Regulace zvere odstrelem

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Nechte Andyho spát, nebo vás smaže!

Příspěvek od Andy » 10 led 2006 11:29

Slim Jim píše:
Anonymous píše:Nebo že by ne? Každopádně zatím to vypadá, že proti Lovcovým historkám nemá co postavit a na oprávněné námitky, že myslivci jsou ve většině střelci do uměle pěstovaných stojících živých terčů, taky těžko něco napíše, protože tak to prostě je.
není možné vymlátit všechno živé v okruhu 50 km
Ale to by prave Anonymni velmi rad udelal... :-D Vybil by vse, jelikoz dle neho je sem veskera zver zavlecena a nema tu co delat. Akorad to pritahuje myslivce do lesa :-D ... Hajzli :-D


Návštěvník

Mě si do huby neber...

Příspěvek od Návštěvník » 10 led 2006 11:48

... já nepíšu s hrubkama. Jestli chceš vyjmenovat zavlečené druhy, tak klidně...
Návštěvník

Pěkný citát

Příspěvek od Návštěvník » 10 led 2006 12:10

Ze silvarium.cz, Andy jistě namítne, že jemu nějaký ing. Csc. nesahá po kotníky, nicméně můj názor potvrzují tato slova:¨

"Bolestnou stránkou přeměn smrkových monokultur je otázka zvěře. Do konce války bývala vysoká i černá zvěř převážně v oborách. Po r. 1945 byly obory zrušeny a vysoká zvěř se mimořádně rozmnožila. Lidová myslivost se postupně stala výsadou kádrů a funkcionářů. Každý okresní tajemník střílel kapitálního jelena. Stavy zvěře byly ve skutečnosti mnohem vyšší než hlášené, hlavně u holé zvěře. Škody zvěří byly nesmírné a nikdo neplatil náhradu za škody okusem nebo loupáním. Loupané porosty byly často už v 50 letech rozlámané, s hnilobou v nejsilnější části stromů."
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Pěkný citát

Příspěvek od Andy » 10 led 2006 12:19

Anonymous píše:Ze silvarium.cz, Andy jistě namítne, že jemu nějaký ing. Csc. nesahá po kotníky, nicméně můj názor potvrzují tato slova:¨

"Bolestnou stránkou přeměn smrkových monokultur je otázka zvěře. Do konce války bývala vysoká i černá zvěř převážně v oborách. Po r. 1945 byly obory zrušeny a vysoká zvěř se mimořádně rozmnožila. Lidová myslivost se postupně stala výsadou kádrů a funkcionářů. Každý okresní tajemník střílel kapitálního jelena. Stavy zvěře byly ve skutečnosti mnohem vyšší než hlášené, hlavně u holé zvěře. Škody zvěří byly nesmírné a nikdo neplatil náhradu za škody okusem nebo loupáním. Loupané porosty byly často už v 50 letech rozlámané, s hnilobou v nejsilnější části stromů."
Je rozdil neco vybit a je rozdil neco udrzovat na spravnych pocetnich stavech. K vyse uvedenemu nemam co rici. Je to asi pravda.
Olaf

Regulace stavů zveře

Příspěvek od Olaf » 10 led 2006 21:18

Mám takový dojem, že anonym čte zrovna doma historii za 500, aspoň co se týče té citace ze Silvária. To co ten "Ing,CSc" řekl je sice pravda ale pokud mám trochu přehled, tak se to jistě týkalo hospodaření " Lesů" v době před plyšákem, tedy r. 1989. Tehdy zejména zvěř vysoká, byla velmi výhodným komerčním artiklem. Z tohoto důvodu se také zkreslovali stavy a páni ředitelé různých, pro Lesy potřebných firem měli do čeho práskat. Mnohdy veškerý personál musel natlačovat na jednoho pupkáče, který si z Prahy odskočil na dvě hoďky a nakonec ještě všechny přítomné seřval, když nic nestřelil. Zkrátka výměnný obchod " já na bráchu,brácha na mne". Ale nebuďme naivní, teď se dějí jiné prasečiny v růžovém.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 18 led 2006 13:34

Mohl by mi někdo vysvětlit, proč vlastně je taková liška škodná a střílí se na potkání?
Podle mě je to docela užitečné zvíře.
Mám na mysli v normálním lese, ne někde v bažantnici nebo v kurníku.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 18 led 2006 14:26

Kubajzz píše:Mohl by mi někdo vysvětlit, proč vlastně je taková liška škodná a střílí se na potkání?
Podle mě je to docela užitečné zvíře.
Mám na mysli v normálním lese, ne někde v bažantnici nebo v kurníku.
Uzitecne zvire to bezesporu je. Je to predator, ktery prirozenym zpusobem pozira slabe a nemocne zivocichy. Nicmene jako kazde zvire se take rozmnozuje a pritom v nasi prirode nema prirozeneho nepritele (proc je vec jina... samozrejme za to muze clovek).

