Revolver pro osobni obranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Moker

co na obranu

Příspěvek od Moker » 28 pro 2005 10:39

Na obranu samozřejmě revolver,sám ho nosím ale je moc objemný a neskladný,souhlasím s názorem že se střílí při obraně tak na těch 5-7metrů a na to stačí dvoupalcák a větší ráž a z pistolí mne láká Kevin svou skladností i ráží,taky asi Glock pětačtyřicítka je to zbraň také vždy připravená k použití ale revolver je jistější.Většina lidí by si zde měla objednat Střelecká revue a hromadu dotazů by měla vyřešených,já má všechny od začátku tj,1968 a je li člověk trochu fanda vyplatí se to.Neberte to jako reklamu ale je to opravdu velmi dobrý časopis.


Luger

Příspěvek od Luger » 02 led 2006 19:01

Já osobně jsem pistolář - pro pohotovost ve střelbě, vzhledem k předcházejícím názorům, vše řeší Walter P99 nebo CZ 110 s nábojem v komoře a připraveno v DA režimu...dle mého názoru.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 05 led 2006 14:20

Je to asi 14 dni, co jsem si rikal, ze bych zkusil rozpoutat podobnou diskusi, jelikoz jsem planoval nejaky ctenarsky clanek na tema pistole nebo revolver... Nu nekdo to udelal za me (myslim to rozpoutani diskuze) :-) - a me to jenom presvedcilo v tom, ze takovyto clanek nema cenu psat, jelikoz bych urcite 1/2 lidi nepresvedcil a ohlasy byvaji vetsinou prave od tech nepresvedcenych :-)
Kazdopadne - mene dulezite jsou veci jako presnost (beztak se pri obrane strili pudove do 5 metru - psychicky stav obrance ma asi 100* vetsi vliv nez delka hlavne a serizeni miridel), kapacita naboju (sanze, ze se jednou za zivot dostanu do situace, ze budu muset tasit neni velka, ze budu muset vystrelit je jeste mnohem mensi (znam asi 15 lidi, co uz museli zbran vytahnout, jen jeden z nich ji pouzil - proti psum) a to, ze vystrelim vic jak 3-4 rany, ta sance uz je tuplovane naprosto temer nulova) - stale mluvime o sebeobranne strelbe normalniho cloveka, ne o policistovi z urny nebo prvotridnim bodyguardovi.
U normalniho cloveka jde podle me o 3 veci:
a) mit vubec neco u sebe
b) spolehlivost
c) cvik + nebat se to pouzit.
Bod A je jasny, tam je to jedno...
Bod B - Muzu mit nejspolehlivejsi pistoli, nejspolehlivejsi munici a proste muze se stat, ze to stejne nevystreli... U revolveru znova zmacknu a strilim, u pistole resim co s tim... Vetsinou samozrejme postaci kontrola vyhozniho okenaka, doklepnuti zasobniku a prebiti... Ale to jsou 2 sekundy v haji... A ted ten stres do toho... Byl jsem pod asi 10* mensim tlakem pri vycviku, kdyz jsem si blbe dorazil zasobnik a jak mi to dalo zabrat - v tu chvili to chce pistoli hooodne dobre zazitou a kdo z nas tohle muze rict (ze je fakt profik).
Bod C - cvik - to je jasny... A nebat se to pouzit... No, zatim jsem napsal par ruznejch veci, ktery uz tu napsal nekdo prede mnou... Ale jednu vec tu nikdo jeste nezminil - do pistole v podstate nejde rozumne dat nic jinyho, nez standardni smrtici strelivo (vsechno ostatni dela vic pruseru pri (ne)prebiti nez uzitku). Do revolveru lze na prvni misto dat neco nesmrticiho (.380 Alfa z Brna apod...) a az pak cokoli dalsiho... Ma to 2 vyhody - mene rozhodnutyho utocnika to zastavi a to i celkem bolestive, hodne rozhodnutyho utocnika mozna ne, ale kdyz v nem pak najdou 2 magnumy a vedle 1 alfu, bude se mi pred soudem mnohem lepe vysvetlovat, ze slo o nutnou obranu, ze jsem ho nejdriv trefil gumou a on i presto utocil dal, takze jsem, ac nerad, pouzil .357m. A to bych videl asi jako (alespon pro me) ten zlom na vazkach. Jasne, urcite se tu najdou lidi, co mi napisou: "kdyz uz to vytahnes, mas prece jednoznacnej duvod, tak proc se bat strilet rovnou ostrejma"... Ale vsichni vime, jak to u nasich soudu chodi... A ja osobne, ac si myslim, ze nekdo, kdo me nasilne napadne nema duvod na sebemensi slitovani, tak presto si nelajsnu takovyho cloveka 1 ranou zabit... Staveci efekt (resp. prvni 2 sekundy po vystrelu) podle me bude u ty Alfy podobnej jak u 357... A kdyz hold pujde dal...
- nakonec se vratim jeste k jedne veci (tyka se bodu A) - noseni. Nosim Ruger SP101 5ran .357magnum, 2". Kdyz zvazim tento revolver plne nabity v pouzdre (nosim nylonove opaskove od dasty) a pak zvazim Walthera P99 (celkem lehka zbran) ve kterem je pouze 5 naboju a je v padlu od Fobusu - je to oboji stejne tezke !!! A co se tyce tvaru - na 70% prurezu je ten revolver mnohem uzsi, jen na valci je o neco malo sirsi.
Proto, jako obycejny clovek uprednostnim revolver - neni to 100:0, ale tak 55:45.
Nicmene, pokud bych delal nekomu ochranku, policajta, ostrahu objektu apod apod... Proste pokud bych se tim zivil, trochu vic bych uprednostnil vyhodu vetsi kapacity a presnosti (na Rugeru mam pouze pevna miridla, na Waltheru stavitelna combatova) a sel bych do pistole.
joot

