technika strelby s optikou - zakladni dotaz

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

kubastr
Příspěvky: 5
Registrován: 23 čer 2011 20:26

technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od kubastr » 23 čer 2011 20:56

Zdravím všechny nadšené střelce,
předem se omlouvám za asi úplně banální a základní dotaz, ale prolézám diskuze a články o střelbě už dlouhou dobu a zdroje, které jsem našel, si často úplně odporují.
Vím, co všechno ovlivňuje dráhu letu kulky, i vím, jak vypadá balistická křivka. Můj dotaz se týká principu práce s puškohledem - pokud si zbraň s danou optikou zastřelím na určitou vzdálenost (a můžeme mluvit o libovolné zbrani, u různých typů budou asi odchylky větší nebo menší, ale princip by se měnit neměl), při jakékoliv jiné vzdálenosti od cíle logicky kulka dopadne jinam (výše nebo níže, předpokládejme bezvětří), než míří puškohled. Postup korekce při střelbě na různou vzdálenost se ale na různých fórech značně mění. Dočetl jsem se například (lovecké fórum), že se zbraň zastřelí na nějakou optimální vzdálenost (x), pro kterou je rozptyl od x-100m do x+100m tak malý, že se nevyplatí jej řešit. To je pro mě nedostačující odpověď, a tak jsem hledal dál. Na neloveckých fórech se obecně setkávám s dvěma druhy názorů:

(předpokládejme, že známe přesně vzdálenost od cíle)
a) optika se seřizuje před střelbou, během střelby se nemění a střelec musí mít vyzkoušeno, o kolik se kulka "uhne" (a tedy míří buď o tolik pod, nebo nad cíl)
b) optika je seřízená na nějakou vzdálenost, a střelec musí mít vyzkoušeno, o kolik "kliků" seřídit puškohled na danou vzdálenost (a tedy po korekci vždy střílí na kříž)

Když pracujete se zbraní, kterou máte s puškohledem zastřelenou na nějakou vzdálenost, a máte střílet na cíl, který je o značnou vzdálenost jinde, co děláte? Začnete klikat (a kolikrát je korekce v desítkách kliků -> zdržení, možnost přepočítání) nebo víte, že na danou vzdálenost musíte místo na střed terče mířít třeba na horní osmičku a necháváte puškohled, jak je? Jak to dělají třeba policejní střelci, kde jde skutečně o centimetry?

Jde mi hlavně o to, jestli si mám začít setavovat tabulku s počtem kliků na nějakou vzdálenost, nebo tabulku s tím, "jak moc pod/nad mířit" pro kterou vzdálenost.

Ještě jednou se omlouvám za možná základní a banální dotaz, a neptal bych se, kdybych se nedočetl o tolika odporujícícíh si věcech. Díky za každý odkaz.

Zdraví,
Jakub


milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od milius » 23 čer 2011 23:44

Jedná se o ostrou pušku nebo o vzduchovku?
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
kubastr
Příspěvky: 5
Registrován: 23 čer 2011 20:26

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od kubastr » 24 čer 2011 00:08

Žil jsem v představě, že v takhle základním principu by to mohlo být jedno. U vzduchovky bude určitě tabulka hodnot směšně jiná, ale to, jestli "klikat", nebo ne, by mělo být jedno? Rád se nechám poučit o obou případech.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od Kubajzz » 24 čer 2011 00:52

Já všechno klikám. Klidně 20 MOA, když na to příjde.
Nepřemýšlím jestli to má být někde mezi třetím a čtvrtým dotem a při jakém zvětšení, prostě to nakroutím a je to.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od ALKAJ » 24 čer 2011 11:14

Dá sa použiť aj prenášanie a aj klikanie. Dlho som prenášal, ale zistil som že klikanie je podstatne pohodlnejšie. Keď klikáš tak môžeš strieľať pri ľubovolnom priblížení, ak prenášaš tak strieľať pri ľubovolnom priblížení nie je tak jednoduché. Buď stále strieľať pri jednom priblížení, alebo mať pre každé priblíženie tabuľku (na jednu A4 by sa ti to malo zmestiť :lol: ), alebo mať zaznačené "zóny" - napr.: do 15m strieľať pri 10x, od 15 do 25 strieľať pri 15x, atď...
Záver: Klikanie mne osobne vyhovuje viacej, ale je na to potrebná aj lepšia optika (presnosť klikania, ideálne je ak sú na vežičke čiarky aby si vedel na ktorej otočke sa nachádzaš).
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
mkouba
Příspěvky: 269
Registrován: 26 bře 2009 10:04
Bydliště: Praha

