Test oleju

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Test olejů

Příspěvek od Fandaks » 01 lis 2006 15:49

Před časem jsem viděl malorážku a několik vzduchovek pěkně chycených rezem a tak jsem se rozhodl udělat jednoduchý test olejů, které mám doma, abych viděl jak si povedou v ochraně kovu před rezatěním.

Zkoušel jsem: KONKOR 101; ONE LUBE; WD 40; BRUNOX; BALISTOL; BREAK FREE; PARKER-HALE 009 a YOUNGS 303.

Použil jsem hřeby-krováky 180 mm dlouhé o průměru 7 mm, kterým jsem uřízl hlavu a čistě zapiloval. Takto vzniklou kulatinku jsem perfektně vyleštil smirk. plátnem, odmastil benzínem a zasadil do dřevěného bloku. Pro namaštění jsem použil pro každý hřeb čistý suchý flastr (hadřík 4x4 cm). Ten jsem důkladně navlhčil daným olejem a hřeb jsem namazal. Olej jsem nechal asi 1/2 hod. působit a potom jsem olej zase lehce setřel, tak jak se běžně ošetřují zbraně. Opět pro každý hřeb čistým suchým flastříkem. Pak jsem vše dal na balkón do venkovního prostředí. .Několikrát za tu dobu pršelo a také byly mlhy.
Výsledky:
1.9. 2006 začátek testu
4 den.... první známky koroze u Brunoxu a Break Free
6 den.... první známky koroze u Konkoru 101, One Lube, WD40 a Balistolu.
9 den.....první koroze u oleje Parker-Hale 009
14 den....první koroze u oleje Youngs 303
Počáteční koroze byla lehká, skvrny šly snadno setřít (barva světle hnědá, skořicová).

Po 40 dnech byly všechny hřeby postižené už dost hrubou korozí, která nejde nijak odstranit, pouze osmirkovat. Relativně nejlíp z testu vyšel Young 303 a Parker-Hale 009, když tyto hřeby byly o nepatný chlup méně rezaté.

Celkově jsem byl ochrannou schopností těchto olejů proti korozi, zklamán. Tyto oleje určitě dokáží po určitou dobu ochránit kov zbraně v suchém prostředí budov, např v 6 patře paneláku (sucho) ale jinak by možná dopadly v přízemním domku staršího typu se špatnou izolací proti vlhkosti nebo v trezorech býv. svazarmovských organizací (netopí se a nevětrá celou zimu), nebo dokonce v nějaké kůlně (aby byla vzduchovka rychle "po ruce").

Teď dělám nový test který je rozdílný v tom, že dobře namazané hřeby jsem neutíral a oleje tak vytvořily silnější vrstvu.
-------------------------------------------
Tak mám první výsledek z druhého testu olejů. Tentokrát jsem hřeby bohatě namazal, ale neotíral. Po 10 dnech jsou vidět na hřebu namazaném Balistolem první drobné rezaté skvrny, hustě po celé ploše. Pouhým okem je vidět jen jiný barevný odstín, ale pod lupou je to naprosto zřetelná rez. Nijak mě to nepřekvapuje protože Balistol se používá u střelby z předovek jako mazání na flastry s vodou jako emulze. Ovšem v tomto stavu emulze nevydrží dlouho, za nějakou dobu se olej oddělí od vody. A v tom to právě je. Voda jde dolů na kov a olej stoupne nahoru jako vždycky. No a pod olejem to začne rezatět. Tak pozor na Balistol ve vlhkém prostředí!! Je vidět, že pro dlouhodobou konzervaci se asi moc nehodí.
Já samozřejmě vím, že na zbraních je mnohem kvalitnější ocel, než jsou hřeby krováky a že ocel na zbraních bude líp odolávat, ale jak je vidět, reklama někdy dost přehání.


all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Příspěvek od all » 01 lis 2006 16:07

Mohl jsi ještě pro srovnání jeden hřebík nechat nenaolejovaný, ale i tak - zajímavé.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 lis 2006 16:27

Pekny test. Jeste ze je na tom zelezu jeste ten brynyr 8)
maxim

Příspěvek od maxim » 02 lis 2006 08:03

Andy píše:Pekny test. Jeste ze je na tom zelezu jeste ten brynyr 8)
Přesně tak je to dobrý test i dobrá myšlenka.Pokusil bych se to ješte vylepšit.Sehnal bych nějaké odřezky kvalitní ocele(přeci jenom hřeb je měký kov)...použil bych brynyr a pak bych ten test zopakoval.Myslím že bychom se dostaly k zajímavým výsledkům-a hodně lidem by to pomohlo s výběrem daného oleje :idea:
momentalneanonymny
Příspěvky: 40
Registrován: 21 čer 2006 21:15

Příspěvek od momentalneanonymny » 02 lis 2006 08:03

do vlhkeho skladu nic nedam a ak tak s balikom silica gelu.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 02 lis 2006 09:42

