Strelba s dioptrem

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Střelba s dioptrem

Příspěvek od Matěj » 12 lis 2010 20:58

Lidi, mohl by mi někdo pomoct s tím, jak střílet s dioptrem ?
Teda spíš jak mířit s dioptrem ?
Mám nějakou sadu, kde je několik kroužků s různými průměry děr.
Když to nějak poskládám na pušku, nevím kam koukat a co vidět.
Nějak to vážně nechápu.

Děkuju


Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Střelba s dioptrem

Příspěvek od Shindel » 12 lis 2010 21:16

Ve středu průhledítka (průzor na dioptru) bys měl vidět kruhovku (kroužek) a v jejím středu terč; oko by nemělo být zaostřeno přímo na terč.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Střelba s dioptrem

Příspěvek od Fandaks » 12 lis 2010 22:13

Tady máš stručný popis jak mířit.
Přílohy
Jurjev.jpg
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: Střelba s dioptrem

Příspěvek od Matěj » 13 lis 2010 09:30

Děkuju, dost mi to pomohlo.
Teď jsem podle těhle návodů, při první střelbě s dioptrem "dal" na 50 metrů 97 ze 100 možných. :D
Ještě jednou díly všem.
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: Střelba s dioptrem

Příspěvek od josse » 13 lis 2010 12:34

a na jaky terč si to dal? protože z dotazu usuzuji že si úplný začátečník kdyby to bylo na klasicky issf tak máme nového reprezentanta do Londýna
ještě ke střelbě s dioptrem... pruhleditko (u oka) se voli dle světelných podmínek čím více světla tím menší průměr, muška se volí dle stability polohy čim zkušenější střelec tím menší (samo zase nebrat jako dogma někde jsou hranice a "mistři sportu" zvládnou střílet s takovýma kombinacema nad kteryma običejny člověk kroutí hlavou)
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: Střelba s dioptrem

Příspěvek od Matěj » 13 lis 2010 13:08

Aha, takže čím víc světla, tím menší průměr otvoru v průhledítku ?
A logicky, čím víc šero ( dneska prší a je zataženo ) tím větší ďourka ?

Bylo to na pistolový terč 50/20 vytisknutý na papír formátu A3.
Dal bych ho sem, ale jelikož pršelo, tak byl nacucaný, že po sundání z něj byl cucek papíru.
A samozřejmě, že jsem měl dvojnožku.

Výsledek je možná dobrý, ale já střílím pro radost a je mi v podstatě fuk kolik je v terči.
Hlavně, že se vyblbnu.
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba s dioptrem

Příspěvek od Radgost » 13 lis 2010 16:56

Také platí, čím menší "ďoura" :-D , tím větší hloubka ostrosti.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Střelba s dioptrem

Příspěvek od harpplayer » 13 lis 2010 18:52

To Josse: Být, obyčejný, bystrý.....
To Matěj:
Zkušení střelci používají místo klasického průhledítka iriskovou clonu, aby si mohli měnit průměr průhledítka během střelby. Někdo to ještě doplňuje polarizačním fitrem a případně barevnými filtry. Jinak platí - čím dále od oka nebo čím větší tma, tím větší díra a samozřejmě naopak. U mušky se nenech zblbnout malým průměrem. Na ležáka je běžný 3,2 až 3,8. Já jsem běžně střílíval 3,6. Ono se zdá, že "přísný" kruh zpřesní střelbu - může to být do jisté míry pravda, ale šíleně to unavuje oči. Oko si automaticky dokáže vycentrovat i o hodně větší průměr. Svého času jsem jako trenér nechával své svěřence doplňkově střílet jen samotným tunelem (což je normálně krávovina). Ti dobří běžně zasahovali osmičkový kruh na ISSF terči, čímž dokazovali, že to funguje. Pokud by se ti zdálo, že tam máš moc světla, je lepší ho odfiltrovat, než zmenšovat kruh. Ale i zde platí - všeho s mírou.
97 na pistolovém terči je odhadem tak 80 na terči puškovém. Na poprvé bych řekl dobrý, hlavně pokud tam nebyly odmáčknuté nebo odtlačené rány. Na střelbě vleže je daleko nejdůležitější správná, stabilní, orientovaná a opakovatelná poloha, následuje precizní plynulé spouštění a teprve pak je na řadě míření. Opět příklad z praxe: Když jsem u svých svěřenců měl pochybnosti o správném zaujetí a orientaci polohy, nechával jsem je střílet na bílý list papíru 60x60 cm. Ti dobří dokázali udržet rozptyl 10 ran do 25 mm, ti špatní to honili jak financ kozu. V případě, že to se střelbou s dioptrem myslíš vážně, doporučuji sehnat střeleckou bibli, Jurjeva, případně staré
svazarmovské příčurky Helikara, Brycha, Pepy Smrta a dalších a študovat a študovat trénovat a trénovat. Bez trenirovky nět mastěrov a tady to platí dvojnásob.
Jo tak, teď čtu, že jsi měl dvojnožku - no tak to teda nic moc, ale nenech se odradit.....
Odpovědět