Cisteni flobertky

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
rumcajs_tr
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2015 12:46

Čištění flobertky

Příspěvek od rumcajs_tr » 18 črc 2015 18:13

Zdravím,
jsem naprostý nováček a nikde na fóru jsem nenalezl postup, jak čistit flobertku. Pořídil jsem si Alfu 641 (6mm) a dal jsem z ní dnes asi 150ran, pak se s tím doma pucoval asi hodinu. Hlaveň jsem protáhl tím kartáčkem, co byl u toho přiložený (mosazný a nějaký umělohmotný), zbytek jsem čistil kartáčkem na zuby, ale šlo to hrozně špatně - no nakonce jsem to vypucoval, ale byl to porod...
Pak jsem se dočetl, že asi nasucho to není nejlepší, že se používají různé oleje a spreje - třeba Ballistol? Nemám s tím naprosto žádné zkušenosti, nikdy předtím jsem pistoli neměl, tak prosím, jestli by někdo nemohl napsat postup krok za krokem, jak vypucovat flobertku, aby mi chvíli vydržela.
A případně jestli by sem hodil odkaz na nějaké pomůcky/přípravky - tolik jsem pochopil, že se mám koukat po kartáčích apod. na ráži .22
Předem díky všem a omlouvám se za začátečnický dotaz.


rumcajs_tr
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2015 12:46

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od rumcajs_tr » 18 črc 2015 18:48

A ještě jsem se chtěl zeptat, pokud bych kupoval čistící sadu na flobertku, která je ráže 6mm, zda koupit:
"Sada čištění pistole ráže 6mm / 6,35mm"
nebo spíš
"Sada čištění pistole ráže 5,6mm / .22"

Trochu mě mate, že kalibr zbraně je 6mm, ale náboje se kromě 6mm ME FLOBERT COURT používají i .22 FLOBERT CB
Tak je lepší čistící sada na .22 nebo na 6mm?
Díky.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od Artifex » 18 črc 2015 20:45

Hlaveň má něco kolem 5,6 takže .22. U 6-6,35mm kartáčků se ti budou zalamovat štětiny.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
rumcajs_tr
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2015 12:46

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od rumcajs_tr » 18 črc 2015 23:16

Díky moc za tu radu ohledně čistící sady.

a má tedy někdo nějaké tipy na čištění? Je nějaký postup?
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od Kavy » 19 črc 2015 08:11

Je to revolver,tak nezbývá nic jiného než "dopředu-dozadu,dopředu-dozadu...."
rumcajs_tr
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2015 12:46

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od rumcajs_tr » 19 črc 2015 08:22

Ano, to jsem jaksi pochopil...
Ale jak je to třeba s tím olejem?
- má se prvně čistit po střelbě tzv. "nasucho" a vydrhnout co jde nebo prvně naolejovat (třeba Ballistolem) a pak nechat 10min a pak čistit nebo jak?
- má se kapat olej skrze kohoutek do škvírek kolem spouště a mechanismů nebo je to zbytečné?
- čím čistíte prostor mezi vyhazovákem nábojů a bubínkem - jde se tam blbě dostat? Kartáčkem na zuby?
- jak poznám, že hlaveň už je vyčištěná?

atd...
Fak jsem v životě žádnou zbraň nečistil, tak se omlouvám za stupidní dotazy.
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od Kavy » 19 črc 2015 08:30

Nejsou to stupidní dotazy. Je to jako když meješ nádobí,dokud je tam bordel,tak čisti.
Nejdřív tam stříknu olej,potom jezdím kartáčkem,potom vypláchnu opět olejem a potom vytřu suchou lacetkou.
Takhle namaštěnou hračku hodím do kufříku,ráno před další střelbou všechno důkladně odmastím aby byla zbraň dokonale suchá.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 356
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od therion » 19 črc 2015 12:06

To rumcajs: pouzivej Gunremedy a nemusíš nic odmastovat. Navic nemá efekt rozhozeni první rany.
rumcajs_tr
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2015 12:46

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od rumcajs_tr » 24 črc 2015 10:16

Ještě jeden postřeh / dotaz. Když jsem si (dodatečně) pročítal návod k flobertce, zarazilo mě, že při delší střelbě doporučují čistit hlaveň po každých 9ti ranách - co je to za blbost? To bych nedělal nic jiného než nabil, vystřílel, čistil, nabil, vystřílel, čistil...

Já jsem z toho během necelé hodiny dal cca 150 ran a pak jsem ji doma důkladně vypucuval - jak zevnitř (hlaveň, komory bubínku, vyhazovák, apod...), tak z venku. Ale čistit to v průběhu střílení mi přijde dost "ujeté"...

