Usazeni puskohledu na pusku

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 28 led 2012 20:51

Zdravím,

dotaz na odborníky :-) zajímal by mne Váš návod jak co nejlépe usadit puškohled na flintu?

Dříve jsem to dělal tak, že jsem položil pušku na rovnou podložku a rovnost kontroloval libelou, srovnal jsem na harriskách flintu, tak že na plochý vršek závěru jsem položil libelu, takže zbraň byla vůči zemi vodorovně, na rybinu jsem připnul montáže a do montáží usadil puškohled, na 10 metrech jsem pověsil olovnici a kříž puškohledu srovnal podle provázku olovnice, dotáhl opatrně vršky montáží a hotovo. Jen když jsem dal libelu na plochý komínek puškohledu nebylo to úplně ve vodováze.

Pak mi jeden člověk který se tváří, že zná na vše odpověď poradil a můj dosavadní postup zcela s posměchem odsoudil s tím, že tak se to nedělá a jeho rada byla takováto, zbraň položit na vodorovnou podložku, na plochý závěr položil libelu a srovnat vůči zemi (stejně jako můj postup), pak nasadit montáže a uložit puškohled, na vrchní komínek puškohledu položit libelu a srovnat do vodováhy tři body, podložku, závěr a puškohled. Takto jsem i udělal, ale mám dojem, že když se dívám do puškohledu kříž MilDot mi jakoby leží na levé straně...není prostě úplně uprostřed (nechal jsem kouknot více lidem a všichni potvrdili, že trochu leží na levé straně.)

U mého systému jsem testoval klikání a něco jako box test, ale měl jsem konec pažby opřený o dlaň a chodilo to pěkně u systému číslo dvě jsem testoval a dopadlo to taky skvěle (absence nějaké upevňovací stolice mě dovolila test jen v omezené přesnosti - konec pažby podepřen nestřílející rukou).

Tak nevím jak správně to udělat a pokud někdo zde bude mít návod rád se nechám poučit jelikož ten padlý kříž mi nějak nelahodí oku, tak asi vrátím zpět do mého původního systému, ale je tu jedno ale...jak to udělat správně?


jptkid
Příspěvky: 39
Registrován: 29 říj 2010 11:01
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od jptkid » 28 led 2012 21:08

Na otázku: "Potřebuju srovnat komínek nebo kříž puškohledu?" si snad dokážeš odpovědět sám ne :)
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 28 led 2012 21:12

No jo, ale jak je to správně? Mě připadne, že by asi měl být v rovině kříž, ale může to být jen optický klam, že se zdá být kříž nakloněn do leva, ale zase vodováha nelže...chtělo by to odbornou radu :-).
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od mari » 28 led 2012 23:08

Delam to obdobne tvemu postupu. Jen zbran pripnu do nastrelovaci stolice napevno, tu mam ve vaze. Pote prekontroluji malou libelou vodorovno prilozenim ji na pouzdro.
Pote to same: olovnice, srovnani,dotazeni a kontrola. Timto zpusobem mam namontovano jiste dve desitky kukru v ruznych montazich a jeste si nikdo ani ja nestezoval.
Druhou metodu jsem zkusil jednou jako nouzovku na strelnici, kdyz jsem nemel stolici a bylo nakonec lepsi to srovnat od oka. Puskohled nebyl v ose. Kominkum bych tedy neveril. Zkousel jsem to konkretne na Delte Titanium.
Nakonec nerovnas kominky,ale kriz :lol:
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 28 led 2012 23:43

mari,

jo taky to tak dopadne srovnám to, nějak mě to čumění do toho ležícího MilDotu neladí oku (mám Deltu titanium :-)) řekl bych, že asi spravný návod neexistuje, ale ten dotyčný který mi tvrdil, že to dělám špatně se pasoval do role Mistra nad mistry tak jsem mu uvěřil, ale asi je třeba používat selský rozum.

