Uz vas nekdy nekdo necim picnul?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pavlicek

Realita VS Film

Příspěvek od Pavlicek » 12 črc 2005 21:50

K tomu "filmovému odlétnutí dozadu" při zásahu střelnou zbraní můžu říct toto: nedávnou jsem viděl dokument o popravách, bylo to dost nechutný, ale bylo tam právě vidět to, co se řeší v této diskusi.
Jedný záběry byly, když němečtí vojáci popravovali nějakou skupinku mužů. Vypadalo to na Mausery 98K, což je pokud se nepletu náboj 7,92x57 mm Mauser, dále tam byly záběry z masakru ve Srebrenici, tam to vypadalo na Kalašnikovi a vždy zasažení padly k zemi, jak tělo bez duše, žádný kroky ani pády do zadu. Je to smutný, takhle o tom psát, ale je to bohužel fakt.


Návštěvník

Hovadiny

Příspěvek od Návštěvník » 13 črc 2005 07:08

Ty poslední 3 příspěvky jdou někdy k tématu (hlavně ten prostřední je docela dobrý), ale ty spekulace kolem - fuj, nedělejte to, nikam se nedohrabete takovým uvažováním bez praktických zkušeností.
Třeba tohle: největší efekt má brokovnice? Těžko, můžete si koupit pistoli na světlice, projektil je těžší, energie vyšší, zaručeně neprostřelí a následky v cíli jsou vážnější než u brokovnice.
Návštěvník

Opět jsem byl pomalý

Příspěvek od Návštěvník » 13 črc 2005 12:47

Můj příspěvek mířil ke slovenským příspěvkům na předchozí straně.
Ty popravy jsem sem nechtěl tahat, ale těch záběrů jsem viděl dost, taky souhlasím. Potíž je, že většina současných poprav je rána do týla, a to není typický případ zásahu střelnou zbraní. Těžko na základě jejich shlédnutí něco tvrdit o těch zásazích v sebeobraně, které se diskutují na tomto fóru (tj. "střelím někoho zpředu z 5 metrů a on padne nebo odletí nebo jak to vlastně je?").
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 10:28

Podle různých výzkumů a studií, které dělala v 50. a 60. letech FBI zastavení cíle je prstě okamžik, kdy zdranění po střelné ráně (ať už dynamickou, nebo statickou dutinou) nedovolí cíli pokračovat ve stávající aktivitě.

Snad v 80% zdokumentovaných zásahů cíl prostě vyhasne (lidově se tomu říka že se svalí jako špalek). Zbývajících 20% ještě může chvíli útočit (například ten Texaský brokovnicový případ).

Kdesi v jiném fóru jsem psal o hybnosti a o energii. Většina z lidí si energii plete jako něco, co se předává a dál působí, což je trochu omyl. Energie je schopnost konat práci. Při průstřelu se práce spotřebuje na "vyhlodání" dutiny, pohltí se tkání a pod. Energie je moc závislá na rychlosti střely (podle vztahu 1/2 mv^2)

Pokud by jste vzali dvě střely se stejnou energií přičemž jedna by byla těžká a druhá lehká, pak práce (tedy hloubka průniku) bude stejná, těžká střela ale bude potřebovat na vykonání práce delší čas (cíl bude cítit účinky střely déle), protože má větší hybnost. Také udělí cíli větší rychlost (zákon o zachování hubnosti). Když Vás zasáhne 9mmL, tak to s Vámi ani nehne, když vás zasáhne kulečníková koule s podstatně menší energií, tak ležíte na zemi.

Nejjednodušší experimentální metoda, kterou jsem já zkoušel nedávno je vzít špalek na sekání dřeva (snad 30 kilo) a zbraň 9mm Luger, 357Magnum a .45 ACP. Po zásahu 9mmL se špalek ani nehnul, po 357M se trochu zahoupal, po .45 spadnul.

To by byly spočitatelné efekty (které jsou důležité, ale ne nejdůležitější), no a pak tu máme velikou neznámou - cíl. Tady záleží:
1. kam cíl zasáhnete (hlava je logicky důležitější než například ruka).
2. Jak hluboko projde střela, zda cíll bude prostřelený, nebo zda střela uvízne v těle cíle.
3. Poškození orgánů v důsledku tvaru střely (tedy jesli je to oglivál, který tkáň roztahuje, nebo něco jiného, co spíš tkáň trhá - z toho se taky odvíjí tvar dutin atd.)
4. Energie střely a opět poškození těla cíle
5. Psychologický stav cíle.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 črc 2005 10:29

Zapomněl jsem se podepsat pod předchozí příspěvek, tak to dělám teď aby to za mne neudělal nějaký vtipálek...
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 črc 2005 10:56

Ja jsem rad, ze konecne pise take nekdo neco kloudneho... ze se tu jen neplka. Take jsem cetl par studii. Jen s tim rozdilem, ze se strilelo do hoveziho dobytka a merily se patologicke jevy.
Návštěvník

HanuIV - dobré, bát se, že tě nazvou anonymem :-)

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 11:05

Celkem to vystihuje tu STB atmosféru, co tu někdy vládne.
K tématu - 30 kg těžký špalek spadne po zásahu z 45?
Jak byl tlustý (předpokládám, že stál na základně)?
Střílel jsem do špalku a ano, 22lr silně rozhoupe špalek o váze 5 kg, když visí ze šibenice, ale 45ACP neporazí špalek z tvrdého dřeva o váze tak odhadem 15 kg, průměr 20 cm, stojící na rovném betonu (ne zapadlý do bahna, to bych se pak nedivil). Pohne s ním, ale neporazí ho. Neměls ho šikmo seříznutý nebo tak něco?
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 črc 2005 11:06

Tech studií je hromada. Čistě teoretických, poloteoretických, praktických. Problém je, že žádná nefunguje když je:

1. Střelec ve stresu a není schopen zasunout zásobník do zbraně a natáhnout a odjistit.
2. Střelec neschopný trefit se do útočníka
3. Zasáhne navíc ještě další tři lidi v pozadí...
4. Střelec se bojí zbraň použít aby se nedostal do maléru a nezavřeli ho.

Mě se nejvíc líbila stížnost nějakého amerického poručíka (z Avganistánu?), který si stěžoval, že chce zpět svou pětačtyru C1911, protože ten krám (myslel Berettu v 9mmL) prostřelí tři domorodce a oni útočí dál. S pětačtyrou se toto stávalo v podstatně menší míře.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 črc 2005 11:22

Coz to je jasne.
Návštěvník

To říkali už za válek proti domorodcům o 80 let dříve :-)

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 11:38

Fakt.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 12:28

Hanu Iv: Ty, ale kecáš .. 8)
Dawe1
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 črc 2005 13:06

Taky to byl důvod, proč britští vojáci v Indii začali nejdřív ručně a potom i strojně odvrtávt špičky střel. To strojní odvrtávání se dělo ve zbrojovce ve městečku Dum-Dum. Odtud název těchto expanzivních střel.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 13:40

HanuIv: Ano, to je sice pravda ..ale tam se braly v úvahu zásahy mimo vitálních míst, kde vlivem traumatu při použití olověných střel docházelo k vyřazení z boje, popř. i úmrtí.
ps. A, ..kdeže jsi viděl tu zprávu či stížnost z Afgánistánu ..
Dawe1
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 črc 2005 13:59

To teda fakt nevím, ale zdá se mi, že to je docela dobře možné. Myslím, že se o tom právě mluvilo na Hobě.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 črc 2005 15:07

Coz je nepodstatne zda je to pravdive ci nikoliv... je jasne, ze velka pomala strela je pro boj z blizka lepsi a ucinejsi. Ovsem v dnesni dobe... kdy po sobe vojaci strili na desitky az stovky metru z poloautomatickych a automatickych zbrani... je to jedno. Je jedno zda postreleny ujde jeste 30m nez zkolabuje.. nebo jen 2m. V kazdem pripade je dalsiho boje neschopny.
Odpovědět