Strhavani pri strelbe

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Strhávání při střelbě

Příspěvek od Lubo » 10 kvě 2006 07:52

Včera jsem byl jako čerstvý držitel ZP provětrat na střelnici svoji novou pistolku a při mířené střelbě jsem měl cca polovinu v černém a druhou polovinu v levém dolním kvadrantu klasického terče. Jsem začátečník, vím, že výsledky nic moc. Jde mi o to, zda je toto rozmístění v terči charakteristické pro strhávání nebo lze usuzovat na něco jiného. Chybu zbraně nepředpokládám, vada bude někde na ose oko-mozek nebo mozek-ruka. Kromě černého a levého dolního kvadrantu byl terč netknutý. Díky L
Naposledy upravil(a) Lubo dne 10 kvě 2006 08:25, celkem upraveno 1 x.


David

to je otazka,

Příspěvek od David » 10 kvě 2006 08:13

ja jsem udelal na strelnici o weekendu to samy, protoze prvni tri rany jsem pouzil subsonicky strelivo a pak hypersonicky, coz kulky vyneslo na 50 metru o nejakych dobrych 6 cm vyse....

Strhavani bys poznal, podvedome bys citil respekt pred ranou, ale pokud jsi strilel .45 ACP nebo .50, tak na zacatecnika se to da predpokladat...
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 10 kvě 2006 08:48

To Lubo
pakliže jsi pravák, tak je to opravdu chyba (u začátečníků, naprosto běžná) při odmáčknutí. Zápěstí podvědomě kopíruje pohyb ukazováčku a neparně se ohýbá šikmo dolů. Musíš se soustředit na pevné držení zbraně a uvolnění POUZE ukazováčku. Soustředit se na jeho pohyb při odmáčknutí tak, aby se mířídla nehýbala. Musíš sušit, protože při ostré střelbě to neuvidíš.
Strhávání z očekávané rány se projevuje zásahy o hodně níž. Sám to při střelbě těžko zpozoruješ. Spolehlivě to poznáš, když si namícháš do zásobníku náboje co ti nevystřelí (používám na to přebité náboje, s vystřelenou zápalkou bez prachu, není poznat, že nejsou ostré). Při odmáčknutí a nevystřelení se toto "stržení" projeví několika centimetrovým pohybem rukou dolů.
Doporučuji zaplatit si pár hodin instruktora střelby. Ušetří ti to peníze, frustraci ze špatných zásahu a naučení se chyb, které se těžko odnaučují.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
joot

Re: Strhávání při střelbě

Příspěvek od joot » 10 kvě 2006 09:05

Lubo píše:Včera jsem byl jako čerstvý držitel ZP provětrat na střelnici svoji novou pistolku a při mířené střelbě jsem měl cca polovinu v černém a druhou polovinu v levém dolním kvadrantu klasického terče. Jsem začátečník, vím, že výsledky nic moc. Jde mi o to, zda je toto rozmístění v terči charakteristické pro strhávání nebo lze usuzovat na něco jiného. Chybu zbraně nepředpokládám, vada bude někde na ose oko-mozek nebo mozek-ruka. Kromě černého a levého dolního kvadrantu byl terč netknutý. Díky L
Taky bys moh říct, co máš za "pistolku". Já se s menším strháváním u glocka (ne při mířence) peru dodnes.
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 10 kvě 2006 09:20

To Shiva
Díky za radu, měl jsem takový pocit, že to nějak tak bude. Spoušť zabírá dost nakonci a jde trochu více ztuha, než jsem byl "zvyklý" a ten pohyb zápěstí v tom určitě roli hrát bude. L

P.S. Pistolku mám HK USP Compact 9mm.
Tukan

Příspěvek od Tukan » 10 kvě 2006 10:29

Já měl ty samý potíže, navíc mojí první bouchačkou byl glock 19, jinak asi dobrá zbraň, ale moje neuměmí v kombinaci s SAO spouští byla katastrofa, byl jse rád, že jsem trefil terč, pistoli jsem prodal a začal se učit vše znova s normální CZ 75, teď je to pomaličku lepší a lepší. Terč už trefuju, většinou v černým 8). Pomalu začínám mít chuť na toho G.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 10 kvě 2006 12:24

LUBO: USP Compact je docela malej do ruky, mě se osvědčilo koupit anatomickou problouženou botku zásobníku, která poskytne oporu pro malíček a ještě sem na něj dal návlek na Glocka od Hogue, krásně rozšíří rukojeť a uvidíš že se výsledky brzo zlepší..
Viper

Příspěvek od Viper » 10 kvě 2006 12:47

Jsem taky skoro nováčkem (ZP mám od Ledna). Před zkouškami jsem cvičil s instruktorem a ten mi poradil, že při střelbě nemám výstřel očekávat. Prostě se mám soustředit na míření, pomalu mačkat spoušť a nechat se výstřelem ´překvapit´. Možná pak taky strhnu zbraň, ale kulka je dávno pryč.
Střílím s CZ75B, je to těžký kus kovu, ale padne mi, s pryžovými prstovými střenkami, docela dobře.
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 10 kvě 2006 13:20

Alfonss: Na obou zásobnících mám standartně gumovou botku, nebo myslíš něco jiného a kde a za kolik se to dá event. sehnat? Nechci zbran dál moc šperkovat, ať je to co nejjednodušší a odpovídající nošení v reálném životě. A navíc ženuška teď chce koupit nové dřeváčky a z mateřské si na ně neušetří. :D L
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 10 kvě 2006 13:42

