upchavka

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 led 2006 16:29

Pokud jsi fanatik a hodně se tomu věnuješ, tak ta přesnost je opravdu moc dobrá. Střílím z perkusních revolverů a když se zadaří tak skoro není rozdíl od kamarádova normálního Tauruse .38 z kterého střílí vedle mě. A to to tam sypu z prachovnice rovnou, tedy žádné odvažování do vyjmutého válce atp. Z perkusní pistole nestřílím, ale podle mě to bude ještě přesnější, protože tam nemají vliv žádné netěsnosti. A taky se člověk víc soustředí, když ví, že má jenom jednu ránu. :wink:
Párkrát jsem se díval, když na střelnici docela pravidelně střílela jedna skupinka lidí co měli perkusní pušky. Stříleli většinou na špalky na 50m jen tak z ruky ve stoje a trefovali fakt dobře.
Jinak černý prach je skvělá show, každý po tobě chce abys mu dal střelit. A ty kouřové efekty, mňam. :wink:
Akorát na krytých střelnicích to nevidí moc rádi. Kdysi jsem v Korádu vystřílel rychle za sebou dva revolvery a zastavil jsem jim tam tím provoz na dobrých 5 minut. :lol: :lol: :oops:


Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 05 led 2006 16:35

xlibor píše:Mozna je to uz omlete tema, ale jak je to s presnosti? Uz z principu, je toho mnoho co presnost predovky ovlivnuje, cili nastrelit predovku bude nejspis kumst. Da se ale dosahnout solidniho soustrelu a ma tedy vyznam si poridit predovku se stavitelnymi miridly nebo je to co vystrel, to original? Mam na mysli pistoli. Jaky je na to vas nazor?
Na takto postavenou otázku nelze smysluplně odpovědět! Jako kdyby jste se zeptal, jestli lze osobním autem jet rychlostí 150 km/h! Některým to jistě nelze.

Pistole předovky (jak originály tak repliky) se vyrábějí v různém provedení a kvalitě a jsou určeny pro různé účely! Spotovní provedení těchto zbraní střílí velice přesně, zcela srovnatelně s modernímí sportovními zbraněmi na jednotný náboj. Díky kvalitní hlavni a celkově dokonalejšímu zpracování všech částí jsou také schopny střílet přesně s různými laboracemi. Kdo dá 20-30 tisíc za pistoli, zřejmě nebude šetřit na ostatním příslušenství dle nabijecího manuálu výrobce a bude střílet přesně od první rány.
Levnější zbraně jsou určeny spíče pro zábavu, ale lze je také vyladit na solidní výkony, jen to někdy může zabrat více času a déle laborovat.
Aby bylo jasno: za přesnou pistoli považuji takovou, která je schopna na 25 metrů nastřílet 5 ran do kružnice 20-30 milimetrů! U takové zbraně se tedy stavitelná mířidla rozhodně vyplatí. ale pozor - pokud chcete střílet soutěžně, je třeba mít mířidla v souladu s technickými pravidly!
Fanda

Příspěvek od Fanda » 05 led 2006 17:25

xlibor píše:Mozna je to uz omlete tema, ale jak je to s presnosti? Uz z principu, je toho mnoho co presnost predovky ovlivnuje, cili nastrelit predovku bude nejspis kumst. Da se ale dosahnout solidniho soustrelu a ma tedy vyznam si poridit predovku se stavitelnymi miridly nebo je to co vystrel, to original? Mam na mysli pistoli. Jaky je na to vas nazor?
Jen pro příklad a lepší představu. Německá firma MBA vyráběla v roce 1994 repliku pistole NOWOTNY 1850 v ráži .44 a .36
Výsledky střelby byly u ráže .44 takové:
0,87gramu prachu CH2 - 13 ran, soustřel 38mm
1,1 gramu.....................13 ran, soustřel 31mm
1,42gramu.......................5 ran, soustřel 13mm

0,87 gramu prachu CH1 - 13 ran, soustřel 17mm

Pistole patří do kategorie nejlepších soutěžních zbraní a v roce 1994 stála 2890 DM. Samotná hlaveň stála 938 DM.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 05 led 2006 21:21

Dat 30000,- za predovku to bych nikdy neudelal :) , ale beru to jako nazorny priklad. V kazdem pripade ta laborace navazky prachu o tom jsem taky hodne cetl, ze to hodne ovlivnuje soustrel. Reknu to rovnou, rozhoduju se mezi Ardesou Patriot a Pioneer. Chci strilet rekreacne, zadne zavody a tak to mam spise do vitriny nebo na stenu a semtam si z toho i vystrelit :), ale na druhou stranu rad si polaboruju :) .
Kubajzz píše:i jsem v Korádu vystřílel rychle za sebou dva revolvery a zastavil jsem jim tam tím provoz na dobrých 5 minut. Laughing Laughing Embarassed
kdyz v Koradu, tak nejsi nahodou z Ostravy nebo okoli, Kubajzzi? :)
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 05 led 2006 21:39

Z uvedených pistolí bych doporučoval Patriota, má napínáček, lépe vyřešený zámek, stavitelné hledí a pro mě i lepší ergonometrii. Znám pár lidí, kteří s ním střílí velmi solidně.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 05 led 2006 22:30

Decoy píše:Z uvedených pistolí bych doporučoval Patriota, má napínáček, lépe vyřešený zámek, stavitelné hledí a pro mě i lepší ergonometrii. Znám pár lidí, kteří s ním střílí velmi solidně.
Prave o tu ergonomii pazby mi slo, ovsem zdal se mi zbytecny ten napinacek na zamku, ktery je u toho Patriotu reseny jako "druha spoust", na druhou stranu jako jedina z te rady ma stavitelne hledi.
hornet

Příspěvek od hornet » 06 led 2006 05:20

Tak ako??? je jedno či je flaster štvorcový alebo kruhovy?????????
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 06 led 2006 08:34

Flastr může být i šesti nebo osmihraný. Kruhový je nejpraktičtější. Barva flastru nerozhoduje!

