Vada zraku pri strelbe.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 03 kvě 2007 00:37

Néééé :!: :twisted:
Popsaný postup je standardní zaujímání správné polohy a nemá nic společného s přeostřováním oka. Prostě nádech, výdech, otevřu oko a musím být na svém záměrném bodu - tedy ostrá rovná muška na neostrém terči. :D . Když ne, polohu doupravím s pevným bodem levého loktu - postup v příručkách.
Tím jsem "nastavil lauf proti desítce" a pokud tu polohu budu držet, je to jasné "kilo" systémem nádech, výdech, výstřel. :shock:
Můj první (a jediný) trenér se vsadil s holkama (v dorosteneckém přeboru škol 5+20 vleže), že se zavázanýma očima nastřílí víc, než ony, když budou mířit. Tímto postupem zaujal polohu, my mu nabíjeli a on dělal kolem 90/100 (sportovní malorážka ZKM 456 vleže). Holky se přes 85/100 žádná nedostala. :D


Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 03 kvě 2007 10:41

já mám taky 1,75 a jde mi to jak po másle sice na to musím šilhat ale trefuju se :D
Smazaný uživatel 177

Příspěvek od Smazaný uživatel 177 » 03 kvě 2007 16:00

To Jim : řešením je kompromis, pro 1,75 a 4,0 zkus na střelbu 2,75 - 3,0 , já to testoval pomocí levných tzv.čtecích brýlí . Zázraky ale nečekej . D.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 03 kvě 2007 16:34

Ne ne, chce to brýle podstatně slabší, než na čtení - prostě nejlepší ostrost v místě, kde je muška. U dlouhých zbraní způsobí silnější brýle zaostření na hledí s neostrou muškou.
Ty "čtecí" (já jim říkám "igelitky") brejle z tržnice jsou opravdu řešením jen nouzovým - právě proto, že přes ně člověk šilhá, kouká krajem "skla", protože obroučky nezaručí správnou polohu a kolmost čočky k optické ose mířícího oka.
Spíš doporučím toto: z rozříznuté a rozbalené plechovky od Coly, nebo piva si nadělej pásky o šíři cca 3-5 cm. Horní konec přijde později zasunout pod čelenku. Sevřít mezi dvě překližky a v přiměřené vzdálenosti od toho horního konce udělat serie děr vrtáčky od 2 do 5 (6) mm. Může jich být víc, osvědčila se mi řada vedle sebe, pak mezera, zase řada vedle sebe atd.
Psal jsem předtím o irisové clonce (je drahá a těžká, vyžaduje extra držák)
a o díře v navštívence - (papír je malý, díry mají uvnitř "chlupy").
Opravdu asi nejlepší bude tento pásek ze slabého - a tedy lehkého - plechu. Díry se sice nechají dělat čímkoli, ale tohle provrtání mezi překližkami zaručí ostré, nevyhnuté okraje.
Serie různě velikých otvorů blízko sebe umožní použití v různých světelných podmínkách a uchycení pod čelenku (gumovou pásku) umožní rychlé a bezproblémové nastavení jakýmkoli směrem. Šikmý pohled dírou nemá tak velký vliv, jako v případě čočky.
Jsou ovšem někteří pořadatelé (Čestice), kteří použití takové clonky nepovolují. Pak nezbývá, než mít vyzkoušeny nějaké brýle.
Kdysi se tady nechaly koupit clonkové protisluneční brýle (tuším z Polska), založené právě na principu "multi" děravé planžety.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 03 kvě 2007 18:24

Fantane díky, hned zítra letím koupit pivo v plechovce. Na závody nechodím, takže s tím provrtaným páskem plíšku to vyzkouším. Brejle, kterejma bych viděl ostře mušku taky mám, jak se mi postupně zhoršoval zrak, tak jsem je nevyhazoval. Hned po neděli to vyzkouším a poreferuju.
dodo
Příspěvky: 130
Registrován: 26 bře 2007 15:18
Bydliště: ostrava

