regulator

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

jirkahu71
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2010 12:19
Bydliště: Loděnice

regulátor

Příspěvek od jirkahu71 » 24 lis 2010 20:13

Zdravím všechny. mám dotázek, na přiloženém obrázku je řez regulátorem tlaku. Dokáže mi někdo z vás vysvětlit jak funguje ten ventýlek u kartuše? vidím píst(je zřejmě dutý, talířové podložky, kanály k manometrům, kanálek pro referenční tlak), ale nevím jak píst zavírá ventil když se pohybuje s rostoucím tlakem ke kartuši. :?: Díky
Přílohy
damyan regulator.jpg


Jiřin
Příspěvky: 332
Registrován: 10 zář 2010 06:50

Re: regulátor

Příspěvek od Jiřin » 25 lis 2010 07:10

Ja bych rek, ze zrovna u toho ventilku neco chybi :). V tom miste je polozena vec, ktera vypada jako plastova kulicka. Ta kulicka je polozena v miste, kde je zavit, takze tam evidentne nepatri.

Ale zpet k veci. Soucasti pistu je pistni tyc(ka). V ni je pres celou delku vrtana dira aby tudy mohl proudit tlakovy vzduch do druhe komory. Pri narustajicim tlaku to zacne pistem posouvat proti talirovym pruzinam. Ty jsou v komore, ktera je odvetrana tj. je v ni atmosfericky tlak. Jakmile tlak stoupne na stanovenou mez (talirove pruziny se zmacknou) - pistni tyc(ka) se v ten okamzik opre o nejake tesneni, ktere ucpe otvor (to prave na obrazku chybi) a tim padem se prerusi pristup tlakoveho vzduchu z kartuse do druhe komory.
Uživatelský avatar
jirkahu71
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2010 12:19
Bydliště: Loděnice

Re: regulátor

Příspěvek od jirkahu71 » 25 lis 2010 08:30

o to mi právě jde, funkci regulátoru chápu, u běžných regulátorů (systém třeba jako u kyslíkových hodin autogenu) je to většinou udělané tak, že píst se zvyšujícím se tlakem utíká od přívodu tlaku a tím se zavře kuželka přívodu, když poklesne tlak v komoře, píst zase odmáčkne kuželku a přifoukne.
Tady je to ale obráceně než jsem zvyklý a nenapadá mě jak to vymyslet místo té kuličky
Jiřin
Příspěvky: 332
Registrován: 10 zář 2010 06:50

Re: regulátor

Příspěvek od Jiřin » 25 lis 2010 09:35

Jak uz jsem jednou psal, ta kulicka tam nepatri, ta je tam pravdepodobne jen jako matouci element.
Jeste jednou si pozorne precti, co jsem psal.
To sedlo, ktere uzavre pristup vzduchu tam chybi. Musi tam byt takove sedlo, kolem ktereho muze volne proudit vzduch do druhe komory. Az pote, co tam stoupne tlak, tak pistni tyc se dotlaci na sedlo a tim se to uzavre. Tohle je vec, ktera dela dobry regulator dobrym regulatorem. Prave vymyslet neco, co bude efektivne tesnit a okamzite pri poklesu tlaku opet otevre privod. Sedlo je napevno, jediny pohyb (otevreno, zavreno) vykonava prave jen pistni tyc s pistem.
Naposledy upravil(a) Jiřin dne 25 lis 2010 09:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jirkahu71
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2010 12:19
Bydliště: Loděnice

Re: regulátor

Příspěvek od jirkahu71 » 25 lis 2010 09:39

v pořádku, nenapadám tě, a četl jsem to pozorně, neboj :) prostě vymýšlím co tam asi tak má být :)
Jiřin
Příspěvky: 332
Registrován: 10 zář 2010 06:50

Re: regulátor

Příspěvek od Jiřin » 25 lis 2010 09:47

Tak teoreticky to zase slozite neni :) :) :) Proste do prostoru ve kterem se nachazi ta kulicka se umistni nejaka plocha, ktera bude pevne spojena s telem regulatoru. Kolem teto plochy (nekde po obvodu zavitu) musi proudit volne vzduch. No a pak uz jen staci, aby se ta pistni tyc oprela o danou plochu, kde to v ten okamzik musi dokonale tesnit. Pri poklesu tlaku se pistni tyc lehce od plochy oddali a vzduch opet muze proudit dal. Ted uz jen vymyslet, jak to efektivne utesnit :)
Uživatelský avatar
regis24
Příspěvky: 710
Registrován: 19 lis 2008 17:37
Bydliště: Holetín
Kontaktovat uživatele:

Re: regulátor

Příspěvek od regis24 » 25 lis 2010 14:14

Ja bych rekl ze tam nic nechybi, zadny sedlo tam nema byt, je tam o-krouzek do ktereho pistek tesni pri zavreni.
Uživatelský avatar
jirkahu71
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2010 12:19
Bydliště: Loděnice