No, musím říct, žes mě nemile překvapil. Čekal bych, že můj oblíbenec Brunox vyjde z testu poněkud líp (rozhodně líp než třeba Konkor, který rozhodně nemusím). Každopádně zajímavý a povedený nápad.
Ještě by to chtělo nějaký test, který olej nejlíp čistí. V tomhle směru jsem udělal asi nejlepší zkušenost s Ballistolem, Brunox byl těsně druhý. Ale jsou to moje subjektivní dojmy a nenapadá mě, jak by se to dalo objektivně otestovat (jinak bych to udělal).
P.S. Nejlepší způsob konzervace byl ten, co se používal blahé paměti krátce po II. svět. válce v armádách (hlavně v SSSR, protože nebylo v silách Rusů zajistit jiné sklady než vhlké a plné plísně :wink: ). Prakticky to spočívalo v tom, že se železo (ať už to byla puška nebo bodák) vzalo a hodilo se do kotle plného taveniny z převařené vazelíny. Sice to mělo tu nevýhodu, že to bylo drahé, zbraně potom smrděly jak nevímco, nedalo se na ně sáhnout a byly okamžitě nepoužitelné, ale zato jste je mohli hodit na dno Orlïcké přehrady, po padesáti letech je vytáhnout, vykydat z nich vazelínu s bahnem a rovnou začít střílet! 8) To ja taky důvod, proč ty zbraně, které se v těchto skladech zachovaly, jsou v poměrně překvapivě slušném stavu.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Smazaný uživatel 177

Příspěvek od Smazaný uživatel 177 » 02 lis 2006 10:05

To Fandaks : to je úžasný test resp. nápad, kéž by bylo takových příspěvků zde více - hodně jich zde stojí za ..... Z takového testu si člověk může opravdu něco vzít pro praxi. Přeji hodně nápadů jako tento . D.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 02 lis 2006 19:18

Mimochodem ta převařená vazelína,jaká,a jak dlouho ji vařit?
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 03 lis 2006 08:47

No, armáda používala myslím nějakou úplně obyčejnou nahnědlou smradlavou břečku (aby to bylo co nejlevnější, pochopitelně) a taky to stačilo, ale dneska se preferuje to, co se prodává pod názvem "Vazelína na zbraně". Jaká vazelína to je nebo co přesně je to chemicky, to se mě radši neptej :oops: .
Pokud jde o to, jak dlouho ji vařit, tak účelem vaření je, aby se z vazelíny odstranily případné stopy vody. Vzhledem k tomu, že vazelína není prakticky vůbec hydrofilní předpokládám, že té vody, co se v ní rozpustí, je zcela nepatrně, tzn. asi by nebylo nutné vařit vůbec. Pokud to někdo chce mít skutečně dokonalé, tak by pár minut snad mělo stačit (prostě tak, aby sis nezasmradil byt do neobyvatelného stavu :wink: - já sám jsem vazelínu nikdy vařit nezkoušel, ale předpokládám, že to bude vonět moc pěkně 8) ).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Jeronýmo
Příspěvky: 17
Registrován: 10 srp 2006 10:19
Bydliště: Odry

Příspěvek od Jeronýmo » 03 lis 2006 09:41

Ahoj, vazelína se teplem rozpustí a je tekutá jako třeba olej, nateče všude a po zchládnutí zatuhne a nevyteče. Tímto stylem se ořetřují řetězy na moto. Zůstane uvnitř namazán a zvenku suchý... :wink: Jo a jinak na druhu asi moc nezáleží, tuk je tuk a ňáké jiné vlastnosti to pro toto použití nepotřebuje.
Jeronýmo
Příspěvky: 17
Registrován: 10 srp 2006 10:19
Bydliště: Odry

Příspěvek od Jeronýmo » 03 lis 2006 09:43

Vařit se nemusí, musí se rozpustit...
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 03 lis 2006 10:43

Jo, to je taky pravda. Skoro to považuju za rozumnější. Nicméně jsem slyšel, že se převáří. Jak říkám, asi to bude zbytečné, resp. nebude to nezbytné.
S tím názorem, že na druhu asi tolik nezáleží taky souhlasím- když se člověk podívá na tu břečku, kterou se konzervovalo třeba právě v Rusku, tak si lze jen těžko představit, že by nějaká moderní vazelína byla méně kvalitní :wink: .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 03 lis 2006 19:35

Stifter má na svých stránkách fotku zbraně ošetřené vazelínou,a dost zrezlé...
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 03 lis 2006 23:19

Vaření vaseliny je dost o hubu - jak se přehřeje, ráda blafne a vařením ve vodní lázni se z ní voda neodstraní.
Daleko chytřejší - pro ty, kdo se chtějí opravdu zbavit vody v olejích nebo vaselinách, je použít přepraženou modrou skalici (CuSO4 x 10 H2O).
Vaselina se rozehřeje ve vodní lázni a nasype se do ní pár lžiček bílého prášku. Ten obdržíme, když hodíme do rendlíku, naběračky atd. krystaly modré skalice a pražíme je tak douho, až zbělají - to z nich zmizí všechna krystalická voda.
Jakmile ji nasypeme do něčeho, co vodu obsahuje, natáhne si ji, zase zmodrá a vaselina je (na nějakou chvíli) bezvodá.
Takhle se nechá odstranit voda z čehokoli hygroskopického. Té skalice musí být dost, aby se v té vodě nezačala rozpouštět.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 04 lis 2006 19:29

Vazelína nikoliv, to co se používalo v armádě k dlouhodobé konzervaci není vazelína, ale konzervační vosk !!! Je rozpustný v benzínu nebo jeho směsi s naftou, nikdy nenatahuje vodu ze vzduchu, a nikdy nevysychá. Dále se používaly kvalitní ruské vazelíny Ciatim, 4 druhy u dělostřelectva na kanóny.
Odpovědět