v jake razi CZ 550 ?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

remoš

v jaké ráži 550

Příspěvek od remoš » 02 bře 2006 13:53

Zdravím tě Hawkinsi
Dělám loveckou a sportovní kulovou střelbu už 25let nastřeluju flinty snad půlce Vysočiny tak bych se s tebou chtěl podělit o zkušenosti.
Jestli platí tvůj požadavek na použití a dálku střelby(srnčí,vysoká,černá a do 150m) vřele ti doporučím ráži 8x57JS která se vrací po mnoha letech kdy byla jen výběhová.Je pravda že laborace zaostává ale střela 12,7g srnčí nerozbíjí a 150kg prase zůstává na fleku.
Dá se sehnat Mauser mod.98Lux kolem 16000.- a na něj bych namontoval na pevný ocelový násuvný montáži nějakej lepší puškohled (v ceně flinty) 8x56 s č. bodem.
Měl jsem v ruce strašně moc ráží a nejvíc se zasměju když přijde nějakej prachatej panáček a má .300 vin.mag a po nastřelení za měsíc hlásí že mu po ráně srnčí a malý prasata s čistým průstřelem odchází.Všechno chce holt svý a pánové nedejte na dr.prof.MUDrHanáka (u StB pod jménem Marko) a jeho propagaci magnum ráží do naších podmínek jsou zbytečné.
Co se týká .308 vin doporučil bych ji taky ale s nejtěžším střelivem a klidně SB já ho používám do pápíru i v lese a výsledky super.
Jo na to hlavní bych zapoměl hlavně aby kul. měla napínáček-záruka přesný rány i na těch 150m ja požaduješ.
Já teda osobně na srnčí mám .223rem a do 200m SB 3,6g absulutně přesný nepamatuju že bych dohledával.
Mladý kluci si kupujou levnýIŽ18 .308vin a kdy loví a mají trošku horeču je na můj vkus moc poflákanejch prasat.


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 02 bře 2006 14:46

Sice pochybuji, že by v Uherském Brodě dělali ve výrobě takové rozdíly mezi kulovnicemi a malorážkami. Že by si zrovna na malorážkách dávali extra záležet a na kulovnice by kašlali, se mi fakt nezdá. Na vývoz jde obojí, nejsou to malé počty a všechno se to vyrábí na jedněch strojích. Podle mě je to na jedno brdo, jako Fóbie a Oktáfka.
Ale když to tvrdíte, tak OK, přesvědčili jste mě.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Re: v jaké ráži 550

