čtecí brýle clonu?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od harpplayer » 19 lis 2010 11:01

Střelecké brýle nejsou frajeřina, ale naprostá nutnost pro toho, kdo potřebuje korekci zraku a myslí to se střelbou aspoň trochu vážně. Korekční sklo brýlí totiž má odpovídající vlastnosti pouze ve svém optickém středu a do v případě osy pohledu kolmo na dané sklo. Takže ke střeleckým brýlím je vhodný ještě centrovač (jednoduchý přípravek, který ti zaručí relativně optimální nastavení skla). Žádnými jinými brýlemi tohle nedocílíš. Vždy buď koukáš krajem skla, nebo do skla koukáš pod úhlem. Pokud jen trochu změníš polohu, projeví se to změnou osy pohledu na skle a odchýleným zásahem na terči. Vím, o čem píšu, protože střelecké brýle nosím prakticky od svých střeleckých začátků (a že už to nějaká doba je). Pokud má někdo přiblblý poznámky o frajerech, zřejmě ještě nepocítil potřebu korekce zraku.
Odpovědět