Příspěvek od joot » 05 led 2006 15:10

cmk píše: Bod B - Muzu mit nejspolehlivejsi pistoli, nejspolehlivejsi munici a proste muze se stat, ze to stejne nevystreli... U revolveru znova zmacknu a strilim, u pistole resim co s tim... Vetsinou samozrejme postaci kontrola vyhozniho okenaka, doklepnuti zasobniku a prebiti... Ale to jsou 2 sekundy v haji... A ted ten stres do toho... Byl jsem pod asi 10* mensim tlakem pri vycviku, kdyz jsem si blbe dorazil zasobnik a jak mi to dalo zabrat - v tu chvili to chce pistoli hooodne dobre zazitou a kdo z nas tohle muze rict (ze je fakt profik).
.
Myslím, že člověk který to nemá zažité, se s tou závadou dost možná vyrovná stejně blbě u revolveru jako u pistole. Buď začne panicky promačkávat (a v tomhle bude mít u revolveru výhodu), nebo užasle zůstane čučet. Já tedy zůstal, když se mi to stalo poprvé, čučet, přestože jsem samozřejmě teoreticky věděl co dělat. Ale například u selhačů bych řekl, že už jsem hodně pod dvě sekundy. Není nad to, střílet s prachmizernou municí :) tuhle jsem si to docela pěkně potrénoval s nějakým maďarským šmejdem.
Ty ALFY .380 jdou do jakékoliv .38/.357?? Já myslel, že je to něco rozměrově jiného, když na to mastí Alfa extra revolvery?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 led 2006 15:28

Já bych jako výhodu pro revolver viděl nejen bezpečnost před střelbou, tam je to s SA/DA pistolí srovnatelné, ale i po střelbě.
Prostě u revolveru přestanu mačkat spoušť a hned je naprosto bezpečně zajištěn. Ať už ho schovám do kapsy nebo spadne na zem. A tohle platí pro revolvery jako pro celou třídu zbraní.
Kdežto u běžné pistole vypálím dvě rány a když přestanu střílet, mám náboj v komoře, natažený bicí mechanismus a spoušť i po lehkém doteku odpálí. Schovám ji do pouzdra a prostřelím si nohu. Takové věci se klidně mohou stát, zvlášť v rozrušení po sebeobranné střelbě. Kdo by taky myslel na zajištění zbraně, když je ohlušen výstřelem a metr od něho nějaký člověk řve bolestí, stříká z něho krev nebo ze stěny opadává mozek, že?
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 05 led 2006 15:54

joot píše:Ty ALFY .380 jdou do jakékoliv .38/.357?? Já myslel, že je to něco rozměrově jiného, když na to mastí Alfa extra revolvery?
Doufam, ze se na me pan Pekarik nebude zlobit, kdyz sem pastnu jeho odpoved na otazku, zda lze .380 Alfa pouzit v .357 revolveru.
Mimochodem - nevite nekdo o nejakym prodejci v Praze, ktery by tyto naboje mel?

Dobrý den.

Náboj můžete použít, zbrani neuškodí a střílí do 10m slušně. Je však nutné počítat s mírným otěrem
pryže a s jejím nutným odstraněním. Zkuste si náboje objednat u blízkého prodejce, ten je pak objedná na našem velkoobchodě.

