Pumpa pro vetrovky Hatsan Ranger AT44

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

blackamon
Příspěvky: 99
Registrován: 21 dub 2009 21:24

Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od blackamon » 27 zář 2010 14:24

Zdravím,
příští týden budu mít novou vzduchou pušku upravenou na air systém, přesněji řečeno na tuto vzduchovou láhev PBS 13ci 3000psi HP Air Systém - http://www.paintballshop.cz/zbozi/11611 ... air-system .

Jelikož v mém okolí mám problém s plněním tlakových láhví (max 200bar) zvažuji koupi nějaké vysokotlaké pumpy. Jako nejlevnější alternativa co jsem našel u nás na netu je tady tato pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44 - http://www.gunshop.cz/cs/pumpa-pro-vetr ... -2934.html . K ní bych koupil tuto hadici na vzduchové láhve Fill Hose - http://www.paintballshop.cz/zbozi/11607-fill-hose a měl bych vystaráno. Byl bych na ceně asi 3900 Kč. V tom samém obchodě prodávají i tuto pumpu High Pressure Hand Pump - http://www.paintballshop.cz/scripts/pod ... =1#HDDotaz za 5290 Kč, čili o 1400 Kč více.

Má někdo zkušenost s touto pumpou pro Hatsana? Vyplatí se koupit? Je spolehlivá? Jdou na ni sehnat náhradní díly? Půjde tam v pohodě namontovat ta druhá hadice? Nebo je už lepší dát o těch 1400 Kč více a koupit tu High Pressure Hand Pump?

Láká mě koupě pumpy, že bych byl naprosto nezávislý na plnění z druhých zdrojů a to pouze max 200bar. Na druhou stranu, je hodně namáhavé naplnit takovou láhev? A jak dlouho trvá plnění takové láhve? Za vaše odpovědi předem moc díky. Jsou to pro mě neocenitelné informace a nerad bych se v něčem unáhlil.


Air Arms Pro Sport 5,5mm
Uživatelský avatar
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od DrobasMirek » 27 zář 2010 14:37

:mrgreen: naplnit s ruční pumpou tlakovou láhev bude podle mě hodně velkej nářez.. když si vzpomenu, že jsem pumpičkou plnil 4 vypuštěný kola u auta kde je oproti tlakovce naprosto minimální tlak tak mi na čele vyskakuje studenej pot :lol:
Uživatelský avatar
daho11
Příspěvky: 994
Registrován: 31 led 2009 23:13
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od daho11 » 27 zář 2010 16:50

ten air system má 0,213 l, tj. jak tlakovej zásobnk na pušce.
http://david_holub.sweb.cz/
kanarek
Příspěvky: 19
Registrován: 12 zář 2010 08:45
Bydliště: Jižní Morava

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od kanarek » 27 zář 2010 17:35

2 blackamon: pumpu na hatsana mám od června, již jednou byla reklamována a dostal jsem novou a ta je zralá taky na reklamačku . Co dodat.
blackamon
Příspěvky: 99
Registrován: 21 dub 2009 21:24

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od blackamon » 27 zář 2010 17:41

Hmm... to jsi mě moc nepotěšil, ale v každém případě dobré vědět... Takže raději připlatit těch 1400 Kč a koupit tu High Pressure Hand Pump - http://www.paintballshop.cz/scripts/pod ... =1#HDDotaz ?

Máte ji někdo? A jak je to teda s tím plněním jak jsem se ptal níže?
Air Arms Pro Sport 5,5mm
kanarek
Příspěvky: 19
Registrován: 12 zář 2010 08:45
Bydliště: Jižní Morava

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od kanarek » 27 zář 2010 17:53

Pokud máš možnost koupit pumpu(je jedno pro jakou se rozhodneš) v okolí bydliště, tak jí tam kup, jelikoš případné reklamace je lepší vždy řešit osobně na prodejně než poštou.
Uživatelský avatar
Richi1
Příspěvky: 160
Registrován: 03 bře 2010 14:43

