Strelba jednoruc vs. obouruc

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Jaký způsob střelby preferujete pro praktickou (ne-sportovní) střelbu?

Jednou rukou
14
21%
Oběma rukama
53
79%
 
Celkem hlasů: 67
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 03 úno 2007 14:49

moc som toho nenastirelal cca 200 ran z tau5, + 1000 ran od 22-45, najviac 9mm Luger.
presne a jednoruč podla mna možne iba za maleho odporu spušte a vela treningu.


Václav
Příspěvky: 12
Registrován: 03 lis 2006 14:07
Bydliště: Praha 9

Příspěvek od Václav » 08 úno 2007 12:51

jak vidím tak se většinou schodujeme v názoru, že na kontaktní a velmi krátkou vzdálenost (cca do 5m) je použitelná střelba pouze jednou rukou a na větší vzdálenost je vhodnější zase obouruč, (eventuelně pokud s tím dopředu počítám tak si vezmu pušku - tj. vtip, žádnou nemám :lol: . Dobrý by bylo taky střílet z jedoucího vozidla obouruč a současně řídit. ) Trénovat je potřeba vše a jelikož střelba jednoruč je obtížnější tak zejména ji. Jak jsem již psal tak osobně trénuji pouze jednoruč, ale to je dáno asi mým primárním zaměřením na boj zblízka a střelbu mám pouze jako doplněk. Souhlasím s výše uvedeným, že při opakované střelbě, dvoj a trojvýstřelu je druhá a další rány ze série stále výš a výš, ale zase je lepší zasáhnout útočníka alespoň jednou nežli vůbec, neboť (asi mám malou představivost) si neumím dost dobře představit, že pokud na mne z 5m poběží útočník např. s napřaženou sekerou tak stihnu vyndat pistoli z pouzdra (skryté nošení, zimní oděv), nátáhnout závěr, zalícit, podepřít první ruku druhou a vypálit vícekrát a to vše dříve nežli se ke mě dotyčný dostane.
Zřejmě jsem svůj názor na samém začátku špatně specifikoval, tak se všem omlouvám i za uvedené příklady (mluvím jak mi huba narostla a říkám co mi slina na jazyk přinese :twisted: ). :wink:
S pozdravem Václav.
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 08 úno 2007 13:29

Nakouknul jsem do tohohle tématu, a malinko přestávám chápat. Názory některý pisatelů jasně naznačují, že o sebeobraně střelnou zbraní moc nevědí. Nepovažuji se za všeznalého odborníka, ale něco málo už za sebou mám. Za svojí osobu můžu doporučit následující: vzít do ruky knihu Manuál obranné střelby ( nic lepšího v češtině zatím neexistuje), navštívit kurz pořádaný klukama z Aegisu, nebo aspoň dorazí jako divák na některý závod AOS, nejbližší termín je 25.2.07 v Praze na Avimu. No a pak vyrazit na střelnici, vzít do ruky zbraň ráže minimálně 9 Luger, a některé techniky vyzkoušet. Když si porovnáte zásahy a časy, dojde vám, že střelba jednoruč je vysloveně nouzová záležitost. Tím samozřejmně netvrdím, že není třeba střelbu silnou a slabou rukou trénovat, naopak, může na tom záviset i náš život. Pokud to ale jen trochu jde, vždy používat ruce obě.
.45 ACP je pádný argument :)))
cezeta

Příspěvek od cezeta » 08 úno 2007 17:07

sem to blbe zmackl ja taky drzim padnej argument obema
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 08 úno 2007 18:05

Rád bych Vláďu upozornil, že nutná obrana střelnou zbraní je věc poněkud jiná, než cvičení ve sportovní (byť nazývaná jako akční, či jinak) střelbě, organizované různými kluby de facto sportovní střelby. Má to podstatně blíže k tomu odstrkování a čas na střelbu obouruč? No snad jako účastník vzniklé přestřelky, jsem-li ohrožován z větší, než kontaktní vzdálenosti.
Poznatky z amerických seriálů, kde se ozbrojený policista utká s ozbrojenými gangstery jsou v našem (právním) prostředí dost na houby.
A samozřejmě představa, že chlapa se sekreou v defacto kontaktní vzdálenosti budu moci ohrožovat pistolí v držení obouruč (Václav) je úsměvné pro mne stejně jako pro něj.
Takže IPSC, policejní parkur a podobné srandičky prosím nesměšovat s podmínkami, za nichž český občan může vytáhnout na jiného občana zbraň. Přičemž je dost jedno, kdo a co si tady bude o tom myslet, my bychom totiž nebyli ti, kdo by to posuzovali.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 08 úno 2007 19:00

Fantan : není třeba mě na tyhle věci upozorňovat, mluvím o Asociaci obranné střelby ( www.aos.cz ), nebo o Lidové obranné střelbě, kterou zaštiťuje LEX. Ani jedna organizace nemá nic společného s IPSC, nebo s policejním parkurem, ale snaží se na svých akcích simulovat , samozřejmně v mezích bezpečnostních pravidel atd., reálnou sebeobrannou situaci. Nechci nikoho podceňovat, ale zřejmně tohle nevíš, proto jsem zval účastníky téhle debaty na závod, nebo na kurz, který pořádají lidi, kteří v oboru něco znamenají, popřípadě knížku, kterou napsal další z odborníků. Kdyby jsi ji otevřel, věděl bys, o čem mluvím.
No a svoje vyjádření jsem psal nejen na základě aktivit AOS, kterých se účastním, ale i své profese, a za tím, co jsem napsal, si stojím.
.45 ACP je pádný argument :)))
Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S474N » 08 úno 2007 19:56

Rozhodne preferuji strelbu obema.
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 08 úno 2007 21:13

Radeji strilim jednou. LOS nestrilim.

