Stara munice

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

cybernetic

Příspěvek od cybernetic » 26 čer 2006 17:15

Kubajzz
to neboli fotky jeho,to boli fotky pre ilustráciu,nemýľ si to .


Alistaire

Příspěvek od Alistaire » 26 čer 2006 17:58

Počkej, jak je to na Slovensku s "kopanými" věcmi?

U nás existuje povinnost nález čehokoli (defakto peněženkou počínaje a zatoulaným slonem konče) oznámit patřičným orgánům. Správně si nelze cokoli, co naleznu jentak ponechat...

Neberme to, že když spousta lidí dělá věci které nejsou podle zákona úplně (a ještě si je dokumentuje), tak proč bych je nemohl dělat já... To úplně správné není :(
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 26 čer 2006 21:19

To Salamoun

Uznávám, že jsem poněkud lehkovážně zkonkretizoval zcela fiktivní situaci. Ve skutečnosti je vše samozřejmě smyšlené a žádný takový známý neexistuje a já se dotyčné virtuální munice ani nedotkl. Domnívám se, že jste poněkud tvrdě zareagoval na můj slušně formulovaný dotaz a napadl mé vcelku dobré duševní zdraví. Z Vašeho příspěvku lze tedy vcelku jasně vyčíst nesouhlas s eventuálním použitím staršího střeliva. Doporučte prosím návštěvníkům tohoto fora, kteří by se snad někdy v budoucnu ocitli ve výše zmiňované modelové situaci, jak správně postupovat a vyhnout se prohrabání a zbourání celého domu a výslechů celé rodiny a kriminalizaci své osoby.
Vysvětlete mi prosím, proč by někdo nemohl vlastnit /držet/ střelivo staré 10, 20, 60 let /samozřejmě s platným ZP i jiným než A/, rok výroby na něm zřejmě napsán není, známky toho, že se jedná o munici vojenskou nevykazuje /FMJ vzhled zcela identický se současnou produkci SaB/ a zjevně nemá vyšší ranivý účinek. Rovněž lze asi těžko prokázat, že eventuelní střelivo jsem normálně nezakoupil v ofic. obchodě nebo mi ho po předchozím nezávazném informativním emailování nečekaně v běžném balíku /k mému zděšení/ před týdnem poslal člověk pod krycím jménem "Salamoun". :D
P.S. konec odstavce berte prosím jako žert, nicméně na ostatní dotazy bych rád znal Váš názor. Díky L
Naposledy upravil(a) Lubo dne 26 čer 2006 22:54, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 26 čer 2006 21:41

V tomhle ohledu bych si dovolil souhlasit. Asi záleží na tom jaký má každý z nás vztah k riziku. Osobně mám z podobných věcí poměrně značný respekt a experimenty bych si nechal od cesty :D Jen bych se pozastavil nad příspěvky páně Šalamouna. Nemíním nijak zpochybňovat jeho kvalifikaci a zkušenosti. Dovolil bych si pouze podotkonou, že způsob vyjadřování a věcný obsah jeho příspěvků je přinejmenším diskutabilní. Vážím si každého člověka, který své nabité znalosti využívá k tomu, aby pomohl méně znalým kolegům. Nicméně urážky, peiorativní paralely a podobné výrazové prostředky svědčí přinejenším o jisté osobnostní pokleslosti dotyčné osoby :roll: Ocenil bych věcnější a konstruktivnější přístup bez hodnotově zabarvených etických soudů 8)
Uživatelský avatar
Willy
Příspěvky: 52
Registrován: 27 dub 2006 21:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Willy » 26 čer 2006 23:04

Chlapi, Salamoun je docela pohodovej člověk a v oboru profík. Jeho příspěvky určitě (podle toho jak ho znám) nemají za účel někoho urazit nebo napadnout, ale jde mu hlavně o předejití zbytečným průšvihům ať už ze strany PČR nebo, a to především, na zdraví neznalého jednotlivce. Posuďte sami, že člověk neznalý, který si přečte že nalezená válečná munice jde normálně delaborovat a případně použít je nebezpečný nejen sobě ale i svému okolí. Třeba jsou jeho příspěvky napsány tvrdě a nekompromisně, ale tak stejně je potřeba přistupovat i k muničnímu nálezu. Neřešit jinak než odbornou likvidací pyrotechnikem nebo podobným odborníkem. Za to zvýšené riziko (a že tady je) nám přece těch pár ran (set nebo i tisíc korun) nestojí.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Stará munice.

Příspěvek od vito » 27 čer 2006 08:24

Nechtěl jsem se původně účastnit, ale přeci jen. Už mi také hodně dávno není dvacet let a v dobách svého mládí jsem střílel velmi často válečnou nebo předválečnou municí. Měřítko pro mne bylo, zda není tak zkorodovaná, aby se nevešla do komory. Nic se nestalo, občas nebyla rána normální, ale žádný zásadní problém. T víte, lehkovážné mládí. Dnes bych k celé věci přistupoval také mnohem opatrněji. Obecně řečeno, delaborace starého střeliva je vždy velmi choulostivá záležitost a rozhodně ji nedoporučuji nikomu, kdo není profesionálně vybaven. Souhlasím se Šalamounem, že sušení střelného prachu amatérsky je dost nebezpečná záležitost. A nakonec, dovolte starému pánovi názor. Jsme na kamarádském a úzce specializovaném fóru a proto si odpusťme jakékoliv osobní napadání. Po napsání si příspěvek několikrát přečtěme a opravme nevhodné a osobní formulace.
strozd
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2006 02:39

