Revolver pro osobni obranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Revolver pro osobní obranu?

Příspěvek od vito » 07 pro 2005 12:38

Vážená společnosti, dovoluji si nastolit toto téma asi proto, že patřím aspíše do vyšší věkové kategorie a dobře si pamatuji vlny oblíbenosti pistolí nebo revolverů u nás i ve světě. Jeden čas byly oblíbené pistole a i u nás byla považována za dostačující třeba taková ČZ 50 a sehnat Walthera PP nebo PPk byl vrchol. Potom začaly být preferovány revolvery, Francie začala svými Manurhiny vyzbrojovat elitní policejní jednotky a revolvery vyráběli výrobci, kteří to nikdy nedělali. Viz československo a revolvery ZKR, Grand a Major. Mimochodem jsem v té době vlastnil Grand v ráži 357 Mag. Potom zase začaly revolvery ustupovat a i takové " konzervy ", jako jsou američané, začali zejména u policie zavádět pistole / Glock, SIG a pod./ Poslechněme si tedy názory na to, zda jsou revolvery odepsané nebo ne.


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 pro 2005 13:22

Argument číslo 1 pro pistoli je kapacita zásobníku.
A to je taky jediný argument o kterém se prakticky nedá diskutovat, náboje navíc se vždycky hodí.
Jinak ve všech ostatních parametrech má revolver své zaryté zastánce i odpůrce a o výhodách a nevýhodách se můžeme přít donekonečna.

Já jsem pro revolver. A proč? V dětství jsem četl a sledoval kovbojky a mayovky, takže k revolveru mám takový nějaký čistě iracionální osobní vztah.
Prostě se mi líbí kvůli vzhledu, nic jiného v tom není.
Pistole je pro mě taková krabička, co z ní lítají kulky.
cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 07 pro 2005 14:07

kdyz pominu nejaky konstrukcni plusy a minusy, o kterejch se muzeme hade doaleluja, tak pro revolver pro me mluvi toto:

+ po strileni, clovek nemusi sbirat naboje, muze se to hodit
+ kdyz naboj selze (vubec nevystreli), clovek jenom zmackne spoust a strili dal. (revolvery bez DA uz snad ani nejsou, ne?)

- naboj je vlastne porad "v komore" - not too safe
- bud se musi natahovat kohout, nebo pouzit double-action. prvni zpomaluje, druhy znepresnuje strelbu (nevhodny pro sebeobranu).

pro pistoli pro me mluvi toto:
+ vice naboju
+ rychlejsi reloading
+ zbran je uzsi, alespon me se takove lip nosi
+ mivaji lepsi uchop (opet individualni dojem)

Takze volim pistoli.
cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 07 pro 2005 14:41

Jinak teda revolvery se mi libi. Mam rad cernou pogumovanou pazbicku a stainless steel provedeni, nebo cerny provedeni se zvyraznenyma miridlama (nejlepe cervenou barvou).

Az nekdy budu mit prachy nazbyt (cha cha) tak si rozhodne nejakej poridim. V nejaky poradny "americky" razi... jen tak pro zabavu.
Richi

Příspěvek od Richi » 07 pro 2005 16:52

Ale hlavne ste zabudli na to, že revolver má fixnú hlaveň a o to väčšiu presnosť.
trunjun

Příspěvek od trunjun » 07 pro 2005 17:45

Osobne mi na revolverech nevyhovuje:
- uchop (mnohem prirozenejsi, plnejsi a jistejsi uchop mi umoznuje pistole, jak jednoruc, tak obouruc)
- spoustovy mechanizmus (jak uz bylo receno, s DA je uplne jina strelba, SA je pomalejsi)
- moc velkou duveru necitim ani k vycentrovani osy komory valce a osy hlavne. ty vule no... (no dobre, S&W neco vydrzi)

Preferuju jednoznacne pistoli. Vzhledove i funkcne, mnohem lepe se mi drzi - jak jsem psal. Mam k ni proste velmi vrely vztah :))

Chtel jsem zduraznit hlavne ten uchop, o tom se tu zatim napsalo nejmene.[/code]
mirous
Příspěvky: 28
Registrován: 24 srp 2005 08:11
Bydliště: JM

Příspěvek od mirous » 08 pro 2005 08:31

Problém je jen šířka pro skryté nošení v oděvu.
Jak ale říká statistika, většina střetů je do 7 m, takže
nějaká nepřesnost při DA není argument, navíc kdo z revolveru
střílí vám řekne že s tím nemá problém.
To, že je náboj ve válci, je jen plus, protože pokud jednou rukou
odrážím útok a druhou šátrám po pistoli bez náboje
v komoře, no nic moc...
Ale hlavně, proti gustu...
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 08 pro 2005 10:09

Používám revolver pro sebeobranu jako sekundární zbraň. Přičemž využívám plně všechny plusy, které tu byly řečeny (zejména blbuvzdornost). Na záložní zbraň přichází většinou řada až při velmí blízkých střetech, takže i nepřesnost v DA není problém.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
joot

