Tlumic v akci

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Paixík

Tlumič v akci

Příspěvek od Paixík » 15 zář 2005 17:32

Docela by mne zajímalo, jak je to s tlumiči ve skutečnosti. Je to jako ve filmu, že není slyšet fakt vůbec nic - jen takový pšouk, co je slyšet tak na dva metry. Nebo je to v reálu tak, že tlumič ten "hrozný hluk" výstřelu jen o něco utlumí?
Vím, že jsou tlumiče zakázaný doplněk, ale debata o nich přece zakázaná není. Tak viděl a hlavně slyšel někdo tlumič v akci v reálu? Díky za debatu


Tyrichter

Příspěvek od Tyrichter » 15 zář 2005 18:04

Praktickými zkušenostmi bohužel přispět nemohu, ale dle teorie, která je(doufám) na praxi založena, by měl být tlumič schopen ztišit hluk výstřelu asi na úroveň silného tlesknutí. Tedy něco jako výstřel ze vzduchovky nebo tak.

Ale také by mne zajímala spíš reálná zkušenost.
Richi

Příspěvek od Richi » 15 zář 2005 18:45

Reálne skúsenosti nemám ale videl som videá strelby s tlmičom - HK MK23 a skutočne nebolo počuť nič okrem nárazu záveru a niečo ako "žuch" :) ale bol to iba záznam, takže v reály to môže byť inak. Asi ako tlesknutie. Ktovie ? Ale to že nieje počuť nič ako vo filmoch sa my nezdá. Chcelo by to niekoho so skúsenosťami.
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 15 zář 2005 20:00

Viděl sem tlumič na Malorážce ZKM 452 - pokud se použije podzvukové střelivo tak je slyšet jen cvaknutí úderníku a náraz střely do terče! Když použijete něco rychlejšího co přesáhne rychlost zvuku tak je tlumič i na malorážce na nic.
Myslim že podobně to funguje i u pistolí až na to že je slyšet natažení závěru.
Balda
Richi

Příspěvek od Richi » 16 zář 2005 00:17

Balda píše:Viděl sem tlumič na Malorážce ZKM 452 - pokud se použije podzvukové střelivo tak je slyšet jen cvaknutí úderníku a náraz střely do terče! Když použijete něco rychlejšího co přesáhne rychlost zvuku tak je tlumič i na malorážce na nic.
Myslim že podobně to funguje i u pistolí až na to že je slyšet natažení závěru.
Balda
Bol si účastný pri strelbe ? alebo si to videl z videa ? A ak to bolo real tak asi niekde v zahraničí, nie?
Návštěvník

Richi, nehraj si na policajta

Příspěvek od Návštěvník » 16 zář 2005 06:33

Nezkoušej tady to "když jsi byl svědkem něčeho nelegálního, měls to hlásit".
Těch tlumičů mezi lidmi je... kolik soustružníků, tolik tlumičů :-)
Pro orgány činné v trestním řízení - nevím, nepamatuji se, kdy a kde jsem ho viděl, asi mi tenkrát nebylo ani patnáct...
compman

jen video

Příspěvek od compman » 16 zář 2005 15:25

Já jsem narazil na video, je to už dávno, ale podařilo se mi to najít
http://www.hkpro.com/video/MP5.mov
Nevím, do jaké míry tomu lze věřit, ale vypadá to docela slušně.
Paixík

Příspěvek od Paixík » 16 zář 2005 17:59

Tak to video je fakt dobrý. Ale nevim, slyšet to je teda i tak dost. Možná, že z opakovačky, kde nelítá závěr by to bylo tižší. Takže je zde opět vidět rozdíl FILM VS REALITA.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 16 zář 2005 20:05

Já měl možnost vidět v zahraničí i zastřílet si. V jedné velké nejmenované zemi je v některých státech tlumič povolený na střelnicích.

Zvuk byl se supersoniky podobný asi jako když silněji bouchnete plastovou lahví někoho do hlavy. Vadila mi váha tlumiče na hlavni a změna těžiště, srandovní bylo pozorovat jak tlumič u Glocka lítal nahorů a dolů (dík výkyvu hlavně).