Příspěvek od strozd » 01 črc 2006 01:26

Pánové napadání opravdu nepomáhá a takové příspěvky jako: "našel jsem gran.. . pi... . pu.... " a jiné bych si odpustil. Ti co presentují tyto, nebo podobné výroky stejně brzo pozavírají. (p. Paroubek a jeho přisluhovači je ještě označí za teroni.)
Tyto výroky budu psát jen tedy budu li se chtít zbavit nějakého šrotu co mi soused naházel přes plot, nebo pokud budu chtít udělat jarní překopání zahrady, přeskádat hranici dřeva a pod. :D :lol: ¨
A teď vážněji, je tu v republice skupina jidí " spolek pro studium nábojů" kteří se starými zabývají. Mimo jiné mají i prostředky k delaboraci té či oné munice. Strřílet starou munici proč ne, když se chcete zbraně zbavit .... ono pokud rádoby střelci neví co je to vnitřní balistika..
Po vystřelení těchto nábojů často dochází k selhači a nebo zpožděné ráně. (vlivem klimatických změn dochází k chemické přeměně) tudíž pokud dojde k Pmax někde u ústí (což se často stává) dojde v lepším případě k vydutí hlavně, v horším pak k desrtukci.
Pokud narazíte na již výše jmenované "destrukční náboje" pánbůh s vámi...... budete ho potřebovat. ( v knize 40 let konstrukterem zbraní p Čermák popisuje co se jim stalo při používání staré vojenské munice s puškou ) pro všechny ty co to skouší střílet starou municí doporučuji přečíst!!!! :wink: :idea: :!:

Dál by mě zajímalo jak a kolik toho prachu navažuje (podle jakých tabulek) co má za druh prachu?? jak to pozná??
Některí co nasypali rychlejší prach do Mausrů (Winchester) bez navážení se rozloučily se zbraněmi i dobrým zdravím. (i takové "koumáky" jsem již viděl) :roll: :shock:
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 01 črc 2006 14:12

Rozlišujme, co vlastně rozumíme "starou municí". 8) Je veliký rozdíl vykopat někde bedýnku vojenské munice z WWII či ještě starší anebo dostat po zemřelém střelci nebo od člověka, který přijde z nejrůznějších důvodů o ZP náboje, které běžně používal.
Sám mám náboje dosti staré (červenočerné 22 LR), které "šlapou" naprosto perfektně, 7,65 Br z konce 40. let - dtto. :)
Samozřejmě by bylo u nálezu chybou myslet si, že člověk "sežral Šalamouna"- tam je na místě přivolat policistu (i když i u nich znám fůru odstrašujících případů neodborného zacházení s municí), ale u druhého případu myslím, že je to zbytečné strašení.
Ohledně Společnosti sběratelů nábojů - to je parta lidí z celého světa, většinou se znalostmi nad úrovní běžných soudních znalců. Jednou jsem dal dohromady dva takové pány a to jsem si dal! Odtrhnul jsem je od sebe až nad ránem po diskusi, z níž jsem chápal tak třetinu. :wink:
Po tomto setkání jsem se zbavil své "sbírky" nábojů a nadbytku sebevědomí. :D
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 01 črc 2006 16:03

FANTAN: Červenočerné 22 LR mám taky,našel jsem je po pradědovi. vypadaly zachovale, střílí, ale trhá se u nich dno nábojnice a zbytek pak nejde dostat z komory, tak s nima radši nestřílím.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 01 črc 2006 17:03

Já vím, psal jsi o tom minule. (Utrhla se ti jedna!) :wink: Nemáš nafouklou komoru?
Já jich vystřílel 2 krabky teď nedávno v HK na mizivých cílech - bezchybné. Mít lepší oči a sklo, šly by jednou dírou. S těmi starými 7,65 Br (zelená krabka bez kontejneru, šachovnicově zápalka-kule) jsem dělal běžně z "50" mířenou 280 a víc (taky 147/150). :D
Prostě i staré střelivo může být (a mnohdy taky je) výborné! :shock:
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 01 črc 2006 17:10

Máš pravdu, utrhla se mi jedna, pak sem to zabalil. Komora je v pořádku, ale ty náboje se povalovaly kdoví kde, takže se na nich zub času asi podepsal víc než kdyby byly skladovaný tak jak mají.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Stará munice

Příspěvek od vito » 03 črc 2006 07:10

Když už se bavíme o utrhávání dna nábojnice u 22 LR. Před mnoha lety jsem dostal od kamaráda z tehdější SNB určité množství nábojů firmy Eley, které byly podle krabičky určeny na střelbu na pohybující se terč. Byly to evidentně HV a byly tak naprachované, že se jim u 50% počtu trhaly dna. Bylo to také možná špatným tepelným zpracováním nábojnic, protože jejich původ byl z nějakého výzkumného pracoviště, kde se zkoumaly důvody tété poruchy. Ale výkon měly.
Uživatelský avatar
Salamoun
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2006 11:16

Příspěvek od Salamoun » 03 črc 2006 07:24

TO VITO

Tepelně špatně nebyly zpracovány,akorát si tenkrát výrobce ve výrobě spletl 2 druhy nábojnic na HV a normální.Ono je mezi nimi drobátko rozdíl.Když na to po hodně reklamacích přišli,stahovali,co se dalo,ale z Leninova ráje a satelitů to šlo hůřeji.Pokud druh této munice vlastníte,jde sběratelsky o zajímavou věc,sice ke střelbě méně použitelnou,ale rarity většinou mají vznik právě v abnormalitách.Pokud by jste chtěl více podrobností,není problém,abych Vám více napsal do SZ.
Odpovědět