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od Richi1 » 27 zář 2010 18:26

podľa mňa sú to vyhodené peniaze (tieto lacné do 5k určite) a sú dobré len ako núdzovka. U pumpy FX ktorú som použil tak 3 krát ani nie je filter. Pri tlakovaní na 150 bar to ide dobre ale potom je to katastrofa a na 210 bar nestačila ani moja váha 72 kg :) . Po natlakovaní som sa cítil ako po hodine vo fitku...
FX T12 Whisper .22, Delta Titanium 4.5-30 x 50 SF
blackamon
Příspěvky: 99
Registrován: 21 dub 2009 21:24

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od blackamon » 27 zář 2010 18:38

Oni na tom webu zase píšou, že se zrovna ta láhev, kterou chci kupovat já, dá v pohodě napumpovat za deset minut bez nějaké větší námahy. Mě moc zajímá jestli to je pravda, páč jestli ano, tak do toho jdu! Ale pokud by jsem měl při každém plnění láhve vypustit duši, tak na to kašlu. Je to hodně pěnez, proto pečlivě zvažuju všechna pro a proti. Zní totiž lákavě, sám si za deset minut v pohodě napumpovat láhev a pak z ní v pohodě vystřílet 50 ran v rychlosti 200 m/s v ráži 5,5 mm. :wink: Proto uvítám vaše postřehy větrovkářů co mají s pumpami zkušenosti. Jestli ano či ne?
Air Arms Pro Sport 5,5mm
cubirkova4
Příspěvky: 198
Registrován: 06 pro 2009 17:07
Bydliště: Trnava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od cubirkova4 » 27 zář 2010 18:42

Ideálne je pred kúpou pumpy si ju u niekoho vyskúšať, aby si vedel do čoho ideš. Ja osobne som skúšal pumpu Hatsan. Pumpovanie sa mi páčilo a nebol to žiadny problém. Dokonca by mi pravidelné pumpovanie prospelo. Išiel som si pumpu kúpiť, ale nemali, tak som zobral fľašu.
Čo viem tak u púmp Hatsan sa doslova spáli malý krúžok vo vnútry. Po jeho spálení pumpa totálne stvrdne. Je to dôvod častých reklamácií. Z toho dôvodu sa odporúča po 50tich zdvihoch nechať pumpu ochladnúť. Náhradné diely sa dajú kúpiť napr. v Kozape.
Pumpu nevlastním a druhú časť príspevku mám len z počutia, teda brať s rezervou.
Steyr LG110 FT + NS Diamond 10-50x60
Steyr LG110 FT/Hunting + Burris Timberline 4,5-14x32
http://www.safta.sk
pepan012345
Příspěvky: 317
Registrován: 03 lis 2009 14:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od pepan012345 » 27 zář 2010 20:27

Vzduchový zásobník na hatsana (necelých 0,18L ?) mám z 0 bar na 200 bar napumpovanýho za cca 7 minut a to do toho počítám i pracovní přestávku, abych pumpu neodvařil. Plnit však nějkaou 1L, 2L, nebo 3L lahev bych si ručně netroufnul, tam bych asi fyzicky selhal....
Hatsan AT44 S 4,5
Sharp Innova 5,5
Shanghai china B3 5,5
QB 57 4,5
Crosman 1077
Crosman benjamin 392 5,5
Crosman 1377
Slavia 620/631
Slavia 618
LOV1
Crosman Marlin Cowboy
Flobert JGA R+R
blackamon
Příspěvky: 99
Registrován: 21 dub 2009 21:24

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od blackamon » 27 zář 2010 21:17

já budu plnit jenom 0,213 l air system láhev, takže do té pumpy jdu! Toho hatsana asi ne, když se tolik kazí, ale asi rovnou koupím tu High Pressure Hand Pump. Je to hodně pěněz, ale budu střílet a plnit si kdy chci. Jenom ještě, aby ta pumpa byla dobrá, ale za ty prachy snad musí...
Air Arms Pro Sport 5,5mm
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od PEPAN » 27 zář 2010 21:28