Příspěvek od dodo » 04 kvě 2007 08:58

pro jim
já používám brýle na dálku a nemám problém. popsaný system fatana se mi zdá zbytečně komplikovaný. nedovedu si představit, že bych při střílení měl před očima děrovaný plech a indiánskou čelenku. možná to funguje, ale pohled na střelce musí být děsivý.
shai_than

Příspěvek od shai_than » 04 kvě 2007 19:36

zdar,
mám 1,75 na dálku, čočky nemám, brýle nosím do kina a na střelby. Stejně tam nějaké brýle potřebuju, takže dvě mouchy jednou ranou. Kdyby mě někdo napadl, nebylo úniku a já měl zrovna u sebe pistoli, řekl bych mu, ať počká, nasadil bych brýle a střelil bych ho do kolena. :shock:
shtn
blazej
Příspěvky: 51
Registrován: 25 úno 2007 16:32
Bydliště: Slovensko-Zvolen

Příspěvek od blazej » 04 kvě 2007 22:07

ja ma tiez okuliare na dialku -1,75 pouzivam puskohlad delta 4x32 na QB a mam problem ked sa pozeram dlhsiu dobu tak sa mi kriz rozmaze, zatial tuto zostavu nemam dlho tak to testujem a skusam doladovat, jeden chlapik mi hovoril ze to mas ako dve optiky dohromady ze je to normalne a aby som si stoho nic nerobil, no neviem? dost ma to se... :(
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 05 kvě 2007 15:42

Fantan píše:Néééé :!: :twisted:
Popsaný postup je standardní zaujímání správné polohy a nemá nic společného s přeostřováním oka.:D
A proč néééé...přeci když mám správně zamířeno tak si můžu se zrakem dělat co chci...třeba i zaostřit na terč a mělo by to být šumafuk :P
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 05 kvě 2007 16:25

Pánové, klidně si to dělejte jak chcete - samozřejmě, co rána, to prázdná patrona, tak proč to řešit. Jestli vám vyhovuje způsob, který používáte, stačí vám výsledky, kterých dosahujete - já nikoho nenutím, aby bral vážně to, co píšu! Tohle jsou zásady mířené střelby a při dodržení by měly vést k co nejlepšímu soustřelu -"jednou dírou" a tedy k výsledkům.
Jestli někomu stačí to co má, případně mířenku vůbec nestřílí, jeho věc!
Já tu figuru na 10 m taky trefím bez takových "udělátek" a "vychytávek", bez brejlí, děravých planžet a bez míření!
Dodo: kdybys viděl puškaře (nebo pistoláře) s vadou zraku v čepici s bočními sklopnými kryty, střeleckých brýlích za 4 K s pravým sklem natočeným šikmo, místo levého skla matnici - taky by se ti to zdálo divné?
Ta planšeta pod čelenkou (nebo kšiltovkou) je rychle naštelovatelná, levná, pohotová a příruční. Není to můj objev, viděl jsem to na střelnici a líbilo se mi to právě pro tyto vlastnosti.
Proti brejlím je to nepoměrně lepší řešení ostrého vidění miřidel (pro přesnou střelbu na 25/50 m, ne pro střelbu na krátkou vzdálenost do figury).
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 06 kvě 2007 17:53

To. J.Laser: jediné, co tím získáš skutečně rychle a kvalitně, bude unavené oko. Oční svaly tím neustálým přemiřováním dostávají hrozně na p..el, zeptej se na to svého očního lékaře nebo optika. Po deseti ranách je to oko unavený jako po šedesátiranném závodě.
To Fantan: Ten otvor dokáže řešit pouze krátkozrakost stejně jako irisová clona (nebo průhledítko dioptru). Při astigmatismu nebo jiných očních anomáliích ti nepomůže nic jiného, než správně navržené a dobře vyrobené brýle. Velmi kvalitní jsou brýle od Mirka Vargy - sám je používám a to i při střelbě s puškohledem. Mám totiž úhlově pootočené osy mířícího oka a prostá korekce na dalekohledu nedostačuje. Kromě toho, pokud použiju normální brýle bez možnosti nastavení plochy skla kolmo na osu oka (a samozřejmě optickou osu puškohledu), zorné pole se mi jeví jako šišoid, přičemž osnova se nejeví pravoúhlá (svislá o.k., vodorovná šikmo).
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 06 kvě 2007 20:11