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od mkouba » 24 čer 2011 11:19

Neni uplne jedno, zdali jde o vzduchovku i kdyz princip je v zasade stejny. Balisticka krivka diabolky (obzvlaste heavy pri 16J) ma v rozsahu 10-50 metru obrovsky propad. Nicmene hodne zalezi nejen na tom co by clovek rad, ale i na tom jaky ma puskohled. Pokud mam osnovu duplex a male zvetseni, samozrejme nema smysl premirovat ale klikat. Naopak u puskohledu co ma slusny zvetseni a vhodnou (treba SCB) osnovu premirovani muze byt lepsi variantou, zvlaste u puskohledu ktere neprojdou boxtestem. Nebo pokud na urcitou vzdalenost uz proste nedoklikam :wink:
Air Arms EV2 MK III
kubastr
Příspěvky: 5
Registrován: 23 čer 2011 20:26

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od kubastr » 24 čer 2011 12:54

Takže v zásadě se dají použít obě metody? To jsem přesně potřeboval vědět :) Bohužel nemám MilDot, ale duplex, takže budu muset klikat. Nevím, proč levnější zaměřovače mají klikání vyřešené na minci / šroubovák, ne tak pěkně plastem s čárkou, jako dražší modely.

Díky za rady!
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od ALKAJ » 24 čer 2011 13:41

kubastr píše:Nevím, proč levnější zaměřovače mají klikání vyřešené...
Odpoveď znie: Nie je to ani tak o cene, ale o tom na čo má byť optika použitá.

Pre bežného poľovníka sú vhodné iné vežičky ako napr. pre snipera. Existujú niektoré optiky kde priamo výrobca dodáva viacej typov vežičiek aby si používateľ mohol prispôsobiť optiku na svoje požiadavky.
Obrázek
Spomínaš že máš kríž 30/30 a ten je pre poľovníkov tak nečakaj že tá optika bude mať taktické vežičky. :roll: Bežný poľovník si to nastrelí na ONV a potom klikanie už nerieši.
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od Kubajzz » 24 čer 2011 14:37

Podle mě je na přesnost klikání mnohem lepší než přenášení, protože odhadnout korekci musíš v obou případech, ale u klikání to tím končí, kdežto u přenášení musíš ještě odhadnout kam mířit.
Ale klikání musí hlavně zvládnout optika a taky musí mít k tomu přizpůsobená točítka. S většinou těch čínských srand zakroutíš stokrát tam a zpátky a už to střílí někam jinam.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od navip » 24 čer 2011 16:16

V okamžiku jak namontuješ optiku, odložíš velkorysost v trefování a budeš chtít zasahovat právě ten bod na který míříš. A toho dosáhneš nespolehlivěji klikáním. Podmínkou pro to je vědět co nejpřesněji vzdálenost k cíli.
U vzduchovek a větrovek pro vzdálenosti do 50m lze vzdálenost dost přesně měřit pokud máš točítko seřizování paralaxi ocejchováno v metrech.U dospělých pušek se většinou na soutěžích střílí na známé vzdálenosti a pro jiné příležitosti se použije laserový dálkoměr. V každém případě máš buď na točítku značky na dané vzdálenosti nebo máš vytisknutou tabulku z balistického kalkulátoru pro danou zbraň a střelivo.Míření podle čárek či bodů na osnově slouží pro přibližné zaměřování proto, že žádná osnova není dost hustě počmárána pro míření na vzdálenější cíle.
Lovecké užití puškohledu je jiné.Podle munice do 150-200m neklikají,nanejvíš v tomto rozsahu jemně korigují záměrný bod a na větší vzdálenosti ti solidní měří dálkoměrem a ti méně solidní nadsadí a čekají kam to zvěř dostane a pak možná dohledají.
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od madbugie » 30 čer 2011 22:57

A ja ti este pridam dalsieho chrobaka... ci klikat alebo neklikat tot otazka... jedno aj druhe sa da, len to chce trening a minut vela streliva pri testoch...

A ze preco spominam strelivo? Pretoze balisticka krivka je nim najviac ovplyvnena... tabulka ci uz na klikanie alebo prenasanie bude platna vzdy len pre jeden druh streliva... ci uz diabolky alebo naboje... a samozrejme pri konstantnej rychlosti strely...