Příspěvek od Lovec » 02 bře 2006 15:03

remoš píše:Zdravím tě Hawkinsi
Dělám loveckou a sportovní kulovou střelbu už 25let nastřeluju flinty snad půlce Vysočiny tak bych se s tebou chtěl podělit o zkušenosti.
Jestli platí tvůj požadavek na použití a dálku střelby(srnčí,vysoká,černá a do 150m) vřele ti doporučím ráži 8x57JS která se vrací po mnoha letech kdy byla jen výběhová.Je pravda že laborace zaostává ale střela 12,7g srnčí nerozbíjí a 150kg prase zůstává na fleku.
Mal by som mozno par otaziek,pretoze niektore veci podavas dost jednoznacne.S 8x57 nemam problem pri vybere kvalitnej strely nie je problem.To s tym prasatom je tak vzdy?
remoš píše: Dá se sehnat Mauser mod.98Lux kolem 16000.- a na něj bych namontoval na pevný ocelový násuvný montáži nějakej lepší puškohled (v ceně flinty) 8x56 s č. bodem.
A co bude s takymto puskohladom robit na spolocnej? Vzdy ho bude musiet podla potreby demontovat,alebo namontovat?.Nepouzit variabil je podla mna zbytocne oberanie seba sameho o iste sirsie moznosti.
remoš píše: Měl jsem v ruce strašně moc ráží a nejvíc se zasměju když přijde nějakej prachatej panáček a má .300 vin.mag a po nastřelení za měsíc hlásí že mu po ráně srnčí a malý prasata s čistým průstřelem odchází.Všechno chce holt svý a pánové nedejte na dr.prof.MUDrHanáka (u StB pod jménem Marko) a jeho propagaci magnum ráží do naších podmínek jsou zbytečné.
Co sa tyka .300Win.Mag.-nie som prave jeho fandom,ale je velmi dobre vyuzitelny podla typu reviru,a lovnej zveri.A ze nejakemu prachacovi odchadzaju male kusy? Samozrejme,lebo v obchode mu podstrcia obvykle jedinu skatulu streliva,co tam maju,bez toho,ze by sa aspon spytali,na co to bude....Samozrejme,je to aj o cloveku,mal by vediet ako to spravne pouzivat.Spajanie magnum razi s urcitou skupinou ludi sa mi zda nieco ako zle skryvana zavist,alebo nieco podobne.Myslim to velmi vseobecne,lebo sa najdu aj ludia,ktori tomu rozumeju,na oboch stranach "pultu".A Hanak? No comment....odkedy mu bolo davnejsie dokazane vo verejnych diskusiach,ze v istych otazkach je poriadne vedla,tak uz odpoveda len na maily....
remoš píše: Co se týká .308 vin doporučil bych ji taky ale s nejtěžším střelivem a klidně SB já ho používám do pápíru i v lese a výsledky super.
Jo na to hlavní bych zapoměl hlavně aby kul. měla napínáček-záruka přesný rány i na těch 150m ja požaduješ.
Já teda osobně na srnčí mám .223rem a do 200m SB 3,6g absulutně přesný nepamatuju že bych dohledával.
Mladý kluci si kupujou levnýIŽ18 .308vin a kdy loví a mají trošku horeču je na můj vkus moc poflákanejch prasat.
O IZ-18 sa nema zmysel bavit.Napinacik tiez podla mna nie je nevyhnutny,zbran,ktora sa neda bez neho obsluhovat tak,aby bolo mozne spolahlivo strielat na 150 metrov,netreba ani kupovat.

Mozno sa moze niekomu zdat,ze tu zbytocne vrtam alebo rypem,ale niektore veci su prezentovane ako keby boli absolutne pravdy,a vacsina ludi,co sa strelectvu venuje a rozumie,vie ze to tak v praxi ani zdaleka nie je.(vid to 150kg prasa na fleku..... s .300WM sa nedaju bezproblemovo lovit male kusy......bez napinaciku nie je zaruka presnej rany na 150 metrov a pod.).
Ja by som od cloveka s tak dlhou praxou cakal trosku opatrnejsiu reakciu a mozno sirokospektralnejsie nazory.Opovrhovat .300WM,len kvoli typu ludi,co si ju kupuju sa mi velmi nepozdava.Pri takom kvante fabrickych laboracii sa da v pohode vybrat vzdy ta spravna.Nehovoriac tiez o ovela sirsom hmotnostnom rozpati pouzitelnych striel,nez napr. u 8x57(ktory tymto ale vobec neodsudzujem.)
Problem je v tom,ze dost vela ludi chce pocut nieco ako: Kup si takyto kaliber,toto strelivo,a vsetko bude padat na fleku od 0 do 200 metrov,a nemusis sa trapit s mierenim,sily to ma dost.A to je nezmysel....
HHawkins

---

Příspěvek od HHawkins » 02 bře 2006 15:07

A nešla by nějakým způsobem koupit CZ550 určenou na export?

Ale asi si pořídí toho Tikka T3 Hunter.
Zatim je to ve hvězdách. :lol:
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Re: ---

Příspěvek od Lovec » 02 bře 2006 15:16

HHawkins píše:A nešla by nějakým způsobem koupit CZ550 určenou na export?

