PUSKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

pellerm
Příspěvky: 850
Registrován: 26 čer 2013 11:02

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od pellerm » 21 črc 2018 15:23

Kdysi jsem ho měl na větrovce a žádnej zázrak to není zlatý Nikko. Paralexu to nemá ten zámek je jen kontramatka která když se povolí zaostřuje se otáčením celého okuláru a pak se zase kontramatka dotáhne aby se nechtěně neotočilo okuláram a zaostření se nerozhodilo. Já zaostřoval tak vehementně až jsem okulár vyšrouboval. Nastavení paralexy je kolem šedesáti metrú to je jen můj odhad.


Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 21 črc 2018 17:36

Díky za odpověď! Takže má pevně nastavenou paralaxu. Samozřejmě mám i normální puškohled plynule nastavitelnou paralaxou. Ale tohle je rarita...

Tedy stále mi není jasné co se tím okulárem vlastně zaostřuje - buď jen záměrný kříž (...klasická dioptrická korekce)? A nebo se tím současně zaostřuje i obraz cíle pro různé vdálenosti ??
pellerm
Příspěvky: 850
Registrován: 26 čer 2013 11:02

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od pellerm » 21 črc 2018 19:39

Abych řek pravdu sám dobře nevím co to má štelovat,já jsem se tím snažil zaostřit terč vzdálenej 50m jelikož jsem ho viděl rozmazaně tohle štelování je ale dost nešťastný. Popíšu to asi takhle,puškohled jsem nastřelil a pok se ho snažil doostřit. Při doostřování jsem ole okulár dost vyšrouboval,tím se změnila vzdálenost oka od puškohledu a nástřel byl pryč. Vdobě kdy jsem ten puškohled kupoval stál okolo tisícovky i s jednodílnou montáží. Za tu cenu co stojí teď,co jsem koukal bych se mu obloukem vyhnul.Taky to zvětšení 9x se mi nezdálo,porovnával jsem to tenkrát a optisanem Viper a řekl bych že max je tak 7x Nedávno jsem koupil v Polsku puškohled kandar taky s jedodílnou montáží a když mi ho ukazoval byl mi povědomej až mi docvaklo,že je to okopírovaný gamo :D. Kříž je tam ovšem mil dot a docela jemnej. Štelování stejný i stejná použitelnost do 20m na co2 pušce se s tím dá střílet ovšem cena oproti Gamu je na naše 750kč.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 21 črc 2018 20:38

U každého puškohledu změnou dioptrické korekce se mění nejen zaostření záměrné osnovy, ale i všechny ohniskové délky, tedy i zaostření cíle a korekce paralaxy... Nejprve se zaostří osnova, pak to ostatní... Tady nevím? Vlastně není čím... Patrně to funguje s velkou hloubkou ostrosti - od 10m až do nekonečna!

Ovšem tohle je fakt moc divný systém, který bych si asi nekoupil. Ale je mi to vnuceno v SETU se vzduchovkou Gamo. Žel bez puškohledu samostatně ji neprodají, a nebo ji mají ještě i jiní prodejci za stejné peníze, ale bez puškohledu! ...
Takže o nic nejde. Jen nechápu proč fy GAMO tenhle vysoce poruchový výrobek vnucuje zákazníkům?

Nikko Stirling 4-12x50 jsem taky už měl. Optický systém, zaostřování, paralaxa i skla - vše výborné, ale mechanicky na 16J Gamovce nevydržel ani 50 ran.
Uživatelský avatar
Mini Me
Příspěvky: 1436
Registrován: 31 pro 2015 21:44

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Mini Me » 21 črc 2018 21:15

Nemam sice puskohled Gamo ale Konus Pro T-30 compact 3-12x44 s pevnou paralaxou na 100 y tj. asi 91 metru a taky zaostruji okularem.Od nekonecno po 20m muzu pouzit zvetseni 9-12 x,potom uz to nedoostri a proto pod 20m zaostruji na zvetseni 3-8 x
Myslim si,ze Gamo nikomu nic nenuti.To jenom obchodnici vezmou zvyhodneny set z ktereho je asi lepsi marze a navic je rozdil v cene mezi setem a zakoupenim jenom ciste vzduchovky tak minimalni ze ten puskohled je stejne predurcen ze skonci u decek na hrani nebo na hnoji :)
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 22 črc 2018 11:04

