v jake razi CZ 550 ?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HHawkins

v jaké ráži CZ 550 ?

Příspěvek od HHawkins » 27 úno 2006 15:29

Asi si pořídím CZ 550 ale nevím v jaké raži, uvažuju o 308W. nebo 7x64. Máte někdo zkušenosti s těmito kulovnicemi? A jakou ráž by jste mi doporučili pro lov spárkaté zvěře.
Mohl by mi někdo nabídnout CZ 550 ?


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 úno 2006 15:40

Ty dva náboje jsou co se týká balistiky skoro jedno a to samé.
Bral bych tedy .308Win, protože je rozšířenější a tím pádem budeš mít větší možnosti ve výběru nábojů různých značek, typů střel pro různé účely atd.
HHawkins

---

Příspěvek od HHawkins » 27 úno 2006 15:47

A co v ráži 30-06 Sprg. ? Slyšel jsem že má špatné balistické vlastnosti tak bya mě zajímalo co je na tom pravdy.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 úno 2006 16:00

Balistiku má lepší, protože je rychlejší. Kulky jsou stejné jenom to má větší nábojnici a je v ní víc prachu.
30-06 je o dost silnější, je to jako .308 + jeden 357mag k tomu, tak si musíš sám říct jestli už to pro tvé účely není zbytečně moc.
Už ta 308Win je slušná šlupka a ta 30-06 je už fakt rána, střílí z toho jeden můj známý. Na střelnici ty prdy rozeznáme už sluchem.
Kromě toho ta ráže není tak rozšířená, tak bys mohl mít potíže při kupování střeliva (nemáme, přijďte za týden, šéf přiveze atd.).
HHawkins

---

Příspěvek od HHawkins » 27 úno 2006 16:09

Takže nejvhodnější je 308W s různými střelami. Víš něco i o 270 Win nebo 7x57 ?
perdix

Příspěvek od perdix » 27 úno 2006 16:20

Nejlepší bude, když napíšeš, v jaké honitbě lovíš a co tam máte za zvěř, popřípadě jakému způsobu lovu se chceš hlavně věnovat - šoulačka atd...
Ale myslím, že koupíš i lepší flintu než 550 v podobné cenové hladině.

A říct o 30-06 že je nerozšířená je zajímavé tvrzení. Patří mezi prvních pět nejoblíbenějších a nejpoužívanějších loveckých ráží na světě. 30-06 je daleko líp dostupnější než jakákoliv evropská ráže a to na celém světě. Taky je ve výrobních programech snad všech výrobců střeliva.
A pokud ti tady někdo v obchodě řekne, že do toho nemá náboje, tak je to asi hodně kvalitní prodejna a solidní prodejce.
HHawkins

---

Příspěvek od HHawkins » 27 úno 2006 16:28

perdix: Ale myslím, že koupíš i lepší flintu než 550 v podobné cenové hladině.

Jakou např. lepší flintu?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 úno 2006 16:34

7x57 je starý vojenský náboj, zkonstruovaný ještě v 19.století. Ve střední evropě tak nějak patří mezi tradiční lovecké náboje. Nějakou výhodu oproti 308Win na něm nevidím, naopak je o chlup pomalejší a slabší.

270Win je ještě slabší a u nás je to docela raritní ráže, na takového kance bych řek, že je to oproti 308Win už docela málo, je to něco jako takový vylepšený 7,62x39.
Ne že by ho to nezabilo, ale když už ty zvířátka budeš střílet, tak ať je radši hned po něm. :lol:

2perdix:
O té 30-06 jsem to myslel u nás, ne ve světě.
S těmi prodejci máš pravdu, ale žijeme v Česku, takže jestli HHawkins bydlí na blbém místě, tak má smůlu.
perdix

Příspěvek od perdix » 27 úno 2006 19:16

Ke zbrani:
CZ nejsou špatný, taky mám jednu doma, ale přece jen třeba pojistka není úplně nehlučná, vysunutý závěr má docela vůli atd.. A hodně záleží na konkrétním kusu, takže pokud neznáš někoho, kdo může vybrat dobrý kus ve zbrojovce, tak je to o náhodě. Ale ty věci, které bych těmto zbraním vytknul, jsou pouze drobnosti a nemají zásadná vliv na funkci a přesnost.
Takže v té hladině do 30 tis. bych doporučil Rössler Titan 6 a nebo Tikku, buď spoučasný model T3 a nebo 595, případně 695, kterých je v prodejnách taky dost.

