sberatelstvi

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

sběratelství

Příspěvek od maldigola » 09 čer 2008 10:29

Rád bych se zeptal,jakým způsobem má být vytvářena sbírka střelných zbraní.Koupit si zbraň je poměrně drahé a posléze zjistit,že se s jinými kusy ve sbírce jaksi nerýmuje může přinést ztráty.
Jsou zde ukazatelé,podle kterých by se sbírka mohla vytvářet,jako -jméno(označení) zbraně,výrobce,výrobní číslo, patent,historické období,souvislost s (historickou či kriminální)okolností,souvislost s předchozím majitelem.
Aristoteles říkal,že "celek je více,než součet jednotlivých částí",takže tím by mělo dojít ke zhodnocení sběratelské snahy.
Jenže-vyjma filatelie jsem nikdy neslyšel,že by se prodávala jakákoliv sbírka jako celek. Navíc jak se zdá,tak za sběratele zbraní se u nás považuje ten,kdo si na sběratelský ZP koupí nějakou zbraň a s tou pak střílí.
Proto by mě zajímalo,zda vůbec existují soukromé sbírky zbraní a podle jakých kriterií jsou vytvářeny.


Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 09 čer 2008 11:13

Tak na to ti asi nejlíp odpoví Alexxxus... :wink:
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Lettow-Vorbeck
Příspěvky: 296
Registrován: 19 led 2008 17:10

Příspěvek od Lettow-Vorbeck » 09 čer 2008 12:27

Já osobně bych chtěl mít "klasické" německé pušky - "jak šel čas (do r. 1945)" : jehlovku - Mauser 1871 - Gewehr 1888- Mauser 1898. Potom by se dala udělat odbočka směrem k německým samonabíjecím puškám.
Rozhodně by mě nemrzelo mít doma kolekci pěchotních zbraní WW2. Ať už pušek nebo pistolí.
Nebo můžeš sbírat zbraně jedné firmy.
Můj názor je, že sbírka by se měla držet nějakého tématu. Mít doma Mosinku, sa 58 a Glocka je jistě pěkné povyražení, ale sbírka z toho asi nebude.
Čtu v poslední době tak strašné věci o kouření, že jsem se rozhodl přestat číst. - Winston Churchuil
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Příspěvek od derringer » 09 čer 2008 12:32

já třeba sbírám válečné pistole - p38,p08,walther pp,ppk,colt1911,1911a1,cz24,čz27,radom,tt30,tt33,nagant,mauser c96,715,1910/34

je toho spousta
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 09 čer 2008 13:08

Já si hodlám dobudoucna zřídit sbírku sovětskejch pěchotních zbraní 2.sv.v. Mosiny, PPS, SVT, TT 33, DP...Všechno je ale dneska o penězích. :evil: :cry:
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 09 čer 2008 21:53

mysticky vzato,má věc schopnost vstřebávat do sebe události,jimiž prošla a taky nést otisk osobnosti jejího majitele.Rozhodně víme,že o tom všem je věc schopna vydávat svědectví.Jinak by nebyla muzea k ničemu.Proto je otázka,zda by se do sbírky neměly dávat právě takové zbraně,které mají cosi na svědomí.U těch válečných zbraní asi ty,které prošly bojem.
ale!!Měl jsem pár pistolí vyjmutých z vojenských hrobů a nosily mi smůlu,rychle jsem je rozdal,takže pozor na to.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 10 čer 2008 09:30

Maldigola, člověče...ty seš nějakej spiritualista, ne? Nic ve zlým, já mám k mrtvejm taky úctu-k vojákům zvlášť.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 10 čer 2008 09:53

jsem bývalý marxista,takže spiritualismus je mi vzdálený,ale ten dojem kterým originály působí považuju za důležitý efekt jakékoli sbírky a u sbírky zbraní je to obzvláště patrné.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 10 čer 2008 13:59

I marxista může být intuitivní mystik,já jsem filozofickým přesvědčením memetik,takže mne to nepřekvapí :twisted:
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 12 čer 2008 21:04

dost by mě zajímalo,jak přistupovat ke sbírkové zbrani.Pokud bychom nahlíželi na takovou zbraň z estetického hlediska,mohla by se využít její dekorativní a umělecká hodnota buď jejím prostým vystavením na zdi,případně zestetizováním orámováním na vhodném podkladu,nebo
vytvořením trojrozměrného předmětu,jakési sochy,tak,že by se zbraň upevnila na podstavci v nějaké vhodné poloze.(V muzeu SNB ,dnes PČR měli sbírku pistolí a revolverů přes celou zeď ovšem tak,že zbraň upevněná za pažbu trčela do prostru,kde si na ni mohl každý sáhnout.)
Je to jistě otázkou individuálního vkusu,jak věci naaranžovat,otázkou však zůstává,zda aranžovat vůbec,protože nahlížíme-li na zbraň z hlediska její funkce,měla by zakonzervovaná zůstat v trezoru.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 21 čer 2008 11:10

Mám určitou nejasnost s definováním zbraně.Ona se každá zbraň nějak označuje,jenže často jsou to synonyma,z nichž každé odkazuje na jinou posloupnost .(Např.: Parabela=P08=Luger=Mauser 08=Borchard-Luger
atd.Pokud by se tedy měla ocitnout ve zbírce,pak by měla být v řadě před P38 a po Reichsrevolveru a Borchardu.Nebo pokud bychom to chápali jako období,tak mezi ostaními pistolemi z WWII.)
Absolutní zmatek ovšem vznikne u zbraně ,vyrobené podle patentu známého vynálezce v továrně odlišného jména pod obchodním názvem výrobce,ale označenou jménem prodejce a navíc obchodním názvem prodejce.
Mám tento probém u malých amerických revolverů a nenapadá mě,jak v tom najít system.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 27 čer 2008 21:12

pánové,jak svou sbírku aranžujete?
Já jsem dospěl k názoru,že nejlepší je vyčlenit jí malou samostatnou místnost a umístit zbraně tak,aby se k nim divák mohl velmi blízko přiblížit,kvůli detailům.Potom je vhodné pod zbraně dát tmavou jednobarevnou podložku,takovou která silně pohlcuje světlo-používám velurovou tapetu a vhodně nasvítit malými halogenovými žárovkami.
Kromě toho bych chtěl,aby se ozývala hudba,nejlépe pochody buben/píšťala z 18.-19.stol.
Máte někdo nějaký nápad?
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Oh

Příspěvek od Apevia » 27 čer 2008 22:09

2maldigola: Máš nějaké fotky?
Cogito ergo armatus sum.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 27 čer 2008 22:52

ještě ne,právě jsem s tím začal-pro revolvery jsem nechal udělat dřevěné rámy s velurovým hnědým podkladem na překližce,které se zatím vyrábí.Pušky chci zavěsit do prostřed temné místnosti a nasvítit je-to dá hodně práce,protože přesně nevím,co se od toho dá čekat.Faktem je,že předovky mají svou uměleckou hodnotu,která si vyžádá určitý prostor,ale jsou prvkem historizujícím,což prakticky znemožňuje dotvořit ten interier moderně.Musí se to zkrátka dodělat ve stylu té doby,což si možná vynutí ještě další nákupy militárií.Takže rád se pochlubím,ale zatím jsem "under construction".
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 28 čer 2008 10:49

Já svou budoucí sbírku vidím taky zakonzervovanou v trezoru, z nejž budou jednotlivé kusy vyjímány pro mou potřebu mazlení se, případně střílení na střelnici. Na zeď to dávat nebudu, není to bezpečný, navíc by na to kálely mouchy jako na císaře pána...
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Odpovědět