Strelba jednoruc vs. obouruc

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Jaký způsob střelby preferujete pro praktickou (ne-sportovní) střelbu?

Jednou rukou
14
21%
Oběma rukama
53
79%
 
Celkem hlasů: 67
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Střelba jednoruč vs. obouruč

Příspěvek od Silencer » 01 úno 2007 15:54

Vzhledem k tomu, že se v diskuzi o Walther P99 objevil zajímavý názor, který netřeba řešit v threadu o této pistoli, jsem založil toto téma. Domnívám se, že pro praktickou střelbu je střelba jednou rukou dost diskvalifikující. Též si neuvědomuji, že bych kdy viděl na policejních či armádních závodech někoho střílet jednou rukou a myslím že praxe na LOS či IPSC je obdobná. Takže se vyjadřujte a hlasujte :wink:


Anton_Spelec
Příspěvky: 85
Registrován: 15 čer 2006 17:40

Příspěvek od Anton_Spelec » 01 úno 2007 16:55

Zkus si jednou rukou dávat dvoustřely s .45 knedlema...první jakš takš na terč, druhá půl metra nad a při třetí se orazítkuješ mezi lampy :shock: :D
Při mířence to je jiná - levou, pravou, obouruč...
Botsman
Příspěvky: 17
Registrován: 15 zář 2006 23:37

Příspěvek od Botsman » 01 úno 2007 21:11

Kdysi dávno se u zásahovky cvičilo použití zbraně jednoruč. Vypadalo to tak, že střelec levou rukou odtlačoval útočníka v kontaktní vzdálenosti a pravou rukou vytrhnul zbraň z pouzdra (náboj v komoře) a začínal za současného ustupování střílet. První rána měla vyjít když zbraň mířila ještě k zemi v úhlu asi 45 stupňů - nohy útočníka. Další potom na pánev atd. Šlo o maximálně rychlý první výstřel v nouzové situaci. Jinak obranná střelba jednoruč, pokud není střelec zraněný a má čas přiložit druhou ruku není zdaleka tak efektivní jako střelba obouruč.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 02 úno 2007 07:35

Zas až tak dávno to není. V minulém roce jsem měl v ruce jakýsi americký " obranný " manuál. A tam pro obranu v těsné blízkosti byl popisován právě tento způsob s tím, že nestřílející ruka útočníka opravdu odtlačuje. A střelba do oblasti pánve / pod opaskovou sponu /, je při těsném kontaktu doporučovaná obecně.
Uživatelský avatar
Rys
Příspěvky: 142
Registrován: 11 říj 2006 10:38
Bydliště: kousek od Boskovic

Příspěvek od Rys » 02 úno 2007 09:32

Střílet oběma rukama, pokud je to možné.
Jednou rukou pokud je to při nějaké stage předepsáno, v životě pokud to vyžaduje situace.
Chce to tedy natrénovat, protože když přijde na věc, tak jsou z toho střelci vedle.
Četl jste někdo o Maiamském debaklu (ten článek se tak jmenoval)? Šlo tam o to, že dva vietnamší veteráni vyloupili banku a při přestřelce zabili cca 8 policajtů, několik dalších zranili, než sami byli zabiti. Přitom střetnutí vyšlo najevo, že zastřelený policejní výcvikář neuměl střílet jednou rukou a ani to nevyučoval.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 02 úno 2007 10:17

Nu, já si myslím, že tam šlo o něco trochu jiného. Byla to v zásadě otázka nevhodného střeliva. Všichni agenti užívali střelivo Winchester Silvertip, které bylo do té doby uvažováno jako ideální pro použití v městské zástavbě. Jedná se o expanzní střelu s výraznou fragmentací. Právě díky té fragmentaci byli mnohokrát zasažení lupiči stále schopni odporu s fatálními následky. Je ovšem třeba říci, že oba dva byli mnohem lépe vyzbrojeni než agenti FBI. Právě díky následkům " Miamského debaklu " změnila FBI služební ráži z 9 mm Luger na 40 SW.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 02 úno 2007 10:22

No já tak nějak nevím. Co jsem viděl ty tuny videí, co se válejí všude po netu ze všelijakých těch reálných přestřelek z praxe, tak na devadesáti procentech z nich se drží pistole v jedné ruce.
A já bych řek, že je to tím, že se střílí jednak v pohybu (ne jako na střelnici) a těžko se běhá, uskakuje nebo kryje s oběma rukama spojenýma před tělem na zbrani. A druhak člověk se podvědomě snaží tvořit co nejmenší cíl a když střílí jednou rukou a je natočený bokem, tak má o polovinu menší obrys, tj. pravděpodobnost jeho zásahu klesá o padesát procent. Tak jsem hlasoval pro jednu ruku.
Tímto nechci vyvracet žádnou chytrou knihu nebo manuál obranné střelby.

