Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Asot
Příspěvky: 390
Registrován: 10 zář 2008 10:34

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Asot » 10 lis 2011 19:35

Jiřin píše:Ten litevsky regulator ma ve svem telese dirku pro pristup k atmosferickemu tlaku, ale v recenzi jsem nikde necetl, ze jsi musel provrtat dirku do kartuse. Vrtal jsi ji, nebo ne?
Máš pravdu, také mám litevce a nic jsem nevrtal, pouze mi vrtalo hlavou, proč tam mám něco vrtat.. Nic jsem nevrtal a je to OK. Nevím, co to má za smysl.
Regulátor má nevýhodu v tom, že nelze použít maximální výkon zbraně.


Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Warthog » 10 lis 2011 19:54

Proč by regulátor měl bránit maximálnímu výkonu? Vyšší tlak za ventilem nerovná se automaticky vyšší výkon.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od mikiki » 10 lis 2011 20:08

.. jen do pranice :D
Když jsem prvně namontoval regulátor do GP Storma, tak byl nastavený na max.
To byl hukot, jaký jsem ještě nezažil.
- (Combro nedokázalo změřit klasické JSB Jumbo 1,030, až Jumbo Monster to zvládlo)
Seřídil jsem dle pokynů dodavatele regulátor do zák. mezí a bylo to.
Tzn. jak máš nastavený regulátor, tak ti to lítá.
OneTouchy
Příspěvky: 757
Registrován: 03 srp 2010 21:42

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od OneTouchy » 10 lis 2011 20:35

mikiki,kolko ti to lietalo?
Uživatelský avatar
Asot
Příspěvky: 390
Registrován: 10 zář 2008 10:34

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Asot » 10 lis 2011 23:52

Warthog píše:Proč by regulátor měl bránit maximálnímu výkonu? Vyšší tlak za ventilem nerovná se automaticky vyšší výkon.
Protože za regulátorem je malá komora a dojde k poklesu tlaku, divím se, že ti to musím vysvětlovat..

mikiki: Já se nechci s nikým prát, ale když mě to nedá.. Doufám, že nepřekračuješ 16J :)
Uživatelský avatar
KUBA71
Příspěvky: 221
Registrován: 18 dub 2011 22:22
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od KUBA71 » 11 lis 2011 07:45

Podle návodu ALTAROSuv regulátor funguje nejlépe na regulaci 130-80bar a
objem regulovaného tlaku je taky nastavitelný někde mezi 3-4ml.
Samozřejmě pokud tlaku nic nebrání a pružina jde přímo do plně natlakovaného zásobníku
tedy bouchne do 200bar a 160ml místo 90bar a 3ml tak je v tom samozřejmě více energie.
Jak to vše protlačit mechanizmem až ven z hlavně a jak to bude konzistentní je věc druhá.

běžný ALTAROSuv 16J regulátor je na konzistenci a spotřebu, nikoliv na dosahování max energie.
PS: FAC verze regulátoru potřebuje větší objem regulovaného tlaku.
Viz stránky ALTAROSe
http://www.altaros.cz/cz/4_8_AirArms%20FAC.htm
FAC regulátor:
http://www.youtube.com/watch?v=mMlY6l2u ... re=related
S200 HUNTER 5,5mm // E-bay: VECTOR OPTICS (Capricorn) 4,5-14x44 FFP MP reticle//
JSB EXACT RS @ 16J// Altaros: regulator+CHRONO // Josef1000:QF+kompenzator+zasobnik //
Alexxxus: 2l@300bar//pazba.cz: Leapers-TL-BP88// seben.com DKA-2// E-bay: CASIO ZR410//
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od mikiki » 11 lis 2011 08:08

2Asot:
jo, bylo to "hodně" přes limit, ale nastavil jsem to zpět na 16J.
Ono je to lepší vzhledem k počtu výstřelů, který v 16J dosáhnu s velkou lahví.
Uživatelský avatar
Asot
Příspěvky: 390
Registrován: 10 zář 2008 10:34

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Asot » 11 lis 2011 10:25

Mkiki: Je otázkou času, kdy tě zase zláká vysoký výkon. A ty máš .22 ?