Hmm... to jsi mě moc nepotěšil, ale v každém případě dobré vědět... Takže raději připlatit těch 1400 Kč a koupit tu High Pressure Hand Pump - http://www.paintballshop.cz/scripts/pod ... =1#HDDotaz ?
Co tam píšou tak to zvládne hatsanpumpa taky, několikrát jsem vyzkoušel i 250 bar a nárůst odporu není od 150 tak velký, přestávky dělám taky- taky musím vychladnout :D
co mě na ni štve je odpor při zdvihu-když nasává vzduch a taky mizerný filtr
Už dávno nevěřím že za víc peněz vždy dostaneš lepší produkt
Nejde!Prostě NNe
Uživatelský avatar
greenie
Příspěvky: 723
Registrován: 14 zář 2009 20:30
Bydliště: SK

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od greenie » 27 zář 2010 21:29

Občas sa tu stretávame s protirečivými názormi ľudí na túto pumpu. Tak som si dovolil dať dokopy zopár myšlienok.

Pumpa Hatsan - fámy a moje skúsenosti.

A. Čo sa môžete dočítať na rôznych fórach
1. Negatíva (tych sa dočítate viac):
- je drahá
- veľmi ťažko sa s ňou fúka a keď už človek vetrovku nafúka, tak hodinu – dve strieľať nemôže, lebo sa mu trasú ruky a aj tak by nič netrafil
- často sa kazí
= N E K U P O V A Ť ! ! !

2. Pozitíva:
- nezávislosť od zdroja stlačeného vzduchu
- umožňuje udržiavať si kondičku
- dobrá alternatíva zabezpečovania si vzduchu pre začínajúceho, nie veľmi solventného PCP-čkára

B. Moje skúsenosti
Pumpu som kupoval preto, že som chcel PCP, k nej dobrú optiku a montáž a niečo, s čím by som mohol naplniť tu vetrovku. Na to plnenie do úvahy prichádzala buď fľaša, alebo pumpa. Kupovať lacnú fľašu (200 Bar) mi pripadalo len ako dočasné riešenie a v konečnom dôsledku pre mňa veľmi drahé. A na dobrú fľašu (300 Bar a 7 litrov) mi už nezostalo dosť peňazí. Takže zostala posledná možnosť – pumpa.
Keď som ju dostal do ruky, prekvapila ma jej väčšia hmotnosť. Návod priložený k nej bol dosť „sparťanský“, ale dalo sa z toho vyrozumieť, takže som ju poskladal a pustil sa do fúkania. Na prekvapenie a hlavne v rozpore s tým, čo som čítal na nete, fúkanie išlo prekvapivo ľahko. So zvyšujúcim sa tlakom v kartuši sa fúkanie sťažovalo, ale až do tých 200 Barov to išlo bez problémov.
Takto som fúkaval svoju vetrovku až dovtedy, kým ma raz nenapadla blbá myšlienka, že nafúkať to PCP na rýchlosť, teda čo najskôr. To sa mi podarilo, ale pumpa bola tak horúca, že som ju skoro ani nemohol v drieku udržať v ruke. A pri ďalšom fúkaní ma pumpa prekvapila tým, ako ťažko, veľmi ťažko išlo zdvihnúť rúčku – piest. Stlačiť išlo podstatne ľahšie. Na nete som sa dozvedel, že som asi spálil gumový O krúžok. Našťastie nový bol priložený k pumpe ako náhradný diel a naviac našťastie sa našiel ochotný kamarát, ktorý mi s výmenou pomohol. Do odkazov som dal odkaz na návod, ako rozobrať pumpu. Lenže tak ľahko rozložiť tu pumpu podľa tohto návodu sa jednoducho nedá. Na to treba zverák a dva páry silnejších rúk. Pri opätovnom skladaní až tak doťahovať jednotlivé diely pumpy nemusíte. Zato doporučujem všetko dobre namazať kvalitným olejom.
Odvtedy fúkam pomaly a som s pumpou spokojný. Dokonca nie len ja, ale ani kamaráti, ktorí s ňou fúkali, nemali po nafúkani problém zobrať vzduchovku a strieľať.