Akakolvek zmena streliva, jeho vahy, rychlosti,... meni balistiku

Pre PCP je lepsie klikanie, lebo optika netrpi narazmi, a pri tych istych diabolkach by mala byt konstantnost rychlosti...

Pre pruzinovky s lacnejsimi puskohladmi je lepsie prenasanie ale chce to aspon mildot alebo scb kriz, s lepsim puskohladom sa da aj klikat, ale treba casom korigovat tabulku, lebo pruzina postupne straca na sile a tym padom sa to stale meni cca tak po 500 az 1000 vystreloch...

A uz stacilo a dobru noc...
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
bimHObim
Příspěvky: 711
Registrován: 07 úno 2011 20:27
Bydliště: Schliersee (D) , Krnov :-))))

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od bimHObim » 01 črc 2011 07:47

klikani je urcite pohodlnensi a presnejsi, ale spravny snajpr to ma v krvni i bez toho kormidelniho kola :D . chtel jsem k tomu neco napsat, ale madbugie to tak pekne shrnul, ze by to bylo jen noseni drivi do lesa.

ja mam nastreleno na 25 metru. tam lita vestsina motylu :) .nez bych to preklikal, tak mi korist uleti :D , na 50 metru 4 doty nahoru, na 10 meru 1 dot dolu.

na zacatku strelby par nastrelovacich na zahrati (jedna se o korekci 3-4 mm, kterou nesteluji ) a potom po dvaceti , triceti ranach se to normalne ustali. optika se mi nepresouva, je to vsude poznacene fixem. mozna to zahrati potrebuji ale ja :D
HW35, HW40, HW45, HW70
HW97 K - Nikko Stirling Gold Crown Airking 4-12x42
HW100T Carbine - Hawke Sidewinder Tactical 8.5-25x42
Uživatelský avatar
bimHObim
Příspěvky: 711
Registrován: 07 úno 2011 20:27
Bydliště: Schliersee (D) , Krnov :-))))

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od bimHObim » 01 črc 2011 07:53

no a samozrejme optika s mil dotem je ta nejlepsi (pro mne :D )
HW35, HW40, HW45, HW70
HW97 K - Nikko Stirling Gold Crown Airking 4-12x42
HW100T Carbine - Hawke Sidewinder Tactical 8.5-25x42
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od madbugie » 01 črc 2011 08:15

a taktiež balistika závisí od výšky montáže - tým pádom vzdialenosť osí puškohladu a hlavne

pravidlom býva že puškohlad čo najbližšie k hlavni ale nie vždy je to pravda... ak chcem prenášať tak je lepšie mať puškohlad vyššie a nastrelené cca na 12 m nula tým pádom cca 30 m dalšia nula a balistika 4,5 kalibra pri cca 15 J potom vyzerá takto napr.:

8 m dot dolu
10 m pol dot dole
12 m stred
20 m dot hore
30 m stred
40 m dot dole
50 m 2 doty dole

a ked si to natrénuješ tak netreba na pružinovke klikať... ideálny je 1/2 mildot a môžeš od oka premierovať s presnosťou 1/4 dotu...

ale ako už bolo spomenuté pri duplexe to odpadá... len poznámka k tomu že takéto puškohlady nie su moc stavané na klikanie a u lacnejších to bude aj stranovo tancovať (ked klikáš iba výškovo) takže nie moc vhodné...
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
kubastr
Příspěvky: 5
Registrován: 23 čer 2011 20:26

Re: technika střelby s optikou - základní dotaz

Příspěvek od kubastr » 01 črc 2011 11:14

Přesně tohle jsem potřeboval vědět. Je jasný, že tabulka je platná jenom pro jedno střelivo, taky jsem nakoupil pytel stejnýho druhu. Sestavím si takovou přenášecí tabulku Xm = Y dotů nahoru/dolu. Když jsem teď testoval klikání v praxi, neosvědčilo se mi ani na poměrně kvalitním puškohledu. Naopak s přenášením jsem se poměrně brzo dostal na přesnost, se kterou jsem poměrně spokojenej a věřím, že po pár krabičkách střeliva to vypiluju k dokonalosti. Každopádně už teď mě víc zlobí stranová korekce kvůli špatnému odhadu větru, než výšková kvůli vzdálenosti. Ještě jednou díky!
Odpovědět