Strhavani pri strelbe

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 10 kvě 2006 22:25

Nevím, kam chodíš na střelnici. Obecně neznám zkušeného střelce, který by odmítl poradit začátečníkovi - samozřejmě zadarmo. Já už v Praze nejsem a střílím moc málo, protože mi současná komerce nevyhovuje. Tam, kde jsem začínal střílet já, jsou teď sídliště (Kobylisy, Jinonice, Holešovice) skládky (Malešice), či golfová hřiště (Motol). Musíš se na té konkrétní střelnici zeptat.
Třeba na Haldě (Vinařice) nebo v Libušíně (u Jardy Juna) zcela jistě najdeš lidi, kteří jsou schopni poradit a podívat se na tebe, jak to držíš, jak spouštíš atd.


Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Strhávání

Příspěvek od harpplayer » 11 kvě 2006 07:31

Souhlas se všemi dopisujícími trenéry. Taky ješte přispěji troškou. Tu zbraň (předpokládám, že to není libovolka) je třeba držet tak, že prostředník se do držení zapojuje nejvíce, protože pistoli přitlačuje proti V-éčku mezi palcem a ukazovákem. Prsteník se zapojuje poněkud méně a malík je prakticky jen přiložen. Rovněž palec se ke zbrani nepřimačkává, ale jen přikládá. Ukazovák se nesmí v celé délce prstu dotýkat zbraně, kromě článku, kterým spouštíš.
Co se týká stability polohy: Je třeba se rozkročit cca na šířku ramen. Větší rozkročení se sice zdá stabilní, ale dlouhodobě unavuje šlachy a vede k destabilitě, malé rozkročení je nestabilní už od svého počátku. Stát je třeba na obou nohou rovnoměrně a napřenášet váhu ani na paty, ani na špičky.
Po zvednutí ruky se zbraní je třeba momemt na páce zbraň/ruka kompenzovat vytočením od pasu výše. To ale nesmí být silové, musí to působit, jako by ses na tu páku zavěsil. Úhel ruky ve vztahu ke spojnici ramen v půdorysném pohledu je různý. Někdo preferuje boční postoj, někdo spíše postoj čelní - každý podle svého somatotypu.Důležité je vždycky stejně.
Pokud zvládneš postoj, je ještě důležitá orientace vůči terči. Postav se proti terči, zaujmi nacvičený postoj, zvedni zbraň a zamiř na terč. Následně zavři na cca 4-5 sec. oči a pak se podívej znovu přes mířidla. Zbraň musí stále mířit na terč. NESMÍŠ ji dotahovat rukou. MUSÍŠ pootočit celou soustavu kolem svislé osy, tzn. přešlápnout oběma nohama. Ta orientace se prostě musí vyšlapat a je tomu třeba před zahájením střelby věnovat velkou pozornost. Většina chyb, které střelec hledá jinde, často pramení ze špatně zaujmutého nebo špatně orientovaného postoje.
Následně je dobré po zavření očí zbraň poněkud bočně rozhoupat a po zastavení by zas měla směřovat na terč bez dotahování rukou. Zkušení střelci dokážou vystřelit na terč ze správně zorientovaného postoje se zavřenýma očima a zpravidla neminou nejen terč, ale většina zásahů je přitom v černém. POSTOJ A SPOUŠTĚNÍ JSOU GRUNT!
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 11 kvě 2006 16:23

Fantan píše:Při terčové střelbě jednoruč (a to je základ i akční střelby) platí, co jsem napsal. Snaha "zbraň chytnout celou rukou" vede k tlaku malíku na tu botku a tím k vertikálním výkyvům mušky. Znám střelce (ne, že bych to zrovna chtěl radit), kteří střílí s nonšalantně nataženým malíkem - aby demonstrovali, že se držení zbraně neúčastní. Podle mne to ovšem vede k nežádoucímu zapojení natahovačů. Držení se proti dlani účastní prostředník a zčásti prsteník. Palec, ohnutý dolů signalizuje, že rozptyl bude horizontální - držení je silové a protože každý tlak vybudí protitlak, je jen otázkou, který sval povolí dřív (a pokaždé jinak).
Samozřejmě k tomu můžeš mít připomínky, ale jsou o ničem. Až se ten začátečník naučí základy jednoruč, půjde mu to obouruč podstatně dříve dobře. Když se od začátku bude učit chyby, nikdy se už těch zlozvyků nezbaví. A protože předpokládám, že na osobního trenéra nemá, upozorňuji na to, kde ty možné zlozvyky hledat. Kdo chce, poslechne. Kdo ne, jeho věc.
Ano, zní to rozumně a myslím že máš pravdu. Ale bavíme se o USP COMPACT. Malá plastová devítka. Kdyžtam tu botku zásobníku nemáš a nedejbože střílíš jednoruč, tak ti ta pistole poskakuje v ruce a po každým výstřelu se ti mění úchop. Taky jsem s touto zbraní začínal, tak věř že vím o čem mluvím. Jako začátečník jednoruč s compactem a 2 kilama na spoušti netrefí vůbec nic.
Jinak rady na začátky střílení mířenky jsou to velice dobrý
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 12 kvě 2006 22:13

Alfonss napsal:
" USP COMPACT. Malá plastová devítka. Když tam tu botku zásobníku nemáš a nedejbože střílíš jednoruč, tak ti ta pistole poskakuje v ruce a po každým výstřelu se ti mění úchop. Taky jsem s touto zbraní začínal, tak věř že vím o čem mluvím. Jako začátečník jednoruč s compactem a 2 kilama na spoušti netrefí vůbec nic. "

Tak to je právě ono! Tohle si většina začátečníků vůbec neuvědomí, ale protože se jim nějaká ta devítka líbí, tak si ji jednoduše koupí sotva dosáhne na zbroják. Ovšem zároveň s ní si taky "koupí" všechny ty problémy o kterých tu je řeč. Tyhle pistole jsou dnes prostě moderní a málokdo si uvědomuje, že to byla a ještě dnes je pistole armádní, určená především na zabíjení lidí a nikoliv na sport i když se dnes na sport používá. Dřív každý toužil po sportovním speciálu, protože se s ním dobře a pohodlně střílelo a taky trefovalo.

Už jsme se o vhodnosti velkých ráží pro začátečníky bavili v jiné debatě a chlapci tady na fóru mě dost přesvědčili, že to jde. No, asi to jde, ale za jakou cenu. Je v ČR pár mladíků kteří jsou výborní až vynikající, ale mají tovární podporu....vystřílejí 800 nebo víc nábojů za týden. To si může dovolit jen málo kdo. A tak se stále domnívám, že ráže .22 LR by byla pro začáteníka asi lepší....
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Strhávání při střelbě.

Příspěvek od vito » 24 kvě 2006 15:37

Vím, že to sem úplně nepatří, ale jenom pro odlehčení diskuze. Nedávno jsem nechtě v TV viděl upoutávku na nevímjaký film, kdy mladá nadějná policistka střílí na střelnici z pistole /od pohledu devítka/. Při každé ráně zavírala oči a strhávala zbraň viditelně doprava dolů. Na figuře jí však naskakovaly zásahy v hlavě v soustřelu tak 3 cm. I takovéhle podívání potom zkresluje méně zkušeným představu o střelbě.
Odpovědět