Rozpousteni karbonu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

jenoma
Příspěvky: 4
Registrován: 28 kvě 2009 00:20

Rozpouštění karbonu

Příspěvek od jenoma » 28 kvě 2009 00:50

Reaguji na veškerou korespondenci týkající se odstraňování karbonu u zbraní. Zcela zodpovědně mohu všechny ubezpečit, že NEEXISTUJE žádné rozpouštědlo na karb. usazeniny. Proto také neexistuje žádný reklamovaný prostředek na zbraně s proklamací : Rozpouští zbytky spáleného prachu apod. Střílím závodně víc ja 10 let a to z revolveru, takže si každý umí představit, jak asi vypadá čelo válce, vnitřek rámu u ústí hlavně po cca 200 ranách. Jelikož karbon je synonymum pro uhlík a jak každý ze ZŠ ví, je uhlík diamant, ale také grafit (šesterečná soustava), čili tuha v tomto případě. A z garfitu se vyrábí např. elektrody do obloukových pecí. Zkuste někdo v něčem rozpustiti tuhu a máte Nobelovu cenu. Takže shrnuto, karbonovou spalinu nelze prosím pěkně ničím rozpustit. Celá kamufláž zázračných sprejů je jen útok na kapsu nás střelců. O co tedy vlastně jde a jak se to dá vůbec řešit. Naprosto nejdál v této problematice jsou výrobci aditiv do motorářských olejů. Tam je ale situace odlišná v tom, že pokud se zabezpečí nějaké proudění oleje, tak opravdu lze zabránit velmi účině usazování karbonu. Vtip je pouze a jenom v tom, docílit molekulární napětí takové, že částečka karbonu se přes povrch. napětí oleje nemůže uchytit na kovu, byť má k tomu fyzikálně nejblíže. U zbraně žádný nucený oběh oleje neexistuje, takže byť naolejovaná zbraň, tak po jednom výstřelu je film pryč a pak se pěkně karbon připékává na dokonale čistý kov. Navíc tak dokonale, že ani takové přípravky jako Dura Lube nebo Metabond nedokáží úspěšně penetrovat přes tento spečenec na podklad. Takže naprosto nejúčinější je měděný nebo mosazný kartáč a je pak jedno co tam stříkneme za mazivo. To nám jen odplavuje to co odrhneme mechanicky. Takže nakonec stačí i olejíček na šicí stroj... Namazání zbraně po vyčištění je věc pochopitelně jiná. O tom, že úplně stejný případ je odstaňování olova namazaného ve vývrtu hlavně (olověné střely) už psát nebudu. Stačí se podívat do tabulek co rozpouští olovo a je jasno. Takže já za 1O let aktivní střelby jsem skončil u kartáčů, kartáčků a olejíčku za 12,- Kč. Ošetření vyčištěné zbraně je již na všech potiscích sprejů v pořádku a funguje jak je deklarováno.


MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Příspěvek od MartinT » 28 kvě 2009 17:24

To jenoma

no, dal jsem si tu práci a obětoval jeden karbonový šíp + WDčko - 30 minut a měl jsem několik kilometrů nití.
když myslýš že nic není, brát ti to nebudu
Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
DarkAce
Příspěvky: 42
Registrován: 19 led 2009 18:23

Příspěvek od DarkAce » 28 kvě 2009 18:44

To si ten sip obetoval dost zbytecne. Nerozpustil si karbon, ale pojivo mezi karbonovymi vlakny. Kdyby WDcko rozpoustelo karbon, nezbydou ti "nite" ale nejaka kapalina (kaše). Asi jako kdyz rozpustis zelezo v kyseline nebo cukr ve vode. Nemusel si nicit drahej sip na nesmyslnej test. Stacilo "obetovat" tuhu do kruzitka/mikrotuzky a namocit ji do WDcka. A ono by to nebylo ani obetovani, protoze by tuha zustala nedotcena.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od Ares » 28 kvě 2009 19:02

jenoma píše:Takže nakonec stačí i olejíček na šicí stroj...
Tak tohle zkus říct BR střelcům. Ale doporučuji při tom sedět na něčím hodně silným a nebo opravdu hodně daleko. Obávám se, že tvé závěry nedojdou pochopení, neb vyzkoušené praktiky v této oblasti co se čištění hlavní týče jsou opravdu naprosto jiné

A co se "libovolného oleje" týče, tak ti garantuju, že v účinnosti při pouhém vytírání hlavně bez užití kartáče je mezi různými oleji s příměsemi čistících přísad zatraceně velký rozdíl.
Mr.Nobody
Příspěvky: 272
Registrován: 24 črc 2007 22:54

Příspěvek od Mr.Nobody » 28 kvě 2009 21:04

2 Jenoma: nevím, jestli by to bylo košer u zbraní, ale za mlada když jsem ještě měl Jawu kejvačku jsme likvidovali karbonový usazeniny roztokem sody - byl to celkem osvědčený recept :)
jenoma
Příspěvky: 4
Registrován: 28 kvě 2009 00:20

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od jenoma » 21 led 2012 22:48