Tak nyní už to začíná být jasnější! Takže tím okulárem se zaostřuje a doostřuje všechno současně - osnova i obraz cíle, ... a když už to nejde, tak se musí něco ubrat i na zvětšení!! :lol:

No prostě je to takový "dáreček" od Gamovky navíc. A když ještě odpočítam cenu střeleckých bagů a krabičky diabolek, které jsou také v SETU, tak je tento puškohled vlastně úplně zadarmo. Ale vzhledem k vysoké poruchovosti to nejspíš skončí v krabici a nebo na staré Slávce.
pellerm
Příspěvky: 850
Registrován: 26 čer 2013 11:02

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od pellerm » 22 črc 2018 14:15

Na malorážce přežil bez úhony skoro rok a nějakých 2000 výstřelú než jsem tam dal něco líp koukavýho. Myslím,že flobertku nebo PCP přežije taky bez úhony. Pružinovka dokáže rozkopat i daleko lepší optiky a podle mě je na pružinovku daleko lepší pevné zvětšení než tohle,tak nechápu proč to do setu dávají, tuhle optiku bych viděl tak v setu u nějaký co2 pušky.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 22 črc 2018 20:08

Jedna reklamace za druhou, jak je to zde popisováno a vždy prodejce dá nový kus, ... to se přece nemůže výrobci vyplatit!?? Tomu fakt nerozumím, na tom snad vydělává jen Česká pošta!! :lol:

Flobertky a staré 7,5J vzduchovky by to snad mělo vydržet. Ale obstál ten puškohled někomu i na silnější 16J Gamovce? :?:
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 18 srp 2018 16:46

Jak rozkuchat Puškohled GAMO 3-9x40 WR a jemu podobné typy?

Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 25 úno 2019 10:36

Překvapivě stejný podivný systém zaostřování okulárem jako vzduchovkářský „Puškohled GAMO 3-9x40 WR“ mají zřejmě též mnohé LOVECKÉ PUŠKOHLEDY z On-line obchodu NV-Optics.cz s paralaxou pevně nastavenou na 100yds.

Některé puškohledy však jsou vyráběny ve dvojím provedení – tedy i ve variantě s bočním točítkem pro nastavením paralaxy – např. Optisan EVE 3-12X56i a Optisan EVE 3-12X56Pi ...

ObrázekObrázek

... http://www.nv-optics.cz/puskohledy,koli ... dy_optisan

Všechny jsou vybaveny jen jednoduchým záměrným křížem a zakrytými komínky používanými zjevně jen pro rektifikaci a nástřel. Lovci se zjevně nezabývají nějakým zaostřováním, složitými taktickými osnovami a korekturami podle balistické křivky atd.. Jdou jen na jistotu v úseku ploché dráhy letu střely !!

Stále však je mi nejasné, jak se takový puškohled s pevně nastavenou paralaxou zaostřuje, když nemá žádné točítko paralaxy, … jen tím okulárem ?
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 03 bře 2019 14:12

Co je vhodné pro lovce a myslivce, nehodí se pro vzduchovkáře. Ti jistě puškohledy s pevně nastavenou paralaxou na 100yds nekupují, a nemám to ani já v úmyslu! Jen jsem si chtěl ujasnit jak tyto systémy v praxi fungují. Ono točítko pro zaostřování a korekci chyby paralaxy bych tam prostě postrádal…

Ale jak to tedy funguje? … Když optický systém puškohledu má pevně nastavenou paralaxu - je tedy už z výroby pevně zaostřen na danou vzdálenost např. oněch 100yds a to bez ohledu na velikost zvětšení. Samozřejmě korekce chyby paralaxy je pak v celém rozsahu zvětšení relativně všude stejná, jen na menší vzdálenosti se méně uplatňuje…

Tyto optické systémy jsou pravděpodobně konstruovány s velkou hloubkou ostrosti. Pokud to při střelbě na menší vzdálenosti není dostatečné, doostří se zřejmě zcela jednoduše zmenšením poměru zvětšení. Jak si můžete prakticky ověřit, u variáblů s klesajícím poměrem zvětšení se zvyšuje hloubka ostrosti...

Někteří prodejci uvádějí též možnost zaostřování okulárem, ale to považuji, za poněkud nepravděpodobné, neboť dioptrickou korekci si střelec okulárem přece nastavuje napevno - zaostří na záměrný kříž a více se s tím nehýbe. Některé typy mají u okuláru dokonce fixační kroužek – kontramatici.

Pokud je tomu jinak, tak mne prosím opravte!
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 19 srp 2019 17:07

Docela nechtěně se mi dostala do rukou inovovaná varianta tohoto gamováckého SET-ového puškohledu - má označení „GAMO 3-9X40 W1PM“. Ovšem nikterak se neliší od svého předchůdce, ani co do vzhledu, ani funkce.

Paralaxa je na pevno nastavená na 25yds, což je pro vzduchovkáře tak asi optimum! Ostrý obraz při max.zvětšení 9x je zhruba od 20 do 30yds. Na menší či větší vzdálenosti lze ostrosti dosáhnout docela jednoduše zmenšením poměru zvětšení, nikoliv však korekce chyby paralaxy.

Změnou patrně je otočný kroužek na konci tubusu okuláru, jímž je možno pohodlně zaostřit záměrný kříž a vykompenzovat dioptrickou oční vadu. Takže už není potřebné povolovat kontramatici a otáčet celým okulárem.

Otázkou zůstává mechanická odolnost této optiky vůči zpětným rázům na pružinových vzduchovkách? … Firma GAMO jimi totiž standardně vybavuje i ty nejvýkonnější svoje typy, každopádně i na tento doplněk poskytuje 24 měsíční záruku.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 06 říj 2019 18:24

DAROVANÉMU KONI NA ZUBY NEHLEĎ !

Sotva po 100 ranách nemohu uvěřit vlastní očím! ... Najednou se mi ta fixní paralaxa u „GAMO 3-9X40 W1PM“ sama od sebe nějak odfixovala a z původních 25yds posunula na pouhých 15yds!

Znova to nevěřícně kontroluji, tak jako když jsem to před 2 měsíci koupil v SETu i s flintou a tak zírám, co by se tomu asi mohlo stát? ... Kroužek objektivu se ani nehnul, jen obraz terče na 25yds trochu neostrý a poletuje +/-2cm kolem středu...
Ale na 15yds vše nehybné a nyní kupodivu zaostřené ... :lol:

Má někdo podobné zkušenosti ?
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 24 led 2020 13:41

Myslivec na honu nemá moc času na štelování paralaxy. Taky by na to potřeboval nejméně tři ruce…
myslivec_strelba_29kveten_denik-630-16x9.jpg
Po „skvělých střeleckých výsledcích“ s „GAMO 3-9X40 W1PM“, jsem dospěl k dalším nečekaným poznatkům o kvalitách této speciální lovecké optiky, kterou výrobce vzduchovek GAMO vybavuje všechny svoje i nejvýkonnější modely dodávané v SETech.

Tedy tento vynikající lovecký puškohled, není potřebné zaostřovat, ani pracně seřizovat komínky, má totiž nejen automatickou „plovoucí paralaxu“(…jak je uvedeno výše), ale i automatické překlikávání. :D

Neznalý novopečený majitel této optiky by to mohl považovat za závadu, že otočný kroužek okuláru má zdánlivě „velkou vůli v závitech“, a že při dotyku se celý kvedlá o +/-0,5mm na horu a dolů i do stran! Tedy pozor ! Nedotýkat se prsty! Záměrný kříž se sám přenastavuje podle větru a dalších okolností tam, kam je potřeba!! :lol:

Má někdo podobné zkušenosti ?
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: PUŠKOHLED GAMO 3-9X40 WR

Příspěvek od Albert 22 » 25 led 2020 11:15

:lol: :lol: :lol:
Odpovědět