Styl strelby - pravak s dominantnim levym okem

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od Warthog » 04 kvě 2011 19:29

Tak naše nejstarší (7 let) se nám dala trochu víc na střílení. Zatím samozřejmě puška (CZ200) a z bipodu. Pokud jde o výsledky, nestřílí vůbec zle, problém je ten styl - pušku má zapřenou v levém rameni, do puškohledu čučí levým okem, ale spoušťo ovládá pravou rukou, přičemž levou si vzadu podpírá pažbu.

Co s tím? U větrovky vleže si to může dovolit, ale pokud by dostala do ruky něco, co kope, tak jí to nafackuje a zrovna tak střelba z jiné polohy nepřipadá při tomto přístupu do úvahy. Máme ji učit střílet jako praváka s tím, že bude mířit slabším okem, nebo naopak jako leváka, přičemž sice použije dominantní oko, ale zase bude držet zbraň "obráceně".



Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od Artifex » 04 kvě 2011 19:32

Jako leváka, tohle určuje oko a na ruka, moje drahá to má stejně.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Ludas
Příspěvky: 531
Registrován: 25 led 2010 15:40
Bydliště: Štatl

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od Ludas » 04 kvě 2011 19:35

Naucit levou ruku na spoust. Mam to stejny, pravak a strilim na levy oko. Druhym nic netrefim, pripada me to neprirozeny.
Oňarb
Příspěvky: 280
Registrován: 11 lis 2006 18:37
Bydliště: Bánov - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od Oňarb » 04 kvě 2011 21:05

Pusku od malicka strielam nalavo, pretoze tiez mam dominantne lave oko. Tu vznika problem s ovladanim zbrani, ktore maju anatomicku pazbu a v tomto pripade treba zakupit pazbu pre lavaka.
Pred casom som zacal strielat pistol. Samozrejme ju drzim v pravej ruke a mierim lavym okom :lol: . Zo zaciatku mi strelba do terca aj na sutaziach isla naozaj dobre. Potom som si nechal "poradit", ze by bolo lepsie, keby som mieril pravym okom, ked uz tu pistol drzim v pravej ruke aj za cenu, ze nebudem pozerat dominantnym okom. Skusal som to asi tri mesiace, vysledky isli rapidne dolu. Pri miereni inym okom ako dominantnym vznikaju problemy so stabilitou aj so zaostrovanim. Takze po troch mesiacoch presviedcania sameho seba som sa vratil k povodnemu miereniu lavym okom, no mam pocit, ze zase chvilku potrva, kym sa moje vedomie spravne zorientuje 8)
Takze netreba to zbytocne silit a treba strielat tak, ako je strelcovi pohodlne. Vo vasom pripade uz iba spravne nastavit ruky :-)
Grand Power K100 9mm
TOZ 35 .22LR
IŽ-35/Walther .22LR
Haenel SUHL 150 laminated, pilar bedding, Harris 6-9
Steyr LP 10
S.P.A. P10, 5,5mm
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od Warthog » 04 kvě 2011 21:39

Ani ne, ale líbilo se jí to, těch pár kousků munice jsem si na daních zaplatil mnohokrát, tak proč by si nevystřelila.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
barda
Příspěvky: 34
Registrován: 05 úno 2011 06:56
Bydliště: Kladno-Slánsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od barda » 04 kvě 2011 22:30

Ahoj Warthog,
Já jsem „přecvičený“ levák. Tenkrát se to tak dělalo. Takže všechno dělám jako pravák, jen to řídící oko mám halt levé.
Od mala střílím jako pravák. Tedy i k míření používám pravé oko. Ničemu to nevadí. Na vojně jsem fungoval prvním rokem jako odstřelovač, druhým jako střelec RPG. Tedy vše optika. Vše v pohodě.
Dnes už bych si sice s otevřenými mřidly, z pušky nezastřílel, ale to už je jiná písnička.

