Srovnani SA vz.58 a AK 74

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

red baron
Příspěvky: 37
Registrován: 30 dub 2010 20:50

Re: Srovnání SA vz.58 a AK 74

Příspěvek od red baron » 25 bře 2016 17:27

Harquebusier píše:58ma je pocitově příjemnější? Do ruky možná, ale střílel jsi z obou, měl jsi možnost srovnání? Řeč je tady o AK 74 ne o 47, podotýkám... :!:
Jo tak to jsem slepej mel jsem na mysli 47. Se 74 nemam zadnou zkušenost.


ZKM 456 mod.4,ZKM 451 s kukátkem,CZ 858 Tactical 2, Mosin 1938,Sig Sauer Mosqito
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Srovnání SA vz.58 a AK 74

Příspěvek od Harquebusier » 26 bře 2016 21:10

Tak zpět k tématu, byť je třeba předeslat, že je to tak trochu srovnávání jablek s hruškami, protože zbraně od sebe dělí nejen více než 15 let od data jejich vzniku, ale zejména použitá ráže.
Vlastním je obě, tak si dovolím porovnat následující vlastnosti:

Spolehlivost
Puška AK 74 je spolehlivá "rovnou z krabice", po stisknutí spouště následuje vždy výstřel. Zato CZ 858 hermexila jako nová ostošest, vyléčil to pan Zendl, sice za skoro 2000,- ale zato k tomu ještě parádně doladil spoušť...
Dnes i vyladěná 858 občas skřípne vyhazovanou nábojnici (stovepiping se tomu říká...), AK toto nezná, byť jeho výhozní okénko má omezenou velikost. Na druhou stranu je třeba přiznat, že kalach dost vydatně otlouká a deformuje krčky nábojnic, což by mohlo vadit přebíječům (byť si nemyslím, že se tomu již někdo u 5,45 x 39 věnuje...)
Celkově ve spolehlivosti vede AK

Ergonomie, možnosti příslušenství
Do ruky padnou zbraně plus minus podobně, obě mají mizerné pistolové rukojeti - 58ma malou, Akčko sice delší, ale "hubenou". Standardní pažby jsou krátké u obou. AK má ale několik velkých výhod: pažba je perfektně in-line s hlavní, podobně jako u M 16, což spolu s nižším výkonem náboje a opravdu účinným standardním kompenzátorem, který funguje také jako úsťová brzda dělá střelbu velice klidnou a pohodovou - dala by se pocitově srovnat s malorážkou 22 WMR. Kosa je při střelbě výrazně divočejší a to i s kompenzátorem (který je ovšem třeba namontovat dodatečně - a zaplatit). Kalach také nemá tak silný náraz do rámu v zadní úvrati chodu závěru - je to lepší pro trvanlivost optiky.
Pokud jde o příslušenství: Abych měl na kose funkční lištu na upevnění kolimátoru či optiky, investoval jsem přes 6 tis. (tj. více než mě v r. 2009 stála nová CZ 858...) do krytu vratného ústrojí od Zendlů. Bulharská AK 74 má boční lištu standardně. Jinak nabídka příslušenství je dnes už dost široká na oba typy.
Opět přednosti jsou na straně AK

Střelba, přesnost
Lepší potenciál přesnosti bude u náboje 5,45 x 39 (plošší dráha letu střely), ale nemyslím, že by rozdíl byl nějak zásadní, test zbraní side-by-side jsem nedělal. Přesnost ovlivňuje (kromě střelce... :mrgreen: ) také spoušť. Ta, kterou mi udělal p. Zendl je sice špičková, ale třeba srovnávat zbraň ve standardním provedení - tady mě překvapili Bulhaři, že spoušť na AK (resp. jejich samonabíjecí verzi BSR 74) byla velmi příjemná, rovnoměrná, s malým odporem. Myslím, že v základu trochu lepší, než u 58my.
Tady je to remíza, možná AK má trochu navrch, ale ne moc

Bezpečnost
Pokud jde o ovládání pojistky, je určitě lepší u 58my, traktorová páka u AK, jak zde někdo psal, jde ztuha a je třeba si na ni zvyknout. Na druhou stranu, možnost pohledu dovnitř pouzdra závěru a vidět na kladívko má svoji výhodu - pokud ho vidím, tzn. že je vypuštěné, mám jistotu, že komora je prázdná, má tedy vlastně funkci jakéhosi výstražníku (byť opačně fungujícího). Je určitě lepší zbraň nosit odjištěnou s prázdnou komorou - v případě nutnosti akce je asi snazší zbraň rychle natáhnout, než ji mít s nábojem v komoře a zajištěnou, protože ta páka pojistky se hýbe fakt ztuha. Ale možná je to věc cviku. Na druhou stranu, odjištění je tišší, než manipulace se závěrem. Je to ale téma spíše pro vojáky, než pro nás na střelnici.
V každém případě, zde vítězí Sa 58

Rozborka, snadnost čištění
AK - menší počet dílů, žádný malý, který by se dal ztratit, snadné rozebírání i skládání (snad jen čep předpažbí jde u 58čky významně snáze odjistit...)
Bez diskuze zde zcela jasně vede AK

Názory ať si ale udělá každý sám - toto jsou moje... :wink:

P.S.: Nemám v úmyslu prodat ani jednu! :D
Naposledy upravil(a) Harquebusier dne 26 bře 2016 21:16, celkem upraveno 1 x.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Srovnání SA vz.58 a AK 74

Příspěvek od Harquebusier » 26 bře 2016 21:14

Také je třeba si zvyknout na absenci střelecké pohotovosti u AK, na to jsem zapomněl...
Voss69
Příspěvky: 67
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: Srovnání SA vz.58 a AK 74

Příspěvek od Voss69 » 15 kvě 2017 23:54

Srovnávat AK 74 s kosou-obě v základu se nedá,díky hlavně použité ráži jsou to dost rozdílné pušky-spíš by se hodilo srovnávat s M16,proto to asi taky takto všichni srovnávají.
AK 74 na tom bude oproti kose na střílení do terčů vždycky líp.Komfort střelby samotné i přesnost na větší dálky.Takže by se hodilo spíš srovnání AK 47 vs kosa a ideálně bez kastrace,tak jak vypadly z fabriky:-)
AK bude díky jinému systému spoušťáku a taky fullauto kastraci vždycky spolehlivější a v polních podmínkách odolnější,což je celosvětově uznávaný a podpořený fakt.Kosy holt hermexí a i když to není nic složitého na odstranění tak jim to dost ubírá na renomé

Hlavní výhody kosy oproti AK jsou v mnohem lepším a poctivějším zpracování i řešení některých druhotných kostrukčních prvků a druhotné ergonomie(pojistka,záchyt závěru,celková hmotnost(při střelbě spíš na škodu),možnost snadné záměny dílů bez nářadí a s jistotou 95% že budou pasovat,snadnější rozborka bez použití hrubé síly,možnost snadného přehazování pažby za sklopku atd.)AK je v tomto opravdu plechové,humpolácky vyrobené,snýtované a roztemované kopyto-ve srovnání s kosou všechny provenience AK
Sehnatelnost tuningových doplňků na kosu co jsem vysledoval,je u nás mnohem snadnější než na AK,kde se musí mnohdy objednávat obtížně ze zahraničí s drahou dopravou.Zásobník na kosu 120-200 peněz,AK 400 až astronomické sumy jako jeden z příkladů

Já bych bral na střelnici v semi-auto,jakožto našinec kosu a na přežití v těch nejkrutějších podmínkách full auto kalacha:-)
Odpovědět