Puskohled ATN 6-18x65 v praxi.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 24 bře 2006 18:38

Olaf,tak si ju teda kupil...Je to velmi zaujimavy model,kvoli tomu osvetlenemu mildotu.Som zvedavy,co to povie na strelnici.


Olaf

Příspěvek od Olaf » 24 bře 2006 18:58

Lovec ozvu se až ho vyzkouším na střelnici. Teď zrovna nemám čas a také se budu muset porozhlédnout po nějaké střelnici poblíž, kde je možná střelba na 100-200m. Zatím jsem kulovnici zastřeloval na 50m ale není to ono. Jinak ty stupnice jsou přesně tak, jak jsi psal. Nahoře balistická pro r.308W a pod ní lineární s dělením po 0,05 dc(5mm/100m). Překlikávání má nádherný chod, není nijak vyběhané. Jak jsi psal, že u těch variáblů s větším zvětšením tloustně i kříž, zde to neplatí. Stloustnou výrazně ty části kříže, které jsou dále od středu ale střed zůstává nitkový s RD křížkem. Nechci to zakřiknout dokud z toho nevystřelím ale pokud bude i potom vše v pořádku, tak to bude super výhodná koupě. Za ty peníze, bych nekoupil ani ten 7x56 RD.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 24 bře 2006 19:19

Tak to jsem na tebe Olafe zvedavy. Kazdopadne ja se bazarovych veci bojim :oops:
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 24 bře 2006 19:28

Olaf píše:Jak jsi psal, že u těch variáblů s větším zvětšením tloustně i kříž, zde to neplatí. Stloustnou výrazně ty části kříže, které jsou dále od středu ale střed zůstává nitkový s RD křížkem.
Aha,osnova je teda rozdelena v dvoch ohniskovych rovinach.Ramena kriza v prednej,a samotny MilDot v zadnej-osobne som cakal,ze vsetko bude v zadnej,teda ze nic sa menit nebude.Kazdopadne drzim palce,aby sa s tym strielalo tak pekne,ako to vyzera.Vela zdaru.
Olaf

Příspěvek od Olaf » 24 bře 2006 19:29

Já také a ani nevíš jak. Dokud to nevyzkouším, nebudu mít klid. Zejména u optiky. Jel jsem se tedy původně jen podívat, když mě ta pani po telefonu sdělila, že není ani znát, že byl již použitý. Mám doma rok obdobu, tedy Meoptu(2100) 3-12x50 RD a že jsem na optiku po zkušenostech již velice opatrný. Mohu ti říci, že všechno nasvědčuje tomu, že na flintě opravdu ještě nebyl. Vypadá lépe než ten můj, po cca. ročním, vzhledem k mé zaneprázdněnosti, velmi malém využití k myslivosti.
Olaf

ATN

Příspěvek od Olaf » 26 bře 2006 13:23

Takže mě to nedalo a byl jsem dnes na střelnici se zbavit obav. Flinta již je zastřílená, sice jen na 50m/vzhledem k maxim.možnostem střelnice/ a vypadá to, že vše je funkční, tudíž ten puškohled je opravdu nepoužitý. Zastřelování v pohodě, akorát je to trochu nezvyk na tu Mil Dot osnovu. Teď teprve mohu konstatovat, že to byl dobrý nákup.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 26 bře 2006 14:26

Muzes sem dat nastrelku? Na 50m to musi bejt "jedna dira".
Olaf

Příspěvek od Olaf » 26 bře 2006 17:31

Nástřelku bohužel nemám, jelikož jsem to chtěl vyzkoušet za každou cenu a nevím jak jinde v republice ale tady hustě lilo od brzkého rána až cca. do 11,00 hodin. Všechny byly než jsme dostříleli úplně k ničemu. Abych řekl pravdu, tak jsem měl pořád při zastřelování divný pocit,že to nejde, jak by mělo. Když jsme srovnali např. výšku, jedna rána šla dobře,druhá uletěla. Když jsme končili, tak poslední dvě byly zhruba v padesátníku. Když jsem potom čistil flintu, zjistil jsem čím to zřejmě bylo. Když jsem v loni šel z lesa domů,bylo namrznuto a já jsem padl na flintu. Nalomil jsem pažbu, což jsem zjistil asi za čtrnáct dnů. Tak jsem sehnal novou, která se musela drobet upravit. Nechal jsem si to udělat u jednoho chasníka. Dnes ráno než jsem šel zastřelovat jsem si všimnul, že za závěrem v místech styku kovu s pažbou, je malinký kousek dřeva odštípnutý ale nevěnoval jsem tomu dostatečnou pozornost, jelikož jsem chvátal. No a když jsem se vrátil ze střelnice a čistil kulovnici, tak jsem zjistil, že se toho odštíplo více. Tak jsem vzal šroubovák a zkusil dotáhnout oba šrouby. A ejhle, oba byly povolené, takže hlaveň nám zřejmě tancovala v uložení. Toho jsem si všimnul až po té, co jsem napsal ten příspěvek a teprve šel čistit flintu. Tak to by vysvětlovalo proč to zastřelení bylo drobet komplikované. Ten puškohled bude ale v pořádku. Byl tam se mnou kolega a konstatoval to samé, tedy to, že nebyl ještě na flintě. Tímto zjištěním ale musím znovu na střelnici a když nic jiného, tak alespoň jednou ranou přezkoušet, zda dotažením nedošlo k nějaké změně v nástřelu.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 26 bře 2006 20:10

No z toho "testu" bych ja osobne jeste nic neusuzoval.

