Sportovni vzduchovka Haenel 311

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Sportovní vzduchovka Haenel 311

Příspěvek od Fantan » 21 bře 2006 21:05

Když jsem vybaloval věci po stěhování, zamyslel jsem se nad neuměle zabaleným balíkem - už jsem to neměl léta letoucí v rukou. Vymotal jsem to z papundeklových ochran a ajta - moje stará dobrá Slavia 620 - koupil jsem si ji snad v r.1957 a střílel jsem s ní řadu let s výbornými výsledky (ne závody, samozřejmě) diabolkami i kulatými broky, než jsem si pořídil 630 - ta byla daleko lepší, ale přišel jsem o ni.
Tak jsem si asi v r.1978(?) koupil tuhle Haenelku 311. Kdybych byl chvilku počkal, mohl jsem mít Haenel 312 - ono je to skoro totéž, obě jsou pístovky, stejně vybavené, ale ta 312 se natahuje pákou na boku a jde to lépe. Tahle má natahovací páku krátkou a chce to svaly.
No ale uznejte - v době, kdy byl výkřik Slávia 631 s mechanickou blokací zlamovací hlavně a řešila se pro ni konstrukce dioptru, měla Haenelka hlaveň pevnou, cvakací dioptr s výměnnými průměry, výměnné mušky kruhové i sloupkové, regulovatelnou spoušť - co si přát více? Sice jsem s ní na mezinárodní terčík pro VzPu na 10 m vstoje s příbramskými diabolami nikdy neudělal víc než 43, přecejen to bylo tehdy NĚCO!
Schválně - znáte ji?
Přílohy
PICT0005.jpg
PICT0003.jpg
PICT0001.jpg


Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 21 bře 2006 21:07

Fotky sice neumělé, ale snad z toho budete moudří!
Přílohy
PICT0010.jpg
PICT0009.jpg
PICT0006.jpg
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
JaK
Příspěvky: 165
Registrován: 21 bře 2006 20:39
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od JaK » 22 bře 2006 16:28

Tak tuto pušku znám docela dobře a myslím, že znám i 312. Několik jsme jich měli ve střeleckém kroužku (to už je let, kdy jsem tam chodil).
Který model Haenelky měl utlumený zpětný ráz posunem celého pístu s hlavní? Pamatuji se, že byl nabíjen taky pákou z boku jako 312 a možná to 312 byl. Nedají se ještě někde tyto vzduchovky koupit?
solory
Příspěvky: 35
Registrován: 26 čer 2005 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od solory » 22 bře 2006 19:17

Před 15 lety jsem ji měl v biatlonu, tu novější s pákou na boku. Velká a těžká jak kráva oproti slavii, ale podstatně silnější, takže ikdyž jsem sklopku netrefil uplně čistě, deformovaná diabolka ji dokázala sklopit. Před nedávnem jsem ji měl opět v rukách, oproti slavii se mi už nezdá tak těžká, ikdyž rozdíl tam je, ale po těch letech citelně zeslábla a oproti slávce je výkon snad i menší, ikdyž nevím kdo ji měl a jak se k ní choval. Dioptr bylo něco úžasného.
icq: 126629501
www.solory.wz.cz
Ondra

Příspěvek od Ondra » 22 bře 2006 20:00

Taky jsme ji doma meli...To jsem jeste nemel ZP a oproti slavce to fakt bylo delo... :wink:
Bohuzel sla z domu za blbej 1K :cry:
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 23 bře 2006 10:18

JaK píše: Který model Haenelky měl utlumený zpětný ráz posunem celého pístu s hlavní? Pamatuji se, že byl nabíjen taky pákou z boku jako 312 a možná to 312 byl. Nedají se ještě někde tyto vzduchovky koupit?
Bohužel, to nebyla Haenelka, ale podstatně dražší Feinwerkbau, zvaná Fajnka. Pušku jsem v ruce neměl, jsem jinak zapřísáhlý pistolář, ale pistoli stejného systému ano. Nebylo to špatný střílení, ale zbraň drahá a "žrala" jen diaboly RWS. Daleko raději jsem měl větrovku Walther LP3 a později bombičkovou TAUku, kterou mám a používám (občas) dodnes.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 04 dub 2006 08:39

Znal jsem velice dobře Haenel 312, jelikož jsme jich měli v klubu hromadu. Proti Slávce do byla super mašina už jen proto, že měla pevnou přímku mířidel. Na nějaký velký závodění ale stejně nebyla. Jediná zbraň od fy Haenel, která snesla srovnání s Anschützem nebo Feinwerkbau, byla MLG 550 - prekompresní vzduchovka s pákou shora na hlavni. Byla ale postavena z "nočníkové" oceli, takže vyžadovala zacházení jak s miminkem, kromě toho byl problém s náhradními díly. Měl jsem ji zapůjčenou klubem asi 4 roky, byl jsem na ni hodně opatrnej a s vděčností na ni vzpomínám.
stundif

pomoc

Příspěvek od stundif » 14 zář 2006 20:35

Ahoj. Koupil sem haenel 312 za naprostej pakatel, je v dobrym stavu, až na to, že s ní nějakej blbec střílel, cpal tam moc velký broky, a nekontroloval si terč, takže je hlaveň ucpaná asi 25cm broků. Část jsem odvrtal z přední části měkkým vrtákem, ale nedosáhnu skrz celou hlaveň. Pořád tam zbývá asi 10 cm broků.
Mohl by jste mi někdo řict, jestli jde vyndat hlaveň, nebo poradit, co s tím?
Díky.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 14 zář 2006 21:37