Ale asi si pořídí toho Tikka T3 Hunter.
Zatim je to ve hvězdách. :lol:
V Tikke mas najlepsi pomer cena/vykon/kvalita....ale pokojne zober aj CZ550,len potom nehovor,ze ta nikto neupozornil na co mozes/nemusis natrafit. :roll:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: ---

Příspěvek od Kubajzz » 02 bře 2006 15:22

HHawkins píše:A nešla by nějakým způsobem koupit CZ550 určenou na export?
Kup si ji na Slovensku. :wink:
Nebo v Rakousku či v Německu.
remoš

v jaké ráži CZ 550

Příspěvek od remoš » 02 bře 2006 15:37

Omlouvám se Lovcovi jestli mé názory vyzněly tak kategoricky.
Čerpám jen z ze zkušeností mých a kolegů.K montáži-není problém povolit dvě vrtulky sundat puškohled a jít na naháňku.Nehledě na to že dost lidí používá na jednu zbraň ve dne normální sklo a jak se setmí nasadí "barevnou" nesmí se to ale je to furt lepší než střílet když prase blbě vidím.Kdo dokáže střílet bez napínáčku aniž by na větší vzdálenost z 10 ran několik nestrhl(lov.horečka,napětí,zima,vítr)je u mě Pán bůh napínáček toto podle mě velice eliminuje nic víc na naháňce ho nepotřebuju ale když je čas proč ne?A co se týká .300 prostě nemám rád novoty tohoto typu a je to smutný ale opravdu si tyto ráže kupujou hlavně "lovci"to jako ti kteří nechodí do lesa krmit ale jen střílet.A to že zvěř odcházela jsem viděl na vlastní oči střela se prostě nerozložila a po takový ráži b srnec po celkem dobrý ráně na komoru neměl odejít 100m.To je asi vše rád si zase pár názorů vyměním.
Smazaný uživatel 111

Re: ---

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 02 bře 2006 17:09

HHawkins píše:A nešla by nějakým způsobem koupit CZ550 určenou na export?
Šla :evil: třeba já mam varminta který byl určen do Francie
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Re: v jaké ráži CZ 550

Příspěvek od Lovec » 02 bře 2006 17:51

remoš píše:Omlouvám se Lovcovi jestli mé názory vyzněly tak kategoricky.
Čerpám jen z ze zkušeností mých a kolegů.K montáži-není problém povolit dvě vrtulky sundat puškohled a jít na naháňku.Nehledě na to že dost lidí používá na jednu zbraň ve dne normální sklo a jak se setmí nasadí "barevnou" nesmí se to ale je to furt lepší než střílet když prase blbě vidím.Kdo dokáže střílet bez napínáčku aniž by na větší vzdálenost z 10 ran několik nestrhl(lov.horečka,napětí,zima,vítr)je u mě Pán bůh napínáček toto podle mě velice eliminuje nic víc na naháňce ho nepotřebuju ale když je čas proč ne?A co se týká .300 prostě nemám rád novoty tohoto typu a je to smutný ale opravdu si tyto ráže kupujou hlavně "lovci"to jako ti kteří nechodí do lesa krmit ale jen střílet.A to že zvěř odcházela jsem viděl na vlastní oči střela se prostě nerozložila a po takový ráži b srnec po celkem dobrý ráně na komoru neměl odejít 100m.To je asi vše rád si zase pár názorů vyměním.
Rad si s tebou par nazorov vymenim,mozno to prospeje aj inym.Ja si ohladom optiky myslim,ze ked sa zvoli spravny variabil,nebude ziaden dovod ho davat dole s pusky-ani na spolocnych polovackach.Nocnu strelbu rozoberat nebudem.To co pises o strhnuti-ako by si myslel dokopy tercovu strelbu a lov.Na love pravdepodobne nenastane prilezitost,aby som mohol desatkrat po sebe strielat na dlhsiu vzdialenost-povedzme interval nad 250 metrov.Co sa tyka pocasia,musi byt extremne zle,aby ma natolko ovplyvnilo,to uz sa skor nedostanem do lesa.Vietor eliminovat ciastocne viem,nosim anemometer(samozrejme len v pripadoch,ked to bude potreba,stale by to bol nezmysel).Je nepravdepodobne,ze by som musel tolkokrat opakovat v takom kratkom case,aby som urobil chybu.Naopak na terc lovecku horucku a napatie pocitovat nebudem,a ked je blby cas,tak budem radsej doma,ved na strelnicu sa da ist hocikedy.Ja osobne nie som zastancom napinaciku,ale vobec to nezazlievam ludom,ktorim pomaha eliminovat chyby,a to je len dobre.