K ráži:
kubajzz neznám tě a nevím, co jsi zač a co máš za zkušenosti, ale z toho co píšeš tak bych řekl, že tomu moc nerozumíš. Říct o 270 Win, že je vylepšená 7,62x39 je hloupost. 270 Win (6,9x64) je americký ekvivalent evropské 7x64 a vyrovná se jí i výkonem a účinkem. Krom toho má lepší balistiku a menší zpětný ráz. Rozšířená je i u nás poměrně hodně protože i za minulého režimu se tyto zbraně v čechách vyráběli. Krom toho se do ní vyrábí větší škála střeliva než třeba do 7x64, kterou laborují pouze evropští a vyjímečně pár provedení i američtí výrobci. S každou ráží o které tu mluvíme jsem střílel a aspoň jeden kus ulovil, takže trošku vím, co píšu.
Jinak pro 308 mluví jasně sortiment střeliva a taky kratší závěrový systém, takže v současné době je to asi to nejlepší.
Ale jak jsem psal, tak nejdůležitější je druh lovené zvěře, takže napiš co budeš střílet a pak to zhodnotíme, jestli teda chceš.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 27 úno 2006 19:53

perdix píše:Ke zbrani:
K ráži:
kubajzz neznám tě a nevím, co jsi zač a co máš za zkušenosti, ale z toho co píšeš tak bych řekl, že tomu moc nerozumíš. Říct o 270 Win, že je vylepšená 7,62x39 je hloupost. 270 Win (6,9x64) je americký ekvivalent evropské 7x64 a vyrovná se jí i výkonem a účinkem. Krom toho má lepší balistiku a menší zpětný ráz. Rozšířená je i u nás poměrně hodně protože i za minulého režimu se tyto zbraně v čechách vyráběli. Krom toho se do ní vyrábí větší škála střeliva než třeba do 7x64, kterou laborují pouze evropští a vyjímečně pár provedení i američtí výrobci. S každou ráží o které tu mluvíme jsem střílel a aspoň jeden kus ulovil, takže trošku vím, co píšu.
Kubajz je spis na vzduchovky :-)

Jenom doplnim, ze 270Win vznikl stazenim krcku naboje 30:06SPRG.
S&B dela pouze jednu znacne poddimenzovanou laboraci se strelou SP. S&B ale prece neni jediny vyrobce. Napr. RWS dela super laborace s ruznymi loveckymi strelami.
perdix

Příspěvek od perdix » 27 úno 2006 20:03

Andy, mluvíme o dobrém loveckém střelivo, takže to SB vylučuje :D
tombr.a
Příspěvky: 160
Registrován: 03 úno 2006 17:07
Bydliště: Brno