Zdravím všechny po delší době. Tak jsem procházel (asi jako my všichni) stránky se střeleckou tématikou. Téměř na všech jsou blogy ohledně, mimo jiné, čištění. Téma odstraňování karbonu ze zbraní po střelbě se již stalo takovou tematickou stálicí. Pokud se rozumný člověk zamyslí, plyne z toho jediný možný závěr. A to ten, že kdyby už konečně existovalo opravdové rozpoštědlo na tohle znečištění, tak by tento problém byl jednou provždy vyřešen, někdo by sem takový preparát dovážel (pokud by ho nevynalezl někdo u nás) a tím by celý tento problém PŘESTAL existovat. Je to logické jako facka. A jelikož takové rozpoštědlo (na tuhu) prostě vyrobit nelze, tak se bude dál diskutovat, komunikovat a předávat zkušenost toho či onoho střelce. Takže jen pro upřesnění, ti kteří si omylem spletli rozpouštění s odstraňováním (o čemž to celé bylo, je a podle všeho vždycky bude) těm se omlouvám, za mé nedostatečné zdůraznění pojmu ROZPOUŠTĚNÍ. Já jen chtěl upozornit na zázračné prostředky typů "rozpouští, odstarňuje veškeré usazeniny a znečištění po střelbě, alias : čistí maže, konzervuje". Není rozdílu (při čištění !) mezi olejíčkem na šicí stroj za pár Kč a produktem od např. CleenBore za víc jak stovku. Vzkoušeno.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od qwer » 22 led 2012 11:03

Jest-li chceš odstraňovat (možná i rozpouštět :) ) úsady vč. karbonu, tak vyzkoušej roztok vody se sodou. U malorážky jsem měl "napečené" usazeniny hned za komorou. Nepomohlo čištění WDčkem, liho-benzínem ani ničím jiným. Až po přečtení Jurijeva v pasáži o čištění zbraní jsem se odhodlal pro skutečně mokré čištění. V instalatérských potřebách jsem koupil kus novodurové trubky průměru 50mm a ucpávku s pryžovým těsněním. Do takto připraveného válce jsem nalil horký (cca.60st) roztok sody s vodou. Sody jsem použil v množství odhadem tak 4 polévkové lžíce. Do připravené lázně jsem ponořil hlaveň téměř až ke komoře. Pro čištění jsem použil vytěrák s namontovaným kartáčkem. Po 10-ti minutovém čištění jsem systém zbraně vytáhl ven, obsah roztoku jsem slil do pet lahve. Systém zbraně ve svislé poloze jsem prolil čistou horkou vodou, po okapání jsem vývrt ještě prolil technickým lihem. Výřezy pro vytahovače jsem profoukl tlakovým vzduchem ve speji a plochy ošetřil filmem oleje. Po ustálení použitého roztoku se v pet lahvi na dně vytvořila černá vrstvička nečistot. Úsady nečistot úplně zmizely.

Před X-lety jsem byl přítomen rozhovoru střelců z předovek, kteří se bavili o čištění svých zbraní ve smyslu "Já to dám do vany zasypu práškem na praní, zaleju to Jarem, napustím horkou vodu, nechám odmočit a pak to vyšůruju". Říkal jsem si, že to tedy není nic pro mně. Brrrrr hrůza, puška ve vodě! Musel jsem podstatně změnit názor na mokré čištění a v této souvislosti si na ty chlapy vždy vzpomenu. :D :D
darknes
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 22:12

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od darknes » 22 led 2012 11:17

taky se pripojim k tematu ja osobne pouzivam tady na tohle bud arvu a nebo praskovy servosampon samozrejme +horka voda cca60-90 stupnu se pouziva a vetsinou ten karbon pusti bez problemu sice se nerozpusti ale prestane drzet na kovu i proto se musi pouzivat horka voda sice asi nejlepsi na to je horka para ale to jen tak doma kazdy neudela a mam to odzkousene moc dobre protoze uz hodne dlouho opravuju motory na autach jak nakladaky tak osobaky a tam to byva obcas poradne zakarbonovane :D
zigira
Příspěvky: 20
Registrován: 06 bře 2011 16:09

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od zigira » 22 led 2012 13:54

Zdar střelci.Jsem vlastníkem perkusáku (mimo jiných zbraní) asi 22 let a nejlépe se mi osvědčilo na čištění právě výše zmiňované mokré čištění.Po střelbě dám revolver do starého kastrolu na sporák a povařím ho ve vodě s trochou jaru asi 5 minut.Pak propláchnu čistou horkou vodou,nechám vychladnout a dočistím a nakonzervuji klasickými prostředky.Na hrubé nečistoty a "napečeniny" jsem za tu dobu nic lepšího navymyslel.Takže-mokrého čištění se nebojte, po vyvaření v horké vodě je zbraň teplá a zbatky vody se velice rychle odpaří.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od Jim » 22 led 2012 17:02

Jo, to máš úplnou pravdu, problém je ovšem u dlouhých zbraní. Ty se vařit nedaj.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
tomaso58
Příspěvky: 7
Registrován: 03 bře 2009 22:13
Bydliště: Praha-západ

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od tomaso58 » 22 led 2012 21:00