Příspěvek od joot » 08 pro 2005 12:00

HanuIv píše:Používám revolver pro sebeobranu jako sekundární zbraň. Přičemž využívám plně všechny plusy, které tu byly řečeny (zejména blbuvzdornost). Na záložní zbraň přichází většinou řada až při velmí blízkých střetech, takže i nepřesnost v DA není problém.
Jestli jsi jen "nosící" civilista, tak 99 % střetů které pro tebe připadají v úvahu, bude na velmi krátkou vzdálenost už pro řešení primární zbraní.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 09 pro 2005 13:05

Tahle debata je podle mě neřešitelná- připomíná to spor o tom,co bylo dřív- zdali vejce, či slepice? Oba typy zbraní mají své výhody i nevýhody, a co si člověk nakonec vybere nezáleží ani tak na tom, jaká je objektivní pravda, jako spíš na tom, co osobně preferuje (a nemusí k tomu mít racionální důvody- viz Kubajzz). Já osobně jsem pistolář, a nechápu, jak někdo může nebýt, ale to neznamená, že bych si nevystřelil z revolveru rád nebo nějak odsuzoval či posuzoval ty, co jsou na revolvery. Občas dokonce sám vážně uvažuju o koupi revolveru, většinou z finančních důvodů. Zkrátka proti gustu...
Osobně si myslím, že moderní pistole s dobrým střelivem a v dobrém technickém stavu se revolverům co do spolehlivosti téměř vyrovnají, ale samosebou, že stejně moderní revolver je na tom ještě o něco líp...
Ta poznámka o periodickém střídání oblíbenosti revolverů a pistolí je ovšem zajímavá a pravdivá (a je zvláštní, že mě to nenapadlo, doukud to nevymyslel někdo jiný, ačkoli jsem o tomhle tématu už uvažoval).
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 09 pro 2005 13:57

Určitě existují dva tábory – revolveráři a pistoláři. Oba mají pravdu, protože hájí ty vlastnosti, které jejich zbraň má a ta druhá ne. Neznám snad nikoho, kdo by hájil se stejným zápalem obě kategorie. Já jsem přeběhlík, původně revolverář (čím taky jiným šlo dříve střílet VP) nyní spíše pistolář. Revolver na obranu má jistě stále velké opodstatnění, doporučoval bych ho zejména lidem, kteří nemají zas tak kladný vztah ke zbraní a chtějí se opravdu jen bránit. Je totiž jednoduší a tudíž i bezpečnější ovládat revolver než pistoli.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 09 pro 2005 14:05

Ano, jednoduchost obsluhy je velký argument pro revolver, zvlášť u specifických skupin uživatelů (kteří by- bez urážky- nic složitějšího obsloužit nezvládli). Například pokud jde o ženy (protože ženy, které mají ke zbraním vztah, jsou žel bohu velmi vzácné).
Přeběhlíci ostatně taky.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Revolver pro osobní obranu?

Příspěvek od vito » 12 pro 2005 11:14

Abych si tedy zatím shrnul dosavadní příspěvky, za které ostatně děkuji všem. Jek jsem předpokládal, diskuze se rozběhla na srovnávání plus a minus jednotlivých zbraní. Ono to vlastně ani jinak nemohlo probíhat. Souhlasím naprosto s tím, že volba je zcela závislá na oblíbenosti, vkusu a zálibě k jednomu nebo druhému typu zbraně. Moderní pistole s kvalitním střelivem prakticky obstojí ve srovnání spolehlivosti s revolverem. Větší počet nábojů v zásobníku pistole není při osobní obraně významný, protože " pokud se z průšvihu nedostaneš prvními třemi výstřely, ty další už ti nejsou na nic". Velký počet nábojů v zásobníku snad upotřebí profesionál, denně bojující s drogovou mafií, ale určitě ne normální občan. Sám mám pistole i revolvery, výrazně žádný druh neupřednostňuji, nosím ten či onen druh podle momentální chuti a podle toho, kam ho nosím. U revolveru jsem nakonec skončil u Taurusu 85 UL s náboji plus P. A to jsem provozoval a nosil přes Colt King Cobra 357 Mg, SW M 15, SW M10 a Ruger SP 101 357 Mg.
g.man
Příspěvky: 99
Registrován: 20 zář 2005 20:23

Příspěvek od g.man » 12 pro 2005 12:52

Také si myslím, že záleží především na osobních preferencích. Revolvery se mně líbí, ale praktičtějčí se mi zdá pistole.
Sohlasím s Vitem, kromě jedné věci. Myslím, že doba bohužel "pokročila" a že to pravidlo o dostačujících třech výstřelech nemusí v dnešní době vždy platit. Ve většině případů asi ano, ale...
Lépe zbraň mít a nepotřebovat ji, než ji potřebovat a nemít.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Revolver pro osobní obranu?

Příspěvek od vito » 12 pro 2005 14:19

Úplná pravda. Doba se , v tomto případě bohužel, mění a stará a zavedená pravidla nemusí vždy platit. Na ty případy, kdy by mohlo platit to "ale", mám Glock 19 a jeho kapacita už musí plně dostačovat. Jeden revolver ale budu mít asi vždycky.
Odpovědět