:D To musel bejt fakt expert. Pokud k tý zbrani máš dobrej vztah a chceš jí zachránit, tak bych se na samo domo pokusy vykašlal a odnes to k nějakýmu solidnímu puškaři. Měl by si s tím poradit a cenu bych odhadnul tak do 500 korun.
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 14 zář 2006 21:43

harpplayer : to MLG 550 jsem taky chvíli měl, než nám ji zase sebrali, že prý se k nám do klubu dostala omylem... Zbraň super, ale mě se třeba ulomila spoušť, byl to dural, nebo hliník, už nevím, chytalo se to na tyčku a utahovalo šroubkem, tam to prasklo...
.45 ACP je pádný argument :)))
Uživatelský avatar
Willy
Příspěvky: 52
Registrován: 27 dub 2006 21:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Willy » 15 zář 2006 00:28

Mám krásnou Haenelku 312 a jsem za to moc rád. Už toho se mnou hodně nastřílela a pořád chodí perfektně. Tento týden jsem jí sundal pažbu a celou pěknou přebrousil a přelakoval do černé barvy. Fakt z ní mám radost a ještě raději z ní střílím. Určitě dneska existují mnohem lepší kousky ale tohle je puška ke který mám silný citový vazby :) . Jak najdu chvilku tak sem dám nějakou fotečku. Jó a určitě se s ní chystám na ten srazík :wink: .
Dobrý úsudek pramení ze zkušeností. Zkušenosti bohužel pramení ze špatného úsudku.
Oldřich jandera
Příspěvky: 37
Registrován: 14 kvě 2006 13:51
Bydliště: Čechy

Re: pomoc

Příspěvek od Oldřich jandera » 15 zář 2006 07:00

stundif píše:Ahoj. Koupil sem haenel 312 za naprostej pakatel, je v dobrym stavu, až na to, že s ní nějakej blbec střílel, cpal tam moc velký broky, a nekontroloval si terč, takže je hlaveň ucpaná asi 25cm broků. Část jsem odvrtal z přední části měkkým vrtákem, ale nedosáhnu skrz celou hlaveň. Pořád tam zbývá asi 10 cm broků.
Mohl by jste mi někdo řict, jestli jde vyndat hlaveň, nebo poradit, co s tím?
Díky.
Několikrát vyzkoušený postup:
pevný ocelový drát prům. 3 mm o délce o trochu větší než je délka hlavně, na jednom konci vyříznout závit M3 a udělat malou špičku. Do hlavně nalít olej, strčit drát a OPATRNĚ ho zatloukat do vrstvy broků. Vždy po několika úderech zkusit drát vytáhnout, před zatažením za drát ho pootočit ve směru hodinových ručiček (zašroubovat). Brok lze touto vývrtkou snadno vytáhnout. POZOR na poškození vývrtu, chránit možno bužírkou nebo vedením drátu na ústí.
K puškaři s tím nechoďte, ten je tu na něco jiného....
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 15 zář 2006 07:50

:D Dobrej tip. Puškař by to udělal taky, nevím na co jiného by byl :) Jinak jenom malá idea k té ochraně vývrtu hlavně. Kup si v elektropotřebách smršťovačku, navleč to na aparát co výše popsal kolega a horkovzduškou to stáhni - je to lepší než se shánět po bužírce :wink:
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Příspěvek od Harquebusier » 15 zář 2006 11:58

Mám doma starou haenelku dost podobnou. Aspoň co se mechanismu týká. Číslu typu z hlavy nevím. Dostal jsem ji od táty jako dárek (tuším za vysvědčení) někdy v roce 1971 nebo 2. Stála tehdy 350 Kčs, výrazně více než Slavia. Ta byla tuším asi za 230... Pažba normální, lehčí než tato. Mířidla - obyčejná muška střechovitého tvaru a stavitelné hledí ve tvaru V. Nic moc na míření, musím říci. Ještě střílí, před několika lety jsem ji renovoval pro mého synka, nechal jsem na míru vyrobit z nějakého high-tech materiálu na NC stroji těsnění pístu. Původní bylo kožené. Střílí, ale není to (a nikdy nebylo) nic ohromujícího. Průraznost nesnesla srovnání se slávií a ani přesnost nebyla nic zvláštního. Navíc vyžaduje broky průměru 4,4 mm, které se dnes (pokud vím) prakticky nedají sehnat. S běžnýma 4,45 mm není její funkce nic moc - podávání broků ze zásobníku často selhává. Zásobník je na 6 broků, míval jsem i delší, který dost vyčníval z předpažbí - byl myslím na 12 kousků, ale o ten jsem během let přišel.

Ačkoliv nic moc zbraň, v klukovské partě jsem s ní platil za borce, protože opakovačku nikdo jiný neměl. Ty lovy na vrabčáky, co jsme pořádali - to už dnes z mnoha důvodů není pravda. Ale s tou vzduchovkou je spojeno spousta pěknejch vzpomínek a proto se jí nehodlám zbavit.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Příspěvek od Harquebusier » 15 zář 2006 23:25

Tak jsem se díval na to její označení - je to typ 310.
Odpovědět