Co sa tyka .300WM a spol.-nemam s nimi problem,ak sa primerane pouzivaju.T.j. od typu zveri,charakteru reviru az k vhodne zvolenemu strelivu pre dane podmienky.Aky ludia si ho kupuju...za to ten kaliber nemoze.Ze odchadza zver aj po solidnom zasahu je len a len nevhodny typ streliva,typ kalibru za to absloutne nemoze.Jedine,co rozhoduje je konstrukcia strely a dopadova rychlost.Takze pri vhodne zvolenom strelive a kvalitnom zasahu urcite ten srnec daleko neodide.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: v jaké ráži CZ 550

Příspěvek od Andy » 02 bře 2006 18:00

Lovec píše:Takze pri vhodne zvolenom strelive a kvalitnom zasahu urcite ten srnec daleko neodide.
No ti dva moji loni neusli ani dva metry :-) A 308sma je proti 300WM prditko.
Jasne, mel jsem dobrou strelu a vo vo votom to je.

Letos vyzkousim InterBond 165gr. Perdix je s tim spokojenej... uvidime jak budu spokojenej ja.
Naposledy upravil(a) Andy dne 02 bře 2006 18:03, celkem upraveno 2 x.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 02 bře 2006 18:00

perdix

Re: v jaké ráži 550

Příspěvek od perdix » 02 bře 2006 19:53

remoš píše: Jo na to hlavní bych zapoměl hlavně aby kul. měla napínáček-záruka přesný rány i na těch 150m ja požaduješ...
Člověk tu den není a vida co všechno se nedozvím. Na reakci je tu toho spoustu, ale myslím, že je to zbytečná práce.

Jen mi nedá a vyjádřím se k tomu napínáčku.
Záruka přesné rány napínáček nikdy nebyl, ani nebude, vždy to závisí na střelci a na psychice. Krom toho se do většiny moderních zbraní standarně montuje tvz. blesková spoušť s krátkým chodem, se kterou se dá střílet s úplně stejným výsledkem a navíc je bezpečnější - mimochodem byl tento typ spouště poprvé uveden na legendární ZG 47 a od té doby se díky oblibě tato spoušť rozšířila do celého světa.
Ale patřím mezi ty zbohatlíky s magnumovými flintami a nerozumím tomu. Každopádně nikomu nebudu doporučovat Mauser za 16 tisíc, nedej bože, jestli myslíš ten repasovaný.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 03 bře 2006 13:06

HHawkins,dopis si na zoznam aj gulovnicu Weatherby Vanguard DeLuxe.Podla zamorskych uzivatelov ide vydarenu zbran,presnu a s dobrym pomerom cena/vykon.V CZ stoji v kal. .30-06Spr. 21.990.-Kc.

Link na vacsi obrazok:

http://www.weatherby.com/_images/produc ... xe_big.jpg

Pozri na to lomenie pazby,tam ti bude hlava dobre sediet,pretoze jej sklon pocita s optickymi mieridlami.

OPRAVA: Cena 21.990,-Kc sa vztahuje na model Sporter,ten ma inu povrchovu upravu ako DeLuxe.V cenniku shop.vmcustom.cz je chyba.Ma tam pomiesane oznacenia zbrani,Sporter ma oznaceny ako DeLuxe,ale kod zbrane a cena hovori o tom,ze je to Sporter.Kazdopadne puska vyzera a zrejme aj funguje dobre.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 03 bře 2006 13:30

A takto vyzera Weatherby Vanguard Sporter:

http://www.weatherby.com/_images/produc ... er_big.jpg
HHawkins

Příspěvek od HHawkins » 03 bře 2006 14:57

Pěkná ta Weatherby Vanguard DeLuxe připíšu si ji do seznamu. :wink:

Dá se na ni dokoupit nebo prodáva se i s otevřenými mířidly?
Odpovědět