Chápu, že se výrobce sichruje, aby se nezanesla hlaveň natolik, že by zůstala střela v hlavni a další ránou by to člověk ještě zazdil, kdo ví co by se mohlo stát... ale to snad průměrně vnímavý střelec pozná, že rána nevyšla.

Navíc u 6mm si myslím, že se hlaveň zanáší celkově míň než u 4mm a pokud jde člověk střílet s důkladně vyčištěnou zbraní, tak by to mělo tu hodinu střelby snad v pohodě dát, ne?

Tak se ptám na názory ostatních, případně zkušenosti - protahujete hlaveň v průběhu střelby nebo ne? A jak často a kdy vlastně čistíte?
Uživatelský avatar
Beaver
Příspěvky: 540
Registrován: 11 bře 2012 15:43
Bydliště: Brno - venkov

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od Beaver » 24 črc 2015 13:25

Já na čištění u Alfy (taky mám 641) částečně rezignoval - resp. čistím po střelbě hlaveň a potom komory válce, protože ty náboje mají určitý "backfire", spaliny se tlačí kolem nábojnice a někdy se stane, že během střelby jdou už i blbě vyhazovat. Zbytek revolveru otřu naolejovaným hadrem abych z toho stáhnul "saze" a nešpinil se od toho. Zatím to funguje jak má, hlaveň pak kontroluju s použitím světla v prostoru válce a pohledem dovnitř - pořád je hezky lesklá. Nevýhoda Alfy 6xx je ta falešná část válce, za ní je strašně málo místa a díky tomu je nemožné použít boresnake, který by jinak to čištění řešil naprosto elegantně :(
Alfa 641
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od Kavy » 25 črc 2015 08:34

rumcajs_tr píše:Chápu, že se výrobce sichruje, aby se nezanesla hlaveň natolik, že by zůstala střela v hlavni a další ránou by to člověk ještě zazdil, kdo ví co by se mohlo stát... ale to snad průměrně vnímavý střelec pozná, že rána nevyšla.
Stalo se mi před lety s ALFA 641 že vyšla velice slabá rána.Protože jsem :!: debil :!: ,tak jsem před dalším výstřelem nejprve nezkontroloval zbraň a průchodnost hlavně a nemohl si tak všimnout že střela z vadného náboje uvízla v hlavni hned v náběhovém kuželu.
Nevěnoval jsem tomu pozornost a vystřelil znovu.Tentokrát byla rána naopak silná. Protože nešlo natáhnout kohoutek,tak jsem KONEČNĚ :roll: začal zjišťovat co se stalo.
Druhá střela narazila do předchozí,která blokovala hlaveň,částečně se od ní odrazila zpět do válce a uvízla zdeformovaná mezi válcem a hlavní.Druhá patrona byla vysunutá z válce směrem na zápalník,měla natržené dno nábojnice,kudy unikl tlak a také zablokoval otáčení válce.
Po chvíli laborování s nožem se mi podařilo blokující střelu a nábojnici odtlačit do hlavně a válce a válec vyklopit.
Ze špičaté střely byl jen olověný rozpláclý válec ,střelu v hlavni se mi povedlo tyčkou na čištění hlaveň zprůchodnit.Ještě že vozím sebou tolik krámů :-)
Dávejte si na to pozor. Oproti místním panikářům těch 40J zinkový rám ani válec nerztrhne :lol: ,ale v podobném případě je nezbytně nutné se před dalším výstřelem přesvědčit o průchodnosti hlavně.
Zbraně jsou na podobnou sitaci konstuované a rám+válec musí bez zranění střelce vydržet stejnou sitaci i s 38SP,tak proč by stejný rám prasknul u flobertky :roll:
Je lepší získat podobnou zkušenost s flobertkou,než si z lenosti a hlouposti zadělat na možný problém s větším kalibrem.
rumcajs_tr
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2015 12:46

Re: Čištění flobertky

Příspěvek od rumcajs_tr » 25 črc 2015 12:21

Zajimave... je pravda, ze slaby muze byt nahodny naboj, nekdy to ani nemusi byt zanesenou hlavni...
je dobre si na to davat pozor, ale jak pises, zbran to musi v pohode vydrzet...

Obecne bych ale cekal, ze k tomu jsou nachylnejsi spise 4mm raze - do byl duvod, proc jsem sel do 6mm (.22) - snadnejsi cisteni a mensi zanaseni... zase je pravda, jak pise Beaver, ze kvuli delenemu bubinku se 6mm modely hure cisti...
Odpovědět