Sportovni brokove naboje.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Pažbař
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2013 01:06

Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od Pažbař » 05 led 2015 14:15

Dobrý den,
zajíma mě jedna věc ohledně brokového střeliva. Střílím trap a donedávna jsem střílel trapovou kozlicí. Používal jsem náboje 12x70, 24 g. Asi tak před dvěma lety jsem si pořídil starší dvojku, ráže 20. Vzal jsem ji na střelnici a ejhle, střílí se mi z ní velice dobře, dokonce úspěšněji než s dvanáctkou. Osobně to připisuji tomu, že dvacítka je o 1,4 kg lehčí - lépe se ovládá. Střílím samozřejmě sportovními náboji, 20 x 70, 24 g.
A teď se dostávám k tomu, co bych rád věděl. Když porovnám dva náboje, kdy oba jsou trapové, od stejného výrobce, takže stejný postup při výrobě, stejný prach a v obou případech stejná navážka broků, 24g, tak bych rád věděl, jaký je mezi nimi rozdíl. Samozřejmě, kromě ráže. V obou je stejmě broků o stejné velikosti 2,5 mm.


Uživatelský avatar
smates
Příspěvky: 288
Registrován: 18 bře 2007 12:46
Bydliště: Ústí n.Labem

Re: Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od smates » 06 led 2015 01:49

Podle me bude mit ten 12x70 vetsi navazku prachu tim padem vetsi rychlost broku a plossi balistickou krivku.
Něco málo mám :-)
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od Dancek » 06 led 2015 08:34

Pokud jsou plněné stejným prachem, v 12x70 bude víc prachu, ale při větším průměru nábojnice nebudou v tlaku ani rychlosti broků velké rozdíly.
Je ale docela možné, že v 12x70 bude možná na pohled stejný, ale rychleji hořící prach.
Pažbař
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2013 01:06

Re: Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od Pažbař » 06 led 2015 16:23

Děkuji pánům za odpověď. Vychází mi z toho, že pokud tam nějaký rozdíl je, bude naprosto zanedbatelný. Takže to co jsem si myslel, bude asi pravda, totiž to, že výkonost obou nábojů (trap 12x70-24g a trap 20x70-24g) je při střelbě na asfaltové holuby prakticky stejná. A můj, zdůrazňji, osobní pocit, že se s tou dvacítkou líp trefuju, je asi oprávněný. Váhový rozdíl mezi kozlicí cal.12 a dvojkou cal. 20 je 1,4 kg, což znamená, že se ta dvacítka se líp "vodí".
strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od strelec3751 » 07 led 2015 22:10

S malou nepřesností lze říci, že teoreticky záleží na váze broků. Tlaky v hlavni jsou dány normami a záleží na výrobním provedení náboje jak si s průběhem tlaku v hlavni poradí s ohledem na dosažení co nejvyšší rychlosti broků a s ohledem na přijatelný zpětný ráz. To co se týče rychlosti brokového shluku, která má vliv na velikost předsazení a tím i na pravděpodobnost zásahu. Takže se dívej jakou rychlost výrobce pro daný náboj uvádí. Nebývají moc rozdílné.

Další veličinou je otázka velkosti brokového shluku a hustoty broků v něm. Tady už je selským rozumem jasné, že rovněž záleží na množství broků, tedy na jejich váze. Samozřejmě do toho ještě vstupuje otázka krytí konkrétní hlavně, ale to už je otázka zbraně a ne náboje.

Ještě k té váze a tomu, že lehčí flinta se "lépe vodí". To je pravda, ale těžší flinta lépe "drží dráhu", spíše se stále stejně zasadí do ramene a nesvádí tak snadno k snad nejčastější chybě při brokové střelbě to je k zastavení zbraně v okamžiku výstřelu. Ale je to samozřejmě hodně individuální a pokud se ti s dvacítkou líp střílí, tak nedej na hraběcí rady a řiď se podle sebe.
open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Re: Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od open » 08 led 2015 13:52

Asi nejlepší cesta je zkoušet a zase zkoušet, jelikož stejná velikost broků,stejná navážka,různí výrobci a vše je jinak.
A v každé fintě je to jinak.
Pažbař
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2013 01:06

Re: Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od Pažbař » 09 led 2015 13:32

to strelec3751

Díky za odpověď. ještě k té dvacítce, nejsem začátečník, takže vím, že zbraň nesmím "zastavit ů - ale tohle už mám za ty léta "v krvi".
Mě šlo ale jen a jen o to, že jsem nabyl dojmu, že výkon 24g trapového náboje, je u dvanáctky v podstatě stejný, jako u dvacítky. Podtrhuji, u náboje 24g. Pokud by se šlo do nábojů pro myslivost, tak tam už by to asi rozdíl byl.
strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od strelec3751 » 09 led 2015 14:17

Já myslím, že je to tak. Výkon náboje se stejnou váhou broků je v zásadě srovnatelný bez ohledu na ráži brokovnice. Platí to pro sportovní i loveckou střelbu. U sportovní střelby je to o to jednodušší, že (nízká) maximální váha broků je dána pravidly. U lovecké střelby bývá váha broků většinou vyšší a tam je výhoda dvanáctky znatelná. Dvanáctkové náboje mají zpravidla víc broků. Tím se zvyšuje účinný dostřel protože když je broků víc, je brokový shluk hustší a je vyšší pravděpodobnost zásahu zvěře více broky i na větší vzdálenost. Proto se lovecké dvacítky dělají zpravidla s vyšším krytím, aby se tato nevýhoda vyrovnala. Samozřejmě s vyššími nároky na střelecké umění.

Ještě jedna věc. Ta dvacítka má pevné nebo výměnné zahrdlení? Mě se jednu dobu stávalo, že jsem dosahoval lepších výsledků když jsem střílel s větším zahrdlením a to i na kratší - skeetové terče. Nevím proč, moc logické to není.

Že nesmíme zastavit flintu v okamžiku výstřelu víme samozřejmě všichni, ale zvláště u pomalejších (vzdálenějších) terčů se to stává i hodně dobrým střelcům.
Pažbař
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2013 01:06

Re: Sportovní brokové náboje.

Příspěvek od Pažbař » 12 led 2015 16:28

Pro nick - strelec3751 -

Vaše reakce - odpověď na moji otázku se mi zdá logická, zejménna pak, když jde jen o sportovní střelbu. Konkrétně trap, tedy sportovní náboj 24g.
Pokud jde o flintu jako takovou. Ta moje dvojka je v rodině od r. 1910, kdy byla zakoupena jedním prastrýcem jako nová, u pražské puškařské firmy Josef Wenisch. Jedná se o belgickou výrobu, podle všeho u prodejce (puškaře) dokompletovanou a porytou. Prý to tehdy byla docela obvyklá praxe. Je to hamerleska a zahrdlení je na obou hlavních stejné - totiž 0,5. V té době byla hamerleska mezi myslivci taková "pecka", že se na ni chodili dívat všichni z honebního společenstva. Prý mnozí tehdejší myslivci nemohli pochopit jak to může střílet, když to nemá kohouty. Vyprávěl mi to strýc (vnuk prvního majitele) od něhož jsem tu flintu dostal.
S potěšením konstatuji, že flintička je ve vynikajícím technickém stavu a působí mi velkou radost, když si z ní jdu zastřílet. Jen ty dvacítkové náboje by mohly být levnější...
Odpovědět