Sila expandujicich plynu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
FrantaMistral

Síla expandujících plynů

Příspěvek od FrantaMistral » 22 led 2007 17:38

Zajímalo by mne,jakou sílu vlastně mají plyny jdoucí z hlavně po výstřelu.Např. mám náboj bez střely,čistě jenom prachová náplň.Jaká je vlastně síla plynů vznikajících při výbuchu prachu v nábojnici?Pokud bych dal před hlaveň např.dřevěnou desku o tloušťce 1 cm,došlo by k jejímu "prostřelení"?


Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 22 led 2007 17:49

Ta otázka je tak, jak jsi ji položil, prakticky nezodpověditelná. Zadal jsi nám totiž rovnici o příliš mnoha proměnných, resp. neznámých. Slepá 6,35 Br. tu desku pravděpodobně neprorazí, u 8 mm Markup Blanc (tedy prakticky 7,92 mm Mauser slepý) už bych si tak jist nebyl. Dál taky záleží na tom, jestli na hlavni budeš mít cvičný nástavec, které se pro tyto účely běžně používají, nebo jeslti budeš mít jen holou hlaveň. Taky jsi nespecifikoval, jak daleko před hlavní by ta deska měla být. O tom, že záleží taky na tak neměřitelné a proměnlivé hodnotě, jako je jakost materiálu té desky, o tom ani nemluvím.
Obecně se ale dá říct, že expandující plyny před hlavní jsou pěkná potvora, mají relativně obrovskou sílu a jsou s to natropit značné škody. Dovedu si představit, že kolikrát můžou způsobit větší paseku než sama střela...
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
FrantaMistral

Příspěvek od FrantaMistral » 22 led 2007 18:28

Slim Jim píše:Ta otázka je tak, jak jsi ji položil, prakticky nezodpověditelná. Zadal jsi nám totiž rovnici o příliš mnoha proměnných, resp. neznámých. Slepá 6,35 Br. tu desku pravděpodobně neprorazí, u 8 mm Markup Blanc (tedy prakticky 7,92 mm Mauser slepý) už bych si tak jist nebyl. Dál taky záleží na tom, jestli na hlavni budeš mít cvičný nástavec, které se pro tyto účely běžně používají, nebo jeslti budeš mít jen holou hlaveň. Taky jsi nespecifikoval, jak daleko před hlavní by ta deska měla být. O tom, že záleží taky na tak neměřitelné a proměnlivé hodnotě, jako je jakost materiálu té desky, o tom ani nemluvím.
Obecně se ale dá říct, že expandující plyny před hlavní jsou pěkná potvora, mají relativně obrovskou sílu a jsou s to natropit značné škody. Dovedu si představit, že kolikrát můžou způsobit větší paseku než sama střela...
Vím,chtěl jsem taky jenom odpověď v obecné rovině.Dejme tomu,mám ráži 500SW a v ní náboje bez střel,tedy náboje obsahující pouze prachovou náplň.Dala by se taková zbraň použít pro sebeobranu?(mířená střelba na útočníkovu hlavu ze vzdálenosti 3 m)?
Péta
Příspěvky: 212
Registrován: 28 pro 2005 10:36

Příspěvek od Péta » 22 led 2007 18:38

Na 3m Ti to akorát učeše pěšinku na hlavě.To by jsi musel hlaven,přiložit až ke spánku a vystřelit.To už je ale lepší ho tou zbraní praštit do kebule :lol:A mrkni do fora už se to tady někde probíralo.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 22 led 2007 18:44

Jasně, stačí si to představit. Na krátkou vzdálenost (řekněme tak do 5-10, možná 15 cm od ústí) by ty plyny měly skutečně zničující účinek, který lze v případě téhle sloní ráže přirovnat k handgranátu. Se vzrůstající vzdáleností se účinek ale rychle vytrácí, takže pokud tě netrefí nespálená prachová zna nebo nějaká podobná blbost, tak bys už řekněme tak od 75-100 cm dál měl být v téměř absolutním bezpečí. Důvod je jednoduchý: ty plyny mají obrovskou rychlost, a proto obrovskou energii. Mají ale zanedbatelnou hmotnost, takže veškterou energii ztrácejí na centimetrových dráhách.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Richi

Příspěvek od Richi » 22 led 2007 19:27

Péta, Slim Jim: súhlasím s Vami ale tipujem že do jedného metra (možno aj viac) by to mohlo kludne vyraziť ušný bubienok. Pri tejto ráži už to je poriadna tlaková vlna. Takže ono na obranu to možno nie je celkom zlá vec :)
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 22 led 2007 19:40

Já ti nevím. Chtělo by to vyzkoušet. Nějací dobrovolníci? Nabízím jedno pivo a odvoz na ORL zdarma :wink: .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
FrantaMistral

Příspěvek od FrantaMistral » 22 led 2007 23:00

Slim Jim píše:Já ti nevím. Chtělo by to vyzkoušet. Nějací dobrovolníci? Nabízím jedno pivo a odvoz na ORL zdarma :wink: .
Děkuji,ale ne.Pivko by sice bodlo,ale......nabídni bečku a začnu o tom přemýšlet :)Ale stejně,možná by nebylo od věci zainvestovat pár milionů do vývoje.Tenhle směr by třeba mohl nahradit plynovky.
Smazaný uživatel 111

Re: Síla expandujících plynů

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 22 led 2007 23:35

FrantaMistral píše:Zajímalo by mne,jakou sílu vlastně mají plyny jdoucí z hlavně po výstřelu.Např. mám náboj bez střely,čistě jenom prachová náplň.Jaká je vlastně síla plynů vznikajících při výbuchu prachu v nábojnici?
Jednou jsem testoval Sa 58 s plynovým nastavcem na konzevě od guláše , stříleno z bezprostřední blýzkosti = konzerva na hadry :!:
Ted už slepé netestuju :twisted: :twisted: :twisted:
Přílohy
9x19mm - Libra.JPG
floky

Příspěvek od floky » 23 led 2007 16:11

v SR bol članok a tam bol popisovany pripad ked si chcel vojak spravit srandu s kamarata....nabil slepy a kamaratovy, ktory ležal na posteli strelil do zadku....bolo to bez nadstavca a aj vzdialenost bola trošku vačšia....neviem presne ale okolo 0,5 m to mohlo byt....a srandista mal velke štastie že kamoša nezabil
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 23 led 2007 19:34

Ohrožený prostor se u téhle kategorie nábojů udává kolem 3-10 metrů. Zdá se, že na tom něco bude (i když já sám bych se cítli poměrně v bezpečí už tak od jednoho metru dál). Ono je to dané hlavně tím, že z vojenských (ale nejen vojenských) slepáků často lítají střepiny z nábojnic, voskové zátky a podobnej hnůj, co při zásahu do obličeje nepotěší ani na těch 10 m.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 25 led 2007 00:35

preštudujte si SR - strelecká revue alebo SM -strelecky magazin 2005 - 2006. Je to tam napísané dosť podrobne + testy+ pekne fotky + odborny vyklad.
hladajte informacie aktivne
sas
Příspěvky: 93
Registrován: 25 lis 2006 20:33

Příspěvek od sas » 28 led 2007 01:04

no co ja jsem slysel tak na zvs par maniku slepym strelivem spachalo sebevrazdu i kdyz se podle me klidne mohli bochnout ostryma o ktere nouze nebyla
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 28 led 2007 14:54

Jen bych upřesnil, že je to SR 10/2005. Je tam střelba jak do plastelíny, tak třeba i do vepřové kýty :shock:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 28 led 2007 15:20

Ten článek už tu je http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t=1007
I ten slepák jsme tam dost rozebírali. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Odpovědět