Raze 30-30 Winchester

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Olaf

Ráže 30-30 Winchester

Příspěvek od Olaf » 01 led 2006 18:28

Má někdo z Vás praktické zkušenosti s používáním této ráže? Váš názor prosím?


Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 01 led 2006 19:04

Dovolim si citovat kolegu,ktory poluje s opakovackou Marlin:

Mám ju päť rokov, strelil som s ňou 16 diviakov a 2 líšky, dostreľoval 11 diviakov a 3 kusy jelenej, ale používam ju zásadne len do pohonov so psami a na dohľadávky a pri tomto využívaní som s ňou mimoriadne spokojný. Na tento účel je ako stvorená a aj som ju pre toto využitie upravil. Dal som predĺžiť pažbu a pôvodnú plastovú botku nahradil gumenou, nakoľko pôvodná mi bola krátka, odstránil som mechanické mieridlá, montážne otvory som zaslepil červíkmi a ošetril bezfarebným lakom na nechty. Osadil som na ňu kolimátor Docter Sight II. na nízkej pevnej montáži a nastrelil na 80 m. Výhodou tohto kolimátora je kompaktnosť a nízka hmotnosť a senzor na automatické riadenie jasu bodu podľa intenzity denného svetla. Žiadne fačkovanie s vypínačom. Ďalšia veľká výhoda, čo si však treba doma natrénovať, je streľba obidvomi očami a tým oveľa väčší prehľad o dianí okolo cieľa. Kto často chodí dohľadáváť diviaky do húštin s ostrými psami a do pohonov a je zodpovedný, ten vie o čom hovorím. Zbraň je veľmi kompaktná (pôvodná celk.dĺžka 97 cm, po úprave 100 cm), ľahká, ale pri tom pevná a odolná. Zbraň nosím v pohone, alebo pri dohľadávke nabitú a zaistenú s bicím kladivkom spusteným do medzipolohy a s odobratou krytkou kolimátora. V prípade keď sa blížim ku zveri, ktorú psy stavajú, zbraň odistím a kladivko naťahujem len bezprotredne pred streľbou, keď zbraň dávam do pleca. Keď nemám možnosť strieľať, zbraň zaistím a bicie kladivko spustím do medzipolohy (nie až na úderník !). Takúto bezpečnosť žiadna iná zbraň v pohone nemá! Pri opakovanej streľbe je spodná páka veľmi rýchla. Nakoľko však táto činnosť je úplne odlišná od používania klasickej guľovnice s otočným záverom, treba si ju dokonale doma natrénovať suchým tréningom! Veľkou výhodou trubkového zásobníka je, že ho môžem dopĺňať aj pri nabitej zbrani, čo pri ostatných zbraniach, okrem zásobníkových prevedení, nie je možné. Nevýhody? Ak je to pre niekoho nevýhoda, tak potom to, že potrebuješ ďalšiu guľovnicu pre individuálny spôsob poľovačky. Z praktických nevýhod snáď len dve, že pri čistení buď budeš čistiť hlaveň odpredu, alebo zakaždým odmontuješ spodnú páku a druhá, že medzi pohonmi okrem náboja z komory musíš vytiahnuť (lepšie povedané vytriasť) aj ďalší naboj, lebo ináč ho stratíš. Keď si typ, ktorý príliš trpí na verejnú mienku, tak sa priprav na uštipačné poznámky našich skostnatených slovenských poľovníkov typu "aha, kovboji prišli" a túto zbraň si nekupuj. Ak ti to nevadí, vrele ti ju doporučujem ako jednoúčelovú zbraň ale nie ako zbraň jedinú na všetky spôsoby poľovania.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 01 led 2006 19:06

Este nejake postrehy z praktickeho vyuzitia Marlinky v .30-30 :

Zdá sa, že 11 g Winchester Silvertip sa osvedčí. Posledné dve poľovačky 3 rany 2 diviaky. Na prvej diviačica cca 90 kg v hustejšej smrekovo-borovicovej žrďovine na vysokú zadnú komoru a chrbticu, v ohni. Strela musela zachytiť prekážku, nakoľko vstrel bol veľkosti cca 10x6cm a výstrel detto. Dostrel na hlavu. Druhá poľovačka prasa v bukovej žrďovina bez podrastu na krk, v ohni s krátkym odkazovaním, vstrel priemeru strely, výstrel asi veľkosti desaťkorunáčky
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Ráže 30-30 Winchester

Příspěvek od Andy » 01 led 2006 20:24

Olaf píše:Má někdo z Vás praktické zkušenosti s používáním této ráže? Váš názor prosím?
Prakticke zkusenosti nemam. Nicmene co do definice a pouziti je to takova slabsi 308Win. Jak uz tady bylo napsano, naboj oblibeny v USA do lever action zbrani.
gewarosse
Příspěvky: 42
Registrován: 11 dub 2006 11:55
Bydliště: Praha

Příspěvek od gewarosse » 30 kvě 2006 13:12

Podle mě je účinek této ráže na lov velmi dostačující.
tombr.a
Příspěvky: 160
Registrován: 03 úno 2006 17:07
Bydliště: Brno

Příspěvek od tombr.a » 30 kvě 2006 17:56

Poslal jsem tady už nějaky obrazky jak to asi vypada když se trefiš tak pohledej a koukni se,ja sem to nestřilel jen fotil 8)
martin.9mm
Příspěvky: 108
Registrován: 07 kvě 2008 11:10
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

.30-30

Příspěvek od martin.9mm » 07 srp 2009 08:28

Ahoj, máte někdo prosím nějaké další zkušenosti s touto ráží?
Odpovědět