Dej to do kupy a dej 3 az pet ran do terce s jednim zvetsenim a pak to na neco pretoc a zase dej 3 az pet ran. Po tomhle testu muzes rict, ze je puskohled "oukej".

Taky je otazka jak presne zbran a tebou vybrana munice strili. Cili vzit to v uvahu.
Olaf

Příspěvek od Olaf » 26 bře 2006 20:38

Tak kulovnice je velice přesná. Dosud z ní střílím výhradně SB 9g SP a nástřelky byly vždy solidní, minimální rozptyl. Teď chci ale přebíjet a použít nějakou solidní střelu, nejspíše Nosler Ballistic Tip Hunting. Tedy nějaký zlatý střed, dobré ranivé účinky a současně dobré balistické parametry. Vím, že to SB střelivo není nic moc ale doposud na tu mojí střelbu, tedy výhradně do těch cca.100m postačilo. Takže začnu trochu experimentovat.
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 26 bře 2006 21:38

Olaf píše:Nástřelku bohužel nemám, jelikož jsem to chtěl vyzkoušet za každou cenu a nevím jak jinde v republice ale tady hustě lilo od brzkého rána až cca. do 11,00 hodin. Všechny byly než jsme dostříleli úplně k ničemu.
Jo jo , dnes to počasí na střílení nemělo chybu :cry: v poledne u Ml. Boleslavi ,- déšť , mlha viditelnost cca 80metrů , terče na 100 skoro neviditelné. Všechen shíh co odtál zaplavil palebnou čáru,tak že střelba v leže z kaluže byla moc fajn :twisted:
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 27 bře 2006 09:49

Olaf píše:Tak kulovnice je velice přesná. Dosud z ní střílím výhradně SB 9g SP a nástřelky byly vždy solidní, minimální rozptyl.
Vse je relativni, tedy i tvoje tvrzeni. Musel bych to videt, abych si mohl udelat obrazek sam.

SB je z moji zkusenosti brak. Strela SPCE 9,7gr dela na 100m 1,5MOA ctc.

Pro loveckou strelbu asi dobre, ale me to desi.

Tedy proto jsem napsal, ze pro overeni puskohledu je potreba vedet, jak flinta s munici umi strilet. Exaktne vyjadreno v cislech.

Pak muzes porovnavat.
Olaf

Příspěvek od Olaf » 27 bře 2006 19:52

Andy vše je relativní. Především jsem se dodnes se zastřelováním kulovnice nijak nemazal.Jednak mám omezené možnosti s tou střelnicí/max.50m/ a zatím mě vždy stačilo pár ran, abych měl potvrzeno, že je dobře zastřelená. Končil jsem vždy třemi ranami pro potvrzení a ty se většinou vždy vešly do té pětikoruny. Jistě uznáš, že pokud nestřílím nějaké soutěže, tak víc nepotřebuji, jelikož komora u takového prasete či srnce je daleko větší a jak jsem již někde napsal, na krk a v běhu zásadně/tedy kromě nátlaček na černou/ nestřílím. Asi před dvěma roky jsem kupoval v lov.potřebách puškohled a z pohodlnosti jsem svolil k tomu, že majitel obchodu provede montáž i s nastřelením. Tu kulovnici jsem kupoval v roce 1980, tedy ještě co by študák. No a druhý den jsem si kulovnici vyzvedl a pan majitel mě ukázal nástřelku a byl celý nadšený z toho jak je kulovnice přesná. Tedy doslova mě řekl, že u 99% z nových kulovnic, co má na krámu ,by takového nástřelu ani omylem nedosáhl. Taky máme určitě každý jiné podmínky k nastřelování. Já pouze sedím na židli a využívám pouze oporu pod levou rukou, tedy předpažbí/dáli se to tak nazvat/ ale vím, že existují daleko preciznější způsoby dokonalého nastřelení kulovnice. Všechno je to ale o penězích a tak musím vylepšovat postupně. V žádném případě tedy netvrdím, že mám nejlépe střílející kulovnici ale není špatná. Jakmile se opět dostanu na střelnici, vezmu tedy s sebou foťák.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 27 bře 2006 21:32

Olafe... na 50m nema smysl strilet z kulovnice. Vem to radeji nekam, kde maji 100m. Setri munici. Na 50m nepoznas nic.

Fotak kazdopadne vem. Rad se podivam.
Olaf

Příspěvek od Olaf » 27 bře 2006 22:00

Já s tím samozřejmě počítám. Ale víš, že jsem v bazáru koupil puškohled, tak mě to nedalo a jel jsem ho rychle vyzkoušet. Jinak při tom zastřelování na 50m se držím balistických hodnot uváděných pro 9g střelu, v mém případě tedy -0,6 .
Odpovědět