Osetrovani a opravy drevene pazby

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Ošetřování a opravy dřevěné pažby

Příspěvek od jspalek » 02 bře 2007 20:33

Přeji dobrý den všem, rád bych se zeptal zkušených, jak a čím ošetřovat povrchovou úpravu dřevěné pažby brokovnice a jak opravit případné oděrky povrchu či škrábance. Děkuji za rady. :wink:


CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
Uživatelský avatar
Svaťa
Příspěvky: 311
Registrován: 23 srp 2005 18:35
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od Svaťa » 02 bře 2007 22:52

Na svých zbraních udržuji pažby ZALEŠTĚNÍM lněným olejem. NE TERPENTÝNEM !!!
Vzd. pistole: FWB 65, LP 2, LP 53, CP 2, Webley, Anschütz..., zkrátka klasika a historie.
Dospělé krátké: PP / PPK, HSc, 2 x perkus
Přivítám kontakty na sběratele vzd. pistolí.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 03 bře 2007 00:54

Svaťa píše:Na svých zbraních udržuji pažby ZALEŠTĚNÍM lněným olejem. NE TERPENTÝNEM !!!
Jo to je dobrý, ale co když je tam větší ,,zásek" ?
Nechat bejt a ohladí se to samo, nebo nějakým smirkem vzít?

Mimochodem co říkáte na vosky na dřevo?
Na leskle lakovanou pažbu to není, ale na ,,ošoupanou" babičku s tím mám poměrně dobré zkušenosti.
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 03 bře 2007 11:28

Koupil jsem od Ballistolu tmavě hnědej Balsin /olej/ a zkusil to s ním, takové ty světlé šrámy to napustí a tolik nesvítěj a zbytek se dá s tím slušně naimpregovat bez změny barvy. Ale stejně s tím nezahladím takové ty vrypy či otluky - vrstvu to nezíská.

Nebylo by tedy vhodné použít nějaký matný lak na dřevo a jen to zaťuknout?
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 04 bře 2007 15:39

S opravou dřeva to bohužel není žádná prd… sranda. Pokud je škrábanec v laku, máte řešení buď to počkat až bude škrábanců víc, úplně seškrábat, přemořit a přelakovat. aaanneeebboo koupit „retušovací vosk“ používají ho truhlíci. Prodává se v různých odstínech kterým zamáznete škrábanec, zahladíte a přeleštíte hadříkem.
Ideální pro často nošené pažby je dřevo ošetřit jen lněným olejem. Pokud se s ní něco stane, stačí trošku přebrousit poškozené místo a znovu přeleštit olejem. Běžná údržba stačí jednou za rok přejet navlhčeným hadříkem, tím se oživí kresba a dřevo netáhne vodu. Pozor ale na mořené dřevo!
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

...väčší zásek v dreve...

Příspěvek od Igrlik » 17 bře 2007 12:13

epetr2008 píše:...Jo to je dobrý, ale co když je tam větší ,,zásek" ?
Nechat bejt a ohladí se to samo, nebo nějakým smirkem vzít?
...
Väčšie "záseky" v dreve sa dajú "vyťahovať" lokálnym naparením alebo kvapkami horúcej vody... drevo nabobtná, povylezie a po vysušení je zásek plytší... potom reparovať povrchovku...
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 17 bře 2007 16:29

2 Igrlik

Děkuju, vyzkouším.
HHawkins

pažba

Příspěvek od HHawkins » 27 dub 2007 14:44

I když to nepatří k tématu tohoto názvu fóra, ale přesto bych chtěl vědet jestli je švestkové dřevo vhodné pro výrobu pažeb, nebo jíných dřevěných částí zbraně.. Díky moc za odpovědi
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 27 dub 2007 23:07

Pokud bys už sehnal kus fošny, dost velké a hlavně!!! nepopraskané (vysušit švestku aby se neroztrhala je umění samo o sobě) na pažbu stejně nedoporučuji. Švestka je sice relativně tvrdá ale moc křehká a snadno se rozštípne. Na druhou stranu má krásnou barvu, kresbu a dobře se "řeže".

Nadělal jsem kolem deseti párů střenek na pětasedmu a většina z nich (ty, o kterých vím) dodnes drží. Pokud se Ti povede pažba na pušku, dej vědět, rád se pokochám její krásou.
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 28 dub 2007 11:08

Já na leštění dřeva používám hnědou leštící pastu (možná je na kov to nevím) a filcovej kotouč na brusce.Když tomu dám větší švuňk,tak to i drobátko odebírá materiál. No a když je to hladký tak to přeblejskám hadrovým kotoučem na 2800 ot/min. nechám to na sluníčku odpočinout a když je to dřevo už studený tak to opatrně přeleštím ještě jednou. A na takovou nejběžnější údržbu před zimní sezonou používám hnědej viks na boty, ale to jenom na brokovnici ta nemá nijak extra krásnou pažbu.
HHawkins

Příspěvek od HHawkins » 28 dub 2007 14:50

kovák píše:Pokud bys už sehnal kus fošny, dost velké a hlavně!!! nepopraskané (vysušit švestku aby se neroztrhala je umění samo o sobě) na pažbu stejně nedoporučuji. Švestka je sice relativně tvrdá ale moc křehká a snadno se rozštípne. Na druhou stranu má krásnou barvu, kresbu a dobře se "řeže".

Nadělal jsem kolem deseti párů střenek na pětasedmu a většina z nich (ty, o kterých vím) dodnes drží. Pokud se Ti povede pažba na pušku, dej vědět, rád se pokochám její krásou.
Právě že mám jeden pěknej kousek ze kterýho bych chtel udělat pažbu na 58, ale nevim jestli vydrží rázy při střelbě, no uvidim za pokus nic nedam... jinak mam v planu použít to dřevo na střenky, už jen kvuli ty kresbě dřeva :wink: Jakou jsi použil povrchovou úpravu těch střenek?
HHawkins

Střenky

Příspěvek od HHawkins » 29 dub 2007 17:56

Jakou by jste me doporučily povrchovou úpravu střenek ze švestkového dřeva?
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 29 dub 2007 21:55

Pro policajty jsem používal olejovou povrchovku, pro ty co mají vztah ke dřevu a vkus polituru. V podstatě záleží na každém co se mu líbí.
Pokud ale někdo chce zvýraznit kresbu, vhodnější je lak, nebo šelak
HHawkins

Příspěvek od HHawkins » 29 dub 2007 21:59

kovák píše:Pro policajty jsem používal olejovou povrchovku, pro ty co mají vztah ke dřevu a vkus polituru. V podstatě záleží na každém co se mu líbí.
Pokud ale někdo chce zvýraznit kresbu, vhodnější je lak, nebo šelak
Ty máš na mysli obyčejný lak na dřevo? šelak je co přesně?
HHawkins

Příspěvek od HHawkins » 30 dub 2007 11:39

Tak jsem neska doknčil střenky a nic lepšího mě nenapadlo než je ponořit do rozpuštěnýho včelýho vosku, povrch ztmavnul a víc vyniká kresba dřeva. Ještě to trochu přeleštím a hotovo! :wink: Až budu mit po ruce foták tak sem vložím ilustrační fotku... :D
Odpovědět