S tím subsonikem to taky není tak docela pravda. Jistě velké výsledky dosáhnete jenom se subsonikem, ale normální FMJ z toho střílí taky. Jenom je účinek značně nižší a navíc se prý tlumič značně opotřebuje.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Richi

Příspěvek od Richi » 16 zář 2005 20:18

Môžem sa ťa opýtať ako tlmič pri strelbe ovplyvnil rozptyl zásahou ?
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 16 zář 2005 21:26

Pokud se dobře pamatuju, tak u subsoniků njak, ale u FMJ přidal na rozptylu docela dost. Jenom nevím, jestli to bylo tlumičem a nebo střelivem. Neměl jsem nějak tehdy čas experimentovat. On ten člověk, co ten tlumič měl mi ho nechtěl moc půjčit :(.

Ale přiznám bez nejmenších okolků, že na zastřílení na střelnici bych to bral.... :)
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
buchar

Příspěvek od buchar » 03 led 2006 01:39

Mam prakticku skusenost, tlmic ´v akcii´ mi predviedol clovek, co ma na to vynimku. Strielal z 9Luger a .22LR. Dvadsatdvojka bola naozaj nehlucna, pocujes len puknutie a hrkot zeleza, devina bola pocut rozhodne silnejsie ako obycajne tlesknutie, ale zas to nebol ziadny rachot. Nepouzivali sme chranice a bolo to uplne v pohode. Vacsi hluk pri 9L bol zrejme sposobeny aj pouzitim klasickeho FMJ. Aerodynamicky tresk pri prekonavani rychlosti zvuku a hrkot zeleza neodstranis...
eerr

Příspěvek od eerr » 04 led 2006 15:41

Měl jsem možnost vyzkoušet HK MP5 SD -fullauto s integrovaným tlumičem . Díky vyšší hmotnosti a tomu , že tlumič funguje trochu i jako kompenzátor se s tím sřílelo super i dávkou. Při střelbě na kryté sřelnici bez sluchátek , si myslím že větší hluk než výstřel a závěr dělaly vyhozené nábojnice na podlaze (za chvilku se jich tam válelo docela dost :twisted: ) a projektily narážející do řetězů na dopadišti střel.Tato zbraň používá standartní munici 9Luger a část výkonu odredukuje otvory v hlavni (do tlumiče) , aby projektil měl na ústí podzvukovou rychlost.
Richi

Příspěvek od Richi » 04 led 2006 17:53

eerr píše:Měl jsem možnost vyzkoušet HK MP5 SD -fullauto s integrovaným tlumičem . Díky vyšší hmotnosti a tomu , že tlumič funguje trochu i jako kompenzátor se s tím sřílelo super i dávkou. Při střelbě na kryté sřelnici bez sluchátek , si myslím že větší hluk než výstřel a závěr dělaly vyhozené nábojnice na podlaze (za chvilku se jich tam válelo docela dost :twisted: ) a projektily narážející do řetězů na dopadišti střel.Tato zbraň používá standartní munici 9Luger a část výkonu odredukuje otvory v hlavni (do tlumiče) , aby projektil měl na ústí podzvukovou rychlost.
jj, nepoznám lepší spôsob tlmenia výstrelov ako priame spojenie hlaveň + tlmič... presnosť zostane prakticky rovnaká, celý chod zbrane je kultivovaný a tichý... MP5 SD rulez!
Fiochi
Příspěvky: 44
Registrován: 28 říj 2005 09:30
Bydliště: Chomutovsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fiochi » 05 led 2006 09:43

Několik precizně vyrobených tlumičů jsem na dlouhé malorážce vyzkoušel. Ty opravdu nehlučné měly příšerný rozptyl. Čím hlučnější tím lepší soustřel. Podle mého názoru se na přesnou terčovou střelbu tlumiče použít nedají.
Nejlepší obranný sprej je 9 Luger až 50BMG
Odpovědět