Viper píše:Jsem taky skoro nováčkem (ZP mám od Ledna). Před zkouškami jsem cvičil s instruktorem a ten mi poradil, že při střelbě nemám výstřel očekávat. Prostě se mám soustředit na míření, pomalu mačkat spoušť a nechat se výstřelem ´překvapit´. Možná pak taky strhnu zbraň, ale kulka je dávno pryč.
Střílím s CZ75B, je to těžký kus kovu, ale padne mi, s pryžovými prstovými střenkami, docela dobře.
Nikoli pomalu, ale plynule - to není totéž. Když budeš táhnout za spoušť příliš pomalu, dojde k opačnému efektu, k PŘEDRŽENÍ, takže jsi zas v p..eli, jen z jiný strany. Střelci IPSC taky spouští plynule a nedá se o nich říci, že spouští pomalu... Jak už tu někdo napsal, je nutno se soustředit na to, aby se pohyboval JEN ukazovák. Zápěstí se vůbec nesmí hýbat a je třeba dbát taky na to, aby ostatní prsty držící a spouštějící ruky nezvyšovaly tlak na střenky, čímž rovněž dojde k urvání rány.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 10 kvě 2006 20:24

Ano, Lubo, tak se projevuje strhávání - a mnoho dalších chyb. Ta doporučovaná botka na zásobník vede k tlaku malíku a zvětšení vertikálního rozptylu.
Obecně bych (shodně s Decoyem, Harpplayerem a jinými zkušenými střelci) doporučil věnovat se držení a spouštění "na sucho" - doma proti bílé stěně. Spouštění ne pomalu, ale plynulým tlakem - rychlopalníci vypálí 5 ran za 4 sec. - a velice přesně. Sledovat, zda miřidla (mušku) pořád vidím ostře a zda obrazec miřidel zůstává v průběhu spouštění neměnný.
Docílí se toho jednak držením v ose dlouhých kostí, potlačení snahy "zahnout palec dolů", umístěním ukazováku na spoušti tak, aby tlak šel v ose, ne do strany, z držení eliminovat malík. U úplných začátečníků se osvědčilo dát na horní plohu závěru minci - při spuštění by se neměla ani hnout. Tohle všechno je třeba dělat "na sucho", doma a bez nábojů. U zbraní s bicím kohoutem je dobré podložit jej kouskem gumy.
Na střelnici pak ze začátku používat terč obráceně (bílou stranou ke střelci). Odstraní se tím snaha oka přeostřovat se na terč (tím se snáze udržuje správný obrazec miřidel) a střed si díky citu pro symetrii oko najde snadno.
Protože při míření a spouštění není mozek "vyrušován" hledáním a udržováním záměrného bodu, je výsledek (když se terč otočí) nezvykle pěkný.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 10 kvě 2006 20:43

Fantan: Ta doporučovaná botka vede k tomu, aby mohl zbraň chytnout celou rukou......
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 10 kvě 2006 20:57

Při terčové střelbě jednoruč (a to je základ i akční střelby) platí, co jsem napsal. Snaha "zbraň chytnout celou rukou" vede k tlaku malíku na tu botku a tím k vertikálním výkyvům mušky. Znám střelce (ne, že bych to zrovna chtěl radit), kteří střílí s nonšalantně nataženým malíkem - aby demonstrovali, že se držení zbraně neúčastní. Podle mne to ovšem vede k nežádoucímu zapojení natahovačů. Držení se proti dlani účastní prostředník a zčásti prsteník. Palec, ohnutý dolů signalizuje, že rozptyl bude horizontální - držení je silové a protože každý tlak vybudí protitlak, je jen otázkou, který sval povolí dřív (a pokaždé jinak).
Samozřejmě k tomu můžeš mít připomínky, ale jsou o ničem. Až se ten začátečník naučí základy jednoruč, půjde mu to obouruč podstatně dříve dobře. Když se od začátku bude učit chyby, nikdy se už těch zlozvyků nezbaví. A protože předpokládám, že na osobního trenéra nemá, upozorňuji na to, kde ty možné zlozvyky hledat. Kdo chce, poslechne. Kdo ne, jeho věc.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 10 kvě 2006 21:35

Ještě jednou díky za všechny rady. Zakoupil jsem dnes školní náboj, tak budu doma sušit a sušit. Trik s mincí je určitě dobře použitelný. Na střelnici chodím hlavně o víkendech, když vyrazím z Prahy, střelnice je tam vcelku levná, obsluhují starší pánové, jsou velmi ochotní, ale nevím, zda by byli schopni u mne trvale stát a systematicky mi pomoci a v pravý čas mne plácnout přes ruce. Předpokládám, že příprava s instruktorem zabere více než několik málo hodin a na to bohužel nemám moc času. Zkusím využít Vaše rady, když to nepomůže obrátím se na instruktora. Nemáte eventuelně tip na někoho v Praze a okolí s dobrým poměrem cena/pedagogické schopnosti?
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 10 kvě 2006 22:01

Já přidám jenom malou poznámku k dobrým radám které tady už byly napsány. Dřív než výstřel je spouštění a dřív než spouštění je držení a postoj . Pistole se do dlaně zasadí a drží. Drží se asi tak pevně jako když naléváš víno z láhve která je mokrá nebo namazaná olejem (přibližně). Pak zvedneš pistoli a zamíříš na bílou stěnu, srovnáš miřidla tak jak mají správně vypadat - horní hrana mušky je stejně vysoko jako horní hrana hledí a po stranách mušky jsou stejně široké mezírky -"světýlka". Až to všechno budeš mít, zavři asi na 4 nebo 5 vteřin oči a snaž se udržet obraz miřidel neporušený. Snaž se procítit napětí svalů v zápěstí i prstech. Pak oči otevři a uvidíš kam ti muška uhnula. Pokud je muška někde jinde než má být, je držení ještě nevypracované a trefovat budeš obtížně. Pracuj na tom dokud to spolehlivě nezvládneš. Pak přidej spouštění.
Odpovědět