TAU 300

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10828
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od Alexxxus » 13 čer 2012 19:40

Obrázek

Přihráno pár fotek TAU 300 v akci :-)


Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 13 čer 2012 20:03

Tak zpět k tomu, o co jsem před časem přišel.. :(

Strávil jsem dnes s p. Kachlířem něco kolem dvou hodin.
Během nich jsme probrali spoustu věcí, včetně výkresové dokumentace, výsledků zkoušek během vývoje atd...
Ani nevím, jestli to dokášu přesně a hlavně srozumitelně tlumočit, nehledě na to, ža si všechno ani nepamatuji. :roll:

V podstatě je to tak, jak původně napsal "CzechJoker" - ...že pro výrobce jsou do určité míry směrodatné majoritní trhy.
V tomto případě USA a podobně.
Například do zahraničí jde měsíčně v průměru 30-40ks těchto PCP, zatím co u nás se prodalo asi 12ks.
Jenom si už nepamatuji, jestli těch přibližně 12ks je za rok, nebo od začátku roku.
Požadavek odběratele v USA, byl optimalizace PCP na cca 8 druhů střeliva o 5 průměrech (myslím že to bylo od 4,48 do 4,52mm).
Jako "HLAVNÍ druh střeliva - diabolek", jsou podle požadavků odběratele, považovány diabolky značky Crosman.
(Ještě nějaké "německé speciály, ale jejich název jsem zapoměl.)
Myslím že ty Crsmany jsou tyto - viz. http://www.crosman.com/gear/ammo/177DB
Na jejich obalu je jasně vidět, na co jsou určeny a údajně se tam taky pro danou střelbu nejvíce používají..
viz. - http://www.airgunsbbguns.com/Crosman_Pr ... o177db.htm (Samozřejmě gramáž může být jiná, je jich více.)
Tímto jsem se dostal k odpovědi na to o čem se zmiňoval "Kubajzz" proč je na stránkách výrobce výrobce napsáno, že:
- " Její parametry odpovídají požadavkům pravidel disciplíny „field target“ (polní střelba na siluety) na vzdálenost 50m."

K těm JSB EXACT:
EXACT-Y jsou údajně tak trochu vyjímka v konstrukci běžných diabolek a to i většiny ostatních diabolek JSB.
Mají totiž hlubší vybrání sukýnky než je běžné a proto je zasouvaci trn nedostane upřesné "tříkomorové" nábojonvé komory, nedostane na požadované místo.

Proč je komůrka u TAU Brno řešena takto a ne jinak, jako u ostatních výrobců PCP, je na další (a delší) vysvětlování.
O tom pokud bude zájem, snad jindy.
Miochodem o hlaveň a rešní komory má zájem několik výrobců PCP renomovaných značek, pro své pušky.
(myslím, že mezi nimi byl i Feinwerkbau, ale opravdu nevím jistě, těch informací a údajů, bylo opravdu hodně)
To hovoří za vše. :wink:
Tedy žádné dodo, ale PCP doladěná na mozné maximum a podle požadavků odběratele.

Konec první části.. :lol:

P.S:
Protože Tau Brno uvažuje o "šíně", mezi tělem závěru a přední objímkou (pro uchycení montáže puškohledu), mám se zeptat na názor, které provedení by bylo více preferované.
- 11mm rybina
- Waver 22mm
Osobně se přikláním k 11mm, weaver má moc hran a není pro ni, aspoň u nás, na výběr zrovna moc montáží.
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Mr.Handy
Příspěvky: 266
Registrován: 14 říj 2008 11:58
Bydliště: Tak nějak všude

Re: TAU 300

Příspěvek od Mr.Handy » 13 čer 2012 20:10

To sportovec: To není chyba, to je vlastnost :D . Vzhledem k tomu že se sám výrobce zavázal udělat jinou komoru, tak se o žádné DoDo jednat nemůže. Komora udělaná na JSB exact je standard maximálně pro tebe. Pokud to srovnám se spalovacím motorem, ten také potřebuje naladit na určité palivo, pro které bude mít nejlepší výkon. Nicméně na druhou stranu je to trochu mínus pro tuto pušku, ale jsem zvědavý jak to bude lítat s upravenou komorou. A navíc, hlavně si v Tau Brno dělají sami a úroveň individuálního přístupu k zákazníkovi je výborná. Takže toto mínus je zanedbatelné a lehce odstranitelné. Nemyslím že zde je moc lidí, kteří by dokázali plně využít potenciál této zbraně.

11 mm samozřejmě.

OT
To VSCharlie: No jo Windows, pořiď si moderní systém :lol: . P. Kachlíř je prostě borec, co rozumí svému řemeslu.
Naposledy upravil(a) Mr.Handy dne 13 čer 2012 20:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: TAU 300

Příspěvek od Warthog » 13 čer 2012 20:12

Pokud jde o lištu tak za mne jednoznačně Weaver. Montáže na to existují velmi kvalitní a skoro bych řekl, že jich bude i víc než pro 11mm raily. Je pravda, že u větrovek je 11mm častější, ale Weaver je zase standard mezi daleko rozšířenějšími palnými zbraněmi.

A dokud se dají sehnat Leupold QRW, nevadilo by mi ani kdyby těch montáží bylo na trhu desetkrát méně než pro 11 mm.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: TAU 300

Příspěvek od sportovec » 13 čer 2012 20:19

Tak jo :), když je ta PCP doladěná k maximálním potřebám uživatelů :). Jinak když se výrobce ptá dodatečně na šínu, já hlasuju za nakloněnou 11mm rybinu jako na Evu.
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 13 čer 2012 20:30

To "Sportovec"
Nikoliv k maximálním potřebám uživatelů, ale na možné maximum (rozuměj přesnosti a pod.), při dodržení požadavků majoritního odběratele..
To je rozdíl... :wink:

P.S:
On se neptá na dodatečnou šínu, jenom se mu zalíbil můj nápad a je ochoten ho (v jistém množství pro náš trh), realizovat.
Tak si chce ujasnit, co by se lidem více líbilo (22-22mm).
Ono je toho totiž více, napřiklad jedno, či víceranný podavač diabolek, něco jako dělá "Rowan Engineering" pro AA a podobně.
Dokonce uvažoval (asi spíše z legrace), že udělá novou verzi, do které zapracuje požadavky běžného uživatel zde z fóra.
Nazve ji třeba TAU MK-350 Yeti... :lol:
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: TAU 300

Příspěvek od sportovec » 13 čer 2012 20:53

Rozumím .. :D . V pohodě. Každou větrovku jsem tak nějak dolaďoval ale s komorou kam nesednou z výroby - prodeje JSB Exact jsem se ještě nesetkal. No ale když to výrobce na požádání dodělá ... jinak věřím, že trefuje a střílí na flek :)

K té šíně : dobře to má Steyr. 11mm rybina a přímo na ní alternativa nakloněné weaver lišty. Tam bych se nechal " inspirovat ".

Dokone jsem měl tuhle lištu na šíně Eva. Jde tam, jenom je potřeba ji trochu roztáhnout. Evo má trochu širší 11mm rybinu než Steyr.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od Kubajzz » 13 čer 2012 21:14

Alexxxus píše:Já s puškou trefoval s diabolkma Match na 50 metrů trefoaval tak že mně to v případě placaté hlavičky přišlo přitažené za vlasy. ...
Tak najednou je to 50m? :) A trefoval jsi co? Plechovky od piva? :lol:

2Charlie:
Ohledně optimalizace. Někdo by měl lidem v TAU říct, že na posledním MS v FT z 212-ti lidí stříleli diabolkama Crosman slovy čtyři lidi a nejlepší z nich skončil na 100. místě + dva střelci stříleli s HN. Jinak všichni stříleli JSB včetně američanů.
A na MS v HFT z 360-ti závodníků to bylo nemlich to samé.