Jo a ten miamský případ dopadl jak dopadl, především proto, že kromě jiných pochybení, jeden z těch dvou chlapů tam měl karabinu Ruger, což je zbraň řádově účinnější než všechny ostatní co tam byly. To je stejné, jakoby někde přijely dvě auta našich policajtů a ty bys vytáh Sa58 a začal to do nich pražit. To si myslím, že v tom Miami ti policajti díky výcviku dopadli ještě hodně dobře.
Naposledy upravil(a) Kubajzz dne 02 úno 2007 10:24, celkem upraveno 1 x.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Rys
Příspěvky: 142
Registrován: 11 říj 2006 10:38
Bydliště: kousek od Boskovic

Příspěvek od Rys » 02 úno 2007 10:23

Určitě souhlas. Ale pokud si pamatuju, tak s tím střílením jednou rukou mám pravdu.
Můj názor je, že je potřeba mít natrénováno i střílení jednou rukou, pravou i levou. A pokud to nikdy nepoužiju, jen dobře.
Anton_Spelec
Příspěvky: 85
Registrován: 15 čer 2006 17:40

Příspěvek od Anton_Spelec » 02 úno 2007 10:58

Navíc střelba jednoruč (hlavně levačkou) je děsná hlína - hlavně když to člověk trochu nasuší, aby se tak netřepaly pazoury. Pak ty pohledy vůkolstřílejících tatíků stojí za to. 5 ran levou, 5 pravou a 5 obouruč...a všecko zhruba do stejnýho místa (rozuměj osmičkovej kruh :oops: :D )
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 02 úno 2007 11:02

Otázka byla dána jaký způsob PREFERUJETE.......... Ne jaký způsob jste viděli někde na videu :roll: Tímto threadem jsem regoval na příspěvek, kde myslím Václav psal, že je zvyklý a trénuje použití zbraně v jedné ruce a to i pro služební použití (např. v jedné ruce teleskop s baterkou, aby ho někdo za rohem bacil latí do té ruky s teleskopem - rohy se BTW vždy obchází a druhou věcí je, ze kterého směru člověk jde, pokud je pravák a má zeď po pravici, tak má smůlu :wink: ).
Střelba jednou rukou se samozřejmě i vyučuje, ať už je to CQB, nebo třeba při ochraně VIP. Co jsem ale viděl videa například od zásahovek tak při použití krátkých zbraní nikdo s pistolí v jedné ruce neběhá (pokud zrovna na něco nešahá apod.). Osobně střílím oběma rukama a to i mířenku :) a když jsme zkoušeli nějaký ten Combat tak tehdy s CZ83 :lol: též oběma rukama. Praxe může být samozřejmě jinde, protože pak hraje roli spoustu dalších vlivů. Pokud by to situace dovolila, střílel bych rozhodně obouruč :!:
Uživatelský avatar
Rys
Příspěvky: 142
Registrován: 11 říj 2006 10:38
Bydliště: kousek od Boskovic

Příspěvek od Rys » 02 úno 2007 11:27

Silencer píše:Otázka byla dána jaký způsob PREFERUJETE.....
Zbraň musím umět ovládat každou rukou. Oběma, jen pravou i jen levou.
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Příspěvek od all » 02 úno 2007 12:01

Je určitě dobře umět střílet z levé, pravé i obou, ale pokud otázka zní "co preferujete", tak hlasuji pro oběma.
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Příspěvek od glock69 » 02 úno 2007 12:18

souhlas s all
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 02 úno 2007 12:29

Díky pánové, přesně tak to bylo myšleno. Jinak s Rysem souhlasím, že zbrań je nutné umět ovládat levou i pravou rukou a samozřejmě oběma.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 03 úno 2007 01:52

Je třeba si uvědomit, že při faktickém použití zbraně občanem nepůjde o palbu na velkou vzdálenost a tak je zpevnění držení nepodstatné. Na spouštění mi jeden prst stačí a na těch cca 5 m a blíže se trefím docela jistě. Navíc - zkoušel jsem mířenku obouruč a blbě se mi přes to kouká. Ale je fakt, že teď je držení obouruč víc "in".
Podle mne je ale velice dobré trénovat střelbu slabší rukou - může se to hodit.
Stříleli jsme na Poříčanech "pravou a levou ruku ďábla" (5xP, 5xL, 5xobě) a rozdíl slabší ruky byl dost znát!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět