Rada pro zacatecnika, obdivovatele strelby na dlouhe vzdalen

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
silver28
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2010 08:58

Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od silver28 » 06 čer 2010 20:59

Ahoj, propadl jsem kouzlu střelby z dlouhých zbraní ( i když svého glocka mám pořád rád :-) a řeším teď jeden velmi závažný problém. Nějak se zadařlilo že mi zbylo cca 35.000, ZP sk B mám a chtěl bych si pořídit zbraň. Poraďte mi jak a s čím nejlépe začít? Přemýšlel jsem i nad malorážkou ( ten ruger wleh mě vysloveně okouzlil.. ) ale nevím jestli to není slepá ulička. Chtěl jsem se zeptat je optika např. Titanium 6-24x42 Mildot kterou bych dal na rugera mohl použít i na nějakou "dospělejší" zbraň? Budu rád za Vaše názory a zkušenosti.
PS: Přemýšlím ještě na jednou věcí, táta má doma malorážku, 10 let z ní nikdo nestřílel, ale vzpomínám si že před těmi deseti lety jsem s ní střílel krysy na cca 15-20 a to s klasickými miřidly a byla docela přesná - a má jakési sáňky i na optiku. Je to mauser 22 LR. Myslíte že by se s tím dalo začít? Díky za odpovědi.


Uživatelský avatar
mkouba
Příspěvky: 269
Registrován: 26 bře 2009 10:04
Bydliště: Praha

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od mkouba » 06 čer 2010 22:58

Nejdriv bych se zamyslel nad tim, co je jako ta dlouha vzdalenost. Malorazka je dobra tak max. do 100m, u velkoraze naopak muze byt problem najit v okoli delsi strelnici. Pak bych teprve premyslel co za pusku..
Air Arms EV2 MK III
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od PB » 06 čer 2010 22:59

já bych začal tím jaké máš možnosti střelnic v okolí. pokud máš alespoň na 100m tak bych popřemýšlel nad velkou ale pokud máš jen do 50m tak jednoznačně malorážka.
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
silver28
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2010 08:58

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od silver28 » 07 čer 2010 08:01

Jsem z Mělníka, kousek mám 100m a podle toho co jsem četl v asi bych neměl problém dojet na 300m (hodně cestuji), nicméně myslel jsem to tak že na malorážce bych se naučil základy a pak koupil např tikku T3. A nevíte někdo co ten mauser? Vůbec k tomu nemůžu nic najít .. :-((
PaF
Příspěvky: 418
Registrován: 24 led 2008 19:30
Bydliště: Brno

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od PaF » 07 čer 2010 18:58

Mozna by taky nebylo marne si procist toto forum a obdobna vlaka na spratelenem serveru. :lol:
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od rmp » 07 čer 2010 21:57

Přesně jako PaF: hodně si toho přečti. A nejen o střelbě, ale i o přebíjení.

Potom si spočítej, kolik do toho chceš a můžeš dát peněz. V žádném případě však nedělej kompromisy typu "do začátku mi to stačí, a přebíjet nebudu" - neznám nikoho, komu na 100% stačí to, co má (v tom smyslu, že neznám nikoho, kdo by nesnil o něčem "alespoň o trošku lepším" - to "lepší" je strašně relativní, ale přesto si myslím, že to tak má každý střelec, nějaký sen tam být musí, bez touhy je to nuda :o). Ke kompromisu ve výběru člověka nejčastěji dotlačí peníze, ale přesto bych hned do začátku investoval až do "krajní meze" - na první pohled se to nezdá, ale šetření se časem velmi prodraží (na prvním místě důležitosti kladu optiku, potom přebíjení (nástoje i komponenty) a potom zbraň.
Malorážku od kulovnice bych důsledně rozlišil. Malorážka není "nižší třída" ani "dětská kulovnice". Jsou to dva téměř různé sporty, a pokud plánuješ kulovnici, tak bych do ní šel rovnou. Pokud se ti malorážka líbí, tak je to taky dobře. Malorážka sama o sobě je krásná a nezaslouží být jen přestupní stanicí a aby na ní bylo šetřeno. Ostatně je docela schůdné věnovat se malorážce i kulovnici, ale opakuji - zaměnitelné to není.
Co se kulovnice týče, Tikka je dobrá volba. Problém je s dostupností na trhu. Já sám mám CZ, jsem spokojen, ale určitě si nemyslím, že by to bylo to nejlepší možné řešení (a ano, i u mne hrála roli nedostupnost Tikky a finanční limit).
silver28
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2010 08:58

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od silver28 » 08 čer 2010 08:28

Děkuji rmp, moc dobré rady k zamyšlení. Teď jsem ve fázi kdy koupím malorážku, s kterou bude střílet i manželka a později tikku tactical která bude jen a jen moje :lol: Zkoumám teď optiku a narazil jsem na deltu Titanium 6-24x42 - všude na ní čtu ódy jak je za tu cenu úžasná, ale nikde jsem se nedozvěděl zda bych jí pak mohl použít na tu tikku. Max energie : 4000J - bude to ok na .308 win? Nebo jaká ráže by byla nejlepší na sportovní střelbu? Nejsem myslivec a lovit s tím nikdy nebudu.. Díky T.
Niripe
Příspěvky: 62
Registrován: 02 čer 2006 10:17

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od Niripe » 08 čer 2010 09:03

Nebudu řešit jakou optiku, pušku, doplňky apod. Rozhodně ti ale doporučím navštívit nějakou soutěž a podívat se, co se tady vůbec střílí a udělat si tak nějakou vlastní představu. Seznam soutěží najdeš na www.ballistica.cz Tam se podívaš s čím kdo střílí, zjistíš jak s tím je či není spokojený a dostaneš spoustu rad. Taky si třeba nějaké pušky zkusíš minimálně na sucho a budeš vědět co bys rád a za jaké peníze se to dá pořídit.
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od rmp » 08 čer 2010 10:37

silver28: ohledně delty ti bohužel neporadím, neznám ji.

Co se týče ráže, tak já používám .223 remington (ale nezávodím, a navíc má tato ráže své limity ohledně vzdálenosti), výhledově uvažuji o 6,5x55SE (ale to je opravdu ve fázi snu :o)
Ale asi bych doporučil .308, to je jistota, a navíc máš největší výběr jak ve zbrani, tak i v tom ostatním.
silver28
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2010 08:58

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od silver28 » 08 čer 2010 10:44

Třeba na binox.cz je test ze střelectví a tam delty titanium moc chválí, nebo třeba test na http://strelectvi.info/cz452/ - taky dobrý.. Jen nevím, ta 4-16x42 má rozsah 40 moa ale 6-24x42 jen 26 moa, jak moc je to omezující při střelbě na 50-100 metrů?
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od rmp » 08 čer 2010 10:58

No pokud není vysloveně blbě udělaná montáž nebo přímo nerovnoběžná rybina na pouzdru závěru (to občas "umí" dělat např. CZUB) tak, abys nesouosost optiky a hlavně musel hned na začátku nahnat nějakým strašidelným překlikáním, pak je při střelbě na 100m 26 moa samozřejmě mnohonásobně dostatečných, vůbec bych to neřešil.

Rád ti poradím, ale fakt si o tom něco nastuduj - já jsem téměř začátečník, a zde okolo je mnoho mnohem povolanějších, ale ti už zde tolikrát na podobné dotazy odpovídali, že chápu, pokud se jim nechce znovu se rozepisovat.
Stáhni si nějaký balistický kalkulátor, a hned získáš představu o tom, v jaké vzdálenosti je potřeba kolik překlikávat a na co tedy rozsah puškohledu může stačit.
PaF
Příspěvky: 418
Registrován: 24 led 2008 19:30
Bydliště: Brno

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od PaF » 09 čer 2010 22:07

MaO Praha, HK, Rimefire sniper GC Otrokovice, pokud chces zacit u malorazky. Ja mel v umyslu zacit s MaO i velkou. Pak jsem zjistil, ze nemam dost casu ani na MaO, tak ji jen tak simram. Ale moc mne to bavi a velkou jsem si zatim zakazal. Dokud nebudu treti v celorocnim hodnoceni RF sniper. Takze mam asi tak 60 let cas... :D
Smazaný uživatel 111

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 11 čer 2010 20:02

silver28 píše:Třeba na binox.cz je test ze střelectví a tam delty titanium moc chválí, nebo třeba test na http://strelectvi.info/cz452/ - taky dobrý.. Jen nevím, ta 4-16x42 má rozsah 40 moa ale 6-24x42 jen 26 moa, jak moc je to omezující při střelbě na 50-100 metrů?
Taky ti uvedu jeden test - měl jsem českou kulovnici a na ni optiku titanium se 40 MOA v české montáži Kozap.
Jednoho dne (před začátkem položky na 700m.) jsem zjistil že těch 700metrů (asi 23MOA) prostě nenaklikám.
Puškohled který chceš má jeste o polovinu menčí rozsah na překlikání.
Pokud nebudeš mít naklonenou montáž , tak vždy rači počítej že budeš začínat v pulce rozsahu puškohledu.
Osobně si navíc myslim že puškohled na kulovnici s klikám 1/8MOA je proste k h.vnu.
silver28
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2010 08:58

Re: Rada pro začátečníka, obdivovatele střelby na dlouhé vzdálen

Příspěvek od silver28 » 11 čer 2010 21:56

Mám v plánu montáž Sako, 20 moa, nicméně jakou optiku by jsi mi doporučil? Od delty mě zrazují všichni, a teď jsem koukal na sighron SIII 6-24x50mm, ale neměl jsem ho v ruce, má s ním někdo praktické zkušenosti? Díky T.
Odpovědět