Jako já si velmi cením přístupu pana Kachlíře a vstřícnost jeho jednání. A stejně tak pohodového Charlieho přístupu, který o tom v klidu napíše. Ale to neznamená, že se budu tvářit, že ten problém neexistuje. Protože existuje a je velký, tak jsem se ozval. Naštěstí se k němu TAU hlásí a řeší ho. Takže můžeme být klidní a nemusíme se kvůli tomu nervovat.

Jinak hlasuju pro Weaver se sklonem 30 moa, existuje na něho daleko víc kvalitních montáží. Ani v té Americe si na 11mm moc nehrajou.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 13 čer 2012 22:24

To ti věřím, že jsi se nesetkal.. :roll:

Tak tedy druhá část.. :?

Ono totiž ostatní výrobci, lidově a hrubě řečeno, toto u svých hlavní, takříkajíc flákají, nebo záměrně opomíjejí.
Jednoduše zatlačí diabolku až do drážek a neřeší jak moc hluboko.

Toto řešení ssebou přináší poměrně dost problémů, jako jsou:
- jak moc a jakým způsobem zasouvací trn takto deformuje sukénku
- deformace otěr vodících částí diabolky při násilném zasunutí do drážek přes strmý přechodový kužel
- následnou těsnost vodících částí
- optimální požadavky na průbehy tlaků u dna střely při výstřelu (vnitrobalistické dějej)
- průběh počátečního zrychlení střely při výstřelu
- rázové vlny mezi dnem diabolky a vzduchovým ventilem.
A je toho ještě více.. :?

Ale podle mě, to dokáže ocenit jenom člověk znalý celé problematiky konsrukce hlavňových zbraní a takových je zde počertu málo... :( :lol:
Vše výše uvedené, negativně ovlivňují přesnost, konzistenci, spotřebu vzduchu.
Jak dalece nemíním diskutovat, ostatně to ani nevím. Důlěžité je, že praktické zkoušky toto potvrzují.
Matematické výpočty nábojové komory a všeho ostatního okolo, mě straší ze spaní ještě dnes..
A u PCP se k tomu přidává ještě proudění vzduchu za ventilem a další problémy.
V tomto případě jako "odborník" oceňuji, že se tímto zabývá a řeší.
Dobré je, že na výše uvedené bylo u TAU Brno konstruktérem pamatováno.
A proto dosahují jejich hlavně takové přesnosti a nízké spotřeby vzduchu - až 500 výstřelů a konzistence (vše při 12J a daném plnícím tlaku a obsahu katruše, to vše bez elektroniky)..
Ta konzistence by se údajně při použití těch 8 druhů střeliva, pohybovat maximálně kolem 1,5m/s.

To, že se konkrétně EXACTY odlišují od jiných diabolek (a to i jiných diabolek firmy JSB), jsem se už zmiňoval.
Že tato komůka vznikala v době, když EXACT-Y ještě nebyly na trhu, o tom jsem se myslím už taky zmínil.
Ostatně výrobce má nadělanou zásobu hlavní s touto komůrkou a až ji spotřebuje a změní se požadavky hlavního trhu, tak bude dělat komůrky upravené, jako dělá na požádání teď.
Výstružníky na to má hotové..
Podle mě je tento postup docela pochopitelný, přece z důvodu odběru 12ks pušek za rok, nevyhodí celou hotovou sérii hlavní.
Zejména, když pro ni má nasmlouvaného majoritního odběratele.
To by takto prodělal kalhoty. :)

