strelivo do historicke pusky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

střelivo do historické pušky

Příspěvek od maldigola » 04 srp 2010 21:51

Řada sběratelů si kupuje zbraně,do kterých je těžké,ne-li úplně nemožné sehnat náboje.
Tento problém by se-možná-dal vyřešit vložnou komorou nebo zasunutím běžného náboje stejné ráže do redukce.Existují redukce,(Reduktionshülsen) třeba z 8x57JS na 8mm Knall,.32SW nebo .22.Podobně by bylo možné udělat redukci z ráže 8x60R Kropatschek na 8x57J .Redukce by bylo možno vytvořit provrtáním nábojnice 8x50R Lebel vrtákem 11mm a zčásti 12mm.
Smysl počínání je v jakés takés dostupnosti nábojnic Lebel,které vyrábí m.j.Prvi partizan,zatímco náboje pro Kropáčka dělá už jen Bertram v Austrálii.
Zadek Lebelu má 15,99mm,pak 13,76,zadek Kropatscheka je 15,69,pak 13,75mm.


Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od Jim » 04 srp 2010 22:28

To tedy nevím, jak by to mělo u toho Kropáčka s tím Lebelem fungovat. Mohl bys to trochu upřesnit? To jako vložit do upravený nábojnice Lebel 8x50R náboj 8x57JS?( 8x57J je na našem trhu nesehnatelný a má navíc ráži ještě menší, než JS) Po výstřelu by se nábojnice 8x57JS zrekalibrovala zřejmě i s obalem z 8x50R Lebel. Ovšem je tady jedno ale, po zrekalibrování by se určitě zkrátila nábojnice do Mausera a chybělo by minimálně 5mm délky. Kromě toho taky je ráže 8x60R Kropatschek kapánek větší jak u Mauserovky. Co by obojí dělalo s přesností, nevím. Ale asi docela dost. Střela by nedosahovala kraje náběhového kužele a zřejmě by to kolem ní ještě profukovalo. To si myslím já.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od maldigola » 05 srp 2010 07:44

Asi jsem měl napsat JS,pak by to asi bylo to co Kropáček chce,t.j.8,2mm.Jestli by to profukovalo nevím.Možná ano.
Představoval jsem si to původně asi tak,že kopie toho,co zbyde z té nábojnice do Lebela po odvrtání by se vysoustružilo ze železné trubky a nasadilo na nábojnici 8x57,přičemž prach by se použil černý (není totiž zcela jasné,čím ten Krop. vlastně střílel +)a střela poloplášť nebo olovo.Výsledkem by pak měla být reformovaná nábojnice ku přebíjení.
V podstatě by to šlo vysoustružit i bez té Lebelovy nábojnice jen podle známých rozměrů.
Ale s tou JS by to mohlo fungovat,ovšem musely by se proměřit tlaky,jinak je to risk.
---
Jinou otázkou je,jestli by se z toho Kropatscheka nedalo střílet Lebelem přímo.Kdybychom do komory zasunuli kroužek pro vyrovnání délky nábojnice,třeba by se ochránil přechodový kužel před vypálením.
/+-Kropatschek měl původně náplň z čer.prachu,4,6g a olověnou střelu bez Gatscheků 16g těžkou.Potom tam prý dávali bezdýmný prach s plášťovanou střelou a upravili hledí...z toho ovšem nevyplývá,že by upravili vývrt ,stoupání drážek,takže třeba ta hlaveň pracuje na hranici svých možností a pokud bych tam nabil 8,57JS,není jisté,zda to zůstane bez následků/
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od Jim » 05 srp 2010 11:19

Mám pocit, že originál ráže Kropatscheka je .330, t.j. asi 8,38. Střelivo 8x58JS je dost nadupaný, takže nevím, co by to s touto flintou udělalo. Kropatscheka mám a zajímal jsem se o odzkoušení na zkušebně, abych ho mohl legálně na střelnici použít. Předpoklad je ovšem dodat 2ks originál nábojů ke zkoušce. Ty ovšem nemám, tak z toho sešlo. Jinak vložné komory jsou jestli se nemýlím na zbrojní průkaz, takže tudy cesta nevede. Před časem jeden hoch na Aukru prodával nábojnice Kropatschek, zdály se mi drahé a teď lituju, že jsem je nevzal. Byly úplně nové.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od bufallo » 05 srp 2010 11:35

8x57 JS pouziva dost vysoke tlaky, pozor aby ti nerozkvitla hlaven na tom Kropatcheku... :shock: a urcite bude aj ine stupanie vyvrtu...
dalsia moznost je niekde zohnat nabojnice na prebijanie, a ak nahodou nie, tak tvarniace matrice na vyrobu nabojnic...
ide to sice dost do penazi, ale je to velky zaujimave hobby vyroba starych nabojov a nasledna strelba je uz len ceresnickou na torte..
male odlisnosti v rozmere komory sa stratia aj po prvom vystrele ked nabojnica skopiruje tvar komory...
ale hlavne si treba prestudovat prislusnu literaturu, laboracie, priemery strely, prachove naplne atd atd..
Kropatchek naboje este niesu taky problem, stale je ich post po burzach nabojov, cena teraz neviem, ale kym fungoval Petronics v Hainburgu, ten ich mal dost, a neboli ani drahe, myslim ze stali oklo 20 - 30 silingov kus...
a boli v perfektnom stave, asi nejake zbytky zo starych skladov...
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od maldigola » 05 srp 2010 11:43