Je fakt, že mi to střílí asi furt stejně a jeho rétorika mě přesvědčila, že to musí být vše ve vodováze, ale ten padlý kříž mě nějak nesedí! :-(

Díky za názor mari.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od mari » 29 led 2012 00:04

Dotycny radil je asi dobry teoretik, ale kdyz si to zkusi na vic puskohledech,nez na jednom,tak zjisti ze to nesedi na kazdem. Po zkusenosti ze strelnice jsem to doma zkousel na ostatnich kominkach a jen nekde to sedelo. A to to bylo zkouseno na kukrech o jednu az dve tridy vyssich nez byla Delta na strelnici.
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 29 led 2012 00:18

Je fakt, že třeba rada byla dobrá jen ten puškohled Delta není tak konstrukčně přesný a nedá se to použít....nicméně jsem se ho ptal jestli mu ten MilDot leží vlevo a potvrdil mi to, že ano (jeho puškohled je NF), takže asi spíše ta jeho rada byla špatná. :-(

Já se vrátím k mému systému s olovnicí, pokud ovšem někdo neporadí něco lepšího.
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od PEPAN » 29 led 2012 00:57

Pušku pověsit za puškohled, a pokud je puška symetrická bude hlaveň přesně v ose s optikou, a vvovotom to je
pak jen srovnat kříž podle závaží..
právě jsem to vymyslel, tak pardon jestli je to blábol :shock:
Nejde!Prostě NNe
jptkid
Příspěvky: 39
Registrován: 29 říj 2010 11:01
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od jptkid » 29 led 2012 07:51

Tady máš docela přesný návod jak to provést. Až na ten "bílí provázek" je to v pohodě :)

http://www.altaros.cz/
Uživatelský avatar
karel.vp
Příspěvky: 30
Registrován: 07 lis 2010 19:45
Bydliště: Ostřešany , Pardubice

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od karel.vp » 29 led 2012 08:18

Tak já bych k tomu měl několik odkazů. Ať si to každej dělá jak chce. Já mám Hawka a dělal jsem to stejně jak to je tady http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-51 ... ntazi.html koukněte na celou stránku. A ještě je to popsáno zde http://www.larrywillis.com/levelscope.html http://www.snipercompany.com/forum/viewtopic.php?t=2774 a video zde a těch videí je tam mraky.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od mari » 29 led 2012 09:12

System s olovnici je pomalejsi a pracnejsi, ale dle me presnejsi. Ty dve vodovahy jsou ulehceni asi jako boresnake na cisteni. Ne vsechno novy, musi byt nejlepsi :!:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Kubajzz » 29 led 2012 09:20

Stačí používat hlavu. :D
Co chci mít vodorovně? Kříž nebo komínek? :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
jptkid
Příspěvky: 39
Registrován: 29 říj 2010 11:01
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od jptkid » 29 led 2012 09:23

mari píše:System s olovnici je pomalejsi a pracnejsi, ale dle me presnejsi. Ty dve vodovahy jsou ulehceni asi jako boresnake na cisteni. Ne vsechno novy, musi byt nejlepsi :!:
Jo, ulehčení určitě, asi o 730 korun :wink:
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Carloss » 29 led 2012 09:34

Nejsem sice odborník, ale při nastavování se pak mění zaměření mění ve svisé ose komínku, nebo ve svislé ose záměrného kříže? Pokud jsou ty dvě osy odlišné, asi by to byl problém, ne? Když nastavím svisler osu kříže a pootočím nastavením na komínku, dojde k nepatrnému posunu i do strany, ne?
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 29 led 2012 09:38

Děkuji všem za rady, takže se zeptát takto pokud srovnám kříž dle olovnice a budu klikat mám jistotu, že mi kříž jde vertikálně na 100%? Jelikož člověk, kterého jsem zde mezi řádky zmiňoval (mimo jiné má BAN jinak by to tu dal na pravou míru) mi napsal několik emailů a v jednom uvádí, že cituji

"pokud chces rovne kriz, prosim, ale pak si uvedom, ze budes klikat sejdrem ale pokud neklikas a nesahas do korekce behem strileni, tak to mas dobre... pokud ale behem strileni klikas, tak si v loji, ale zas mas dobrej pocit u srdce ze mas rovne kriz (co naplat, ze pak strilis nahovno)"

mě osobně se nezdá, že budu klikat šejdrem, ale nevím jsem uživatel ne odborník, tak pokud k tomu má někdo co říct sem s tím.

Děkuji.
Odpovědět