Tedy bez regulace stavu by to proste ted jiz neslo. Respektive slo... bez vakcinace by premnozene lisky umiraly hojne na vzteklinu... sem tam by to od nich chytlo nejake to domaci zvirectvo, popr. clovek.

V soucasne dobe se vlivem plosne vakcinace podarilo vzteklinu prakticky vymitit... a lisky jsou vetsinou zdrave (mohou mit samozrejme jeste prasivinu).

Navic... strelit lisku neni zadna jednoducha zalezitost... jsou to hodiny a hodiny stravene v lese a na polich, v zime v lete....
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 18 led 2006 14:34

Kubajzz píše:Mohl by mi někdo vysvětlit, proč vlastně je taková liška škodná a střílí se na potkání?
Podle mě je to docela užitečné zvíře.
Mám na mysli v normálním lese, ne někde v bažantnici nebo v kurníku.
Ta uzitocnost do istej miery existuje,nieco ako stala veterinarna sluzba.Co je vsak horsie a preto je aj z pohladu zakona oznacena za skodnu,je skutocnost,ze sa zivi aj druhmi zveri,ktore su oznacene ako zver polovna,t.j. s ktorej pre cloveka plynie uzitok.Napr. zajace a bazanty,ich lovom vytvara konkurenciu v potr.retazci,a teda je eliminovana ako pises,pri kazdom stretnuti.Dalsia vec je,ze je castym nositelom rozlicnych ochoreni,najcastejsie besnoty.V castiach krajiny,kde su velmi dobre stavy drobnej zvery,t.j. zajac a bazant (ako napr. tu u mna,na juhozapadnom,resp.juznom Slovensku),su jej stavy velmi vysoke,napriek intezivnemu lovu.Liska je sama o sebe dost opatrne zviera,takze jej stavy by mohlo ohrozit iba narusenie vyskytu jej okruhu potravy.Nenapisal som to nejak velmi zrozumitelne,ked to teraz este raz citam,ale snad som to aspon trochu poodhalil. :roll:
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 18 led 2006 14:35

Asi sme to pisali s Andym zarovno....len ja som to neskor odoslal. :lol:
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 18 led 2006 14:38

Ja mam drtive percento ulovenych lisok na spolocnych polovackach na diviaciu.Pravda,po zasahu 200gr. strelou su vhodne len na zakopanie.Tie,ktore ulovim na spolocnych na drobnu zver s brokovnicou,su vacsinou pouzitelne.
Návštěvník

Komkurence v potravním řetězci

Příspěvek od Návštěvník » 18 led 2006 14:46

...by to byla, kdyby ty lišky běhaly po lese taky s puškou :-)
hajnej007

škodná

Příspěvek od hajnej007 » 18 led 2006 15:17

pojem "škodná" se už oficiálně nepoužívá. Co se týká střelby na "živé" terče, tak někdo lovit zvěř musí, není to jenom "zábava". To je ale na delší povídání. Problém je spíše v tom, že většina myslivců dnes příliš nestřílí a chybí jim tak schopnost zvěř efektivně a bez jejího zbytečného trápení (např.postřelením) lovit. Takže myslivci by měli především chodit POVINNĚ na střelnice a trénovat střelbu do neživých terčů. Bohužel to není uzákoněno. Prostě tvrdím, že většina myslivců neumí dneska pořádně ovládat své zbraně a řádným způsobem lovit zvěř. Sám jsem myslivec už cca 22let, takže si myslím, že vím o čem mluvím ... :-)))))
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 18 led 2006 15:31

Nezostava mi ine nez s tebou uplne suhlasit,velke percento polovnikov ma velmi biedne strelecke "dovednosti".Uzakonenie vykonavania kontr.strelieb by pomohlo aspon ciastocne.Samozrejme nie "kamaratskym" stylom,ze za pivo a gulas ti napiseme priemerny vysledok a je to.Urcite by to prospelo aj polovnikom,a hlavne zveri :!:
Odpovědět