Reseni sebeobrany pri napadeni na ulici.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 13 led 2006 16:41

Kubajzz píše:Těch 19J je lepší vzduchovka a teď při zimním oblečení nemůže být o nějakých "paralyzujících podlitinách" řeč. I když myslím, že pokud to při výstřelu udělá aspoň pořádnou ránu, tak by se útočník mohl docela leknout a nechat toho. Ale do obličeje bych tím dostat nechtěl.
A o to jde... Kdyz uz to budu muset nedejboze vytahnout a utocnika to presto nezastavi, muzu vystrelit timhle tim... Mam velkou sanci, ze ho to minimalne poradne stipne, pravdepodobne ho to i okamzite zaboli (coz ho zpomali vic nez kulka, ktera jim proleti), takze se zpomali ci zastavi natolik, abych ho mohl ujistit, ze dalsi .357magnum uz neni o stipnuti... A pak verim, ze uz fakt da pokoj a ostrejma ani strilet nebudu...


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 13 led 2006 16:51

cmk píše: A o to jde... Kdyz uz to budu muset nedejboze vytahnout a utocnika to presto nezastavi, muzu vystrelit timhle tim... Mam velkou sanci, ze ho to minimalne poradne stipne, pravdepodobne ho to i okamzite zaboli (coz ho zpomali vic nez kulka, ktera jim proleti), takze se zpomali ci zastavi natolik, abych ho mohl ujistit, ze dalsi .357magnum uz neni o stipnuti... A pak verim, ze uz fakt da pokoj a ostrejma ani strilet nebudu...
Hodne uspechu v praxi! Prijdeme ti na pohreb... teda kdyz si nechas dat na funus web kameru :D
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 13 led 2006 16:51

HanuIv píše:Pokud si pamatujete svého času zabil útočník policistu doma dělaným kopím v Metru. Defendologové poté tento příklad rozebírali a zjistili, že jakákoliv obrana toho policisty byla zbytečná,
No nevim, ten utocnik uz pred tim ohrozoval nejakyho duchodce a hazel nejaky hrabiky kolem sebe...
Ten policista se k nemu mel blizit s rukou na pistoli (pistole v pouzdre ale pouzdro odepnuto a hlavne - NABOJ V KOMORE) a mel se priblizit max. na 4-5 metru, ne bliz...
A i kdyby si chtel hrat na "akcniho poldu Simiera", a prisel by k nemu uz s namirenou bouchackou, udelal by lip...
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 13 led 2006 16:59

Kubajzz píše:Trefils hřebík na hlavičku - není třeba hned střílet. Já se tady celou dobu jenom ohrazuji proti názorům typu "když vytáhneš zbraň, tak vystřel", "všem ukážeme, že si to nesmí dovolit" a "chce to dril, abys jednal automaticky" nebo "na otázky si odpověz předem, pak už jen jednej".
Ja bych to rekl jinak - "Kdyz vytahnes zbran, musis v pripade nutnosti umet vystrelit", "abys umel tahnout a vystrelit, chce to dril", "pokud si zodpovis predem, co jsi schopen podstoupit a co ne, bude se ti pak jednat lip" a "pokud lidi budou jednat se zbranema spravne a dekvatne, tak si zlocinci fakt dovolej min ve strachu, ze by se jim mohlo neco stat"... Za timhle si stojim... Je to sice jen trosku odlisny od toho, co kritizuje Kubajzz, ale je to mnohem vic zpresnujici...
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 13 led 2006 17:07

Andy píše:
cmk píše: ...a ostrejma ani strilet nebudu...
Hodne uspechu v praxi! Prijdeme ti na pohreb... teda kdyz si nechas dat na funus web kameru :D
Ale jo, tenhle argument uznavam, ale sance, ze to zajde az tak daleko, ze tu ostrou fakt budu muset pouzit a a sance, ze ta prvni me zdrzi natolik (domireni mam zmereny s .357mag na 0.3s, po vystrelu z Alfy to bude jeste min), ze me to bude neco stat je uz skoro nulova...
Naopak si myslim, ze ta prvni rana nebude pro me natolik svazujici, nebudu mit takovej strach vystrelit a predejdu tim situaci, kdy bych si s ostrym nabojem na prvni rane rekl, ze radsi nevystrelim (resp. to radsi ani nevytahnu) a to by me treba stalo zivot - a tohle je podle me pravdepodobnejsi (proboha, hlavne at si to nekdo neprebere, jako ze beham po meste a strilim na lidi gumovejma na kazdym rohu).
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 13 led 2006 20:22

cmk píše:
Andy píše:
cmk píše: ...a ostrejma ani strilet nebudu...
Hodne uspechu v praxi! Prijdeme ti na pohreb... teda kdyz si nechas dat na funus web kameru :D
Ale jo, tenhle argument uznavam, ale sance, ze to zajde az tak daleko, ze tu ostrou fakt budu muset pouzit a a sance, ze ta prvni me zdrzi natolik (domireni mam zmereny s .357mag na 0.3s, po vystrelu z Alfy to bude jeste min), ze me to bude neco stat je uz skoro nulova...
Naopak si myslim, ze ta prvni rana nebude pro me natolik svazujici, nebudu mit takovej strach vystrelit a predejdu tim situaci, kdy bych si s ostrym nabojem na prvni rane rekl, ze radsi nevystrelim (resp. to radsi ani nevytahnu) a to by me treba stalo zivot - a tohle je podle me pravdepodobnejsi (proboha, hlavne at si to nekdo neprebere, jako ze beham po meste a strilim na lidi gumovejma na kazdym rohu).
taky bych to tak viděl :wink:
JPmouse

Plastové projektily???