Děkujeme za poptávku.

S pozdravem

J.Pekařík
ALFA-PROJ
Smazaný uživatel 93

Příspěvek od Smazaný uživatel 93 » 05 led 2006 19:21

I když jsem fanda do revolverů (střílím perkusy i VP) pro obranu volím raději pistoli (kevin). Nesouhlasím s názorem, že nebezpečnou manipulací po ukončení střelby (obranné) při zasouvání do pouzdra či kapsy si prostřelím nohu. Odpor spouště u kevina je stejný, jako u revolveru. (Pochybuji, že někdo při obranné střelbě bude kohout revolveru natahovat). Takže možnost stržení rány je stejná...
Lugerman
Příspěvky: 209
Registrován: 23 říj 2005 22:30
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lugerman » 06 led 2006 10:36

Svaťa píše:I když jsem fanda do revolverů (střílím perkusy i VP) pro obranu volím raději pistoli (kevin). Nesouhlasím s názorem, že nebezpečnou manipulací po ukončení střelby (obranné) při zasouvání do pouzdra či kapsy si prostřelím nohu. Odpor spouště u kevina je stejný, jako u revolveru. (Pochybuji, že někdo při obranné střelbě bude kohout revolveru natahovat). Takže možnost stržení rány je stejná...
Tam byla řeč o SA/DA pistoli. Kevin je myslím trochu něco jiného. :wink:
To, že někomu spustí pistole po natažení při strkání do pouzdra, ať už před střelbou nebo po ní je celkem dost běžná věc. :( A nemusí to být ani v takové stresující situaci jako je řešení sebeobrany. Bohužel je to tak.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Revolver pro osobní obranu?

Příspěvek od vito » 06 led 2006 11:15

Protože jsem tuhle diskuzi "rozpoutal", dovolím si také pár připomínek. Znovu si potvrzuji již dřívější názor, že v tomto případě co názor, to rozdíl.Vypočítávání výhod jednoho druhu a nevýhod druhého nás nikam nedovede. Třeba tvrzení, že při selhání jednoho náboje v revolveru můžeme okamžitě odpálit následující také nemusí ve všech případech platit. Mně osobně se stala věc, kterou jsem popsal před časem v SM. V mém Taurusu 85 UL jsem střílel náboje firmy GECCO, hodně našlápnuté, ale ne +P. Měly něco okolo 500 J. Po druhém úspěšném výstřelu se přestal otáčet válec. Vlivem velmi silného zpětného rázu a extrémně lehké zbraně došlo k povysunutí střel ve zbývajících nábojích ve válci a k jeho zablokování. V tu chvíli jsem měl spolehlivou zbraň akorát k tomu, abych s ní eventuelního útočníka praštil do hlavy. To jenom na vysvětlenou toho, že věc není nikdy tak černobílá, jak by se zdálo.
A k Lugermanovi: pane kolego, zastrkovat do pouzdra zbraň SA/DA s nábojem v komoře a s nataženým kohoutem? No, no, no...
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 led 2006 12:34

Dovolím si přisadit, coby člověk s láskou krevolverům (aneb jen vše co má válec je pořádná bouchačka) i k pistolím...

Revolver je dnes už (bohužel) anachronismus, ale k něčemu se pořád hodí. Ideálně třeba jako obranná zbraň pro ženy (protože je blbuvzdorný a nepotřebuje nějakou velkou údržbu), nebo jako sekundární zbraň.

Pistole pro obranu (tedy snad krom klonů C1911) se dnes už vyrábí jenom jako DA/SA a nebo DAO (Glocky v to počítaje). Mnohé pistole dnes už nemají manuální pojistku (protože to je zbytečná součást), pouze vypouštění kohoutu (Sig, Walther P99), a pro obranu se hodí víc. Ne jenom proto, že mají větší zásobníky, ale jsou uživatelsky přátelštější (ne blbuvzdornější) a vycvikově jsou rozšířenější (tedy lze na ně snadněji pořídit nějaký výcvik).

Argument, že pistole není ihned připravená k výstřelu už dnes taky neobstojí. Nosit pistoli s nábojem v komoře je dnes normální. Já sám, ačkoliv jsem byl dřív proti to dnes dělám taky (po jistých zkušenostech).