KUBA71: Třeba já mám objem za regulátorem cca 20ml a energie je nižší asi o 20% oproti stejnému tlaku bez regulátoru.
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Warthog » 11 lis 2011 11:07

Asot píše: Protože za regulátorem je malá komora a dojde k poklesu tlaku, divím se, že ti to musím vysvětlovat..
Tak dojde k poklesu tlaku, no a co? Že komůrka regulátoru musí mít objem přiměřený požadovanému výkonu je samozřejmé.

Tady jaksi neplatí, že čím více pruhů, tím více Adidas - pokud je tlak za ventilem příliš velký, dojde k velmi rychlému zavření ventilu už ve chvíli, kdy by ještě bylo potřeba dodávat vzduch. Stačí se podívat na tvar křivky, zachycující úsťovou rychlost u neregulované větrovky - maximální rychlosti se dosahuje teprve až po poklesu tlaku na nějakou hodnotu. Pokud by se regulátor nastavil právě na tuto hodnotu (a měl tomu odpovídající komůrku), tak nejen že s ním dosáhneš stejného výkonu jako bez něj, ale takových výkonných ran dáš dokonce o něco víc.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
Asot
Příspěvky: 390
Registrován: 10 zář 2008 10:34

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Asot » 11 lis 2011 16:53

Jak můžeš vygenerovat takovou blbost je mi záhadou. Kolik ti je ?
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Warthog » 11 lis 2011 17:18

Myslím, že každý kdo někdy viděl graf úsťové rychlosti od naplnění do vyprázdnění vzduchové kartuše si sám udělá názor na to, kdo tu generuje větší blbosti.

Daleko důležitější, než samotná hodnota tlaku v kartuši resp. na vstupu do ventilu je rychlost otevření ventilu, resp. maximální dosažený tlak za střelou (protože na tom závisí síla a zrychlení). Starý minomet M 16 dokázal střílet střely o hmotnosti přes kilogram na vzdálenost větší než kilometr při tlaku ubohých 55 atm.

36

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od mcrea » 11 lis 2011 20:05

mě je 40 pokud to má nějaký vliv na tuhle diskuzi a říkám, že má Warthog pravdu
Uživatelský avatar
Asot
Příspěvky: 390
Registrován: 10 zář 2008 10:34

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Asot » 11 lis 2011 22:16

Warthog: Tlak v kartuši, přepouštěcí otvor a síla bicí pružiny s úderníkem o vhodné hmotnosti je dle mého názoru rozhodující pro výkon.
Je jasné, že když použiješ vysoký tlak např. 200Bar a slabý bicí mechanismus, tak výkon bude malý jak uvádíš a postupně se bude zvyšovat, až na 140 Bar dosáhne maxima - to platí pro zbraně bez regulátoru a na grafech Altarose je to dobře vidět, i zkoušeno osobně.
Předpokládejme, že by jsi regulátor nastavil na 140 Bar při danném bicím mechanismu, tak výkon bude vlivem přepouštěcí komory v závislosti na jejím objemu nižší, protože při výstřelu dojde k poklesu tlaku třeba na 120 Bar, případně níže.
V případě absence regulátoru a tlaku 140 Bar je při výstřelu pokles tlaku zanedbatelný.
Určité řešení by přinesl vysokoprůtokový regulátor, který by pokles okamžitě kompenzoval a nebylo by nutné zabírat prostor kartuše větší komorou. Do sz mi uživatel Jiřin poslal zprávu, že již na takovémto typu regulátoru pracuje..
A sorry za invektivy
Jiřin
Příspěvky: 332
Registrován: 10 zář 2010 06:50