Když do toho má holka chuť, tak je jen dobře, že jí v tom podporuješ. Na starosty „aby se nerodili děti s kulometným pásem“, se klidně vyka…, neohlížej.
Chtělo by to nějakou menší, lehčí zbraň. A styl, … to je důležité. Nějaký by se naučit měla. Jaký, to je celkem buřt.
Buď pravák, i s okem. Nebo komplet levák. Nějaký, prostě určitě.
Ať si klidně vybere sama. Pak ale důsledně dodržovat vše, jak má být. Ze začátku budou potíže. Ono se to ale časem zažije.
Tak mnoho zdaru, :) barda
Slavia 631
Hatsan AT44S-10 (hlaveň - troj) WALTHER FT 8-32x56
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od Warthog » 04 kvě 2011 22:50

Ono celé to je asi nějaká zajímavá genetická situace, protože moje matka střílí stejně jako moje dcera (jen ty výsledky má horší). Já osobně jsem pravák, dominantní oko mám pravé, ale střelba levou stranou (oko i ruka) mi nedělá zásadní problémy, ať už z pušky či z pistole.

Z praktického hlediska by určitě bylo lepší střílet jako pravák, ale všechny zbraně máme symetrické (zatím, uvažuju vážně o TAUce a ta je asymetrická), tak by to nebyl zásadní problém ani "z druhé strany", byť nabíjení by asi bylo mírně nepohodlné.

Asi jí opravdu nechám pár dní střílet oběma styly a pak jeden vybereme. A až zvládne ten, může se učit i opačnou ruku, ono se to například v Milovicích občas docela hodí .

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
BacilBA
Příspěvky: 70
Registrován: 24 pro 2010 22:27
Bydliště: BA

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od BacilBA » 05 kvě 2011 00:01

Dík za tému. Tiež neviem čo s tým. Dcéra má 9, strieľa pravou rukou, zapretá o pravé rameno s hlavou prevesenou ponad pažbu mieriac ľavým okom. Komický pohľad je na ňu, musím to najbližšie nafotiť, no triafa celkom dobre, čo pri tej anti-streleckej polohe nechápem.
Crosman 357 6" .177 (CO2) + laser
Crosman 2100 Classic .177 (PCA)
Hatsan AT44-10S LW .177 (PCP)
Uživatelský avatar
undead
Příspěvky: 552
Registrován: 17 bře 2008 23:36

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od undead » 05 kvě 2011 01:21

myslím si že by sa mala naučiť klasické strelecké polohy, či už bude strieľať ako ľavák alebo pravák, podla mňa je to základ. asi ma ešte krátke ruky na tu pušku a tak ako ju drží sa jej lepšie ovláda, ale neskor by to mohol byť problém...
Marcela
Příspěvky: 200
Registrován: 25 říj 2010 12:16

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od Marcela » 05 kvě 2011 07:23

BacilBA:
Jako malý dítko jsem střílela stejným stylem - vše pravou až na míření levým okem. Dneska mi to taky nejde do hlavy :D
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od milius » 05 kvě 2011 15:23

Taky jsem znal člověka co střílel jako pravák levym okem.Ovšem on měl ještě navíc jinak dominantní ruce.Střílel jako pravák,mířil levym okem(v jeho případě velká oční vada),pravou ruku na předpažbí a levou na spoušti ,ale bez zalícení.Když jsem ho pozoroval,tak jsem smíchy nic netrefil ani já..Prostě neudržel pušku v levý ruce a stejně to byl sváteční střelec.
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: Styl střelby - pravák s dominantním levým okem

Příspěvek od SMK » 30 črc 2011 14:58

To je právě na nic. Taky mám oční vadu a když jsem začal střílet okamžitě mi trenér vrazil pušku do levého ramene s tím, že levá na spoušti a pravá dělá podpěru. Řešit to jinak je nesmysl nikdy nedosáhne stabilních výsledků. Co se TAU týče s tou se takto dá střílet docela dobře. Naopak si myslím, že to takto je i poměrně výhodné pro jinak klasického praváka. Ona ta pravá je totiž silnější a proto lépe funguje jako opora - dost to půjde poznat při střelbě na stojáka. Potíže nastávají potom s výrazněji profilovanými pažbami - pokud nejsou pro leváka je to utrpení a kvalitních výsledků bez úprav se nedočká. A ještě jedna rada ta se týká spouště. U TAU se dá poměrně dobře nastavit, jelikož klasický pravák nikdy nebude mít takovej cit v levém ukazováčku doporučuji mírně tvrdší nastavení - u stojáka se mi osvědčilo jemné nastavení a delší chod.
Odpovědět