Slepaky do sapiku

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 24 led 2006 09:26

No, ten článek mě teda moc nepřesvědčil. Je vidět, že to oholení kůry stromu na 1 metr je blbost. Na 10 cm to už nedělá nic. A to ještě jen s nástavcem. Kromě toho tělo nebo hlava není plastelína.
Řekl bych, že při přiložení k hlavě by to rozseklo a popálilo kůži, možná by tam byl i otřes mozku, určitě by to bylo ošklivé zranění, ale jako prostředek k sebevraždě, bych ten slepák viděl jako krajně nespolehlivý ne-li nemožný.
Sami tam v tom článku píšou, že k těžkým zraněním s ohrožením života by mohlo dojít snad při výstřelu do ucha apod. a největší nebezpečí při těchto poraněních hrozí od infekce.


Luke
Příspěvky: 192
Registrován: 23 led 2006 14:38
Bydliště: Praha

Příspěvek od Luke » 24 led 2006 09:41

No, stranek tam chybi vic. Celkem to ma 9. Naskenoval jsem pouze ten pribeh vojaka a etapu I, tj. stanoveni vzdalenosti, pri ktere dochazi k houbkovemu ucinku plynu. PAk je tam jeste zkouseni do geloveho bloku a do veproveho, to vse toceno rychlokamerou, aby byl videt vznik a prubeh sterelneho kanalu a docasne dutiny.

Dobre, kdyz jste zvedavi, naskenuju zbytek a dam ho sem. Snad se redakce SR nebude zlobit.
buchar

Příspěvek od buchar » 24 led 2006 09:47

Kubajzz, vidím že nečítaš pozorne. :?
Pri pokuse, ktorý som robil, výstrel zo slepáku vytrhol kus dosky veľký ako päsť. :!: Ústie hlavne bolo chabo priložené k tej doske a nemal som plynový nástavec. Skoro som prišiel o prsty a sapík bol tri metre odo mňa. :shock:
Luke
Příspěvky: 192
Registrován: 23 led 2006 14:38
Bydliště: Praha

Příspěvek od Luke » 24 led 2006 12:08

Tady je zbytek. 6 stranek. Celkem jich tedy je 10.
Přílohy
SR10-05a.doc
(847.5 KiB) Staženo 322 x
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 25 led 2006 09:27

Dobře udělaný pěkný test.
Jenom škoda, že když už to zkoušeli na kýtě, že to taky nezkusili na prasečí hlavě. Taky mohli zkusit tou kůží potáhnout nějaký tvrdý materiál imitující sílu lebky.
Je zřejmé, že při přiložení hlavně s nástavcem nabité slepákem vznikají ošklivá zranění, avšak těžko smrtelná. Při střelbě do hlavy by podle mě došlo k roztržení kůže, vniknutí plynů mezi lebku a kůži, následné odchlípnutí kůže a možná (opravdu jen možná) k nějakému prasknutí lebky. Takže něco jako solidně rozbitá hlava vylepšená popálením. Plastiku by měl jistou, rakev těžko.
Takže myslím, že tento způsob odchodu ze světa nedoporučují 4 z 5-ti sebevrahů. :wink:
Toť můj názor.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 25 led 2006 09:40

Kubajzz píše: Toť můj názor.
:shock: no comment
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 25 led 2006 10:00

Andy píše:
Kubajzz píše: Toť můj názor.
:shock: no comment
Chtěl jsi nám tím sdělit něco konkrétního?
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 25 led 2006 11:52

Nevím, zdá se mi, že Kubajzz není sto pochopit to, co je víc než zřejmé. Průměrná síla lebky je cca 2-3 mm a kost zdaleka není tak pevná jako ocel. Takže by došlo minimálně ke zranění kostními úlomky. Tudíž mi Kubajzova predikce připadá opravdu nesmyslná. Viděl jsem na fotografiích, co slepák udělal u nebožáka, kterému přitiskli hlaveň k zadnici. Tenkrát to odnesly ledviny a kostrč. Energie je tak (odhadem) kolem 200 J. To si myslím, že bohatě stačí minimálně k proražení lebky.