Nakonec (pokud analyzujete všechna pozitiva i negativa) zjistíte, že ve všech situacích potřebujete umět hlavně zbraň ovládat (ať to je revolver, nebo pistole) a ostatní je Vám k ničemu.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 06 led 2006 12:56

Jedna z výhod revolverů, která tady (myslím) ještě nezazněla je, že revolver je principielně opakovačka, což má řadu důsledků, kromě jiného i to, že se dá udělat malinký revolver na supervýkonný náboj, což se samonabíjecí pistolí jaksi nejde a pistole-opakovačka je blbost, protože by to byl de facto revolver (Já sám neznám pistoli, co by se rozměry blížila sebrobrannému Coltu s 2" hlavní, a výkonem dosahovala na .357 Magnum- samosebou, že tak výkonné pistole existují, ale nosit s sebou na obranu Desert Eagla bych fakt nechtěl :wink: .). O pravděpodobně těžko snesitelném zpětném rázu takové zbraně se nebavme.
Revolver je svou konstrukcí zkrátka celkově univerzálnější (což se projevuje mj. i tím, že většina výrobců nabízí na jednom rámu vždy zhruba dvacet různých zbraní, lišících se především délkami hlavní, což je u pistolí opět těžko reálné).
Nejsem revolverář, ale stejně jako většina ostatních pistolářů jsem ochoten revolverům uznat veškteré jejich plusy. Těch opravdu ortodoxních, co tvrdí "Neexistuje nic jiného než revolver" nebo "Neexistuje nic jiného než pistole" je (naštěstí) na obou stranách poměrně málo.
Luger

Příspěvek od Luger » 06 led 2006 14:31

Ještě bych se zeptal na jednu věc ohledně pravděpodobnosti. Píše se tu o té nevýhodě pistole, že se stane dosti neúčinou, když selže první náboj. Jenom - jestli je šance, že někdy budu muset tasit zbraň, malá - to, že budu muset střílet je ještě menší - jaká je pravděpodobnost, že mi právě v tomhle okamžiku selže náboj. Nebo se něco takového někomu stalo?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 06 led 2006 15:04

Ta pravděpodobnost je nula nula nic.
Ale i ve sportce občas někdo vyhraje. :lol:
Lugerman
Příspěvky: 209
Registrován: 23 říj 2005 22:30
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lugerman » 06 led 2006 16:46

vito píše: A k Lugermanovi: pane kolego, zastrkovat do pouzdra zbraň SA/DA s nábojem v komoře a s nataženým kohoutem? No, no, no...
Já netvrdím, že to takhle praktikuji. Ale znám dost střelců, kteří se téhle chyby dopustili a minimálně jednoho, kterému ta zbraň vystřelila. A ten je i dneska určitě rád, že si při tom třeba neprostřelil nohu. A to tito lidé nebyli v žádné vážné stresující situaci. Ono totiž né každý kdo zachází se zbraní (ať už v práci nebo soukromě), s ní umí opravdu zacházet. Je to smutné, ale je to tak.
Pokud máte možnost, zajděte si někdy na střelby Městské nebo Státní policie, případně nějaké povedené bezpečnostní agentury. Pokud jste byl a nikdo tam nic nevymamlasil a neznáte žádného střelce, který výše zmíněnou chybu udělal, pak vám to opravdu upřímně závidím.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 06 led 2006 16:55

HanuIv píše:Revolver je dnes už (bohužel) anachronismus, ale k něčemu se pořád hodí. Ideálně třeba jako obranná zbraň pro ženy (protože je blbuvzdorný a nepotřebuje nějakou velkou údržbu), nebo jako sekundární zbraň.
Priznam se - ja jsem jeste bouchacku v realu tahat nemusel, ale pri ruznym blbnuti ala kurz obranne strelby a v tomto smeru postavene zavody (ne primo podle AOS, ale fototerce s ruznejma vecma v rukach, mezi tim nejakej sprint, chuze po slepu a trocha kriku - proste navozeni nervozity) ukazaly, ze i lidi, co jeste pred 3 rokama strileli zavodne siluety, nebo clovek, co jede nejakou stredni vykonostni tridu IPSC sotva trefej terc a po dostrilebni maji problem bezpecne zajistit zbran (tj. alespon vypustit kohout, na nikoho nenamirit a v klidu ulozit - nakonec jsme zjistitli, ze ten, kdo meri tomu cloveku cas musi davat nahlas povely, jinak to bylo o ustreleni svoji nohy nebo neci hlavy).
Takze ta blbuvzdornost revolveru neni vhodna jen pro zensky, priznejme si, ze i my, pokud bychom se dostali do tak extremni situace, jako zamirit na cloveka a vypalit, tak ze bychom tezko jednali 100% racionalne. Vycvik nevycvik... Ten nam zvedne racionalitu z 50 na 95% u tech nejcvicenejsich.
Odpovědět