Konec druhého dílu - Uffff

P.S: To "Kubajzz"
Hlavně to chce klid.. :wink:
Myslím, že jsem nezmiňoval čím se letos, nebo kdykoliv jindy střílelo MS ve FT, či HFT..
Říkal jsem co požadoval majoritní odběratel, pro jaké střelivo a co je na krabičce daného střeliva napsáno.
cituji - "Na jejich obalu je jasně vidět, na co jsou určeny a údajně se tam taky pro danou střelbu nejvíce používají.."
Asi jsem měl spíše napsat používaly - moje chyba !
Tato disciplíny jdou jaksi mimo mě .. :? :mrgreen:
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od Kubajzz » 13 čer 2012 22:44

Já jsem to spletl, hlasuju pro weaver se sklonem 15 MOA.
30 moa je blbost, to je moc.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 14 čer 2012 00:00

Stále nechápu, proč zrovna weaver.. :roll:
1- na vzduchovky je to zbytečná masa železa
2- samá hrana, o kterou se dá odříd, nebo poškrábat
3- pořád se těmi drážkami o něco zachytává
4- zbytečná váha navíc, nehledě na předimenzování.
5- rybina je zpravidla přesnější v uchycení

Prostě nechápu, proč weaver, když u kategorií pušek o kterých je řeč, dominuje 11 rybina.
U vojenských a hodně výkoných zbraní to chápu, ale vzduchovky ?

P.S:
Může me někdo nasměrovat na kvalitní a u nás prodávané montáže pro weaver ?
Aspoň tak dobré, jako jsou BKL, ne žadné Gamo, Accushot a jim podobné.
Mozná že LEUPOLD, nebo UTG ? - osobně neznám, tak nemohu posoudit.
Snad to pak pochopím.
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od kesi » 14 čer 2012 00:26

Já vždycky věděl, že Pan Tau musí být Američan. :lol:

http://swfa.com/Mounts-Rings-and-Bases-C573.aspx
(český trh je značně zaostalý)

Moje 11 mm lišta na FX je pravděpodobně užší než u ostatních zbraní, musím BKL hodně dotáhnout a libela na montáži tudíž nejde použít. Jsem pro weaver. Vypadá to jako na dospělé zbrani.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od Kubajzz » 14 čer 2012 00:38

JJ, v 11mm šínách je chaos, nejsou standardizované a každý to dělá trochu jinak. Z toho plynou problémy, hlavně se to týká právě BKL, které na těch užších nejdou pořádně sevřít a navíc je tam závit v hliníku a pak se strhne šroub, naštěstí to jde opravit.

Jinak stačí kouknout na jakýkoliv americký shop a porovnat nabídku montáží na weaver a na 11mm - to je prostě nesrovnatelné.
Např. http://www.opticsplanet.net/riflescope- ... bases.html
Naposledy upravil(a) Kubajzz dne 14 čer 2012 00:39, celkem upraveno 1 x.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: TAU 300

Příspěvek od Warthog » 14 čer 2012 00:38

ProArms má Leupoldy QRW většinou skladem.

A jinak Weaver proto, že je přesnější* a umožňuje snadné sundávání optiky (a tim pádem použití menšího kufru pro přepravu zbraně) případně i střídání více puškohledů.

Nevím, kde jsi vzal tu představu, že rybina je přesnější - každý výrobce si ji dělá po svém, jasná norma pokud vím neexistuje a na nějakou tu desetinu milimetru defekuje canis lupus familiaris. Schválně můžeme pár měření udělat za týden v Bohumíně. Myslím, že si vystačíme se šuplerou a ani nebudeme muset vytahovat mikrometr.
___
* Nebavíme se pochopitelně o čínském hliníkovém aušusu za pár dolarů na DX nebo eBay.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: TAU 300

Příspěvek od ALKAJ » 14 čer 2012 00:39

VSCharlie píše:Může me někdo nasměrovat na kvalitní a u nás prodávané montáže pro weaver ?
Leupold PRW (prípadne QRW) sa hádam v ČR dajú kúpiť...
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Odpovědět