C. Popis pumpy
Pumpa Hatsan je trojpiestova (iné značky môžu byť aj štvorpiestové). Viacej piestov sú v pumpe preto, že na výstupe z pumpy chceme dosiahnuť 200 Barov. A tak jednotlivé piesty si navzájom posúvajú čoraz viac a viac stlačený vzduch (na jedno stlačnie piesta dostať 200 Barov je už predsa len v bežných podmienkach ľudskou silou nereálne). Tie piesty nie sú umiestnené vedľa seba, nie sú pod sebou v jednej rúre, ale sú umiestnené „v sebe“. To zabezpečuje, že samotná pumpa nie je veľká a podobá sa pumpe, ktorú sme používali na fúkanie kolies staručkých Škodoviek. Ibaže vtedy bol pre nás dôležitý objem nafúkaného vzduchu, dnes je pre nás dôležitý tlak. Takže pri jednom zdvihu dokážeme „fuknúť“ podstatne menej vzduchu, ale zato dostatočne stlačený.
Rozdiel pri fúkaní jedno a viac piestovej pumpy je v tom, že pri tej prvej pri vyťahovaní rúčky - piestu sa piest naplňuje vzduchom (spätná klapka nepustí vzduch z naplneného priestoru) a pri stlačení piestu dochádza najprv k stlačeniu vzduchu vo valci piestu a keď tlak vo valci prevýši tlak v napĺňanom priestore, tak spätná klapka sa od pretlaku otvorí a stláčaný vzduch z valca piestu je piestom pretlačený do napĺňaného priestoru.
Pri viacpiestovej pumpe pri pohybe piesta aj hore aj dole prebieha súčasne aj nasávanie aj stláčanie vzduchu vo valcoch piestov, ale vždy v iných valcoch, t.j. na striedačku. To znamená, že pri vyťahovaní „rúčky“ nasávame vzduch do 1. a 3. valca a súčasne stláčame vzduch vo valci 2. Pri stláčaní „rúčky“ nasávame do valca 2. a stláčame vzduch vo valcoch 1. a 3.
Tým, že pri fúkaní každým zdvihom fúkame len malý objem (hoci s vysokým tlakom), práca nie je ťažká, je len možno zdĺhavejšia. Toto ale platí len v tom prípade, keď pumpa je v bezvadnom stave !!!
Pri pumpovaní = stláčaní vzniká dosť veľké teplo a táto pumpa nie je vybavená chladičmi. Navyše gumové tesnenia, ktoré súčasne majú funkciu spätných klapiek, ktoré sú umiestnené na oboch koncoch valcov a piestov sú určené len do teploty cca 100°C. Toto je, podľa môjho názoru, problém týchto, inač skvelých zariadení. Najčastejšiou poruchou je poškodenie – spálenie gumeného krúžku číslo 50. Doporučujem ho (príp. aj ostatné) náhradiť za teplotne odolnejšie náhrady, napr. silikónové (odolné až do 150°C). Odkaz na návod, ako rozobrať pumpu nájdete v odkazoch, rovnako ako odkaz na výkres jednotlivých dielov pumpy.