Xlibor: ten německý napínáček se mi zdá taky zbytečný, když už tam je, mnohem přirozemější by bylo spouštět tou přední spouští. Viděl jsem Patriota s jednoduchou spouští konstruovanou majitelem, ale neviděl jsem jak to udělal uvnitř. Asi to nebude složité.
Fanda

Příspěvek od Fanda » 06 led 2006 12:51

hornet píše:Tak ako??? je jedno či je flaster štvorcový alebo kruhovy?????????
Je dobré si to vyzkoušet! Například dva známí autoři knih o střelbě z předovek Sam Fadala nebo Toby Bridges píšou, že v tom není velký nebo dokonce žádný rozdíl. Je to ovšem psáno hlavně pro obrovskou většinu amerických lovců a pro jejich potřeby.
Já osobně si nemyslím že to je jedno. U předovek hraje největší roli stejnoměrnost a to ve všem, tedy i ve velikosti flastrů. Nedovedu si dost dobře představit jak stříhat čtvercové flastry stejně rozměrově velké.
Já používám flastry kruhové, vyseknuté lochajznou. Flastr musí za všech okolností obalit kouli PŘES polovinu jejího obvodu a musí být na ústí hlavně dobře vycentrovaný.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 06 led 2006 13:09

Fanda píše:...Nedovedu si dost dobře představit jak stříhat čtvercové flastry stejně rozměrově velké.
Já používám flastry kruhové, vyseknuté lochajznou...
Ovšem když na to nemám zařízení, tak (nůžkama) se mi spíš povede udělat flastr ve tvaru pravidelného čtvrece, než pravidelného kruhu.
A pokud na to mám vercajk, tak ho můžu mít stejně dobře i čtvercový, osmihranný, ve tvaru sluníčka nebo jakýkoli jiný.
Otázkou spíš je, zda do jedné hlavně a k jedné kouli nesedí líp to a k jiné kouli v téže hlavni ono a k jiné kouli v jiné hlavni ještě něco úplně jiného.

Stran přesnosti: Znám jednoho chlapíka, co s předovkou (puškou) trefuje na 300 metrů mezinároní terč 50/20 každou ranou do černého přes otevřená mířidla (ogiválem, ráže .45). Rozptyl mívá pod 10 cm, pokud je bezvětří a dobré světelné podmínky. Takže dalo by se říct extrémní přesnost, bez napínáčku. Není to žádná extra zbraň za 40 000 Kč, prostě ji má dobře nastřelenou a ví, jak ji nasypat. Kromě toho je skutečně dobrý střelec ze všeho (což je taky dost podstatná podmínka). Ovšem takhle to nasypat, odlít tak přesné střely atd., už je skutečně kumšt!
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 06 led 2006 13:22

2xlibor: I ty detektive... :wink:

2SlimJim: Tomu nevěřím, 10cm na 300m je asi 1MOA, to s předovkou na tu vzdálenost neudělá ani náhodou. A to navíc bez optiky.
Fanda

Příspěvek od Fanda » 06 led 2006 13:38

Slime, netaháš nás tak trochu za fusekli? :shock:

Ne že by se to nedalo trefit........ale pokaždé?.......a na 300m?...... a s otevřenými miřidly?
A co tomu říkají střelci z velkorážnými terčovnicemi? :(
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 06 led 2006 14:06

Uznávám, že je to blblost, ale říkám vám jen to, co říkal on mně, a nepředpokládám, že by měl zapotřebí takhle blbě machrovat, protože on je vážně střelec, co svoje výkony přikrašlovat nemusí.
Takže renonc je někde jinde.
Nejspíš jsem se sekl ve vzdálenosti- možná neříkal 300 m, ale 100 m...
To už zní docela přijatelně (a pořád je to veeelmi slušné).
Možná bych udělal dobře, kdybych se občas obtěžoval po sobě přečíst svoje příspěvky a zamyslet se nejen nad pravopisem, ale i nad obsahem... :oops: :oops: :oops: .
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 06 led 2006 14:14

Fanda píše: A co tomu říkají střelci z velkorážnými terčovnicemi? :(
Myslim ze by zahodili svoje TRG, SSG, AI a jine a zacali strilet perkusy :-D
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 06 led 2006 14:37

2 Hornet: tvar flastru není důležitý - slouží k utěsnění kule v laufu a cestou sbírá svinstvo - takový jako vytěrák, funguje jen uvnitř hlavně, jakmile ji střela opustí, odpadne odporem vzduchu. Znal jsem střelce, který na místě trhal trenýrky (ne na sobě :-D ), které pak před ním po výstřelu dohořívaly - z dnešního pohledu dooost hustý.
Ta palička: to není zvěrstvo, ale nutnost u expanzních střel válcového (ogiválního ) tvaru s mazacími drážkami, které se používaly třeba do pušky Lorenz - v komoře byl trn, na který se střela opakovanými údery paličkou (nebo těžkým nabijákem) narazila, tím zvětšila svůj průměr a pak byla drážkami v hlavni dobře vedena. Takové střely měly obvykle dno s kuželovou dutinou - k tomu upravené. U kulatých, dnes nejpoužívanějších střel je samozřejmě palička pitomost a svědčí o tom, že si střelec buď ulil moc velké kule, nebo má moc tlustý flastr.
Mazání flastru - nejosvědčenější je vepřové sádlo s hovězím lojem - mastnější na zimu (S:L=2:1), tužší na léto (1:2).
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět