rozptyl pri strelbe

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pavouk
Příspěvky: 82
Registrován: 31 srp 2008 03:53
Bydliště: Plzeň

rozptyl při střelbě

Příspěvek od Pavouk » 24 zář 2008 09:26

Ahoj, připravuji se na zkoušky odborné způsobilosti a při této příležitosti jsem byl na kurzu a pak ještě jednou střílet. Střílel jsem s CZ75 na 10m. Dost mě překvapilo, že i na tak malou vzdálenost mám vždycky tak půlku (někdy i víc) zásahů mimo černé kruhy-pistolový terč 50/20. Všechny tyto zásahy mám pod středem.

Instruktor mi to vysvětloval tak, že vždycky očekávám "kopnutí" zbraně a stlačím hlaveň níž. Ale přestože si na to dávám pozor, tak se mi to dost často nepodaří... Připadám si trochu jako debil:-) Upřímně jsem něco takového očekával až na větší vzdálenost, třeba 20 metrů. Myslel jsem, že na 10 m se do černého trefí každý.

Myslíte, že se mi to povede časem odstranit nebo jsem na to prostě antitalent:-)?

Díky za rady.


Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 24 zář 2008 09:30

Nejsem zadny pistolar ale s timto jsem mel zezacatku problem taky .. chtelo to zkusit si nejkakou pistoli mensi raze, clovek si jakoby zvykne a pak uz prechod na vetsi ranu neni problem .. proto by zacatecnik mel prvni strilet malorazku.
PaF
Příspěvky: 418
Registrován: 24 led 2008 19:30
Bydliště: Brno

Příspěvek od PaF » 24 zář 2008 09:32

stopro se to zlepsi
insrtuktor by ti mel rict, co s tim, jinak za nic nestoji
zkus si strelit s oporou ruky na stole (podloz treba bundou( a soustred se na spusteni.
a jsou i jine zbrane, jejich spoust ti bude vyhovovat vic.
vydrz Prtka vydrz
Drak

Příspěvek od Drak » 24 zář 2008 09:42

Při testech a zkouškách nám instruktor vždy říkal, že nesmíme chtít vystřelit, ale, že výstřel musí překvapit. Znamená to, že zamíříš a pomalu přitahuješ spoušť a najednou vyjde výstřel. Když budeš chtít rychle vystřelit a tím pádem strhneš zbraň dolů. Tedy pod střed nebo níže :-)
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Příspěvek od all » 24 zář 2008 11:31

No jistě, jde o stržené rány, podle mě z důvodu očekávání výstřelu. To by Ti ale měl vysvětlit instruktor. O strhávání tu už vlákno je, najdi si ho a dozvíš se víc (né že by všechny příspěvky byly něco platné :) , ale pár tipů tam myslim je). Buď spouštěj pomaleji, hlavně plynule a výstřelem se nech překvapit nebo spouštěj "nadvakrát". Tedy namáčknout a ... bum. Jako v autě když řadíš - taky nehrkneš z trojky na čtyřku, ale jednou - neutrál, podruhý - čtyřka. No ... líp to vysvětlit neumim.
Nejlíp jít si zastřílet s někym, kdo je zkušenější. Koukne na Tebe a poradí.
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 24 zář 2008 12:02

Taky jsem s tím měl problém,ale to chce čas a trénink..Je to opravdu tak,že už čekáš ten zpětný ráz a strhneš to,proto se taky dělá napínáček-aby Tě ten výstřel překvapil a nebo bude problém jinde..Spuštěj hlavně pomalu a na každou ránu se soustřed,protože psychika je opravdu pro střelce to nejdůležitější..
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 24 zář 2008 12:21

pár (desítek) tisíc ran a bude to OK :wink:
jendam
Příspěvky: 9
Registrován: 15 zář 2008 16:29

Příspěvek od jendam » 24 zář 2008 12:23

Ahoj, mě čekají zkoušky za 6 dnů, také jsem strhával a kulky na 10m lítaly i mimo terč. Instruktor věděl hned co to je, ale nechal mě v tom, pak mi mezi ostré nabil atrapu náboje a hned bylo vidět jak se pistol strhla, protože tělo očekává ránu a tvoje mysl tomu chce zabránit. Nejlepší trénink proti strhávání je střelba z revolveru nabitá třeba třemi ostrými a třemi prázdnými a naučíš se držet zbraň bez ztržení. Já teď asi cca po dvou měsících trénování střílím pěkné soustřely bez stržení, ale sem tam taky se povede strhnout. Takže chce to trénik a ránou se nechat překvapit, nééé ji očekávat.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 24 zář 2008 12:36

Nechat se prekvapit ranou je blbost. Pri strileni pracujes se svym dechem, srdecnim pulsem. Do tohoto rytmu se musis vejit s odmacknutim spouste. Zpozdis se o pul sec. a .... Je to v kopru. Ze musi rana prekvapit je zavadejici tvrzeni.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 24 zář 2008 12:47

Drak píše:Při testech a zkouškách nám instruktor vždy říkal, že nesmíme chtít vystřelit, ale, že výstřel musí překvapit. Znamená to, že zamíříš a pomalu přitahuješ spoušť a najednou vyjde výstřel. Když budeš chtít rychle vystřelit a tím pádem strhneš zbraň dolů. Tedy pod střed nebo níže :-)
KDyž to střílí pod střed, tak to obvykle nebývá vlivem stržení při spouštění, ale snahou potlačit zpětný ráz při vástřelu.
Když strháváš při spouštění jdou zásahy obvykle po diagonále, tudíž tam zpravidla bývá i stranová odchylka
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 24 zář 2008 13:08

Ještě bych dodal...pokud nevystřelíš do šesti vteřin tak si dej pauzu, rozdýchej se a znovu do toho... Pokud míříš a nevystřelíš do této doby, tak už to bude jenom horšííí.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 24 zář 2008 13:20

Sest sec. je hodne, to bych zvladal kdyz jsem cyklistikoval a tep byl 38-42. Vetsina strelcu jsou zdechliny :), tak bych to videl na 3-4 sec. od nenasilneho vydechu. Dal jak pise Roman. Sklonit hlavu, privrit ociska a dychat zhluboka, okyslicit organismus , pockat na svoji tepovku a dat dalsi pokus :)
Naposledy upravil(a) sportovec dne 24 zář 2008 14:46, celkem upraveno 1 x.
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Příspěvek od JR » 24 zář 2008 13:23

Já bych řekl, že má sportovec určitě pravdu, ale platí to u zkušenějších střelců, u nováčka je někdy potřeba odbourat "strach z výstřelu" ze začátku ti spíš pomůže varianta nechat se překvapit a až ti to půjde, měl by si přesně vědět, kdy vystřelit s ohledem na dech a hlavně tep, jinak ty soustřely nikdy nebudeš mít pěkný. S tím přidáním slepých nábojů je to taky dobrej nápad, ani to nemusí bejt revolver. No a s tím trenérem asi nebude něco v pořádku, není trenér jako trenér. Jestlipak on není placenej od hodiny? ...
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 24 zář 2008 13:39

V ppdstate to napsal jasne Sw.dr :). Zacinat s malorazkou. Ja kdyz mam trefovaci den a lezim za puskohledem, tak citim naproste uvolneni a zaroven stav totalni sebekontroly. Je to vsechno tezke chce to cas a nadseni \ pak to trochu zlehkne :) a z toho plyne dalsi...
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Příspěvek od all » 24 zář 2008 13:50

Sportovec má jistě pravdu, ale je třeba si uvědomit o co tu jde. Rozhodně ne o podávání špičkových výkonů ve sportovní pistoli, ale o trefení černého na 50/20 terči na 10 m. A pak si dovolím tvrdit, že "nechat se ránou překvapit" rozhodně není mino mísu a dost lidem, včetně mě, to do začátku pomohlo.
Odpovědět