Dlouhé zbraně se dají také čistit pomocí horké vody a Jaru (nebo jiného čističe). Dokonce i bez sundání dřevěných částí.
Vtip je v tom, že se horká voda pumpuje do hlavně pomocí hadru na vytěráku (funguje jako píst). Konec hlavně se buď ponoří do vody, nebo pomocí lahvičky s hadičkou nasazenou (těsně) na konec hlavně. U černoprachých pušek naprosto běžný způsob čištění po střelbě. Tam se dá hadička připojit přímo na piston. Veškerý sajrajt, a že ho po střelbě černým prachem je, se velmi rychle a pohodlně odstraní.
Od horké vody se velmi rychle ohřeje celá hlaveň, takže po ukončení čištění se zbytky vody rychle odpaří. Pokud použiju dobré mazání pro olověné střely, nemusím použít kartáček vůbec. A když, tak mi stačí pouze žíněný. Potom nakonzervovat.
jenoma
Příspěvky: 4
Registrován: 28 kvě 2009 00:20

Rozpouštění olova

Příspěvek od jenoma » 17 dub 2012 22:48

Když jsem psal své zkušenosti z odstraňováním karbonu (ne rozpoupouštěním) zmínil jsem se, že rozpouštění olova je taky dosti nepříjemný problém. Nicméně tady na rozdíl od karbonu jde olovo skutečně rozpouštět a to v plném významu termínu rozpouštění. Olovo jak známo patří mezi tzv. neželezné kovy a jejich rozpustnost v anorganické chemii není nejjednodušší. Ze školy si asi každý pamatuje, že slavná lučavka královská je směs tří kyselin a tato směs si poradí s každým kovem. To je samozřejmě k ničemu. Nechceme rozpoštět olovo jaksi současně s hlavní. Taky se asi každému příčí používat silné kyseliny, např. chlorovodíkovou, kdy pomineme-li žíravost obecně a výpary, riskujeme, že zpravidla vysoce legované materiály z nichž jsou hlavně vyrobeny se mohou reakce rovněž účastnit ikdyž třeba v "zanedbatelné" míře. Z pohledu dlouhodobého čištění jde opět o rozpouštění materiálu hlavně. Co se mi tedy osvědčilo a co s úspěchem používám již asi dva roky je směs 1:1 kuchyňského octu a technického peroxidu vodíku (30%). Hned na úvod doporučuji opatrnost s oným peroxidem. Je to silné okysličovadlo a prsty zbělají, kůže mírně opuchne a svědí to. Tady je nezbytné mít aspoň návleky na prstech. Postup je tento. Smícháme si obě komponenty TĚSNĚ před použitím. (Měl jsem v lahvičce smíchaný roztok a po týdnu při otvírání jsem se lekl, jak to bylo natlakované a vyprsklo to ven. Naštěstí mimo obličej.) Pak se nějakou zátkou uzavře ústí hlavně a asi do 3/4 nalejeme opatrně směs. Ta začně po chvíli šumět a mírně pěnit. Já počkám asi 5-10 minut a směs vyleju. Protáhnu trnem s čistým hadříkem a opakuji pokud z druhé strany, ucpu komoru. Po dvou cyklech by mělo být olovo rozpuštěné. Důležité je to, že aby tohle celé fungovalo NESMÍ se před touto procedurou vývrt protáhnout ničím mastným !! A teď poznatky. Doporučuji zkusit nejprve v nějaké misce dát do roztoku třeba diabolku. Uvidíte jak to celé funguje. Chemik mi tvrdil, že tato směs ocel napadá asi jako voda. Reakce s olovem je dána tím, že peroxid oxiduje olovo a v této fázi je právě kyselina octová schopná vznikající kysličník rozpouštět. Co jsem nezkoušel a ani nebudu je riziko napadení černění zbraně. Snad ale čistíme hlaveň samostatně. Poslední poznatek je ten, že tohle nefunguje tak, že by se navlhčil hadřík směsí a protahoval. A to proto, že aby to fungovalo musí být zabezpečený nadbytek směsi pro reakci. A to na hadříku nejde. Oplach a konečné ošetření už si každý udělá po svém.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od mari » 18 dub 2012 07:20

Jen pro upresneni:
Lucavka kralovska je smesi dvou kyselin. Chlorovodikove a dusicne 3:1, kdy rozpousteni probiha pomoci vznikajiciho chloridu nitrosylu.
Smichanim techto dvou substanci nejspise vznika kyselina peroxooctova. Olovo by se urcite rozpoustelo lepe pri pridavani koncentrovanejsi kyseliny, nez-li 8% octu.
Lze ale i kyselinu peroctovou koupit jiz hotovou a stabilizovanou, bud pod svym nazvem nebo pod komercnim jako Persteril.
Uživatelský avatar
jirkahu71
Příspěvky: 634
Registrován: 21 črc 2010 12:19
Bydliště: Loděnice

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od jirkahu71 » 18 dub 2012 07:54

no jen bych měl strach o černění
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od Jim » 18 dub 2012 10:21

Strach o černění naprosto oprávněný. Každá kyselina, tedy i ocet okamžitě černění likviduje.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Odpovědět