Příspěvek od tombr.a » 27 úno 2006 20:30

Něco ode mě ja sem jako prvni zbran měl zkk600 7x64myslim že velice dobra zbran, ale zpět tematu.Po určite době jsem ale zatoužil po nečem novem, pujčil jsem si zbrane raži .308 i 30.06 ale dle zvyku jsem zustal u 7x64.Lovym tim vysokou,černou i srnči,tolik k raži.
Kupoval jsem zbran zaroven a kolegou ja si koupil tikku kolega cz550,vzhled dřeva na me zbrani byl už od pohledu lepši a opracovani pažby je kvalitnejši.Pojistka je už od vyrobce velmi ticha a o chodu zavěru nemluvě.Menši problem jsem měl s nakupem montaže od našich vyrobcu nic nepasovalo,ale firma optilock děla několik druhu na tihle zbraně.Asi je o něco dražši ale nelituji.Shrnuto pro tikku z me strany same klady
:wink:
Těd k cz550 .308 od začatku měl kolega problemy(možna špatny kus) začalo to problemy s miřidly,pojistkou po zavěr ktery škrabal naboje v zasobniku a posleze nektre nevyhazoval.Za 5měsicu ji měl , po opravach a reklamacich konečne v cajku,ale porad to neni ono. :?: :?
Co se tiče raže myslim že obě raže jsou na naše podminky vice než dostačujici.Tolik muj nazor.
Musim ješte dodat že otec tohodle kamarada si kupoval nedavno taky tikku a nemuže si ji vynachvalit.
Olaf

CZ 550

Příspěvek od Olaf » 27 úno 2006 21:03

Bez ohledu v jaké honitbě lovíš /dnes jsou prasata snad všude/ jsou uváděné raže, tedy .308W a 7x64 OK. Pokud se pro některou z nich však rozhodneš, počítej s tím, že obě mají E100 nad 3000J. Jsou tedy vhodné zejména na ty prasata a vysokou, již méně na srnčí. Znám borce, kteří srnčí střílí s těmito rážemi 200m na krk /zda je to myslivecká rana,či ne, posouzení nechám na tobě /. Musíš tedy počítat s tím, že pokud chytíš u srnčího kost, je to někdy pěkná fašírka. Doporučoval bych proto na srnčí ještě jednu slabší ráži. Jinak co se týká našich kulovnic, nedám na ně dopustit. Mám již 25 let ZKK 600 v r.7x64 s pažbou Monte Carlo a dodnes střílí super. Tři rány na 100m a rozptyl v pětikoruně. A vzhledem k tomu, že nejsem přítelem střílení na enormní vzdálenosti a v běhu / adrenalin především v úspěšném přiblížení co nejvíce ke zvěři / vyhovují mi dokonce i ty " nekvalitní " naboje SB . Zatím jsem jiné ani neměl potřebu použít, jelikož
i ty soustřely o kterých jsem psal výše, byly také se střelivem SB. Dobře Ti kolegové radí, vzhledem k výběru střeliva jít raději do .308W. I když zase musím kontatovat, že celou dobu co střílím, střílím pouze 9g střely SP. Jedinkrát jsem použil expanzivní střelivo a asi dvakrát tuším střelu cca 11,2g / nebo 10,2g/se střižnou hranou. Výhodou obou zmiňovaných ráží mimo jiné je i to, že rozdíl při užití různých střel, co se týká balistiky je minimální.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 27 úno 2006 21:37

perdix píše:A říct o 30-06 že je nerozšířená je zajímavé tvrzení. Patří mezi prvních pět nejoblíbenějších a nejpoužívanějších loveckých ráží na světě. 30-06 je daleko líp dostupnější než jakákoliv evropská ráže a to na celém světě. Taky je ve výrobních programech snad všech výrobců střeliva.
A pokud ti tady někdo v obchodě řekne, že do toho nemá náboje, tak je to asi hodně kvalitní prodejna a solidní prodejce.
Dovolil by som si hlboko suhlasit s citatom...Totiz .30-06 Springfield JE najrozsirenejsi naboj na svete.Akokolvek sa to nezda,je to tak,a ze to neplati v nejakom lokalnom krame s diabolkami na veci nic nezmeni.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 27 úno 2006 21:48

Moje dalsie komentare by boli len duplovanim perdixovych prispevkov,suhlasim s nim vo vsetkom,dokonca aj s nazorom na eventualny vyber znacky.

Este nieco k .30-06.Patri do tej uzkej skupiny nabojov,v ktorych vyrobcovia predstavuju nove laboracie a strely.A dovoli by som si tvrdit,ze patri medzi najrozsirenejsie aj v CZ a na SK.Aj ked tu ma rovnocenneho partnera(-rov) v 7x57,7x64/7x65R.
Odpovědět