Nicméně kdo chce kam, pomožme mu tam.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 25 led 2006 12:26

Dva až tři milimetry, to by byla hodně slabá lebka (nicméně ve spáncích to možná bude tak nějak). Lebka je v různých svých částech různě silná (a to rozpětí je tam poměrně velké), nejsilnější je na čele, a tam má právě něco okolo 2-3 cm (je i velká variabilita mezi jedinci).
Takže předpokládám, že to byl šotek :wink: .
Ten odhad 200 J se mi zdá docela přesný, mohlo by to klidně být i o dost víc, vzhledem k tomu, že ostrá má cca 2000 J (ovšem je fakt, že u náboje bez projektilu se energie určuje i odhaduje poměrně těžko).
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 25 led 2006 13:04

JJ, lebka má 4-6mm, na čele víc, není to ocel, ale je to poměrně hodně odolný materiál, protože chrání poměrně hodně důležitý orgán (no, jak u koho :wink: ). Nepodceňuj sílu kostí, je to jeden z nejpevnějších přírodních materiálů.
200J je možná energie v zašpuntované hlavni, ale není to kulka o energii 200J. Jak říká Slim - těžko určit energii u náboje bez projektilu. :wink:
Kromě toho zranění nějakými kostními úlomky (pokud by byly) se ještě nerovná smrtelnému zranění.
Jindy (pokud je řeč o ranivosti a stop efektu) se tady najednou objevuje plno případů jak člověk s kulkou v hlavě došel domů, po zásahu z pušky odběhne k doktorovi, ale výstřel slepákem u hlavy jako způsob stoprocentní sebevraždy tady berete jako jistou věc.

Škoda, že ten samopal nepřiložili k nějaké kosti, náš problém by byl vyřešen.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 25 led 2006 13:18

Hele, právě mě napadl docela dobrý příklad: jestli ses někdy zkusil postavit těsně vedle revolveru .357 Magnum v akci (já tuhle chybu udělal opakovaně), tak víš, jak člověka omete to, co si revolver foukne spárou mezi válcem a hlavní. A to je přitom sotva pár procent (u kvalitnějších revolverů se myslím udává ztráta tak do 10 %) toho, co je v hlavni. A teď si představ, jak by asi dopadla lidská lebka, kdyby dostala zásah zhruba 90 % (něco unikne plynovým kanálkem) plynů z ještě výkonnějšího náboje, navíc s veškterou energií soustředěnou na plochu kruhu o průměru cca 3 mm (díra v plynovém nástavci), když i ten odfuk ze .357 Magnum ti málem urazí hlavu.
Ty plyny mají zkrátka větší sílu, než se zdá (a to ani nemluvím o tom, že plyny ze standardních Čs. voj. slepáků bývají vyztužené úlomky nábojnic).
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 25 led 2006 13:42

No, tak tohle není žádný příklad. Když je venku vítr a ten zlomí strom, tak mě to taky ofoukne - z toho se nedá posuzovat, jestli slepý náboj spolehlivě zabije člověka.
Kamarád vedle mě občas střílí z 308Win, k tomu má 357 hódně daleko a ten tlak jde cítit, ale že by mi to "málem urazilo hlavu" se nedá mluvit, a to je plnohodnotný náboj s kulkou, žádná slepá patrona.
Ono těžko hovořit o zásahu, když z té hlavně vlastně kromě plynů nic pevného nevyletí. Těžko říct jak hluboko by se ty plyny dostaly, kdyby jim pod vrstvou kůže v cestě stála ještě pevná kost. Myslím, že jistá smrt by z toho byla těžko.
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 25 led 2006 13:50

Nezabije, ale zmrzačí, skús si priložiť vz. 58 so slepákom
ku prdeli a vystreľ. uvidíš sám. budeš mať v prdeli 10 cm
kráter. :x
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 25 led 2006 14:03

jozsp111 píše:Nezabije, ale zmrzačí, skús si priložiť vz. 58 so slepákom
ku prdeli a vystreľ. uvidíš sám. budeš mať v prdeli 10 cm
kráter. :x
Přesně tak :!:
Tohle tady celou dobu tvrdím.
Okparts

bezpečná vzdialenosť

Příspěvek od Okparts » 25 led 2006 15:26

U plynových zbraní v návode varujú pred streľbou na človeka so vzdialenosti menšej ako 1 meter (a to je výkon plynovky oveľa menší).
V každom prípade by som to bral vážne, neteoretizoval o tom, náhoda je blbec a k smrteľnému zraneniu (alebo vážnemu zraneniu) môže dôjsť.
Odpovědět