Příspěvek od JPmouse » 14 led 2006 10:31

Nosit v jednom bubnu různé druhy nábojů je velmi rizikový sport...
Je třeba mít na vědomí, že ať střílím plast, olovo, či broky, právně se jedná o stále stejné ohrožení střelnou zbraní. Když soud uzná, že střelec neměl právo použít střelnou zbraň, je potrestán ať střílel čímkoliv. Rozdíl je v míře ublížení na zdraví, tam pak plast zpravidla nezpůsobí tak velké poškození zdraví...ale zase zůstane živý někdo, kdo možná bude vymáhat náhradu a hlavně proti nám bude svědčit a tvrdit že to bylo opačně než říkáme my.. :o)
JPmouse

To Kubajzz

Příspěvek od JPmouse » 14 led 2006 10:57

...
Prostě nevím jestli mi rozumíte, co chci říct.
Zkusím to uvést na příkladu.
Pokud jedu v autě a někdo mi nedá přednost, je to jednoznačně jeho vina, on je zodpovědný, platit to bude on, u případného soudu odsoudí jeho. Jenže když vidím, že mi tam jede a já zabrzdím, tak k žádné nehodě nedojde.
Avšak z některých reakcí tady na fóru se mi zdá, že nejenže bych neměl brzdit, ale naopak bych měl ještě přidat plyn, abych toho parchanta co mi tam vjel sejmul.
Pokud zabrzdit nestihnu, tak se samozřejmě nedá nic dělat, je z toho bouračka.
Stejné je to s použitím zbraně a zabitím člověka.[/quote]


Docela s Tebou souhlasím, ale zásadní rozdíl je v tom, že když ti někdo nedá přednost, nemusí to ještě znamenat, že to bylo schválně, že ti chtel ublížit. Ale v případě napadení, pokusu o napadení...tam, kde jsem si jistý, že šlo o úmysl mi ublížit, nebudu váhat se bránit razantněji, než jaký útok byl, nebo je proti mě veden.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 14 led 2006 11:02

JPmouse píše:Nosit v jednom bubnu různé druhy nábojů je velmi rizikový sport...
Je třeba mít na vědomí, že ať střílím plast, olovo, či broky, právně se jedná o stále stejné ohrožení střelnou zbraní. Když soud uzná, že střelec neměl právo použít střelnou zbraň, je potrestán ať střílel čímkoliv. Rozdíl je v míře ublížení na zdraví, tam pak plast zpravidla nezpůsobí tak velké poškození zdraví...ale zase zůstane živý někdo, kdo možná bude vymáhat náhradu a hlavně proti nám bude svědčit a tvrdit že to bylo opačně než říkáme my.. :o)
No jo, ale to neni uplne tak pravda:
soud na me bude pohlizet jinak, kdyz bude prvni gumova - mnohem lip se mi bude dokazovat to, co uz jsem tady psal - nechci utocnika zabit, jen ho donutit, aby prestal utocit. Pokud ho prvni ranou zabiju, jednak si budu sam nest nasledky v sobe, jednak se u soudu bude mnohem vic resit, byl-li vysledek sebeobrany v pomeru k hrozicimu nebezpeci - tudiz, slo-li o nutnou sebeobranu. Kdyz ho ale trefin nejdriv gumovou ranou (zpusobim mu bolest, bude jednoznacne vedet, ze mam v ruce strelnou zbran a jsem ochoten se branit) a presto bude utocit dal, je jasne, ze je to bud uz hodne otrla povaha nebo hodne sjety jedinec a oboji uz mi dava duvod si myslet, ze nejde jenom o "nahodne najeti vozikem" ale o skutecny utok na moje zdravi ci zivot. A pak je opravnenost pouziti zbrane naprosto jasna a opravnena (no, v nasem soudnictvi ne tak naprosto, ale mnohem jasneji, nez kdyz strilim hned ostrou).
Pokud by nekoho napadlo, ze bych mistou gumou do hrudniku mohl strilet ostrou do vzduchu, do nohy apod... To uz myslim jsme dal a vime, ze jestli guma znamena riziko (sice male, ale uznavam, ze znamena), ze naopak utocnik nebo nekdo z okoli stihne na me vystrelit driv, nez vyresim situaci, tak strelba do vzduchu, do nohy apod... znamena mnohem vetsi riziko pro vsechen zbytek lidi kolem.
No, a to je vlastne dalsi vyhoda gumy - kdyz se nahodou netrefim do utocnika a guma trefi nekoho jineho, je to mnohem mensi pruser, nez kdyz se netrefim prvni ostrou.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 led 2006 12:27

S tím se dá souhlasit. Je tu však riziko, že ten trefený útočník, když zjistí, že si ho střelil a nic se mu nestalo, bude předpokládat, že máš nějakou plynovku a vystupňuje útok.
Ale já bych řekl, že výhody daleko přesahují nevýhody. Normálním lidem nějaké gumové střelivo nic neříká. Uvidí zbraň, uslyší výstřel, ucítí ránu a než se vzpamatuje, dá ti čas něco podniknout , třeba útěk, kop do koulí nebo ho zaženeš řevem či výhrůžkou atd. atd. Normální zloděj nebo kriminálník prostě proti jakékoliv zbrani nepůjde, chce tě okrást, ne spáchat sebevraždu.
Tyhle všechny možnosti získáš za cenu zpoždění 0,3s.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 14 led 2006 16:47

Přeně větší pozitiva než negativa a doměnky co by u soudu atd... je zbytečné řešit zvláště v našem systému :?

S tím že trefený útočník gumou bude předpokládat že máš plynovku když se mu relativně nic nestalo bych neřek,tihle útočníci jsou většinou zběhlí v tom co je to plynovka a ví že z plynovky krom plynu a eventuelních úlomků plastové ucpávky nic jiného vyletět nemůže a navíc žádný plyn a oblak dýmu kolem by mu také nastínil, že nejde o plynovku (nepředpokládám že by někdo střílel s plynovky s nástavcm na světlice a rachejtlí :lol:)
Navíc jak už tu bylo psáno je na místě důrazně upozornit, že to byl gumovej projektyl a ty ostatní jsou ostré, když tedy nevyužiji zaskočení a zpomalení útočníka a nevezmu roha....
Fanda

Příspěvek od Fanda » 17 led 2006 01:25

Toto jsou pokyny pro policisty kterým hrozí napadení. Jistě budou dobré i pro nás.......nebo ne?

Taktika:
Každá obranná akce bude úspěšná jen při správné volbě taktiky. Nedá-li se použít zásada "kdo uteče, vyhraje", pak

1)připravte si zbraň, ale nevyhrožujte s ní,
2)dojde-li k útoku, použijte zbraň překvapivě,
3)když už se musíte bránit, učiňte tak s použitím nejúčinnější zbraně, kterou máte k dispozici, a s maximálním důrazem, kterého jste schopni vy a použitá zbraň; dvojnásob to platí při útoku skupiny - první nebo nejbližší útočník musí být odražen pokud možno šokujícím a odstrašujícím způsobem,
4)během boje nemá smysl přemýšlet nad následky obrany pro útočníka.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 17 led 2006 05:46

Jistěže jsou pro nás dobré. Je tu ale jeden problém: zatím, co policista ve službě má statut veřejného činitele, normální občan tento statut nemá. Doporučuju přečíst si §39 zákona o Policii (238/91sb).

Důležitý je bod 2,3 a 4. Vlastně i bod číslo 1. Tedy pokud si myslíte, že je zbraň nutno použít učiňte to a nepřemýšlejte, zda bude útočník zabit, nebo jen raněn. Důležité je přestát útok s minimálními následky pro Vás, Vaše blízké a okolí.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
joot

Příspěvek od joot » 17 led 2006 08:36

HanuIv píše:Jistěže jsou pro nás dobré. Je tu ale jeden problém: zatím, co policista ve službě má statut veřejného činitele, normální občan tento statut nemá. Doporučuju přečíst si §39 zákona o Policii (238/91sb).

Důležitý je bod 2,3 a 4. Vlastně i bod číslo 1. Tedy pokud si myslíte, že je zbraň nutno použít učiňte to a nepřemýšlejte, zda bude útočník zabit, nebo jen raněn. Důležité je přestát útok s minimálními následky pro Vás, Vaše blízké a okolí.
Pro který policisty to jsou pokyny? Státní nebo městský? Tenhle bod se mi moc nezdá:
3)když už se musíte bránit, učiňte tak s použitím nejúčinnější zbraně, kterou máte k dispozici, a s maximálním důrazem, kterého jste schopni vy a použitá zbraň; dvojnásob to platí při útoku skupiny - první nebo nejbližší útočník musí být odražen pokud možno šokujícím a odstrašujícím způsobem
.. pokud vím tak třeba měšťáci se učí jak rychle přejít z tonfy k tasení, když pobuda přejde od holejch rukou k noži. Víc jsem to samozřejmě nepitval, ty postupy budou mít asi víc pravidel - vzdálenost, počet atd.
Návštěvník

HanuIv?

Příspěvek od Návštěvník » 17 led 2006 08:55

Prosím tě rozveď trochu, jaks to myslel?
Statut veřejného činitele má přece následky následky jen pro útočníka v tom smyslu, že je souzen přísněji.
Nijak ale nezvýhodňuje policistu jako "obránce". Pokud někoho bezdůvodně zastřelí, je to zabití jako každé jiné, statut nestatut!
Odpovědět