Naprostý souhlas. Samozřejmě pokud jde o vážnou poruchu zraku a jde o střelce s ambicemi vítězit i mezi silnou konkurencí a nejen na nějakých pouťácích, jsou speciální střelecké brýle nezbytné.
V době, kdy jsem tyto ambice měl, jsem měl naštěstí oči jako rys a teď už jsem jen normálně krátkozraký. Proto mě případ podobný tvému vůbec nenapadl. Jen jsem musel nějak řešit situaci, kdy jsem viděl miřidla čím dál hůř a když mi půjčili pušku, neviděl jsem skrze ostré hledí vůbec mouchu. Hlavu už vleže taky správně nevztyčím, takže normální brejle jsem si musel zavěšovat spíš na čelo, než položit na nos, abych vůbec koukal někudy tím sklem. Proto je pro mne na pušku ta planžeta optimální (na pistoli používám ale normální brejle, co mám od optika na PC).
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
dodo
Příspěvky: 130
Registrován: 26 bře 2007 15:18
Bydliště: ostrava

Příspěvek od dodo » 07 kvě 2007 20:47

pro jim
tak jsem dneska zkoušel střílet bez brýli. přes optiku to jde. okularem jsem si zaostřil kříž, paralaxou terč a ono to kupodivu šlo. střílel jsem jak zamlada.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 08 kvě 2007 22:19

Fantane, dnes jsem vyzkoušel ten plíšek z pixle od piva a musím říct, že jsem byl mile překvapen. Ne výsledky střelby, to zrovna ne. Ale ostrostí vidění přes tu dírku. Když si vezmu brejle, kterejma vidím dobře mušku, hledí je horší a terč je mizernej. Přes ten plíšek vidím ostře mušku i hledí a poměrně velmi dobře i terč. Takže maximální spokojenost. Experimentoval jsem a nejvíc mě vyhovuje dírečka 0,7 mm. Vyrazil jsem pravý sklo ze starších brejlí a vlepil tam ten plíšek. Je to naprosto bomba. Opravdu bezva. Díky za radu. Tady na fóru se člověk vůbec dozví dobrý věci. :lol:
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 09 kvě 2007 07:02

Vážení,
mám obdobné zkušenosti jako epetr2008, naprosto s ním souhlasím. Je to ideální stav. Se střelbou jsem začal už kolem 13 roku a můžu s klidným svědomím říct, že do svých 25 jsem viděl ostře mušku i terč, na pistoli i na pušce s otevřenými mířidly téměř za všech běžných světelných podmínek. Nevím, jestli se to dá nazvat vadou zraku nebo jestli to bylo normální, ale přizpůsobivost a vlastnosti mířícího oka byly prostě takové.

To, proč musíme vidět "jasně" mušku, snad lze říct i "ostře", je zjednodušeně proto, abychom drželi zbraň při výstřelu v co dokonalejším klidu. Pokud uvidíte ostře terč a rozostřenou mušku, předpokládá se, že bude vaše pozornost směřovat k terči. Pokud se ale tento terč nehýbe, tak v celé soustavě při výstřelu obvykle napáchá největší chyby pohyb mušky vůči hledí, tedy úhlová výchylka zbraně.

Samozřejmě by bylo výhodné vidět současně ostře terč i mušku a hledí, ale z celé řady důvodů (fyzikálních, fyzických, legislativních) to možné není. Tyto důvody (fyzické i fyzikální) jsou navíc proměnlivé a obecně s věkem klesá schopnost se těmto proměnám přizpůsobovat. Dneska vidím ostře terč a mušku pouze přes vhodnou clonu dioptru pušky. U pistole z těchto důvodů používám irisovou clonu.

Je vždy dobré vidět současně dobře terč i mušku, když to možné není, pak to měla být muška.
Odpovědět