Ale pokud strilim vice ran najednou... tak pochopitelne dvema.
Arnie

Příspěvek od Arnie » 01 dub 2007 20:35

Mam dotaz - je teoreticky presnejsi strelba jednoruc, nebo obouruc? Nemam na mysli "praktickou" strelbu, ale ciste jak docilit co nejlepsi soustrel.
tome
Příspěvky: 26
Registrován: 15 úno 2007 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » 01 dub 2007 21:47

Pokud střílíš sportovní pistolí s anatomickou rukojetí, náboje slabé na terčovou střelbu a umíš jednou rukou, tak jednoznačně je přesnější než oběma.
Pokud máš služebku bez úprav, kde drhne spoušť, náboje na horní hranici výkonu a nemáš na jednu ránu 2 minuty, tak oběma je jednoznačně přesnější.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 01 dub 2007 22:27

No - neni nad to, udelat si praktickej test :-)
Vemte se protimer, postavte terc 4 metsry od sebe, na pisknuti zacnete pomalu couvat (pac to bude prvni reakce na frajera beziciho proti vam s nozem v ruce), taste a strelt do nej 4 rany jednoruc... Pak totez (na pisknuti dozadu, tasit, 4 rany obouruc) - 4 rany ve smyslu - co nejrychleji, co jsem schopen trefit solidne terc aspon 3x do nejaky rozumny oblasti. Ze skrytyho noseni to jde stihnout do 2 vterin, ale rekneme, ze do 3 vterin je jeste "uchazejici" cas...
Obouruc to pujde v pohode, jednoruc s tim bude mit spousta lidi problemy...
Takze - pokud to jde, OBOURUC (tisice sportovnich strelci IPSC a IDPA se nemohou mylit).
Pokud nuti okolnosti (zraneni, drzeni distancu apod...), pak je potreba umet strilet jen jednou a to nejen silnou, ale i slabou...
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 02 dub 2007 07:21

Pokud už se v této debatě zabrousilo na pole skutečného užití zbaně ve skutečné obranné situaci, tak musím souhlasit ve velké míře s Fantanem. Vláďa je sice praktický odborník, nicméně zatím ani on příliš neuvažoval stav, který nastane pouze ve skutečné obranné situaci a není možné ho nasimulovat v žádném typu praktické přípravy. Je to strach o život . Jinými slovy významné stresové zatížení. Já se, možná nesprávně, domnívám, že mentální výcvik je minimálně tak důležitý, jako technika střelby. Možná důležitější. A to mám na mysli mentální výcvik pod kvalifikovaným vedením. Pokud obrannou situaci zvládneme mentálně, pak je už zcela lhostejné, budeme-li střílet jednou, nebo oběma rukama / pokud se strefíme, samozřejmě /.
Pokud jsem OT, tak se omlouvám.
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 02 dub 2007 09:47

vito: budu reagovat na stres a mentální zvládnutí situace, předpokládám, že i cmk bude mít podobný názor. Měl jsem možnost projít několika kurzy obranné střelby, a myslím, že pod vedením vysoce kvalifikovaných lidí. Po celou dobu pobytu na střelnici na nás postupně stupňovali psychický nátlak, a snažili se nás alespoň částečně na stres připravit. Není to samozřejmně takové, jako když by ti šlo o život, to je všem jasné, ale tam jsem si ověřil, že i ve stresu funguje to, co má člověk naučené a zažité, protože nad tím nemusíš přemýšlet, jakmile mozek vyhodnotí situaci tak, že je nutno střílet, ostatní jde v podstatě samo. Myslím, že mám nastříleno vcelku dost ( to není chlubení, ale konstatování, pro rejpaly) jak jednou, tak oběma rukama, a sám za sebe můžu říct, že pokud nebudu nucen střílet na půl metru a slabou rukou někoho někam odtlačovat, nebo se s ním prát, budu střílet oběma. Je to logické, máš lepší kontrolu zásahu, ono minout drbana a trefit maminku s dítětem není dobře,lépe zvládáš zpětný ráz.......
.45 ACP je pádný argument :)))
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 02 dub 2007 12:36

Ale o tom přece není žádná. Já samozřejmě taky, pokud je to fyzicky možné, držím zbraň oběma rukama. Mám to nadrilováno a také jsem nikdy nezpochybnil to, že ve stresu užiješ nadřené postupy. Jenom jsem chtěl, aby se nezapomnělo na psychickou stránku celé věci. Je totiž velmi, velmi důležitá. A pokud jsi mne kvalifikoval na rejpala :D , tak věř, že to tak nebylo myšleno.
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 02 dub 2007 12:41

vito : no zrovna tebe jsem na mysli neměl, ale asi opravdu platí, že potrefená husa nejvíc kejhá :lol: :lol: :lol:
Abych se přiznal, neměl jsem na mysli nikoho konkrétního, spíš šlo o to, že se všude najdou lidi, co chytají ostatní za slovíčka atd... A tohle není debata o tom, kdo toho kolik nastřílel, ale o tom, jak držet pistoli... 8) :lol:
.45 ACP je pádný argument :)))
Odpovědět