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Jiřin » 12 lis 2011 08:45

Je pravda, ze takovy regulator vyvijim. Ale nutno dodat, ze rychlost expanze vzduchu je vetsi, nez rychlost pruziny (proto objem nizkotlake komurky na vykon je podstatny). Na regulatoru je nejdulezitejsi, aby v co nejkratsim case zareagoval na ubytek tlaku. Proto hodne zalezi na tom, jak je sedlo ventilu udelano. V soucasnosti stale hledam nejake optimalni reseni - kombinuji ruzne materialy, tvary ..... Nicmene pri dynamickych testech sleduji pokles tlaku na manometru o 5 - 15 bar (jedna se o pokles tlaku pri simulovanem vystrelu). Ovsem je otazka jak rychle dokaze reagovat samotny manometr ktery pouzivam. Ten rozdil v poklesu tlaku je dan pouzitim rozdilnych materialu.
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Regulator pro AirArm S400, S410, S510

Příspěvek od Altaros » 17 úno 2012 02:06

Nejprve menší OT.
Pár lidí mi psalo proč jsem poslední 3 měsíce nebyl vidět na foru. Důvodem bylo to, že jsem koncem listopadu začal psát diplomovu práci, kterou jsem měl odevzdat 3 ledna (lehce šibeniční termín). Následně po dopsání DP jsem se začal věnovat ještě " záživnější " činnosti přípravy na státní závěrečnou zkoušku která se konala 1 února. Jelikož jsem velkou část času věnoval právě škole, abych se jí už nikdy později věnovat nemusel, tak jsem ani nesledoval forum a tudíž nepřezpíval . Maximálně jsem se snažil občas zodpovědět SZ.

Teď již k tématu.
Pokud je na ventil větrovky příliš velký tlak, tak se ventil málo otevře a tedy bude menší úsťová rychlost, než když se do obvodu připojí regulátor, který tlak sníží.
Lze říci, že při stejném tlaku je rychlost s regulátorem buď stejná nebo menší, než když se regulátor nepoužije. Zda rychlost poklesne závisí především na velikosti komůrky s regulovaným tlakem, rezpektivě na poměru objemu regulovaného tlaku vůči jeho spotřebě při výstřelu. Zároveň také částečně závisí na rychlosti vyrovnání poklesu tlaku při výstřelů, což souvisí s velikostí průtoku ventilu regulátoru a také s jeho citlivostí (o jak velkou hodnotu poklesne regulovaný tlak, než regulátor začne korektně pracovat).

Při rychlejším vyrovnání poklesu regulovaného tlaku se může zvýšit úsťová rychlost, popřípadě snížit spotřeba. Spotřeba se sníží pokud je ventil ve snadartním provedení, kdy vyšší tlak více působí na sedlo ventilu a to se rychleji uzavírá (toto lze částečně nahradit silnější pružinou na ventilu).
Na druhou stranu příliš rychlé vyrovnávání regulovaného tlaku po výstřelu může mít destabilizující vliv rychlosti střely, jelikož rychlost doplnění závisí také na aktuálním tlaku v kartuši. Když je tlak v kartuši vyšší dochází k rychlejšímu doplňování vzduchu do regulované části což může zvýšit rychlost střely.
Tím se tedy ale začíná vytrácet význam regulátoru, který má především zajistit neovlivňování ( tzv. invariantnost ) výstupní rychlosti vůči změnám tlaku v kartuši.
Naopak pro stále stejný průběh rychlosti střely je ideální, když by se přidalo tzv. dopravní zpozdění, které by zajistilo to, že výstřel proběhne a teprve po tom co je diabolka v dostatečné vzdálenosti od ovlivňujícího se tlaku se začne otevírat regulátor, popřípadě znovu zaplňovat komůrka.
Je to tedy vždy kompromis mezi maximální rychlostí střely, spotřebou vzduchu a samotné konzistenci.
Odpovědět