Re: regulátor

Příspěvek od jirkahu71 » 25 lis 2010 17:20

regisi, to by to přece muselo chodit obráceně, já bych to viděl asi nějak takhle, jak jsem to namaloval. co vy na to?
Přílohy
regulátor malovaný.jpg
regulátor malovaný.jpg (10.75 KiB) Zobrazeno 2418 x
pexo
Příspěvky: 233
Registrován: 15 lis 2009 09:50
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: regulátor

Příspěvek od pexo » 25 lis 2010 20:28

Mohlo by to tak fungovať, ale ten piestik je na konci stenšený. Mohlo by to byť na podobnom princípe môjho regulátora. Škoda, že je ten obrázok neostrý, nie je vidno detaily.
Jiřin
Příspěvky: 332
Registrován: 10 zář 2010 06:50

Re: regulátor

Příspěvek od Jiřin » 25 lis 2010 21:26

Ano, takhle je to spravne. Ovsem, az na to tesneni v sedle. Takhle jsem to mel a po naplneni tlakem se ozvalo prasknuti a manomentr vyskocil nahoru. Kdyz jsem to rozdelal, tak ten O krouzek v sedle se nekam ztratil. Cely jsem to rozdelal a nikde jsem ho nenasel :) :) :)

Ted experimentuji s jinym materialem a s jinou dosedaci plochou.

Ten O krouzek, ktery je videt na konci te pistni tycky - to je tesneni te pistni tyce. Kdyby tam nebyl, tlak by se dostal do komory, kde ma byt atmosfericky tlak.

Pistni tycka by mela byt co mozna nejtenci - tim se eliminuje treni v O krouzku a zadruhe na maly prurez pusobi maly protitlak, ktery se snazi pist vratit zpet. No a tim, jak se postupne meni tlak v kartusi, tento protitlak by variabilne pusobil na chod pistu a negativne ovlivnoval prubeh regulace. Takhle jsem to mel v prvni verzi a moc dobre to nefungovalo. Nyni experimentuji s minimalnim prumerem pistni tycky ........... jenze, dosel me vzduch :( tak pokracovani zitra :)
Uživatelský avatar
jirkahu71
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2010 12:19
Bydliště: Loděnice

Re: regulátor

Příspěvek od jirkahu71 » 25 lis 2010 21:39

další pokus. prosím o kritiku :)


jen nevím jestli to ten o kroužek má šanci vydržet
Přílohy
regulátor malovaný2.JPG
regulátor malovaný2.JPG (7.94 KiB) Zobrazeno 2335 x
Jiřin
Příspěvky: 332
Registrován: 10 zář 2010 06:50

Re: regulátor

Příspěvek od Jiřin » 25 lis 2010 21:54

Na to sedlo mam takovy nazor, ze to tesnit O krouzkem asi moc dobry napad neni. Vem si, ze ten krok toho pistku je cca v desetinach mm ........ mozna i min. Jestli chces, aby ti ten regulator dobre reguloval. Optimalni stav je takovy, aby to zacalo prifukovat uz pri naprosto minimalnim rozdilu tlaku. Takze ten krok musi byt opravdu minimalni. No a ted si vem jak to tam mas nakreslene. Aby to vyjelo z toho pouzdra (sedla) jak moc by to muselo uhnout. Ja bych to videl na styk na plocho s nejakym vhodnym materialem. Takovym, ktery je alespon castecne pruzny, ale zase ne moc. Anebo tesnit to v kuzelu kov na kov - jenze to zase potrebuje presnou vyrobu a brouseni nakulato.
Uživatelský avatar
jirkahu71
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2010 12:19
Bydliště: Loděnice

Re: regulátor

Příspěvek od jirkahu71 » 25 lis 2010 22:10

asi začnu experimentovat :)
šlo mi hlavně o to, jak to bývá udělané u továrních regulátorů. Nerad vymýšlím něco co už je vymyšlené. Na druhou stranu u soustruhu vydržím hodiny :)
Uživatelský avatar
regis24
Příspěvky: 710
Registrován: 19 lis 2008 17:37
Bydliště: Holetín
Kontaktovat uživatele:

Re: regulátor

Příspěvek od regis24 » 25 lis 2010 22:21

Pistek "do spicky", pruchozi dira - ve spicce je dobra pr.1mm, po par mm uz muze byt vetsi,treba 2,5mm a ta spicka seda na plochu z teflonu.Funguje to bez problemu. Nebo to muzes udelat obracene - ten ruzovy kus udelas spicaty s pruchozi dirou do spicky a pistek ma dosedaci teflonovou plochu.
Uživatelský avatar
regis24
Příspěvky: 710
Registrován: 19 lis 2008 17:37
Bydliště: Holetín
Kontaktovat uživatele:

Re: regulátor

Příspěvek od regis24 » 25 lis 2010 22:28

Obrazek:
Obrázek
Odpovědět