Originální náboje koupíš tady:
http://www.egun.de/market/item.php?id=2885334
ale hoď sebou,máš na to 4 dny.
Nábojnice jsem objednal z Austrálie u Martínka,kdyby Tě to zajímalo,domluvíme se.Já totiž objednal hilzny ale nemám tu flintu.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od JirkaS » 05 srp 2010 12:39

8x60R Kropatchek hilzny jdou snadno vyrobit z hilzen .348 Winchester (8.8x57R) přeformováním v matrici.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od maldigola » 05 srp 2010 12:48

občas to píšou,ale taky k tomu dodávají cosi jako že to nemá dost široký zadek.Posuďme sami dle obrázku.K tomu taky patří otázka dostupnosti nábojnic .348W
Mně to vychází na 15,49mm,má to být 15,69,což by snad šlo,jenže pak je to 13,93 a má to být 13,75 a to už moc dobré není.
Přílohy
dimensions .348w.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od JirkaS » 05 srp 2010 13:00

Nevím co je to "dost široký zadek", okraj na dně nábojnice Krop. má průměr 15,74mm a tloušťku 2,00mm, u .348 je to 15,49mm a 1,78mm, takže žádná tragédie. A při formování hodně mazat, jde to ztuha... Jinak cena celého nového náboje .348 Winchester WCF je nižší jako cena kupované (formované) nábojnice 8x60R Kropatchek.

Edit: ten údaj 13,93 jako spodní průměr nábojnice - pozor, tam je těsně nad okrajem ještě zápich výšky 0,74mm průměru 13,40mm, takže to přeformování v matrici není problém, materiál se tam nahrne do toho zápichu. V C.I.P. tabulce to namalované není, ale Winchester to takto vyrábí?.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od maldigola » 05 srp 2010 13:36

To je fakt zajímavé,můžete prosím uvést bližší informace,kde se ty .348W dají sehnat a jaké nástroje se mají koupit k tomu přeformování ?
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od JirkaS » 05 srp 2010 13:51

U nás nevím, takže přes někoho s licencí nakoupit v USA ?

Munice .348 Winchester WCF - výrobci Winchester, Buffalo Bore, Grizzly ... třeba zde
http://www.midwayusa.com/browse/BrowseP ... =653***690***

Nábojnice .348 WCF
http://www.midwayusa.com/viewproduct/?p ... 1390280956

Matrice tamtéž, nahoře do Search (vyhledávání) stačí napsat 8x60mm Rimmed Kropatchek.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od maldigola » 05 srp 2010 14:58

no jo,jenže to nám sice nabízí cestu,leč neschůdnou.
Zrekapitulujme tedy možná řešení:
a)8x60R lze objednat,ale je to drahé a trvá to dlouho.
b)Lebel lze objednat v Německu a taky u nás ale není to správné řešení.
c)Redukce + 8x57 je řešení z vlastních zdrojů,ale nesprávné.
d)přeformování .348W v matricích nevychází z dostupných zdrojů.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od Jim » 05 srp 2010 22:57

Lebela jsem zkoušel, koupil jsem nový nábojnice a rekalibroval je do Vetterli. V Kropatscheku se po výstřelu pěkně nafouknou a zkopírujou komoru, ale jsou krátký, takže jsem dál nezkoušel. Zbylo mě jich ještě asi 40 ks, bral jsem je tehdy po 23 Kč/kus. Kdyby měl někdo zájem, můžeme se domluvit. Jsou nové od PP. U Martínka mě nabízeli nábojnice Kropatschek před časem, ale bylo to tuším cca 130Kč za kus. Takže dávka 50 ks šílenej peníz, alespoň pro mně. Ale myslím si, že by mělo jít použít nábojnice 7x65R do nákružku z mosazi, ve kterým by se po prvním výstřelu pěkně nafoukla a vyplnila komoru. Před tím, ovšem na trnu otevřít krček na žádaný průměr. Asi to někdy zkusím. Podle mně to musí fungovat.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od maldigola » 07 srp 2010 11:02

Jo jo Jime,nákružek,to se na to díváme stejně,chce to nákružky na hilzny,možná by se daly jednoduše odlít ze zinkoslitiny.Jen se divím,vzhledem k množství těch Kropatscheků,že se tím někdo nezabývá profesionálně.
Co vložná komora ,zkonvertovat to na Lebela,nebylo by to řešení?Udělala by se podle odlitku komory.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: střelivo do historické pušky

Příspěvek od Jim » 07 srp 2010 15:49

Vložná komora to ne, to je hlavní část zbraně a bylo by to na zbrojní průkaz, čili prakticky nelze. Navíc, nábojnice Lebel má plochý dno a nábojnice Kropatschek vypouklý, takže při použití náboje Lebel by jeho dno nedosedlo na dno závěru a pravděpodobně by nedošlo ani k odpalu zápalky. Zápalník by prostě nedosáhl do potřebný hloubky. Ráže Lebelu je taky menší. Kromě toho jsem o podobným pokusu četl ve SR nedávno, zkoušeli udělat vložnou komoru do Sa58 na náboj 7,65Br. Výsledky nevalný a spousta problémů, takže se od toho upustilo. Nejschůdnější by byly samozřejmě originál nábojnice a přebíjet. K tomu odkazu na eGun jen tolik, že oni za hranice střelivo nepošlou, výslovně to uvádí v informacích. Takže je takto koupit nejde. Kromě toho pro přeshraniční prodej je potřeba pro ně mít platné povolení v EU, což znamená od policie zbrojní průvodní list včetně povolení k dovozu. Cena 500Kč, podmínka vlastnit ZP. Další věc je cena na kolik v dražbě vyleze + poštovný + převod na jejich účet. Navíc, ne vždy celá ta transakce prochází bez komplikací.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Odpovědět