Rozpousteni karbonu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od 4mike » 18 dub 2012 11:57

krom např seleničité, jež naopak černění způsobuje


jenoma
Příspěvky: 4
Registrován: 28 kvě 2009 00:20

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od jenoma » 23 dub 2012 22:38

Nejsem chemik, takže nevím jak reakce probíhají, jen vím, že to funguje. Ostatně já co jsem tady napsal mám osobně vyzkoušené. Takže se dělím o vlastní zkušenosti. Každý něco slyší na závodech, od kamarádů, ale chce to vždy vyzkoušet. To už mám taky ověřené, že se některé věci se šíří ústním podáním a skutek utek. Taky jsem svého času řešil kartářky na čištění hlavní. Když to všechno zkrátím, doporučuji jednoho jediného výrobce a to je firma PARKER HALE. Jsou to Angličani a kartáčky od této firmy jsou prostě TOP. Jednak jsou podstatně robustnější a hlavně štětiny jsou daleko hustší. To jsou prostě kartáčky nezmar. Šroubují se na tyčku s vnějším závitem, logicky palcovým. Jde koupit soupravu s jedním kartáčkem a tyčkou a pak dokoupit kartáčky. Nebo si tyčku udělat z 6 kulatiny a vyřezat závit 3/8 palce. A teď zkušenosti. Rok jsem používal kartáček 40S+W a pořád fungoval. Podotýkám, že jsem každý víkend na závodech. Výrobky od ClenBore, Proshoot, Hoppes, nemají šanci. Po roce jsem tento kartáček "znásilnil" na 9mm ráži a nasadil na čtyřicítku nový. Nebudu nikoho přesvědčovat, zkuste sami. Já si je objednal na Střelnici Bzenec, jsou na netu. Než jsem řešil ono olovo, používal jsem pro čištění koudel. Klasickou koudel. Na dřevěnou tyčku asi průměru 6mm jsem pilkou udělal záseky na jednom konci. Pak se na tento konec namotá koudel v takovém množství, aby šla ztuha nasadit do komory hlavně. To je správný návin. No pak naolejovat, uchopit hlaveň do ruky a oproti podlaze tento vytěrák prostě protlouct skrz. Není to zrovna komfortní, ale výsledek zaručuji. Všechen balast si prohlédnete na koudeli. Ovšem kvalitní kartáčky Parker Hale je totéž a pohodlné.
Smazaný uživatel 3736

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 28 čer 2012 18:06

Jeden dôkaz, ako jednoducho a lacno zlikvidovať karbón. Použil som valec z rozobratého motora kosačky, používanej 16 rokov a konečne dnes čistenej. Valec som namočil na tri hodiny do prostriedku Grilpur, po troch hodinách vytiahol a opláchol. Nesiahol som naň žiadnou kefkou, iba handrou osušil. Výsledok je na fotke: http://www.ulozisko.sk/obrazky/530040/O ... arbonu.jpg

Keďže ho používa moja najmúdrejšia svokra, tak je to určite najlepší odstraňovač na svete.. :lol:
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od Jim » 28 čer 2012 18:12

Čistý je to fakt dobře, až na to, že to není válec, ale píst s ojnicí. :lol:
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Smazaný uživatel 3736

Re: Rozpouštění karbonu

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 28 čer 2012 18:16

..no jasné, ja amatér-opravár. :lol:
Niekto tu písal, že sa dá karbón odstrániť aj silným roztokom sódy bikarbóny vo vode. Zarobil som si naozaj silný a horúci roztok do väčšej nádoby a jednu časť motora som tam vložil. Len to tak zašumelo. Tak som sa potešil, že asi začala nejaká reakcia. Nechal som to tak tri dni stáť. Po troch dňoch so na to pozrel a ako som nadával.. :evil: Ani to nepohlo s tým karbónom, dokonca ani s menšou špinou si to neporadilo. Takže ostávam pri "obyčajnom" Grilpure za euro paďesát.
No a ako to funguje na zbrane? Asi tak isto, len treba chrániť černenie a hliníkové časti. Hliník ostane po zásahu Grilpuru matný. S černením neviem čo to spraví. Mám nejaké černené náhradné diely, môžem vyskúšať.
Odpovědět