D. Ako pumpovať
Ako už z popisu pumpy vyplýva, doporučujem pumpovať len s bezporuchovou pumpou, ktorú by sme mali pravidelne kontrolovať a premazávať.
Postup som rozpísal do podoby desatora:
1. Pred začiatkom pumpovania je potrebné skontrolovať, resp. zaskrutkovať odvzdušňovaciu skrutku, ktorá je umiestnená vedľa otvoru na hadicu
2. Vsunte kolík rýchloplnenia do diery v kartuši (týmto z diery vypadne plastova zátka, keď tam bola)
3. Odistite pumpu pootačaním vrchného pohyblivého dielu tak, aby sa ten uvoľnil z pridržnej spodnej časti
4. Rúčkou – piestom musíme plynulo pohybovať od jednej krajnej polohy k druhej a opačne. V opačnom prípade by sme len stláčali vzduch vo valcoch piestov bez ich pretlačenia do ďalšieho priestoru.
5. NEPONÁHĽAJTE SA !!! Viem, ide to ľahko, ale bola by škoda si odpáliť gumový O krúžok.
6. Do doby, kým sa nevyrovná tlak v hadičke od pumpy s tlakom v kartuši, dovtedy pumpujeme len do hadičky. Vidime to aj na manometry, že tlak stúpa celkom rýchlo.
7. Prevýšenie tlaku v hadičke nad tlak v kartuši spôsobi, že sa spätná klapka zakaždým otvorí a tlak v kartuši pri trvalom pumpovani pomaly rastie.
8. Po natlakovaní kartuše na požadovaný tlak pomaly, veľmi pomaličky odtlakujte hadičku pootvorením odvzdušńovacej skrutky. Rýchle odvzdušnenie znižuje životnosť pumpy
9. Vytiahnite rýchlospojku z diery kartuše a zasunte tam predtým vypadnutý plastový kolík
10. Po ukončení pumpovania zostane piest v strednej polohe až do doby, kým sa neodtlakuje aj druhá (stredná) pumpa. Nie je žiadúce nasilu stláčať pumpu do spodnej polohy a tam ju zaisťovať. Pre dlhšiu životnosť gumových tesnení je vyhodnejšie pumpu nechať odtlakovať voľne, bez stláčania.

Po skončení pumpovania zostane pumpa zohriata.
Pamätajme, že pumpa je vyrobená tak, aby výrobné náklady boli čo najmenšie. To znamená, že čo možno z najlacnejších súčiastok a najmä gumených tesnení. Z toho vyplývajú nasledovné rady:
1. Pokazené diely je možné nahradiť kvalitnejšími náhradami (najmä tesneniami).
2. S pumpou je treba zaobchádzať citlivejšie (nepumpovať s ňou o preteky, nepumpovať naraz celu „x litrovu“ fľašu, občas rozobrať, skontrolovať tesnenia a dobre premazať, atď.)
3. S pumpou nepumpovať na viac, ako na 200 barov. Ona dokáže aj viac, ale má to vplyv na životnosť jej komponentov, hlavne tesnení. Mám to odskúšané. Pri pumpovaní som pozeral na TV a zastavil som sa pri nejakých 250 Baroch.

E. Odkazy
1. Odkaz na výkres jednotlivých dielov pumpy a manuál:
http://www.hatsan.com.tr/pdf/hand_pump/hand_pump_gb.pdf

2. Odkaz na návod, ako rozobrať pumpu:
na zaciatku bola Slavia 630, 4,5mm ...
blackamon
Příspěvky: 99
Registrován: 21 dub 2009 21:24

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od blackamon » 27 zář 2010 21:57

Tak to je moc hezky napsaný článek o této pumpě, opravdu zasluhuje pochvalu. Škoda jen, že se nikde nemůžu dočíst do kolika psi je tato pumpa konstruována. Ten High Pressure Hand Pump je do 3600 psi (248 bar), proto si myslím, že by měl vydržet víc a tolik se nepřehřívat jako ten Hatsan. Takže zatím vede High Pressure Hand Pump, i když je pravda, že by to chtělo slyšet i názor člověka, který ji vlastní. Nu což, někdo musí být první, tak to třeba risknu. :wink:
Air Arms Pro Sport 5,5mm
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1672
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: Pumpa pro větrovky Hatsan Ranger AT44

Příspěvek od drát » 27 zář 2010 22:41

Na té vysoko tlaké ruční pumpě je napsáno Benjamin, tož výrobek f. Croosman http://www.crosman.com/airguns/accessories/pcp/HPP2KU takže třeba Tobbi jí bude mít ale jsou i levnější http://www.euroshooting.eu/index.php?Pu ... &detail=69
http://www.mojefotky.cz/fotoalba/fotoal ... _id=417368 mám jí 2 roky pumpuji docela často , zatím jsem nemusel nic měnit ani mazat.
CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Odpovědět