Pujcka zbrane mezi drziteli ZP

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
tekttemi
Příspěvky: 18
Registrován: 30 srp 2005 00:30

Půjčka zbraně mezi držiteli ZP

Příspěvek od tekttemi » 03 říj 2006 19:12

Zdarec,

měl bych na vás další otázku, problém k zamyšlení. Jak je to ve skutečnosti s půjčováním zbraní mezi držiteli ZP? Prostě když chce někdo karádovi, který také má ZP příslušné skupiny, půjčit třeba obyčejnou kulovnici? Mám na mysli půjčku třeba jen na den či dva za účelem střelby na střelnici.

Ohledně legality tohoto kousku jsem už slyšel dost protichůdné názory---Máte nějaké zkušenosti? Případně konkrétní pasáže zákona? Děkuji.


Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 03 říj 2006 19:22

Jde o to, jakou zbraň chceš půjčit. Pokud je to kategorie C, tak půjčit můžeš, pokud je to kategorie B-zbraň na povolení, tak půjčit můžeš taky, ale předtím si dotyčný musí na policii vyřídit povolení na Tvoji zbraň kat. B.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 03 říj 2006 20:52

Ještě dodatek:

Ke zbrani se musí nosit (držet) průkaz zbraně, kopii povolení na danou zbraň kat. B (doporučuju co nejdetailnější povolení logicky vč. výr čísla a typu) a krátký zápůjční protokol o půjčce zbraně obsahující souhlas majitele s jejím použitím.

Vím, že se na mne sesypete, že zákon nic takového neříká. A máte pravdu. Nicméně jsem tento postup konzultoval na třech nezávisle na sobě fungujících odd. PČR zabývajících se zbraněmi a všude mi řekli totéž. A taky je to nejprůkaznější, pokud by vás někde zastavili policemani a ptali se vás po papírech.

A na konec: některé odd. vydalo dokonce i druhý průkaz zbraně na zapůjčenou zbraň a napsalo na ni dovětek, že se jedná o průkaz zbraně pro zapůjčovanou zbraň - což je jednak proti zákonu a taky proti logice.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 04 říj 2006 08:36

Počkej jaký povolení? Průkaz zbraně chápu, souhlas majitele taky, ale jaký povolení od PČR? Já musím mít povolení pro nabytí vlastnictví, ne snad když si jí chci na 2 dny půjčit. BTW to půjčování zbraní je hrozně ošemetnej problém. Co pak kdyby s tím něco proved? Asi by se z toho člověk dostal, ale po značným úsilí. Osobně bych zbraň kat. B nedal z ruky. Maximálně bych jí půjčil na střelnici kámošovi co má ZP a nemá železo.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 04 říj 2006 14:25

Silencer> zakon hovori jasne

zban kategorie "B" muzes "nabyvat nebo drzet nebo nosit" (pozn. - ve chvili, kdy si ji pujcis ji budto drzis nebo nosis) pouze, pokud na ne mas povoleni k nabyti, drzeni ci noseni.
Tzn. prave kdyz si ji chces pujcit i jen na ty 2 dny, tak na ni musis mit tzv. nakupku. Uz se to tu jednou resilo, s nekym jsem se i nepijemne pohadal.

Jediny, kdy na zapujceni zbane kat. "B" nepotebujes nakupku je, kdyz si ji na stavu pujcis od vedle strilejiciho strelce.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 04 říj 2006 14:35

Jasně, teď už chápu a hádat se nebudu :D Vzhledem k tomu že nákupka stojí 100 a někde jí na počkání ani neudělaj... je to zvláštní. Já jí měl spojenou vyloženě s nabýváním zbraně do vlastnictví a máš pravdu, že ta dikce zákona je jasná, nějak mi to nedocvaklo :D
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 12 říj 2006 17:24

Tohle bylo diskutováno vloni v prosinci na tématu "právní otázky a byl tam uveden tento odkaz
http://www.mvcr.cz/aktualit/sdeleni/2003/pujcov.html
To je ouřední stanovisko a myslím, že zatím přes to "nejede vlak".
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět